FARINATA Publish time 29-6-2006 02:13 AM

Originally posted by aabu at 6/28/06 17:39
Sape yang tahu buat "tomyam perahu pecah". Haritu aabu makan kat satu kedai tu rasanya sedapdari tomyam biasa.:bgrin:

barangan tambahan yang di tarukialah daging ikan+isi ketam..
...

yg nie saya rasa yang orang Thai panggi l'tomyam pok tek ' kalau tak silap saya.:hmm:
kalau tomyam nie biasanyer tomyam orang chiangmai.

zul_khaleeda Publish time 29-6-2006 08:10 AM

ada resepi tak tomyam pok tek..ni pernah gak makan..ada rasa santan gak

nhuda Publish time 29-6-2006 10:08 AM

Originally posted by ahysa at 30-5-2006 06:06 PM

salam sis...

syah pernah makan tomyam yg mcm "bersantan" tu and coincidently its the best tomyam i've ever eaten in kl. masa tu ada thai fair kat times square dan ada gerai kecil y ...

selalunya time Thai Fair. Mid Valley selalu buat kat exibit centre tu. byk kali dah saya pegi time ada fair tu. mmg murah & sedap. amik sebanyak mana nak letak dlm mangkuk, pastu dia letakkan kuah. biasanya klau thai fair kat mid valley ada 2 gerai yg jual. gerai ygmak cik best. tak kedekut. siap boleh refill kuah tomyam tu. isi2 tak leh la. and then kat amcorp mall pun pernah ada thai fair ni. pastu org yg berniaga tomyam ni pung org yg sama. biasanya selain tomyam, ada jual pulut mangga, som tam & cucur udang dia org.

mmmg tomyam dia marveles...som tam pun :mll:

p/s: dah lama xde thai fair ni kat mid valley

[ Last edited bynhuda at 29-6-2006 10:10 AM ]

zul_khaleeda Publish time 29-6-2006 10:27 AM

teringai pulut mangga...lupa lak hari tu makan kat coca ada beli pulut mangga.
bawa balik simpan kat fridge...lupa sampai skarang...
mahai pulak tu..kat coca dalam rm20 kotla

zieA Publish time 29-6-2006 03:59 PM

Originally posted by FARINATA at 29-6-2006 02:13 AM

yg nie saya rasa yang orang Thai panggi l'tomyam pok tek ' kalau tak silap saya.:hmm:
kalau tomyam nie biasanyer tomyam orang chiangmai.
Bila kak sebut TOMYAM POK TEK..sedapnya..nak gi makan lah malam ni..kt Greenwood ada satu kedai jer zie jumpa/makantomyam ni..Bahan2 yg nampak secara azali adalah ketam, udang, sotong, isi ikan, daun herba (yg ni tauke kata kena import dr thai..kalu takde yg ni, tak jadik tomyam pok tek), serai tumbuk , bawang tumbuk dan cili api kering tumbuk..bahan2 tu ditumbuk kasar2..bahan2 lain tak tahu..Kak FARINATA, kalau ada resepi tu..khabar2lah kt sini.

FARINATA Publish time 29-6-2006 04:17 PM

Originally posted by zieA at 6/29/06 15:59

Bila kak sebut TOMYAM POK TEK..sedapnya..nak gi makan lah malam ni..kt Greenwood ada satu kedai jer zie jumpa/makantomyam ni..Bahan2 yg nampak secara azali adalah ketam, udang, sotong, isi ikan ...

kat Greenwood ye..zie,
nanti akak cuba call makcik akak kalau dia ada resipi TOMYAM POK TEK..
selalunya orang belah Bangkok yg buat sedap....

[ Last edited byFARINATA at 29-6-2006 04:24 PM ]

zieA Publish time 30-6-2006 11:24 AM

Originally posted by FARINATA at 29-6-2006 04:17 PM

kat Greenwood ye..zie,
nanti akak cuba call makcik akak kalau dia ada resipi TOMYAM POK TEK..
selalunya orang belah Bangkok yg buat sedap....
kedai tu kt Kg. Lembah Melewar kak (kira kt belah dlm Greenwood)..smlm gi makan..dok cedok2 kuah tu..jumpa buah asam (rasanya mcm makan jeruk buah 'kana'..tp rupa parasnya lain). Dah dpt resepi ke belum kak?

zie dok Bangkok 2 bulan..tak pernah jumpa tomyam pok tek kak..tp tomyam kt sana memang best:love:..sempat wat balik tomyam paste buatan sana yang halal..

Nek_Fiona Publish time 30-6-2006 06:01 PM

tul tu zie,tom yam pure kat sana lagi kick.Mcm tom yam yg dorang jual di Thai fair.Bila hirup je sup dia rasa nak terbakar perut sbb pedas dan masam sgt.Jus limau nipis ada from thai yg masamnya mencuka..paste asli pun pedas berapi.Pastu pula makan pulut dgn mangga terus hilang rasa pedas.Tom yam pok tek ni mcm tom yam campur kan,seafood campur daging dan ayam kan?kalau makan kat restoran pure org siam mmg ada dlm menu.
Ada org buat stok tom yam ni dgn rebus tomato ,akar daun ketumbar dan stok ayam pastu baru masukkan paste dll.Jus dan daun limau purut masuk last utk kurangkan rasa pahit.

Nek_Fiona Publish time 30-6-2006 06:03 PM

Originally posted by zieA at 30-6-2006 11:24 AM

kedai tu kt Kg. Lembah Melewar kak (kira kt belah dlm Greenwood)..smlm gi makan..dok cedok2 kuah tu..jumpa buah asam (rasanya mcm makan jeruk buah 'kana'..tp rupa parasnya lain). Dah dpt resepi k ...

buah asam ni ada org letak dlm steam fish kan?nak kata asam masin bukan buah dia besar sikit.Ni mesti siam mali punya..

zieA Publish time 4-7-2006 01:20 PM

Originally posted by Nek_Fiona at 30-6-2006 06:01 PM
tul tu zie,tom yam pure kat sana lagi kick.Mcm tom yam yg dorang jual di Thai fair.Bila hirup je sup dia rasa nak terbakar perut sbb pedas dan masam sgt.Jus limau nipis ada from thai yg masamnya me ...

Nek..kalau belah Gombak ni..zie hanya jumpa satu kedai ni jer yg jual tomyam pok tek..Mungkin kt Restoren Thai high class ada kot (selalu mkn kt kedai kecik2 jer:nyorok:) Tomyam pok tek yg zie jumpa ni tak sama ngan tomyam biasa..takde buah tomato, takde daun limau purut, takde tomyam paste, takde ciliapi fresh, takde bawang besar & tukang masak tu cakap " takde daun ni (sambil tunjukkan daun tu kt kitaorang)..tak jadik tomyam pok tek"..nampak gaya kena mkn kt kedai jerlah..huhu

Joi-ah Publish time 4-7-2006 02:38 PM

tomyam asli dari Bangkok...
Joi ni dok Bangkok
so ni meh Joi perturunkan apa yg sebenarnya Joi dok tengok dan belajar dari maid Joi.

Kat sini ada paste tomyam.. for those yg kat Msia leh ler buat sendiri.Nanti ler Joi cuba cari cara sebenar dorang wat paste tomyam ni.

Very simple nyer resipi.Dan ramai org Msia tak tahu bahawa ingredients wajib tomyam asli ialah LENGKUAS... ni pun Joi tau bila Joi duk sini.

Bahan
Serai (hiris dalam 1 inci)
daun limau purut
lengkuas
limau nipis
cili padi

Cara:
daun limau purut (koyak) / serai dan lengkuas (hiris)
rebuskan dalam air... sampai naik bau wangi
bila dah ok.. masukkan paste tomyam
masuk kan garam
masukkan aji (pd yg pakai aji).. kalau tak.. tak perlu
semua dah ok menggelegak
masukkan seafood/ayam/daging
pastu.. potong tomato
dah ok.. angkat
last dah letak dalam mangkuk
baru ler perah limau.

[ Last edited byNoorMasri at 1-11-2006 06:07 AM ]

FARINATA Publish time 5-7-2006 03:58 AM

Originally posted by zieA at 6/30/06 11:24

kedai tu kt Kg. Lembah Melewar kak (kira kt belah dlm Greenwood)..smlm gi makan..dok cedok2 kuah tu..jumpa buah asam (rasanya mcm makan jeruk buah 'kana'..tp rupa parasnya lain). Dah dpt resepi k ...

zie,kalau tak silap akak la..buah jeruk tu,asam boi yg di jeruk dlm botol..:hmm:
kat m'sia pun ada kalau asam boi tu selalunya orang Thai buat masak ikan kukus,
kalau nak sedap lagi masukkan dlm siakap 3 rasa.

kalau nak makan makanan atau nak caribahan masakan yg halal kena tau kedai n tempatnya..
kalau kita tau senang nak cari sebenarnye.orang muslim kat sana pun ramai
kena pergi kat Ladprao n Minburi kat sini byk makanan halal.

FARINATA Publish time 5-7-2006 04:08 AM

Originally posted by Nek_Fiona at 6/30/06 18:03
buah asam ni ada org letak dlm steam fish kan?nak kata asam masin bukan buah dia besar sikit.Ni mesti siam mali punya..

NekFiona,kalau tak silap saya asam boi cina yg jeruk dlm botol tu..:hmm:
selalunya dia orgmasak pakai asam boi tu...

Originally posted by zieA at 7/4/06 13:20
Nek..kalau belah Gombak ni..zie hanya jumpa satu kedai ni jer yg jual tomyam pok tek..Mungkin kt Restoren Thai high class ada kot (selalu mkn kt kedai kecik2 jer:nyorok:) Tomyam pok tek yg zie...

zie,kalau poktek tu rupa dia cair sikit drpd tomyam sebenar rasa akak la..:hmm:
daun tu rupa dia mcm daun pandankecik sikit n halus sangat betul ke ?
bila masukkan dlm pok tek tu bau akan wangi,kalau daun tu memang takde kat
tempat kita, kat selatan Thai pun takde yg ada belah atas(Bangkok).

[ Last edited byFARINATA at 5-7-2006 06:10 AM ]

Kacip_Fatimah Publish time 5-7-2006 11:51 AM

Originally posted by Joi-ah at 4-7-2006 02:38 PM
Joi ni dok Bangkok
so ni meh Joi perturunkan apa yg sebenarnya Joi dok tengok dan belajar dari maid Joi.

Kat sini ada paste tomyam.. for those yg kat Msia leh ler b ...
tak silap bahan penting derang pun mesti ada fish sauce kan?!
tapi sesetengah orang...dia akan letak fish sauce n jus limau nie last sekali masa derang nak serve tomyam nie dlm mangkuk..derang percikkan jus dan fish sauce..then baru tuang kuah tomyam tu..

Kacip_Fatimah Publish time 5-7-2006 11:57 AM

SUMBER : INTERNET

resepi nie saya ambil dari internet..tapi saya dah save lama jugak..taktahu siapa tuan punya resepi..

TOM YAM CAMPUR

Bahan:-
2 mangkuk lauk air rebusan tulang ayam
2 cawan campuran udang,isi ayam dan sotong,kalau nak lauk lebih,boleh tambah
1 batang celery dihiris
6 biji tomato thai
4 batang serai diketuk
cili padi thai
2 helai daun limau purut
kicap sotong,gula pasir dan perahan limau nipis ikut rasa

Cara:-
1. Masukkan air rebusan serta udang,sotong,isi ayam dan biar hingga separuh masak
2. Masukkan serai dan tomato yang telah dihiris.Tekan tekan tomato biar hancur.
3. Bila dah masak,masukkan celery dan daun limau purut.Padamkan api.
4. Dalam mangkuk hidangan masukkan gula,kicap sotong dan perahan limau nipis.Masukkan tomyam yang sudah siap tadi.Adjust rasa.Boleh dihidangkan.

Nota: Resepi ni saya belajar dari 'Be He',tukang masak siam yang berasal dari Narathiwat.Tomyam dia memang power.Petuanya gula,kicap sotong dan air limau jgn sesekali dimasukkan dalam tomyam atas api.

[ Last edited byNoorMasri at 1-11-2006 06:08 AM ]

jelly_manis2611 Publish time 5-7-2006 12:21 PM

ada sesapa nak perencah tomyam yg buat sdiri..aku nak jual..

zieA Publish time 5-7-2006 12:46 PM

Originally posted by Joi-ah at 4-7-2006 02:38 PM
Joi ni dok Bangkok

Kat sini ada paste tomyam.. for those yg kat Msia leh ler b ...
ahha:setuju:zie suka tomyam buh lengkuas..tapi mungkin ada org tak suka..ikut selera memasingkan.

:off:Joi duduk area mana kt Bangkok?

zieA Publish time 5-7-2006 12:54 PM

Originally posted by FARINATA at 5-7-2006 03:58 AM

zie,kalau tak silap akak la..buah jeruk tu,asam boi yg di jeruk dlm botol..:hmm:
kat m'sia pun ada kalau asam boi tu selalunya orang Thai buat masak ikan kukus,
kalau nak sedap lagi masukkan...
ohh..asam boi jeruk yer kak? zie tak pernah tengok..sbb tu tak kenal:nyorok:..selalu mkn asam boi kering jer.
:off:mmg tempat zie tinggal kt Bangkok tu, ramai muslim..dkt ngan masjid..dkt ngan pasar dan banyak restoren thai(halal)yg dibuka oleh orang belah selatan thai(Pattani & Songkla)

zie,kalau poktek tu rupa dia cair sikit drpd tomyam sebenar rasa akak la..
daun tu rupa dia mcm daun pandankecik sikit n halus sangat betul ke ?
bila masukkan dlm pok tek tu bau akan wangi,kalau daun tu memang takde kat
tempat kita, kat selatan Thai pun takde yg ada belah atas(Bangkok)

Betul kak..kuahnya cair skit..tp daun tu lain..kalau kt KL, boleh dptkan di Thai Market..tp zie pun tak tahu kt mana:nyorok:

[ Last edited byzieA at 5-7-2006 01:02 PM ]

Kacip_Fatimah Publish time 5-7-2006 11:12 PM

boleh tepek gambor dak daun tuh?!
dan apa nama daun tu erkk..?!

btw...sebab korang2 semua laa membuatkan saya tadik kepingin sgt nak makan tomyam...
maka..makanlah saya tomyam kung buatan restoran utk dinner tadik...hikhikhik...

FARINATA Publish time 5-7-2006 11:30 PM

Originally posted by Kacip_Fatimah at 7/5/06 23:12
boleh tepek gambor dak daun tuh?!
dan apa nama daun tu erkk..?!

btw...sebab korang2 semua laa membuatkan saya tadik kepingin sgt nak makan tomyam...
maka..makanlah saya tomyam kung buatan rest ...

Kacip,
kalau daun yg saya maksudkan tu..org dia panggil ' pakchi farang' :hmm:
mungkin kawan2 yg tinggal kat Bangkok boleh tolong...
kat tempat saya nie cuma ada daum ketumbar(pak chi)

ps terliur tengok tomyam kung tu...:mll:

[ Last edited byFARINATA at 5-7-2006 11:42 PM ]
Pages: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11
View full version: MENU/RESEPI ANTARABANGSA :: THAILAND ::