tarbiah Publish time 17-6-2005 10:01 AM

Originally posted by bebop at 28/3/05 06:30 AM:
CHOCOLATE FRUIT CAKE

300 GM MIXED FRUIT + 1/2 CAWAN ORANGE JUICE (DICAMPUR DAN RENDAM LEBIH KURANG 2 JAM)

250 GM BUTTER
225 GM SUGAR
6 BIJI TELUR
3 ...

Bebop,
Butter vanilla tu mcmmana?Ingat nak buat kek ni mlm ni utk mak saya.

bebop Publish time 17-6-2005 10:25 AM

Originally posted by tarbiah at 17-6-2005 10:01 AM:

Bebop,
Butter vanilla tu mcmmana?Ingat nak buat kek ni mlm ni utk mak saya.

butter vanilla tu mcm butter yg dah dicairkan tapi pekat sikit...:stp:dibotolkan dlm botol yg sama saiz dgn esen vanilla tuh.butter vanilla membuatkan kek menjadi harum semerbak.ianya boleh didapati di kedai bakery supplier dan sekiranya tak ada boleh di omit kan sahaja.boleh digantikan dengan esen vanilla.

tarbiah Publish time 17-6-2005 12:19 PM

Dlm resepi tu tulis 6 biji telur dan 3 biji putih telur, maknanya kek ni guna banyak putih telur ye iaitu 9 biji...?Atau maksud Bop 6 biji kuning telur dan 3 putih telur?

Lagi satu, orange juice yg utk rendam buah2 tu dimasukkan sekali dlm adunan atau tapis dulu? Utk kek ni buah2 tu boleh ditabur ngan tepung tak, supaya ia x tenggelam.

hanieliza Publish time 17-6-2005 12:47 PM

Originally posted by tarbiah at 17-6-2005 12:19 PM:
Dlm resepi tu tulis 6 biji telur dan 3 biji putih telur, maknanya kek ni guna banyak putih telur ye iaitu 9 biji...?Atau maksud Bop 6 biji kuning telur dan 3 putih telur?

Lagi satu, orange juice ...

Bebop keluar p lunch...mungkin kak liza boleh tolong kot...

selalunya kak liza rendamkan buah tu dan bila nak masukkan ..kak liza just gaulkan buah dan jus tu sekali dalam adunan tepung yg dah digaulkan ngan butter dan telur dan gula hangus tu...

tarbiah Publish time 17-6-2005 02:05 PM

Campur sekalilah ye..Kak Liza dah pernah buat kek ni kot? Putih telur tu mcmmana plak?

sue Publish time 17-6-2005 02:15 PM

sue pernah tgk mother in law buat kek ni.. dah pernah jugak dgr org kata.. buah tu mesti dijemur... biar betul2 kering.. then bila nak adun gaulkan jek dgn tepung sblm dimasukkan ke adunan butter tu.... buat kek ni memang leceh.. kukus jek 4 jam.. meleh nak buat.. lagipun tak minat sgt.. manis.. tp pernah la buat... kursus ngan mertua.. hehe

bebop Publish time 17-6-2005 03:09 PM

Originally posted by tarbiah at 17-6-2005 12:19 PM:

Lagi satu, orange juice ...

tarbiah, maksud resepi saya tu 6 biji telur dan diambil 3 biji putih telur sahaja.Bermakna ckp tarbiah tu betul lah, 6 biji kuning telur dan 3 biji putih telur.Nanti saya edit kat resepi tu supaya clear. tq tarbiah...:tq:

seperti yg kak liza katakan, tak payah tapis juice tu.Masukkan kesemua sekali kedlm adunan.resepi ni saya dpt semasa pergi kelas baking lama dulu, dan cara cikgu tu ajar hanya perlu rendam buah dlm juice sahaja, so saya tak pasti pulak kalau mixed fruit tu perlu di tabur kedlm tepung.Tapi cikgu saya ada ckp eloklah di racik / potong kecil dahulu mixed fruit sebelum direndam dlm juice untuk mengelakkan buah tenggelam....dan saya akui setelah beberapa kali membuat kek buah ni, buahnya tak de pulak tenggelam ke bawah.

bebop Publish time 17-6-2005 03:15 PM

Originally posted by sue at 17-6-2005 02:15 PM:
sue pernah tgk mother in law buat kek ni.. dah pernah jugak dgr org kata.. buah tu mesti dijemur... biar betul2 kering.. then bila nak adun gaulkan jek dgn tepung sblm dimasukkan ke adunan butter t ...

sue,,,bak mai resepi....mesti ada kawan2 yg nak cuba....:)

tarbiah Publish time 17-6-2005 03:57 PM

Thanx Bebop, mlm ni nak buat.Esok saya bagi report...:)

bebop Publish time 17-6-2005 04:24 PM

Originally posted by tarbiah at 17-6-2005 03:57 PM:
Thanx Bebop, mlm ni nak buat.Esok saya bagi report...:)

ok tarbiah...selamat berjaya....:)

just nak bagitau oren juice tu boleh digunakan juice yg dlm kotak (dutch lady, joy) yg boleh terus minum tu....kalau kat k4 ada kat bahagian air kotak kat dlm chiller.....dan kalau nak gunakan sunquick, kena campurkan air sedikit supaya tak terlalu pekat.

tarbiah Publish time 18-6-2005 12:04 PM

Smlm dah buat kek ni, Alhamdulillah menjadi...:pray:

Terima kasih Bebop atas resepi dan tunjuk ajar tu. Betul mcm you kata buah tu x tenggelam walaupun tak digaul ngan tepung.Semunya terletak cantik je dlm kek tu.:ah::hug:

Rasanya...?Ermmm...macam kek coklat oren buah-buahan le pulak!:lolJus yg digunakan utk rendam mix fruit tu memberi satu kelainan pd kek buah ni...sedap!:love:

Petang nanti nak hantar kek ni kat mak saya, mesti dia suka.:love::love:

bebop Publish time 18-6-2005 12:31 PM

Originally posted by tarbiah at 18-6-2005 12:04 PM:
Smlm dah buat kek ni, Alhamdulillah menjadi...:pray:

Terima kasih Bebop atas resepi dan tunjuk ajar tu. Betul mcm you kata buah tu x tenggelam walaupun tak digaul ngan tepung.Semunya terletak ca ...

hi tarbiah....:bye:jadik jugak kek coklat buah awak ye....syukurlah...:pray:saya harap mak mentua tarbiah sukakan kek ni....:)ni ada satu tips untuk tarbiah dan juga kengkawan yg mungkin tak tahu.kalau nak potong cantik dan tak berderai, potonglah kek menggunakan pisau yg bergerigi.kalau dpt simpan 2 -3 hari lagi cantik texturenya dan juga kemas bila dipotong.so kalau tarbiah nak simpan, balut kek buah dgn foil paper dan simpan di bahagian bawah fridge.selepas beberapa hari, tarbiah akan dapati kek akan bertambah sedap dan bertambah moist.

apa pun tahniah saya ucapkan pada tarbiah....:clap:dan timekasih kerna sudi mencuba....:tq:

tarbiah Publish time 18-6-2005 01:30 PM

Originally posted by bebop at 18/6/05 12:31 PM:

hi tarbiah....:bye:jadik jugak kek coklat buah awak ye....syukurlah...:pray:saya harap mak mentua tarbiah sukakan kek ni....:)ni ada satu tips untuk tarbiah dan juga kengka ...

Very good info!Thanks..:tq::tq::tq:

nsutra Publish time 19-6-2005 09:07 AM

Originally posted by soda at 15-4-2005 10:22 AM:

ni gamba fruit kek yg nsutra punya resepi kawan ofis saya dah try buat....mmg mcm ni ke bila dah jadi...sbb nampak mcm kering ...
soda..terimakasih kerana mencuba resepi sutra nie..sebenarnya resepi nie sutra dapat dari seorang kawan..sut dah beberapa kali mencuba dan alhamdulilah menjadi dengan eloknya..
kalau forumer kata kek nie kering..memang diakui sangat2..hehheee...tapi bahagian dalam kek tu...ok jer...takder macam bantat...nampaknya soda kena tanya bop pasai apa kek nie jadi macam nie..diakan pakar..hehhehe...
sut tengok speed punya kek ok jer...:bodek:
yg tak syoknya..kek nie tak tahan lama..kenapa ye?..walhal punyalah lama mengukus 4 jam gitu....

gadis_aries Publish time 20-6-2005 05:59 PM

Originally posted by bebop at 28-3-2005 06:30 AM:
CHOCOLATE FRUIT CAKE

300 GM MIXED FRUIT + 1/2 CAWAN ORANGE JUICE (DICAMPUR DAN RENDAM LEBIH KURANG 2 JAM)

250 GM BUTTER
225 GM SUGAR
6 BIJI KUNING T ...

Bebop, Aries nak tanya skit ni! Kalau resepi you yg chocolate fruit cake tu, Aries tak letak cocoa powder boleh tak? so ianya jadi original fruit cake ke? bukan apa Aries ingat nak try resepi ni then nak kasi MIL try...depa tak suka sangat chocolate ler...:cak:

bebop Publish time 20-6-2005 10:01 PM

Originally posted by gadis_aries at 20-6-2005 05:59 PM:

Bebop, Aries nak tanya skit ni! Kalau resepi you yg chocolate fruit cake tu, Aries tak letak cocoa powder boleh tak? so ianya jadi original fruit cake ke? bukan apa Aries ingat nak try resepi n ...

ok,,,saya dah check ngan cikgu yg ajar saya buat kek buah ni, dia kata boleh kalau kita tak nak taruk cocoa powder....so pada kak liza yg bertanya soalan yg sama hari tu, jawapannya boleh kak....:)selamat mencuba...

hanieliza Publish time 21-6-2005 07:42 AM

Originally posted by bebop at 20-6-2005 10:01 PM:

ok,,,saya dah check ngan cikgu yg ajar saya buat kek buah ni, dia kata boleh kalau kita tak nak taruk cocoa powder....so pada kak liza yg bertanya soalan yg sama hari tu, jawapan ...
Terimakasih banyak-banyakkkkkkk Bebop...:tq:
akan kak liza cuba buat juga nanti....:cak:
banyak betui la projek list dok Q ni.....:hmm:

gadis_aries Publish time 21-6-2005 09:18 AM

Originally posted by bebop at 20-6-2005 10:01 PM:

ok,,,saya dah check ngan cikgu yg ajar saya buat kek buah ni, dia kata boleh kalau kita tak nak taruk cocoa powder....so pada kak liza yg bertanya soalan yg sama hari tu, jawapan ...

Thks bebop :hug:

Insyaallah, bila Aries ada masa lapang nanti, akan ku buat fruit cake resepi bebop tu...tunggguuuuuuuuuuuuuuuuuuu :bgrin:

tarbiah Publish time 21-6-2005 09:37 AM

Originally posted by hanieliza at 25/3/05 10:22 AM:

kak liza belajar kek ni 18 thn dulu..
masa tu takder oven..tu yg dok buat..

http://img.photobucket.com/albums/v622/hanieliza2/kek%20dan%20biskut/dund ...

Kak Liza,

Kalau saya gantikan gula yg dicairkan tu dgn golden syrup boleh tak?

hanieliza Publish time 21-6-2005 07:27 PM

Originally posted by tarbiah at 21-6-2005 09:37 AM:

Kak Liza,

Kalau saya gantikan gula yg dicairkan tu dgn golden syrup boleh tak?
kak liza x pernah buat tapi kemungkinan boleh ...
apa kata tarbiah cuba dulu..
sebab kak liza baru jer bakar CHEESE FRUIT CAKE Bebop...
nanti dah sejuk kak liza potong dan posing lentuk kat sini...
tungguuuuuuuuuuuuuuu....:lol
Pages: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14
View full version: KEK BUAH KUKUS / BAKAR