acts1869 Publish time 17-11-2006 12:29 PM

ada sesaper tau tak...anak umur setahn 4 bln dh blh bg madu ker.... lagi satu, ada sesiapa pernah bg anak minum propolis tak....boleh ke bg anak sethn lbh minum propolis....

neslo_suam Publish time 20-11-2006 10:10 AM

saya tak berapa pasti samada baby boleh di beri madu atau tidak. Kerana saya pernah terbaca, madu tidak boleh di beri kpd baby krn kandungan dlm madu tu tidak dpt di proses oleh usus baby. Usus baby masih belum matang utk menerima kandungan tersebut.

Sama jugak dgn air mineral/air kosong...tidak boleh diberi terlalu byk, krn kandungan di dlm air tersebut masih tidak mampu utk di proses oleh usus baby.

Kalau tersilap info ni, minta maaf yer....

coyotemawi Publish time 11-12-2006 03:11 AM

utk menghilangkan kahak ni..
apa yang aku buat dulu2..
aku makan jeli gamat..
tak kira la keluaran mana pun..

cara makan dia..
guna sudu plastik..
telan sikit2..
biar slowly lalu kot kerongkong
kalu kena gaya rasi nya...
sekali makan aje dah memadai..

kalu utk selsema lak...
kunyah tablet vitamin C..
kalu bagus tablet tu..
sebaik sahaja habis tablet tu dikunyah dan ditelan..
hilang terus selsema..
(pengalaman sendiri..syukur alhamdulillah rasi..)

meme Publish time 12-1-2007 11:12 AM

anak meme pun baru lepas baik demam.. tapi batuk masih tak ilang lg... ade kahak plak tuh.. sian la.. semalam meme baru bagi dia makan madu.. satu sudu kecik..
agak2 makan masa brape hari ye baru pulih.. meme risau pulak kalo biorkan lelama nnt jadik lelah pulak... risau tu sbb meme bagi madu yg bali kat pasaraya je.. bukan yg asli.. mane la tahutak berkesan plak ke"

bakulkain Publish time 12-1-2007 03:06 PM

ini pengalaman saya sendiri ttg anak saya, dulu mcm2 dah saya cuba dari makan madu ke ubat klinik biasa ke semua tu bertahan hanya sementara je, alih2 saya buat keputusan hantar pergi klinik pakar di rawang.. sekali pergi je doktor scan dada.. masyallah punya lah banyak dan penuh kat paru2 dia.. pastu doktor bg sedut nebulizer dan bila balik rumah terus bg ubat yg disarankan.. alhamdulillah hilang kahak dia sekarang.. tapi kos dia agak tinggi skit kat klinik situ.. tapi takpe asalkan anak sihat dan takde kena asma sbb klu kena asma lg teruk dan lagi banyak ler kos kita kena keluar kan..

klu boleh jgn ler cuba ubat2 kampung ni sbb kesan dia agak lambat.. baik hantar kepada yg lebih arif ttg kahak ni terutamanyer baby, jgn kita pepandai sendiri..

gam_gajah Publish time 17-1-2007 12:04 PM

Originally posted by NajihaIbrahim at 13-8-2006 11:25 PM
Ada ubat batuk yang campur madu macam ibu dan anak dan juga Hurix Ubat Batuk Bermadu. Selalu nampak iklan kat Harian Metro. Boleh dapat kat farmasi.

anak saya pun tgh batuk skrg ni. bg ubat klinik pun tak jalan gak. dah brp mlm takleh tido.

semalam saya beli ubat batuk Hurix ni, ada madu & gamat sekali. Alhamdulillah nmpk dah kurang sket. mlm tadi pun dah blh tido. saya yg sakit tekak mkn ubat ni pun dah ok dah hari ni.

leena Publish time 17-1-2007 01:09 PM

Originally posted by acts1869 at 17-11-2006 12:29 PM
ada sesaper tau tak...anak umur setahn 4 bln dh blh bg madu ker.... lagi satu, ada sesiapa pernah bg anak minum propolis tak....boleh ke bg anak sethn lbh minum propolis....

madu x boleh diberi pd baby under 12 mths...
but safe for infant more than 12 mths
boleh sbbkan food poisoning which is called as infant botulism
sbb dlm madu mudah dijumpai bacteria Clostridium botulinum

Aliya2006 Publish time 17-1-2007 02:24 PM

bagus topik ni..anak liya pun kena batuk ni..tak nak hilang2...
ada madu kat rumah...tapi tak tahu asli ke tidak...cemana nak tahu madu tu asli ke tidak?
madu ada expired date tak?

bakulkain Publish time 17-1-2007 03:29 PM

Reply #28 Aliya2006's post

setahu saya madu takde expired klu yg asli lah.. dulu ada sorang pakcik ni dia ckp klu nk tau madu ke asli ke tidak..

1. madu tu klu di bakar dgn api dia akan menyala.. klu tiruan dia tak makan dek api.. (bubuh madu dlm sudu pastu ambik lighter bakar betul2 kat madu tu)

2. madu klu asli semut tak kan hurung.. klu ada semut banyak tanda nyer itu madu yg dicampur dgn gula..

3. madu yg asli klu letak dlm peti ais dia tak kan beku..

bakulkain Publish time 17-1-2007 03:35 PM

dulu saya kasik gak madu kat anak saya tapi pastikan madu tu asli lah.. ada org kata madu tak boleh diberi pada bayi bawah setahun.. mmg betul kenyataan itu sbb 90 % madu didunia ni dia org jual yg tiruan punya di khuartiri mengandungi pelbagai bakteria.. klu yg asli takde masalah.. tapi susah woo nk cari yg asli kan.. produk DCL ada jual madu amazing (yg ini asli saya guna sampai sekarang)..

Aliya2006 Publish time 17-1-2007 03:47 PM

Reply #29 bakulkain's post

terima kasih byk...nnt liya balik test tengok nak tengok asli ke tidak...

DCL produk tu apa?

leena Publish time 18-1-2007 12:07 AM

Maybe dlm madu either asli or not ada bacteria jenis lain jika cara ia 'dihandle' is unhygienic...but yg menyebabkan infant botulism is Clostridium botulinum(C. botulinum) type.It is not whether madu tu asli or tiruan yg menyebabkan infant botulism.Madu asli is raw honey, right, yg x ditambah apa2 n totally unprocessed..Ironiknya dlm madu asli lah C. botulinum plg mudah dijumpai!

C. botulinum sememangnya terdapat dlm madu.Bakteria jenis ini amat merbahaya krn ia menghasilkan spora.hanya dlm keaadan acidity yg tinggi, nisbah gula terlarut yg tinggi, paras oksigen yg tinggi dan kelembapan yg rendah boleh merencat pertumbuhannya.It takes
25 minutes at 100 degree C to kill these types of bacteria!

Infant under 12 months x boleh diberi madu because of their low acid digestive system, yg mana x mampu membunuh C. botulinum
Umur lebih setahun x ada masalah.

Madu asli seperti yg kita tahu mengandungi pelbagai vitamin, mineral n lives enzymes, kan...
Takkanlah nak dimasak dulu madu tu utk bunuh C. botulinum ni. hilanglah keaslian madu tersebut...:love:

nak tahu lebih lanjut ttg infant botulism boleh google.:)

[ Last edited byleena at 18-1-2007 01:14 AM ]

mistyQue Publish time 18-1-2007 05:01 PM

madu tak blh kasi kat baby below 1 year-old....

Originally posted by rafino at 17-8-2006 05:26 PM
sekejap,maduni boleh ke kasi kat anak yang baru 4 bulan

fantaghirolynn Publish time 24-1-2007 12:02 PM

fanta bagi baby madu time dia batuk... sikit jea, ujung sudu..
tapi setiap kali bagi madu mesti kuar tahi mata... mcm panas...
batuk baik, tapi yg tak tahan nya... mesti byk tahi mata, nak ilang
susah.. ambik masa smpai seminggu.padahal bayak bagi air masak... :(

serifiani Publish time 12-2-2007 12:24 PM

Reply #20 matakucing's post

matakucing...Klinik Ramzi tu, Kelantan kat mana?(jln apa?)

fizsha80 Publish time 8-3-2007 02:00 PM

Reply #25 bakulkain's post

klinik ape yg bakulkain pegi kat rawang tu ek..saya pon dok situ...

saleharr Publish time 4-4-2007 03:51 PM

MADU AMAZING

bakulkain Publish time 2-8-2007 02:43 PM

Reply #36 fizsha80's post

klinik dhillon tu kat Pekan Rawang berhampiran dgn stesen komuter je..

babyqis Publish time 3-8-2007 02:22 AM

Reply #12 errynn's post

Tumpang tanya ye?
colustrum ni transfer factor punya ke?

eenaz Publish time 9-8-2007 10:47 AM

nak tanyer skg nie memang musim budak batuk ker?
anak eenaz skg nie asyik batuk dah nak masuk 2 minggu..lately susah nak tido mlm sebab sejuk andmenyebabkan banyak kahak...
mcm maner nak buat yer? dah kasi madu amazing plus air suam...
Pages: 1 [2] 3 4 5 6
View full version: Batuk N Kahak - ada petua tak