mharry Publish time 29-1-2010 11:29 PM

huhu...nobody answer my question.. :'(
nurin_ixora Post at 22-1-2010 15:21 http://eforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
kesian dia...:lol:

mharry Publish time 29-1-2010 11:34 PM

wiring sifuan semua..

nak tanya sikit pasal wiring.

ada order alpha water heater during homedec.

terms & conditions for installation dia :

User shall provide:
- min 15 amp heater point
...
macgyver Post at 7-1-2010 13:55 http://eforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
buat macam tu pun takpe ...takde masalah apa2

AnisSuraya Publish time 5-2-2010 05:18 PM

pagi tadi tiba2 rumah gelap...blackout...tapi peliknya rumah anis jer, rumah jiran elok terang benderang...tgk kat main suis, ada fius tendang...try on kan balik...dia tendang balik...call tnb, tnb kata kena cari kontraktor luar...jiran sebelah lak os kat penang nun...pusing pala kejab...

tapi call jugak lah jiran sebelah dan dia ajar one by one...hanya beberapa jer yg dpt on kan balik...4 lagi tendang balik....call 3-4 org yg jiran syorkan, semua tak sennag...susah hati tul...pehtu masuk sini ambik no hp encik mharry...dia bz buat keje kat rumah org tapi janji nak mai...kul 4 lebih encik mharry pun sampai rumah...dan very friendly...rupa2nya dia biras kepada org taman anis gak..kwn baik adik ipar anis....;P

sekarang dah ok....brg lektrik ada problem (cerek lektrik)....tq encik mharry..:loveliness:

indahrenovator Publish time 5-2-2010 07:35 PM

154# nurin_ixora
sian die, mharry@co-mod thread ni bz nak tulun.. hehek..

earthing tu utk wire earth la.. kat bwh tu dibenamkan copper rod 2x utk alihkan current ke bumi masa kilat..
effect buile lay tiles kat atas tu, xde effect kot.. cumanya, kalo ade cover plastik tu senang la nak cek n repair kalo2 wayar tu putus (sbb karat). bile da tile n curah konkrit kena tawakalje la.. :P

shahfizon Publish time 11-3-2010 12:31 PM

berpa 1 poin plug 13A dari DB ke dapur nak Mcb32,soket nak jenama men

irdaFeby Publish time 19-3-2010 09:53 PM

Post Last Edit by irdaFeby at 19-3-2010 21:56

Mcm ni, saya ada prob psl wiring. skrg ni tgh tolong member buat wiring rumah dia, sbb dia tgh renovate rumah. asal2nya mmg dh buat wiring la. skrg ni bila dh tambah lampu, ada plak masalah dgn wiring tu. asalnya 1 point tu gunakan 1 line N dan 1 line L menggunakan wire 0.5 mm. point tu menggunakan 5 suis dgn beban 5 lampu n 1 kipas. skrg ni, dgn point yang sama, saya dah tukar kepada 10 biji lampu 40W, 9 biji lampu 18W n 1 kipas(yg ada lampu) menggunakan 7 suis. ELCB asal 40A saya dh tukar kpd ELCB 63A. LCCB C6 saya tukar pi C20. suis yg asal ada 5, 2 utk lampu ruang tamu, 1 utk kipas, 1 utk lampu ruang mkn n 1 utk lampu luar. skrg ni sbb dh byk lampu kat luar, saya dh tambah lg 2 suis. yg suis lain saya gunakan pendawaian asal jer.

Masalahnya skrg ni, klu saya on kan jer salah 1 suis, ELCB akan trip.

Adakah punca sbnr masalah ni drpd saiz wire yg digunakan drpd mainswitch ke suis x cukup besar? Ataupun semasa buat pendawaian utk tambah suis tu? Saya ni bkn profesional, sekadar cuba2 nak buat ikut pengetahuan sedia ada yg cetek ni.

tolong la saya kpd sesiapa yg dpt membantu. Thx in advance.

indahrenovator Publish time 20-3-2010 11:42 PM

betul ke 0.5mm? kecik benor?
wire ape 0.5mm?

test sc la.. senang nak trace silap..

mharry Publish time 29-3-2010 01:05 AM

Post Last Edit by irdaFeby at 19-3-2010 21:56

Mcm ni, saya ada prob psl wiring. skrg ni tgh tolong member buat wiring rumah dia, sbb dia tgh renovate rumah. asal2nya mmg dh buat wiring la. skrg ni...
irdaFeby Post at 19-3-2010 21:53 http://eforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
wiring anda ader short ciruit...sila check live phase ader ter"connet" dengan earth atau tak?

Zielah Publish time 19-4-2010 11:34 AM

Salam,

Rasanya kat sini saya ada menceritakan masalah wiring dapur baru saya. Kontraktor dolu dah buat 'looping' daripower point yang ada ke 3 point lampu, 2 point kipas, 1 extractor dan 9 x power point ... jadi semua boleh bayangkan apa yang jadi bila saya nak gunaextractor, washing machine, oven, lampu dan kipas pada masa yang sama. Bengang tu tak boleh nak katalah .. padahal dahplan dah ..bila buat renovation nak buat elok-elok.

Dah panggil satu kontraktor yangjumpa dalam forum ni tapi bukanmrHarry yer ..... utk tengok. Dulu kawan saya ada suggest samada buat sub DB atau buat 3 phase. Memandang nanti banyak kerja memasak akan dilakukan ... saya plan nak buat 3 phase. Quotation yang dia bagi adalah RM2.5 K ... tapi saya tak ingat pecahannya.

ingatkan dah oklah ... hampir setuju utk jumlah ni tapi rupanya ada hidden charges la plak ... dia tak kira lagi harga utk wiring bagi point to point .... nasib baik terfikir balik soalan bodoh .... wiring yang looping tu tak yah dibetulkan ke kalaudah buat 3 phase ...
So macamana ni ... kekadang tu rasa macam kenatipu buta-buta jer ....tapi benda macam ni tidak mematahkan semangat saya untuk menggunakan kontraktor Melayu ...

Anyone .. please apa sepatutnya saya buat .. sekarang ni trip dah berjangkit ke tingkat atas plak ... kerja masak2 pun kena hentikan dah.... takut nanti wayar hangus...

indahrenovator Publish time 21-4-2010 04:40 PM

Zielah;
nak tukar 3phase xperlu tukar semua point.. point tmbhn lain mcm aircond, peti sejuk etc kena alter sket..

nak tukar 3 phase carik kontraktor via tnb.. company melayu melambak2..

rase2nye kalo aircond bilik below 3 bijik xperlu 3phase.. trip tu mayb sbb looping yg u buat dulu tu byk curik point neutral dr lampu

Zielah Publish time 23-4-2010 06:51 PM

Reply 170# indahrenovator

thanks indah ...for the info.
Tapikan ..what is ur suggestion .... kalaui pasang sub DB katbahagiandapur ok tak? macamana nak buat macam tu...kena buat wiring baru ke? TQ

indahrenovator Publish time 23-4-2010 09:58 PM

betul3x.. add sub db kat dapur + rewire dapur je..

more cost wise..

illa Publish time 29-4-2010 08:36 AM

nak masuk umah baru...agak2 brp kos utk wiring umah teres 2 tingkat..

illa Publish time 29-4-2010 08:47 AM

salam semua..

saya dah baca semua post kat sini..ramai yang memerlukan kontraktor atau orang yan ...
haniz98 Post at 14-1-2009 17:06 http://mforum5.cari.com.my/images/common/back.gif

boleh bg no tel kontraktor ni?..tq

ayied_flex Publish time 29-4-2010 10:35 AM

salam...saya baru renovate umah...pastu ada tambah wiring......semua tanam dalam dinding...tp oleh kerana nak jimat kos, saya bercadang nak tampal sendiri dinding tu......saya ada dapat info dari kawan2 kalau nak tampal jgn pakai simen putih biasa (lama2 crack)....tp guna plaster ceiling punya kapur (byk wireman gune bende nie kate nyer)......betul ker?...kasi info sikit ape beza 2-2 nie....

damiqula Publish time 30-4-2010 10:47 AM

Reply 175# ayied_flex

kontraktor siling sy nampak ade flaw,so die tulun tepekkan ngan kapur plaster ceiling tu je

mkmh Publish time 30-4-2010 04:24 PM

boleh bg no tel kontraktor ni?..tq
illa Post at 29-4-2010 08:47 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

illa,

cer call bro mharry... recommended wireman :P

bab rege bleh nego kat kedai kopi,

illa Publish time 30-4-2010 05:46 PM

rumah baru i..wiring semua dah ada cuma nak pasang lampu n kipas..agak2 brp ye?

mkmh Publish time 30-4-2010 07:24 PM

Post Last Edit by mkmh at 30-4-2010 19:35

rumah baru i..wiring semua dah ada cuma nak pasang lampu n kipas..agak2 brp ye?
illa Post at 30-4-2010 17:46 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

lain installer lain regenye,

untuk rujukan,

satu lampu upah pasang antara RM5-RM15,

satu kipas upah pasang antara RM15-RM50,

satu water heater upah pasang antara RM30-RM80,

kalau banyak yg nak pasang boleh dapat murah sikit,

apa2 hal kene pandai kawtim le,

teman dapat RM5 untuk satu point lampu & kipas RM15 jek sebab additional wiring, plumbing & painting dibuat oleh orang yg sama,

indahrenovator Publish time 1-5-2010 07:33 PM

simen putih thn lama, tp nak plaster tu susa sket sbb bile kering die crack.. so kena buat 2,3 kali.. tahan lbey lama sbb simen, da tentu la tahan, lg elok kalo campur ngan pasir.. cat pun grip kuat berbanding stopping plaster..

stopping plaster tu senang nak apply.. sbb tu sbnanye ramai kontraktor pakai.. kalo pki stopping ni selepas +/- setahun cat kat ctu akan nmpk mcm berbelang2.. sbb plaster nye pki mtrl lain2..

just my duaposen.. :re:
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11
View full version: PERTANYAAN-PENDAWAIAN ATAU WIRING