afja Publish time 16-6-2008 10:30 AM

Originally posted by budakjawa at 14-6-2008 09:34 PM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif
ada apa apa prosedur kalau nak beli rumah di malaya
tapi kerja di luar malaya ?
. kena ada nama pemastautin tetap ke ?
. atau apa apa syarat lain ?

orang bank dan peguam , tolong saya bang ...

bang brahim tadek....
tp adek sabariahhhh ada lah...;P

afja Publish time 16-6-2008 10:34 AM

satu lg kan....
blh x terangkan BLR tu....;P
cemana nk kira n etc...

maaf lah... kita budak baru belajar :$

hirai_saza Publish time 16-6-2008 10:42 AM

aku nak tanya..harap2 ada yg jawab soalan aku
misalkan aku ada tapak tanah..aku nak buat rumah dlm rm50k
1. bleh tak aku kuarkan semua duit epf akaun 2 aku?
2. prosedur nak wat pinjaman bank lak camner yee..aku kena sediakan plan rumah dan geran tanah ker?

hirai_saza Publish time 16-6-2008 10:43 AM

aku nak tanya..harap2 ada yg jawab soalan aku
misalkan aku ada tapak tanah..aku nak buat rumah dlm rm50k
1. bleh tak aku kuarkan semua duit epf akaun 2 aku?
2. prosedur nak wat pinjaman bank lak camner yee..aku kena sediakan plan rumah dan geran tanah ker?

nenektua Publish time 16-6-2008 10:51 AM

Reply #119 jadree00's post

thanks jad,

sekarang ni aku dah dapat dah deposit daripada owner lama tu. cuma dia takmo bayar bulan 6 ni punya sewa sebab dia kata ganti pada bayaran agent yang telah dia buat dulu.
bila nenek kata, nenek tak berkaitan langsung dengan agent dan agreement yang dia buat dulu, dia mcm tak puas hati plak.

nenek plak malas betul nak panjang2kan cerita ni

nenektua Publish time 16-6-2008 10:55 AM

Originally posted by Potpouri at 16-6-2008 08:48 AM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif

hi Nenek,

x patutlaa kalau ko plk yg kene byr utk agen tu.sdgkan agen tu dilantik oleh tuan umah yang lama.. sepatutnya dia laa yg kene byr..

pd pndpt aku, ko kene laa jgk pi melawat pe ...

thanks pot.

aku mmg takmo guna agent.
semalam si Kak Bedah ada sms aku. dia kata dia takmo bagi duit sewa bulan ni sebab nak contra dengan duit agent yang dia bayar dulu.
pehtu dia kata, tenant yang ada sekarang ni pon, dia yang cari. so that's why la dia nak gak sewa bulan ni.
agreement antara dia dan tenant sekarang ni dah tamat.

aku cakap, sewa bulan ni adalah tetap hak aku. sebab aku takde kaitan langsung dengan agreement dia dengan tenant lama, dan tiada kaitan dengan dia guna agent dulu. sapa soh dia pakai agent dulu kan? heheh

dalam sms dia ada kata, kalau aku nak juga, dia akan bank in hari ini.
nih aku tunggu je ni, dia bank in ke tak.

nenektua Publish time 16-6-2008 10:55 AM

-double post -

nenektua Publish time 16-6-2008 10:58 AM

Reply #121 jadree00's post

hahaha jad... kompius rupanya.
patot la nenek tengok jawapan kamu mcm lari dari topik ;P

Potpouri Publish time 16-6-2008 02:24 PM

Originally posted by nenektua at 16-6-2008 10:55 AM http://forum6.cari.com.my/images/common/back.gif

thanks pot.

aku mmg takmo guna agent.
semalam si Kak Bedah ada sms aku. dia kata dia takmo bagi duit sewa bulan ni sebab nak contra dengan duit agent yang dia bayar dulu.
pehtu dia kat ...

ok laa tu nek...dh selesai masalah...asalkan dia byr blk duit ko tu kan...:lol:

itamrazali Publish time 16-6-2008 03:30 PM

Peringatan..klu nk amik lawyer firm tuh , jgn ler amik Nik and Ranjan kt bangsar...firm diorg kt satu deretan kedai 2 tingkatopposite Bangsar Village..

aku guna khidmat diorg yg diappointed oleh developer...merana..kena bayar late interest charges amounting to RM16 ribu..after aku sendiri pegi mengadap developer..diorg kurangkan to RM8 ribu..tuh aku yg handle bukan firm siol tuh....kerani kt situ nama Hema mcm siol..lembab sesangat... :@ :@

wineps Publish time 16-6-2008 03:43 PM

Originally posted by itamrazali at 16-6-2008 03:30 PM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif
Peringatan..klu nk amik lawyer firm tuh , jgn ler amik Nik and Ranjan kt bangsar...firm diorg kt satu deretan kedai 2 tingkatopposite Bangsar Village..

aku guna khidmat diorg yg diappointed...

macam kes ko nie x bleh bawak ke tribunal pengguna ke?

tukul Publish time 16-6-2008 03:46 PM

;P Originally posted by itamrazali at 16-6-2008 03:30 PM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif

aku guna khidmat diorg yg diappointed...

marah bebenor nampak gayanya...
hehehe..kasi boikot itu firm...;P

eauclaire Publish time 17-6-2008 09:26 AM

Nak tanya sikit....pasal loan umah...
Saya buat loan umah pakai loan gomen...Bila dah hantar borang permohonan...dan katakan lah dah approve...apa lagi bayaran2 yg kita kene bayar ye?

Yang saya tanya2 kawan2 saya....Lawyer fees, Stamp Duty, penalti sbb perumahan lambat bayar kat developer...dan jumlah bayaran pun...ade yg mahal.... ade yg free...

Bila saya call developer saya...die cakap...lawyar fees dlm RM 2300....kawan saya kene RM1700 je...kebanyakkannye bawah RM2000 la...adakah saya ditipu oleh developer?

Pas tu stamp duty....katakan umah harga RM240 000....RM100 000 yg pertama kene RM1000....dan yg selebihnye kene 2%....total jadi dlm RM3000++...pas tu die bg 50% off...kene la dlm RM1900....

Pastu saya mmg kene penalti sbb lambat...salah saya jugak sbb lambat uruskan....dah sebulan lebih baru saya uruskan...sbb ada kursus....risaunye kene bayar banyak utk penalti....mau kene dlm RM 5000++ kot....heheh saya agak je...agak2 banyak ni ke?

Ada lagi tak bayaran2 yg kene bayar? Bukan ape...nak sediakan payung sblm hujan....

jadree00 Publish time 17-6-2008 02:08 PM

Reply #136 eauclaire's post

Penalty late payment -Cuba buat rayuan ngan developer utk reduce penalti nih.
Calculation lawyer fees - ada rate tertentu bergantung harga hartanah. Cuba discuss ngan lawyer firm utk reduce charges spt miscellaneous charges. http://www.iproperty.com.my/help/faq.htm

eauclaire Publish time 17-6-2008 05:52 PM

Reply #137 jadree00's post

TQ jadree00......:loveliness:
Lega sket....

hanimdanish Publish time 18-6-2008 10:56 AM

salam all....
mcm ni...sy dah tgk umah tp umah yg sy nk beli ni atas owner tu sndiri bkn atas developer...dia ckp 160,000...lepas tu kalu kita minta kurang dia kasi ker?atau sy kene suruh valuer dtg untuk tau value umah tu sbnar nyer?.....
lepas tu laku sy dah setuju nk beli umah tu....apr yg sy kene buat...pg bak ker utk apply loan?....

tlg lah bantu sy sbb sy mcm x berapa faham..tq...

nenektua Publish time 18-6-2008 05:06 PM

Originally posted by Potpouri at 16-6-2008 02:24 PM http://eforum.cari.com.my/images/common/back.gif

ok laa tu nek...dh selesai masalah...asalkan dia byr blk duit ko tu kan...:lol:

pot...alhamdulillah setel.
kak bedah tu dah bank inkan duit dah semalam.

pehtu penyewa pon dah dapat dikontek.
dia nak still dok menyewa situ.
cuma dia tanya kalau2 boleh kurang.

nenek ni dahlah mudah kasihan. tengah pikir2 kot nak kurangkan rega as long as dia boleh jaga rumah dengan baik.

jadree00 Publish time 19-6-2008 02:48 PM

Reply #140 nenektua's post

kalau nenektua jadik majikan kan best...jika kesian kat staff, boleh bagi gaji tinggi...

Jad rasa(tak semestinya betul), kalu kurangkan sewa pun tak menjamin tenant akan jaga umah dgn baik. Bergantung tenancy agreement cakap, adakah sebarang kerosakan ditanggung oleh landlord atau tenant? Jika ditanggung oleh landlord, please pikir banyak kali sebelum turunkan sewa.

Apa tujuan nenektua beli & sewa umah? Utk investment kah? If utk investment, then sewajarnya kadar sewa tuh boleh cover your monthly bank installment + untung. Jika you turunkan sewa tapi tak untung, still okay kot jika u anggap nak sedekah/ dapat pahala bantu tenant.

nenektua Publish time 19-6-2008 09:34 PM

Reply #141 jadree00's post

hahahah sebab tu la...kalo jadik bos, mau aku kasik naik gaji pada seme yang buat cerita sedeh...
heheheh.....tapi nenek garang tau sebenarnya...

bila nenek pikir2 balik, nenek biarkan je la sewa mcm tu je reganya.
tak naikkan dan tak kurangkan.

jadree00 Publish time 20-6-2008 06:20 AM

Reply #142 nenektua's post

orang garang atau kuat membebel biasanya hati baik tau...:)
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19
View full version: Cara Membeli Sebuah Rumah