talapia Publish time 23-11-2007 12:18 PM

hmm.. search topic pasal chicken pox. rupanye quite common kan kene CP ni. my 18mths boy baru kene 2 hari. doc prescribed calamine lotion at first. but since my boy jenis sensitive skin, so dia takleh tahan calamine lotion yg mengeringkan kulit tu. so the doc gave cetaphil instead. same macam masa dia kene gegata last month.

symptom.. dia baru baik demam... then keluar biji2 merah. i thought dia kene gigit nyamuk since dia mmg jenis sensitive skin... gigitan nyamuk pon boleh tinggalkan scar. then the day afrter.. makin bnyk.. n bbsitter kata maybe CP... so bawak dia gi klinik dat night, n sapukan calamine cream kt bintil2 tu. so far alhamdulillah nampak kering. ptg ni nk try bg air kelapa pulak, biar keluar semua n sejukkan badan.

cuma 1 thing yg saya confuse. the doc himself mlm td bgtau jgn mandikan. just lap2 aje. then.. saya search online... ada yg suggest utk kurangkan itch tu.. mandikan dengan air yg mix ngan a bit of sodium bicarbonate . n ada jugak yg suggest mandi every 3 or 4 hrs. so which one yg betul ni?

n lagi 1.. betul ke calamine lotion is actually air kapur?

bulalof Publish time 23-11-2007 02:36 PM

aku kena chicken pox somewhere in the year 2000, few days before Aidilfitri. Pada mulanye, demam biasa. Pegi klinik, mkn ubat. Pastu OK. 2-3 hari pastu mcm ada bisul kat blkg kepala, igtkan jerawat sbb dia pecah & berdarah. Pg esoknye masa nak bgn sahur tgk bintik2 merah dah mula tumbuh kat bdn, secara automatiknye, semangat pun jd lemah bile dah tau kena chicken pox, terus demam balik, tambah membuatkan moral jd lemah, x sampai seminggu lg nak Raya.

Aku kat Perak, kat kg, masa ni. Tinggal dgn Atuk & Opah aku, so ada le beberapa pantang:

1. Xleh menggoreng ape2 makanan pun dlm rumah.

2. Xleh mkn ayam dan benda2 yg lain, kononnye boleh jd gatal.

3. Mandi air daun semambu.

4. mkn ubat doctor bg sampai habis.

5. Alhamdulilah, bintik2 kat bdn aku xde meninggalkan kesan sgt. Muka pulak selamat, wpun ada kena, tp xde tinggal kesan.

Lebih kurang 2 minggu la aku sakit, sakit sbb demam & sakit jiwa sebab xleh celebrate Raya!!

izzah_mia Publish time 4-11-2008 11:53 AM

kalau bayi yg berumur dlm 7 bulan camne ye..sian anak buah saya. kita yg dewasa ni kalo kena pon x tahan apatah lagi baby. makan pon dia xnak...nak berdakap je. tido pon jap je.

honeybee1802 Publish time 4-11-2008 12:21 PM

campak=measles....
cengkering/campak berair=chicken pox...
ms kecik2 for both kite pakai tradisional which is pakai kunyit+beras giling+air skit...sapu mcm calamine..gatal2 mmg gatal ler..tp rsnyer yg nih mcm best dr calamine...ari tuh pakai calamine for hives, biler dia lom kering ok...dah kering errr..geram jek rs...

kodoklawa Publish time 1-12-2008 08:28 PM

Reply #24 honeybee1802's post

baru kejap td srh hubby ku g klinik sbb ptg td balik kerja dia demam..minta urut..pastu ku belek belakang badan ada biji2 air..dia kata gatal aje..lps maghrib td ..ku tgk kat muka pun ada..rasa2 mcm kene cengkering..susah ati juga ni sbb kami ada baby berusia 4 bulan..

shiro_gunners Publish time 20-12-2008 09:43 PM

lain kali bg sesape yg blom pnah kne ciken pox cpat2 aaa amek suntikan vaccine die
org cine byk amek vaccine ni
ak pon da amek
2 injection
rm100 each injection

mix_chinese Publish time 24-12-2008 03:13 PM

salam.. liz ada anak sowang.. so tak pernah dpt pengalaman nie.

anak liz 6tahun, tak dpt lagi.. org kata biar kecik2 ni dia dpt sakit dari dah besar nanti.

camne nak kena sakit nie? kena dkt dgn org yang dah sakit ke?

honeybee1802 Publish time 24-12-2008 04:56 PM

mcm mana nak tau dah penah kene chicken pox ek?leh buat blood test tak?
Pages: 1 [2]
View full version: Demam CAMPAK aka CHICKEN POX