cydekick Publish time 13-4-2005 08:11 AM

[MERGED]-- Stroke: bagaimana nak rawat?

Saya dpt dari email (dpd gaya bahasa, spt dari Indonesia)
boleh sapa2 sahkan.. betulkah praktis spt ini?

Pertolongan Pertama Pada Stroke
(Dengan cara mengeluarkan darah pada hujung jari tangan dan hujung daun telinga)

Ada satu cara terbaik untuk memberikan pertolongan pertama kepada orang
yang mendapat serangan STROKE. Cara ini selain dapat menyelamatkan
nyawa si penderita, juga tidak menimbulkan efek sampingan apapun.

Pertolongan pertama ini dijamin merupakan pertolongan GAWAT DARURAT yang dapat berhasil 100%.

Sebagaimana diketahui, orang yang mendapatserangan STROKE, seluruh
darah di tubuh akan mengalir sangat kencangmenuju pembuluh darah di otak.
Apabila kegiatan pertolongan diberikanterlambat sedikit saja, maka
pembuluh darah pada otak tidak akan kuat menahan aliran darah yang
mengalir dengan deras dan akan segera pecah sedikit demi sedikit.

Dalam menghadapi keadaan demikian jangan panik tetapi harus
tenang. Si penderita harus tetap berada di tempat asal di mana ia terjatuh
(misalnya di bilik mandi, bilik tidur). JANGAN DIPINDAHKAN!! Sebab dengan
memindahkan si penderita dari tempat asal akan mempercepat perpecahan
pembuluh darah halus di otak.

Penderita harus dibantu mengambil posisi duduk yang baik agar tidak
terjatuhlagi, dan pada saat itu pengeluaran darah dapat dilakukan.
Untuk yang terbaik menggunakan JARUM SUNTIK, namun apabilatidak
ada, maka JARUM JAHIT / JARUM PENITI dapat diguna dengan terlebih
dahulu disterilkan dengan cara dibakar di atas api.

Sejurus setelah jarumdisterilkan, lakukan PENUSUKAN pada 10 HUJUNG
JARI TANGAN. Titik penusukan kira-kira 1cm dari hujung kuku. Setiap jari cukup
ditusuk 1 kali saja denganharapan setiap jari mengeluarkan 1 titis darah.

Pengeluaran darah juga dapat dibantu dengan cara dipicit apabila darah
ternyata tidak keluar dari ujung jari. Dalam jangka masa kira-kira 10 minit,
si penderita akan segera sedar kembali.

Bila mulut si penderita tampak mencong/tidak normal, maka KEDUA DAUN
TELINGA si penderita HARUSDITARIK-TARIK sampai berwarna kemerah-merahan.

Setelah itu, lakukanlah 2 KALIPENUSUKAN pada setiap HUJUNG BAWAH
DAUN TELINGA sehingga darah keluar sebanyak 2 titis dari setiap hujung
daun telinga. Dengan demikian dalambeberapa minit bentuk mulut si
penderita akan kembali normal.

Setelah keadaan si penderita pulih dan tidak ada kelainan yang berarti, maka
bawalah ke hospital untuk mendapatkan rawatan lanjut.

[ Last edited by DARSITA at 27-3-2006 03:52 PM ]

puterikhaleeda Publish time 15-4-2005 07:43 AM

betul.. tapi bila dah jadi, tak berani nak buat... nak cucuk hujung jari supaya keluar darah... masa puteri pergi course kesehatan, dr mmg ada cakap cam tu gak. hopeuli ada doc. yg arif kat sini leh tolong explain

menace Publish time 14-6-2005 09:11 AM

Store/angin ahmar bagaimana nak rawat ???

Baru2 nie mak aku kena stroke. So dia lemah seluruh anggota badan. Mula2 tu dia kena stroke dia alami pening kepala dan hampir pengsan. Dalam pada tu dia juga tidak lalu makan. Lepas tu badan dia sangat lemah dan banyak tido. Pada masa itu, dia masih boleh jalan. Lama kelamaan kaki dia jadi semakin lemah dan sekarang mak saya tak boleh jalan macam biasa.
   Di sini saya nak tanye kepada semua, yang tahu lebih lanjut tentang masalah ini supaya memberi pendapat / cadangan.

prosperx Publish time 14-6-2005 04:32 PM

Tak ke hospital ke? Kita mesti tau apa diagnos dr. Dah tak boleh jalan macam biasa maknanya tak boleh lansung berjalan atau kena bertongkat. Sementara tu kat bentong kawasan cinakan cuba cari pakar Guasha tanya la kat sinseh kut depa tau sebab guasha lebih common berbanding acupuncture. Ada beberapa supplement yang perlu juga diambil tapi nak tau lebih lanjut tentang diagnostik doktor

menace Publish time 14-6-2005 11:33 PM

Sbnrnya prosperx, mak aku ni dh bwk jumpa doktor lps dia kena stroke. Tp yg peliknya Dr pn tak bagitau yg dia kena stroke. Dr hanya maklumkan yg dia perlu byk berehat kerana mengalami lemah seluruh anggota badan.Beberapa hari sebelum mak aku ni kena stroke dia ada pergi berjumpa Dr, dan Dr sahkan yg tekanan darah dia mmg tinggi. So, aku pun tak dapat nk bgtau diagnos dr Dr. Aku tk taula apa itu guasha ?. Mmg berkesan ke rawatan tu kt pesakit stroke?

mbhcsf Publish time 15-6-2005 12:03 AM

salam..

lorr apasal TAK TANYA DOKTOR tu ..apa kena dengan mak saya? saya nak tahu ni kalau sayalah , saya akan tanya

stroke tu apa benda?
yg kali pertama tu stroke ka?
minor or major?
yg kedua tru yg macam mana pulak?
apa mak saya patut buat -NI KENA CONTROL BLOOD PRESSURE YER SAUDARA _ MAKAN UBAT HOSPITAL!!!!!!!!!!!!!!!!!
JAngan tinggal lagIKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK
okay masih lemah badan ker mama you? well kalau kat hospital tentu ada PHYSIOTHERAPY...

sebab i faham you tak tahu apa tu strokek nak bagi tau haiyaa..macam nilah ( I BUKAN DOKTOR) tapi lemah anggota badan bergantung pada masa jugak berapa lama lemah tu sebabdiagnosis lain lain tau...
okay
then doktor yg boleh bagi rawatan ..nak bagi tau pun well it is rather complicated ..
then ada physiotherapy - ni kena bekerjasama dengan doktor - okay? sebabbanyak isu lagi ni yg UTAMA ialah sejauh man teruk mak you then dara tiunggi tu kena JAGA...
...

blackmore Publish time 15-6-2005 12:37 AM

Originally posted by menace at 14-6-2005 09:11:
Baru2 nie mak aku kena stroke. So dia lemah seluruh anggota badan. Mula2 tu dia kena stroke dia alami pening kepala dan hampir pengsan. Dalam pada tu dia juga tidak lalu makan. Lepas tu badan dia s ...

....menace...i hope this will be able to clarify some of your doubts...>>>:):):)<<<

prosperx Publish time 15-6-2005 09:40 PM

http://www.guasha.com
kalau ikut keberkesanan acupuncture lagi bagus coz WHO dah terima pakai dalam post-stroke theraphy

azaleena Publish time 16-6-2005 09:22 AM

menace,

pastikan, mak u buat some exercise utk kuatkan otot kaki ... mcm, sambil baring, angkat sebelah kaki dlm 30darjah dari katil dan buat dlm 8 kali, atau ikut keupayaan dia, jgn push sgt. Ulang dgn kaki yg sebelah lagi tu.

Lepas tu, letak tgn kat tapak kaki dia, (mak u mesti dlm keadaan baring & kaki lurus), angkat sket, dlm 30 darjah, then, suruh dia tolak tgn u sekuat2.

Ni antara exercise yg physiotherapy suruh my father buat after few days kena stroke.

DI samping tu juga, ajar your mum jalan guna walker frame utk kuatkan kaki & cara berjalan. tak perlu jarak jauh, mungkin dlm 6-7 langkah & kembali semula.

Lagi satu menace, memang lepas stroke, diorang akan byk tido. tapi, jgn biarkan diorang tido sampai terlepas masa makan.

salimrock Publish time 29-6-2005 02:34 PM

takut nyer penyakit strok , ada ke cara yg buleh elakkan kena strok nie???

arni_jamal Publish time 11-7-2005 10:19 PM

ooo, apsal saya baru terbaca pasal benda ni.. bagus btul artikel nih... well, my mum dulu pun kena sakit nih.. memula dulu dia tak bleh jalan gaks... tapi kena rajin aa pujuk dia gi berurut.. untuk org sakit camni, berurut tu mmg sakit sgt2.. tp lama2, dia kuat gak untuk berjalan2 sendiri, tanpa dipimpin...

tp makin lama dia makin x kuat... n my neighbour yg keje nurse tu pun penah kata: pesakit stroke ni mmg makin lama makin lemah, n kalo dah sampai tahap truk tu dia akan lupa pada sumer benda... mcm short term memory lost gitu...

tp la ni my mum dah meninggal pun.. masa sihat dulu pun dia pernah bgtau, kalo bleh dia tak nak akit kena stroke nih... selama ni pun dia sihat je.. takde darah tinggi, x de sakit apa2 pun.. doc pun hairan cemana dia bleh kena stroke.. maybe stress kot dengan masalah... n lg satu doc kata (dgn bahasa yg mudah difahami) sbb dia nyer darah tersumbat kat saluran otak tuh... masa tgk x ray kepala pun nampak setompok gelap kat otak dia, yg doktor kata tu sel otak yang dah mati..

mbhcsf Publish time 17-7-2005 12:39 PM

salam Salim

Originally posted by salimrock at 2005-6-29 14:34:
takut nyer penyakit strok , ada ke cara yg buleh elakkan kena strok nie???
adaaa.. jaga blood pressure and jalani gaya hidup sihat . check blood kolesterol.ok? :) take care.

menace Publish time 11-8-2005 11:02 AM

Terapi Sonotron boleh sembuhkan stroke ???

Baru2 ni aku ternampak satu dokumentari dlm majalah 3 pasal terapi sonotron. Ada testi dr pesakit dlm dokumentari tu menceritakan berkenaan pengalaman beliau yg pernah mengidap penyakit stroke dan sembuh setelah mendapatkan rawatan sonotron. So, aku nak tanye kt forumner kt sini pasal benda ni. Kepada yg expert tlg la respond.

KerjakatTPE Publish time 6-1-2006 01:53 PM

Acupunture boleh ubatkan stroke ??

my mom kena stroke half body.. dah macam-2 cara ubatkan.. but the situation still the same..:stp:
kalau ada sesapa yang boleh share experience, really appreciated~

zacharygibson Publish time 8-1-2006 12:34 AM

i takde experience tentang hal ni, tapi i ada kenal seorang spesialis neurologist yang melakukan terapi accupuncture kepada pesakit2 stroke yang tertentu.. kalau nak tau lebih lanjut, boleh msg i..

honeybee1802 Publish time 11-1-2006 01:14 PM

br bc paper,hospital southern ada service accupunture utk org stroke,darah tinggi n kencing manis..

alico Publish time 27-2-2006 10:29 AM

angin ahamal (stroke)

A'KUM....WBT

SEKIRA TERDAPAT LAPISAN LEMAK TERBENTUK DALAM SALURAN
    DARAH,
    JANTUNG TERPAKSA MENGEPAM DARAHLEBIH KUAT.
    INI MEYEBAB KAN TEKANAN TINGI PADA SALUR DARAH ,
    YANG DI KENALI PENYAKIT DARAH TINGI.
    INI ADA LAH AMAT MERBHAYA, KERANA PEMBULUH DARAH
    DI BHAGIAN OTAK SANGATHALUS         

SEKIRA NYA PEMBULUH DARAH DI OTAK PECAH IA MENYEBAB KAN
    LUMPUH (STROKE)
    JIKA ADA TNDA PENING LEMAH BADAN SEMPUT SEGERA JUMPA
    DOKTOR ,INI ADA HUBUNG KAIT DENGAN JANTUNG.

rani Publish time 27-2-2006 09:02 PM

angin ahmar ke? :stp:

alico Publish time 27-2-2006 10:55 PM

angin ahmal

::stp:      ya la kan awak lebih tahu

alico Publish time 27-2-2006 10:58 PM

ahmar

:)       maf salah ejaan.......
Pages: [1] 2 3
View full version: [MERGED]-- Stroke: bagaimana nak rawat?