ciku_nunu Publish time 27-9-2006 08:54 AM

lepas kita masak, nanti inti tu jadi cair....

cubajaya Publish time 27-9-2006 10:07 AM

Originally posted by ciku_nunu at 1-8-2006 10:12 AM

akok memang leh masak dalam oven sebab ari tu papa nunu bawak ahli2 kump wanita (persatuan pe ntah tak tau...) buat jualan akok kat jusco one utama. pergggghhh.. tak menang tangan sampaikan papa ...

Nunu, kalau nak bakar akok dalam oven, bakar mcm biasa jek ke...macam bakar kek tu ke?

ciku_nunu Publish time 27-9-2006 10:21 AM

adehhhh.. tak sure aaa.. kalau nunu call papa nunu, nanti nunu tanya. nunu pun teringin gak nak makan posa2 ni... tapi yang nunu tau, dah banyak kat kelantan yang buat akok bakar dalam oven je...

EMMA78 Publish time 27-9-2006 10:28 AM

speeddddddddddd.., mu nie arr :mll: :mll:
tak patut arr tempek gambor kuih nie :jeling:http://i38.photobucket.com/albums/e122/hanieliza10/PaungGoreng.jpg

tiba2 boleh tringat pulak :geram: dah lama tak mamam kuih nie...
hu hu :love: maner nak cari ehh...:hmm:

cubajaya Publish time 27-9-2006 10:35 AM

Originally posted by ciku_nunu at 27-9-2006 10:21 AM
adehhhh.. tak sure aaa.. kalau nunu call papa nunu, nanti nunu tanya. nunu pun teringin gak nak makan posa2 ni... tapi yang nunu tau, dah banyak kat kelantan yang buat akok bakar dalam oven je...

ye ke...saya ingat nak try je lah buat petang ni bakar dlm oven...husband saya tu suka sgt akok ni...
nak ikut resspi nunu tu...kalau jadik saya bagitau ehhh....heheh

Kacip_Fatimah Publish time 27-9-2006 03:35 PM

Originally posted by hanieliza at 26-9-2006 11:45 PM
kak liza selalu tenguk akt pasa tani/malam kat kedah/alor setar..
depa terap gunakan acuan donut kecik tu...cepat jer..
TQ..nanti akkliza cuba..tapi harus separuh dari adunan yg kacip buat sebab...
kak liza..saya wat pun setengah adunan gakk...pada saya manisnya dah cukup dah..sebab mmg seswai pada sapa yg tak minat manis..tapi kalau kak liza nk kurangkan..tak pa jugakk..
mmg arr memula tu saya terap dgn terap donut..tapi still fail jugakk...
taktau nk godek mcm mana dah..tu yang last sekali saya cubit dan goreng..wat mcm cekodok..tapi kuih nie sedap laa kak liza..rangup kat luar..bukan koreh kedengkiang!hehehe...

zuraini Publish time 27-9-2006 04:11 PM

Zu tengok mak zu buat kuih peneram gunaka belakang senduk kayu je. Ambil sikit doh tu buat bulat pas tu leperkan. Ambil senduk kayu cucukkan belakangnya kat kuih tadi. Jadi bulat-bulat. Pas tu goreng.

mamulamoon Publish time 27-9-2006 11:20 PM

Originally posted by EMMA78 at 27-9-2006 10:28 AM
speeddddddddddd.., mu nie arr :mll: :mll:
tak patut arr tempek gambor kuih nie :jeling:.

tiba2 boleh tringat pulak :geram: dah l ...
EMMA,
boleh saya tau tu kuih apa?tak pernah tgk...camane rasa dia..?sedap sgt ke..?saya pun turut sama meleleh air liur nih...

[ Last edited bymamulamoon at 27-9-2006 11:22 PM ]

Kacip_Fatimah Publish time 28-9-2006 05:52 AM

Originally posted by zuraini at 27-9-2006 04:11 PM
Zu tengok mak zu buat kuih peneram gunakan belakang senduk kayu je. Ambil sikit doh tu buat bulat pas tu leperkan. Ambil senduk kayu cucukkan belakangnya kat kuih tadi. Jadi bulat-bulat. Pas tu goreng.
:tq: saya rasa saya dah dapat bayangkan mcm mana..
lepas bentuk-bentukkan tu terus sua dgn senduk kayu jugak dalam kuali..mcm tu erkk??!

ciku_nunu Publish time 28-9-2006 08:22 AM

teruja tul nak buat kuih tepung bunga tu.. walaupun nunu oghe kelate tapi cam tak terperasan plak kewujudan kuih ni. selalunya kalau masuk pasar siti khadihak @ pasar pasir puteh, memang rambang mata nak beli kuih..

yang pasti, bulan posa ni, kuih tradisional tetap menjadi poooojaaaan hatiku..

ciku_nunu Publish time 28-9-2006 08:25 AM

Originally posted by cubajaya at 27-9-2006 12:35 PM

ye ke...saya ingat nak try je lah buat petang ni bakar dlm oven...husband saya tu suka sgt akok ni...
nak ikut resspi nunu tu...kalau jadik saya bagitau ehhh....heheh

sayangku cubajaya, resepi akok tu bukan nunu punya... huda kot kalau tak salah.. nunu cuma bagi idea tang bakar jek.. nunu punya resepi tak tempek lagi. dah lama tak buat takut tak jadi. kalau rajin, nunu buat dulu. dah kompom jadik, baru nunu tempek kat sini, ok....:love:

mamulamoon Publish time 28-9-2006 03:33 PM

Originally posted by ciku_nunu at 28-9-2006 08:22 AM
teruja tul nak buat kuih tepung bunga tu.. walaupun nunu oghe kelate tapi cam tak terperasan plak kewujudan kuih ni. selalunya kalau masuk pasar siti khadihak @ pasar pasir puteh, memang rambang ma ...
:off:oh akak nunu ku rupanya org kelantan...sama la kita...pasar siti khadihak tu kat mana?pasar siti khadijah tau ler..

saya dah try resepi tepung bunga teja...sedap...tapi, berminyak sangat ler...camana nak bg tak berminyak sgt..?saya tgk org lain buat ok jer..takde berminyak

[ Last edited bymamulamoon at 28-9-2006 03:35 PM ]

soulha Publish time 28-9-2006 08:47 PM

Originally posted by Kacip_Fatimah at 27-9-2006 03:35 PM

kak liza..saya wat pun setengah adunan gakk...pada saya manisnya dah cukup dah..sebab mmg seswai pada sapa yg tak minat manis..tapi kalau kak liza nk kurangkan..tak pa jugakk..
mmg arr memula tu ...

dulu2 tengok mak ngna tok buat depa letak adunan tu.. kt daun pisang atas daun pisang tu sapu minyak skit..jadi licin senanglah nk bentuk..kat tapak tangan pun ada sikit minyak cam gitulah kot..imijen skit2 jer ni..tk berap sungguh nk ingat....tp mmg senanglah cepat sngt..gentel2 taut dlm minyak..pastu kan guna hujung senduk kayu..rolling2 gitulah..pastu angkat..

soulha Publish time 28-9-2006 08:49 PM

adunan peneram nie sekali tengok nk mcm lepat liat jgkan..uhh sedapnya lepat liat...cuma nk tanya lepat liat tu..guna tepung apa? beras ker pulut...terconfius skjap..rasa2 cam pulut.Inai besa buatkan...tlong kasi full resepi boleh tak.

cguct1970 Publish time 28-9-2006 09:59 PM

Originally posted by Penyulawa at 26-9-2006 08:35 PM

Fara, ondeh ondeh & buah melaka adalah 2 jenis kuih yang berbeza...

Kalau di Johor dipanggil ondeh ondeh, di pantai timur diorang panggil kuih bom
Buah Melaka pulak diperbuat dari tpg p ...

hah..ni ada satu lagi versi kuih onde-onde..tapi intinya macam kuih rengas atau gendang kasturi..ada juga orang panggil kuih bom..kulit luar tepung pulut bersalut bijan. Kalau kita amat-amati, kuih melayu ni banyak yang agak sama nama, tapi sebenarnya ia ialah benda yang berbeza..sekarang kita perlu luaskan vocab kita supaya x le keliru jadinya..

Hak kuih buah melaka dengan ondeh-ondeh keledek tu memang jadi isu tahun lepas..sampai peringkat kebangsaan jadi sebutan, guru-guru ERT macam kami memang diperingatkan betul-betul untuk memberitahu kepada pelajar..yang dah tau tu sebar-sebarkan lah ya..Thanks.

cguct1970 Publish time 28-9-2006 10:03 PM

Originally posted by faraway at 27-9-2006 07:31 AM

me nak buat ikut resepi kak hanieliza tapi inti dia, "buah melaka"
ni cam takkan jumpa kat sini, apa sesuai dibuat ganti inti dia...
teringin sangat nak makan kuih ni...
mekasih...

Cuba fara guna brown sugar sbg inti..tapi rasa kureeng lah mybe..tapi kalu boleh lepaskan kempunan apa salhnya. Eh kat tempat u x de kedai jual brg dari asia ke? Sian u ni, kalau dekat boleh ct buatkan buah melaka untuk u...

inai Publish time 29-9-2006 06:20 AM

Originally posted by soulha at 28-9-2006 08:49 PM
adunan peneram nie sekali tengok nk mcm lepat liat jgkan..uhh sedapnya lepat liat...cuma nk tanya lepat liat tu..guna tepung apa? beras ker pulut...terconfius skjap..rasa2 cam pulut.Inai besa buatkan ...bagi full resepi boleh tak

Soulha..ni respinya..amik dr archive...tapi Inai tak guna santan...guna air biasa je..
Lepat Liat

3 cawan tepung pulut
1/2 cawan gula pasir
1 1/2 cawan santan pekat--------> Inai guna air 1 3/4 cawan
1 cawan gula merah
secubit garam
daun pisang dipotong rectangular, dilayur n dilap bersih2

gula merah dimasak bersama gula pasir hingga larut.. tapis dan sejukkan
santan dipanaskan hingga mendidih..then masukkan gula pastu ketepikan bior sejuk sket
gaul campuran santan bersama tepung pulut n uli hingga rata
daun pisang disapukan sedikit minyak kemudian sendukkan bancuhan tepung secukupnya..
bungkus kemas..susun dlm kukusan n kukus hingga masak

Variasi
kalau nak lagi sedap.. boleh letakkan inti kelapa parut+garam di tgh2 lepat liat
atau.. letak inti lemak kemudian bungkus n kukus cam biasa..
ade jugak org yg buat lepat liat nih tak taruk santan langsung..just air gula n tepung aje

P/S...amacam?? jadi tak berhijrah??

[ Last edited byinai at 29-9-2006 06:21 AM ]

inai Publish time 29-9-2006 06:23 AM

Originally posted by cguct1970 at 28-9-2006 09:59 PM

hah..ni ada satu lagi versi kuih onde-onde..tapi intinya macam kuih rengas atau gendang kasturi..ada juga orang panggil kuih bom..kulit luar tepung pulut bersalut bijan. Kalau kita amat-amati ...

A'ah cikgu...kat Penang kuih bom depa panggil onde-onde, buah melaka tu yg ada gula melaka dlmnya

EMMA78 Publish time 29-9-2006 09:42 AM

Originally posted by mamulamoon at 27-9-2006 11:20 PM

EMMA,
boleh saya tau tu kuih apa?tak pernah tgk...camane rasa dia..?sedap sgt ke..?saya pun turut sama meleleh air liur nih...
alahai mamu :nyorok: sowi arr me tak prasan pertanyaan mu nie :o br nampak ari nie...
tupaung goreng kalu ikut speed nyer ayat kat pg dpn nun:ting:
hi hi :bgrin: me pun x tau nama kuih tu sebenornye.., tau mamam ja b4 this :lol

[ Last edited byEMMA78 at 29-9-2006 09:43 AM ]

zieA Publish time 29-9-2006 09:57 AM

Reply #195 cguct1970's post

Just nak share..kalau kt kelantan (ada sesetengah kawasan)..ondeh2/kuih bom dipanggil dgn nama kuih 'lengo'..banyak betul nama sejenis kuih yer..biasalah lain tempatlain panggilan..bagus juga dpt berkongsi info kt sini..senang nak jalan2 cari makan di negeri orang.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19
View full version: ANEKA KUIH-MUIH WARISAN MELAYU