uda Publish time 26-7-2005 08:55 AM

Tak rosak ke gigi-gigi sebelah yang dipotong.Silap-silap gigi tersebut pun terabur.Baik buat root canal pula.Hanya involve gigi sebatang aje.Kes uda, rasanya gigi uda baik lagi but dentist dah cabut.Sikit punya susah nak cabut.Gigi ni cuma patah aje but dentist ni kata tak leh repair.

drjulai Publish time 27-7-2005 01:47 AM

root canal tu rawatan untuk kes gigi non vital atau gigi yang dah mati sebab rosak teruk. Bridging tu rawatan untuk gantikan gigi yang takde. 2 different things. Kena paham tu dulu.

untuk buat bridge, dentist akan potong gigi bersebelahan dengan kadar yang ditetapkan la. Bukan saje saje potong suka suka. Tapi untuk pegangan atau retention bridge tu. Kalau lepas pasang bridge, and then seseorang tu tak jaga kebersihan mulut ( tak kerap berus gigi, tak floss elok2) then gigi tu memang la akan rosak. Macam gigi lain jugak.

saya rasa dentsit u takkan cabut gigi u yang patah tu sebab dia suka-suka. ada sesetengah kes di mana gigi yang dah patah teruk tak buleh buat root canal sebab isolation dari air liur tak boleh buat. Gigi susah nak cabut bukan maknanya gigi tu elok lagi, sesetengah gigi rosak teruk but still susah nak cabut sebab akar dia mungkin bengkok or atas sebab2 lain.

saya tak boleh nak buat kesimpulan dalam kes you tu patut ke tak patut gigi you tu dicabutsebab saya tak tgk sendiri kes youtapi ni la yang saya tekankan berkali2. Kalau u pegi dentist n tak paham apa yang dia kata or buat, bertanya la.. You berhak tau. Jangan la lepas sesuatu prosedur tu dah dibuat, and then you tak puas hati or tak paham then you salahkan the dentist.kan dah terlewat tu. You should have asked first.

oki doki?

[ Last edited by drjulai on 27-7-2005 at 01:50 AM ]

uda Publish time 27-7-2005 10:16 AM

Thanks drjulai.Dah tanya dah dentist ni but she's seems not that confident bila beri jawapan.Dia pulak yang leave to me whether want to make root canal or extract the tooth.She should advice me first on the consequences, then I boleh make the decision.Ni dah potong my gigi then baru nak suggest.

Anyway, I think I have to make the bridge.Fom my reading, kalau tak buat bridge akan menyebabkan 'pipi jatuh' and wrinkles.Ni yang tak mahu ni.Berapa lama baru boleh buat bridge? My extraction baru 4 hari.

drjulai Publish time 27-7-2005 06:18 PM

hish..takde la kalau hilang satu je gigi pun pipi akan jatuh n cause wrinkles. Itu hanya akan happen kalau you tak de banyak gigi macam orang2 tua tu n tak ganti gigi tu ngan bridge or gigi palsu. Satu gigi yang hilang tak banyak effect. mungkin gigibelakang ruang gigi yang dah hilang tu akan drift ke depan tapi beleive me, it wont cause wrinkles.
bridge can be done after 1 month of extraction, my dear.

effa Publish time 27-7-2005 07:33 PM

doc...
//camne kita nak handle situation, di mana kita dah bitau patient what is what.. then kita soh dia buat their own decision, but at last.. dia serahkan kat kita balik soh decide untuk dia.... what is more important bila kita nak wat decision tu? mcm kes uda kan... katakan la doc dah ceta option yang dia bole buat sama ada extraction atau RCT, then patient soh kita yang decide.. apa kriteria yang kita nak lihat kat situ?
//effa tgh cuti skang ni, seminggu... but still kene gi fac, abiskan simulasi endo. hehehe.. hampeh tul.ketua jabatan operatif skang ni Dr. Jasmina.. ok la dia. baik... ;)

drjulai Publish time 27-7-2005 10:44 PM

if u're in that situation effa, bila kita dah explain segalanya kat patient, dah rule out the pros and cons and then the patient suruh kita decide,kita try sekali lagi suruh dia decide. suruh dia balik fikirkan dulu ke. you know, give her time to think. Tapi kalau dia insist jugak, you make ur decisionbased on what's best for the patient and for you.
Contohnya, gigi dia fracture beyond repair, meaning nak buat RCT susah nak isolate, pastu kita pikir pulak, kalau la kita berjaya buat RCT tu pun, macamnana ngan final restoration, ada retention ke? kalau pada pendapat kita impossible nak buat, don't be ahero and try. possiblity is, apa yang u buat akan backfire. Gigi senang patah and then patient salahkan u sebab u yang buat pilihan tu. in this case, like i said bagitau the patient semua detail, lukiskan kalau dia tak paham.
you tell her,' its your decision to let me decide on what to do and i think this is best for you.'

kalau u tgk oral hygine pun bad, RCT pun sia -sia je you buat kan? Tell the patient that also. In short, whatever you do, tell the patinet the pros and cons so dia paham and so that she won't be in the dark.

but you see, due to human nature, susah nak buat semua orang puas hati.
kadang-kadang benda yang initially salah sendiri,jarinya suka menunding ke arah orang lain
manusia ni suka mencari scape goat. Ye dak?

[ Last edited by drjulai on 27-7-2005 at 10:49 PM ]

DARSITA Publish time 29-7-2005 01:07 AM

Originally posted by uda at 25-7-05 04:55 PM:
Tak rosak ke gigi-gigi sebelah yang dipotong.Silap-silap gigi tersebut pun terabur.Baik buat root canal pula.Hanya involve gigi sebatang aje.Kes uda, rasanya gigi uda baik lagi but dentist dah cabu ...

Bukan potong lah .. nanti Akak Dar letak gambar :)

drjulai Publish time 29-7-2005 01:19 AM

potong gigi

betul.istilah melayu tersalah sket. Not exactly potong. sorry. More like trim the tooth.

[ Last edited by drjulai on 29-7-2005 at 01:22 AM ]

DARSITA Publish time 29-7-2005 01:37 AM

Bawah anak panah tu adalah gigi asal kita yang telah dikecilkan bagi memudahkan doktor gigi memasukan brige tu.

Ini pula crown

Photo from:- http://www.dental-design.com/

SANKURIANG Publish time 1-8-2005 07:26 AM

AKU PUN ADA BUAT BRIDGING NI...HAH NAK TAU DGN SAPA AKU BUAT?...APALAGI KALAU BUKAN DR KHIR TOYO..KLINIK DIA KAT KAJANG. MEMANG DIA BAGUS LA.... SEBAGAI DENTIST. LEMBUT DAN HATI SUKA AJE NAK GI DENTIST, TAPI BILA DIA TAK JADI DENTIST LAGI...AKU TERCARI-CARI LA DENTIST YG BAGUS MCM "MR BIG K" KITA TU...TAPI NAMPAK GAYANYA TAK JUMPA LA.....

uda Publish time 2-8-2005 03:52 PM

Thanks for the info. btw, sangkuriang berapa kena buat bridging ?

aiman_jannah Publish time 4-8-2005 08:18 AM

kalau buat kat um, kena appoinment dulu ker?buat skali jer@kena sellau jmpa doc cam pakai 'kawat gigi' tu..

drjulai Publish time 4-8-2005 06:49 PM

tak familiar lak kt um, tp kalo kt ukm, u kena initiallycheck dulu, then baru boleh buat ikut appointment. ye la nak buat examination n diagnosis dulu, then u have to come for at least 4-5 kali untuk completion of a bridge.

uda Publish time 5-8-2005 10:02 AM

drjulai,
Agak-agak kat manalah yang harga murah sikit untuk buat bridging?Kat kl ni harganya rm500/btg.

Lagi satu how you categorized or explain 'good oral hygiene' and viceversa.Adakah gosok gigi every meal as good oral hygiene and gosok 2 kali/hari as bad.

Thanks

drjulai Publish time 5-8-2005 01:52 PM

uda..
kan saya dah jawabdah. kat fakulti dental ukm or um.
dalam rm120++/batang.

Good oral hygiene nih maksud dia, no or minimal plaque dalam mulut, no gingivitis and no tartar or calculus pada gigi.

Good oral hygiene sometimes tak bergantung pada kekerapan memberus tapi bergantung kepada cara pemberusan yang betul. Sesetengah org berus sekali sehari pun mulut dia bersih sebab cara pemberusan dia betul..

the main point is make sure you brush 2-3 minutes everytime brushing and ur brush sampai kat semua permukaan gigi. Floss pun penting gak so rajin2 la guna floss.
.

[ Last edited by drjulai on 5-8-2005 at 01:56 PM ]

5zaL_Morris Publish time 23-2-2006 10:41 PM

dr julai, ada seorang kawan saya ni giginya berlapis. 2 tempat pulak tu. kesian juga kat dia sebab dia cakap dia malu jugak nak senyum kat orang. tapi saya tgk biasa je la.. tak nampak teruk pon. Dia kata dia nak betulkan gigi dia... so dia perlu taruk bracess je atau macam mana?

zerocredit Publish time 5-6-2006 05:58 PM

kat mana klinik utk buat operation bagi membetulkan ggi?
masalahnya..gigi susu aku masih ade la...pastu 2 batang gigi aku tertanam kat lelangit. dulu pernah buat x ray..doktor tu ckp ade 2 btg gigi kekal kat lelangit..tp takde la keluar sebab 2 batang gigi susu aku masih ada...masa tu 4 thn lepas dan doctor pun nak buat pembedahan..tp aku takut. hehehe yea la sebab hospital kjaan..faham2 la..
so..memang aku nak buat pembedahan membetulkan gigi nie... tapi nak cari klinik swasta...ade sesapa boleh bg cadangan? tolong pm aku k.. thanks

effa Publish time 6-6-2006 07:38 PM

// napa ngan hosp. kerajaan?? bagi aku la, hosp kerajaan ni memang ramai patient.. so, waiting list pun panjang. anyway, it is an elective procedure.. so, no big deal rite?lagi satu, kalau macam hospital universiti ni --> HUKM, PPUM, HUSM, HKL (tempat yang ada student belajar) kat situ mesti ada ramai pensyarah & pakar.. for me, it is an advantage.. cuma may be ada sesetengah patient yang tak suka kene kerumun ramai² ngan student.. the best part is --> JIMAT KOS!~ ;) hehehe..

// no harm ehh.. aku saja jek nak meluahkan pendapat.. swasta pun ok.. senang, mudah, JIMAT MASA.. cuma MAHAL KOS jek!~ ;)

zerocredit Publish time 6-6-2006 07:50 PM

sebenarnya aku kurang berpuas hati ngan hospital kjaan nie..layanan mcm haram...baik dr doktor sampai la ke nurse. kurang ajar...seolah-olah mereka memandang pesakit nie mcm sampah. aku minta maaf kalau ade doktor2 atau nurse dr hospital kjaan kat sini. tp pengalaman aku semasa bapa aku masuk hospital kjaan sebab sakit jantung 2 thn lepas. mula2 hospital jitra bukan saja doktor dan nurse yg kurang ajar...pemandu ambulans pun lebih kurang saja. pastu masa kat hospital kangar pun sama ja..mungkin kerana budaya kerja mereka mcm tu..that y lepas tu..aku tak kisah utk menghabiskan duit asalkan layananok...

Chippo Publish time 6-6-2006 10:22 PM

sejak my brother tanam gigi kat Malaysia, asyik problem aja gusi dia selalu bengkak. Buat gigi kat Malaysia is not an option for me. Takut. Job done there is not done according to standards. Mak aii seram
Pages: 1 [2] 3 4 5
View full version: Dr Julai -- Gigi tanam & Bridging