abb7997 Publish time 1-9-2009 04:57 PM

nk mintak pndapat, sy dalam proses nk beli rumah, hrga rumah tu rm179k, loan gov atas nama sy, tp sy cadang nk letak nama umah atas nama sy dan suami,mana yg lebih baik?ltk nama sy sahaj@letak nama sy ...
ungu_violet191 Post at 26-7-2009 16:12 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

slm..kalu sy letak nama awak je(isteri) so kalu x dapat nak bayar nanti sorang je yg black list(mintak2 tidak lah)kalu letak dua2 nama semua x leh pakai buat loan dan suami kalu ada rezeki bole loan yg lain pulak atau umah lagi satu..ajal maut kita x tau ..nasib lah..

eddina_14 Publish time 2-9-2009 09:55 AM

Ade effect tak kalau dah apply utk loan (satu nama) tp lepas tu add nama husben pada nama rumah? Tapi loan stay satu nama? Kena buat perubahan tak pada SNP tu?

eddina_14 Publish time 2-9-2009 09:57 AM

nk mintak pndapat, sy dalam proses nk beli rumah, hrga rumah tu rm179k, loan gov atas nama sy, tp sy cadang nk letak nama umah atas nama sy dan suami,mana yg lebih baik?ltk nama sy sahaj@letak nama sy ...
ungu_violet191 Post at 26-7-2009 04:12 PM http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

Kalau letak nama suami skali atas nama rumah, husben pun leh kuar duit epf utk byr...tp kaau satu nama, u sorang je leh kuarkan epf...And kalau jadi pape kat u...rumah tu akan jadi harat pusaka and boleh diclaim oleh family u jugak... Unless u letak nama ur husben then susah sket org lain nak amik hak atas rumah tu...I think la...kalau salah tolong betulkan...

dhafir Publish time 2-9-2009 10:41 AM

Saya sekarang dalam proses beli rumah yang berharga 130k. Saya dah beri 2% deposit pada agen, sekarang dalam proses memohon pinjaman. Saya dah hantar dokumen pada 6bank & 1 lagi pada MBSB. Setakat ini yg bagi feedback adalah CIMB & Standard Chartered sahaja tapi apa yang mendukacitakan ialah bank tersebut hanya bagi loan setakat 110k sahaja, yang lain kena topup cash. Baru tadi MBSB telefon bagitau loan sebanyak 130k adalah layak. alasan 2bank tadi bagi 110k kerana MV dia hanya byk tu sahaja cuma MBSB je bagi 130k. bulan2 lebih kurang 800.

Persoalannya, adakah saya patut terima loan samada 2 bank tadi atau MBSB? FYI, saya takda cash untuk topup baki pinjaman tersebut... Perlu ke saya tolak tawaran MBSB & terima salah 1 bank & buat personal loan pula? Saya banyak dengar rungutan MBSB ni mahal, jadi ada tak sapa2 di sini yang buat pinjaman dengan MBSB?

eddina_14 Publish time 2-9-2009 03:02 PM

dhafir...
epf ade tak?Kalau ade kuarkan dulu...
MBSB tu kalau dah tade pilihan rembat jer...tapi kalau ade pilihan amikla yg lain, sbb interest dia quite high...
cumanya leh refinance bebila..kalau dah terpaksa amik je dulu then nanti refinance ke bank lain...
RHB tak try?

dhafir Publish time 2-9-2009 03:16 PM

dhafir...
epf ade tak?Kalau ade kuarkan dulu...
MBSB tu kalau dah tade pilihan rembat jer...tapi kalau ade pilihan amikla yg lain, sbb interest dia quite high...
cumanya leh refinance bebila..kalau ...
eddina_14 Post at 2-9-2009 15:02 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

epf ada, dah cover utk deposit rumah. asben lak dah keluarkan utk rumah yg pertama. rasanya rhb antara bank yg kami dah submit dokumen tapi takda respon. skrg mbsb jelah yg offer 130k. ramai yg kata mbsb ni mahal tp mcm takda pilihan dahkan? nak buat personal mcm leceh je :sweat3:

eddina_14 Publish time 2-9-2009 10:55 PM

Kalau dah tak ada pilihan nak wat cemana...Ok jugak, cuma tanya mbsb agent tu kalau nak refinance nanti ade kena ape2 fee tak...?

RHB ni tgk branch rasanya...dlm my case dpt banker yg bagus...so lepas loan walaupun ade masalah sikit dgn ccris...Proses mmg lama sket, dlm 2 minggu... Ina apply kat rhb puchong(IOI mall), kalau nak number dia pm ina yer...

dhafir Publish time 3-9-2009 08:48 AM

Kalau dah tak ada pilihan nak wat cemana...Ok jugak, cuma tanya mbsb agent tu kalau nak refinance nanti ade kena ape2 fee tak...?

RHB ni tgk branch rasanya...dlm my case dpt banker yg bagus...so le ...
eddina_14 Post at 2-9-2009 22:55 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

hari ni asben saya akan jumpa pihak MBSB tu, tgk mcm mana nanti. mmg sekarang MBSB lah pilihannya. sebab bank lain nak kena topup kan. pelik pulak bila MV rumah tu berbeza2 setiap bank... :o

thanks ye awak bagi pendapat :)

eddina_14 Publish time 3-9-2009 11:51 AM

hari ni asben saya akan jumpa pihak MBSB tu, tgk mcm mana nanti. mmg sekarang MBSB lah pilihannya. sebab bank lain nak kena topup kan. pelik pulak bila MV rumah tu berbeza2 setiap bank... :o
...
dhafir Post at 3-9-2009 08:48 AM http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

No problem dhafir...
Ina pun ari tu mmg considering MBSB sbb problem ccris tu...tp skang dah okey sbb record dah ok dlm ccris, tup2 dapat offer rhb, skang mebeng and cimb pun mcm lepas...bank ni bila satu dah bagi offer baru sebok2 nak bagi, kalau tak eksen giller...
Maybe dhafir leh try apply sebanyak mungkin bank...and mintak MOF yg max yg boleh...gud luck yer...

eddina_14 Publish time 3-9-2009 12:22 PM

Betul ke kalau nak tambah nama pada rumah(walaupun loan 1 nama), kena bayr rm500 pada lawyer? Dorang kata sbb dah hantar stamping...so kena wat balik snp tu kena la byr 500...
Betoi ka? Pastu tarikh utk snp tu jadi tarikh yg terbaru la yer?
Ari tu tatau kalau loan satu nama, rumah leh dua nama, adei...nasib perasan, kalau tak lagi teruk...sebab nanti husben pun nak kuarkan epf utk bayar umah...kalau tade nama dia, takleh kuar epf kan?

c_antique Publish time 3-9-2009 12:29 PM

468# dhafir

bank mmg xkan luluskan loan umh lebih dr MV. kecuali u blh kawtim ngn officer bank...n valuation utk mark-up hrga umh.
lat time ms sy apply loan pun just submit kt 2 bank je-officer cimb bank yg advise, klu nk submit loan, jgn lebih dr 4 bank
sbb semua bank akan refer kat bank negara...so, klu byk2 bank, mayb derang mls nk layan sgt.

sy bt loan ngn cimb bank, alhamdullilah...2mgu, loan approve. bl umh ngn owner 90k, then wat mark-up base on MV, dpt 112k.
loan 90%. bl loan dh approve, snp dh kuar n strata title dh settle, br g submit form epf utk kuarkan akaun 2 tu..
skarang, tgu epf approve pengeluaran ajer la...hrp..mgu dpn dpt duit.

satu lg nk bgtau, lawyer fee utk loan bank n snp, gn lawyer yg sama, dia charge dlm 4k n + ngn valuation...
jg byr dt sendiri dlm 600..so total kn gn duit sdiri utk process yg ni je dlm 5k...

dhafir Publish time 3-9-2009 04:08 PM

No problem dhafir...
Ina pun ari tu mmg considering MBSB sbb problem ccris tu...tp skang dah okey sbb record dah ok dlm ccris, tup2 dapat offer rhb, skang mebeng and cimb pun mcm lepas...bank ni...
eddina_14 Post at 3-9-2009 11:51 http://eforum1.cari.com.my/images/common/back.gif

terima kasih dengan pendapat awak. tadi agen bagitau suruh guna bank yang sama dengan owner punya. lupa pulak nak tanya bank apa pada asben. sebab MV yg owner bagitau adalah 150k mengikut apa yang dia dah tanya pada bank sebelum ni.

sekarang kalau bank tu ok jadi kami akan pilih, jikalau tak terpaksalah pilih mbsb.

dhafir Publish time 3-9-2009 04:11 PM

468# dhafir

bank mmg xkan luluskan loan umh lebih dr MV. kecuali u blh kawtim ngn officer bank...n valuation utk mark-up hrga umh.
lat time ms sy apply loan pun just submit kt 2 bank je-officer...
c_antique Post at 3-9-2009 12:29 http://eforum1.cari.com.my/images/common/back.gif

bank memang boleh luluskan cuma sekarang yang bermasalahnya MV, masa rumah yang pertama kami gunakan loan RHB Islamic, memang sekejap je dah lulus sebab harga rumah bawah MV. harap segala proses berjalan lancar. :)

eddina_14 Publish time 3-9-2009 09:45 PM

468# dhafir

lat time ms sy apply loan pun just submit kt 2 bank je-officer...
c_antique Post at 3-9-2009 12:29 PM http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

c_antique...
bank kalau bleh takmo kiter apply banyak2 bank supaya kita tak byk choice dan pilih ape offer dier...
Dan biler banyak bank offer kiter, dier kena compete dgn offer rate yg bank lain bagi...
mcm ina skang, ade 4 offer, yg dua tgh counter mengcounter...bagusla sebenarnya bagi kita sbg customer, dapat the lowest rate and...
WE GET TO CHOOSE...:-)
*kuasa di tangan pembeli...

*bank akan tetap layan...dia nak customer...kalau tak layan rugila dia...customer gi kat bank lain...

eddina_14 Publish time 3-9-2009 09:53 PM

terima kasih dengan pendapat awak. tadi agen bagitau suruh guna bank yang sama dengan owner punya. lupa pulak nak tanya bank apa pada asben. sebab MV yg owner bagitau adalah 150k mengikut apa yang ...
dhafir Post at 3-9-2009 04:08 PM http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

Haah...cuber tanyer bank yg samer dgn owner punya bank...mana tau leh dapat the same amount to finance...
Tapi worse comes to worst, u still ade mbsb, ade backup...dun worry...

baby77 Publish time 4-9-2009 04:21 PM

aku nak tnya baper lama bank nak amik masa tuk disturbute duit kat kita nyer lawyer.. semalam aku call bank aku ni.. dia kata aku nyer loan dah masuk tuk proses approval after that baru leh disturbute duit.. so aku nak tahu bape masa lama tuk dia approve tue.. aku nyer snp date dah lebih 3 bulan..

eddina_14 Publish time 5-9-2009 08:37 AM

476# baby77

baby...cuba chek betul2 dgn developer dan jugak bank...slalunya bila dah sign agreement, bank akan amik dlam 2 bulan utk disburse duit...max 3 bulan...sbb kalau lambat nanti kita kena late payment interest dari developer...
ruma baby under con ke yg dah siap? sebaiknya kejar lawyer dan jugak bank supaya depa proses cepat sket...nnt biler lambat kita kena...

baby77 Publish time 5-9-2009 11:37 AM

hah 2 bulan.. baby beli dari org rumah ni.. so hari tue owner lambat bg dokumen so.. 2 minggu lepas baru dapat dokumen tuk hantar ke bank.. kelmarin check ngan bank, dia kata baru masuk tuk approval.. pas tu baru duit masuk kat lawyer.. tue yg baby pening.. call lawyer dia kata tunggu bank je disburse duit.. tue yg nak tahu tue.. klu 2-3 bulan lg mati ler.. jadik 6 bulan ler camni

eddina_14 Publish time 5-9-2009 02:03 PM

478# baby77

kalau subsale ina tak berapa pandai sgt...tp generally memang amik masa lama sket dari rumah yg beli dari developer...
maybe ade member forum yg lain leh komen...:)

ungu_violet191 Publish time 6-9-2009 12:36 PM

kalau takaful@insurans korang pilih yg mana yer?tel tanya org yg uruskan pembelian umah, dia sndiri x tau mana yg ok dan mcmmana cr pmbayaran..takaful ni kita bayar sekaligus@bayar ansuran
Pages: 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33
View full version: Cara Membeli Sebuah Rumah