blackmore Publish time 7-10-2007 01:58 PM

Originally posted by ira_229 at 3-10-2007 16:07 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
best ye korang! dapat buat lontong! yumm! klu kita kat flat nak rebus mcm mana! tak de tempat! ...ira beli ajer ketupat atau lontong jenama nona...rebus atas dapur biasa...:)

3G Publish time 8-10-2007 10:28 AM

Reply #124 cenggitu's post

:D nak tanyala cam na nak buat Sambal sotong kacang ni?
pastu sotong kembang ni mcm mana nak hilangkan bau?
tak retilah nak masak sotong kembang ni.
pada sapa2 yg ada resepi sambal sotong ni bgilah resepinya. thanks

norsh05 Publish time 12-10-2007 06:16 PM

saya memang x pandai buat kuah lodeh dan kuah kacang. tapi tadi cuba buat guna resepi kuah kacang liza & lodeh blackmore...alhamdullilah jadi lak! suka hati saya. akhir nya saya dah jumpa satu resepi yg betul2 sedap! thank you so much liza & blackmore. Selamat Hari Raya semua! :)

soulha Publish time 8-11-2007 05:34 AM

thak q..pada sis iswid (nama baru)...marvelous! betul kuah lodeh sis...udang kering tkdak..kita pepandai letak perisa udang kering seri aji..;P konon kasi rasa udang..nasib baik ok.....sonoknya,jumpa tempe kt cairo dkt2 raya hari tu..tu posing first class gitu.;P pastu taruk soohoon

sorry ler..sayur lodeh nie ada suhun ker tk aar..dan mcm sayur lemak plak..tp ttp vok..:loveliness: ...

ixora_xr Publish time 11-12-2007 12:51 PM

dah dekat raya haji..sblm nih tk pernah buat lontong..kalau kat kedah ni jarang org buat..baru nih sy try buat ikut resepi dr sini alhamdulillah sedap..raya haji nih bleh buat lagi utk tetamu..sory yer gambar tk sempat nk amik..:mad:

Kacip_Fatimah Publish time 11-12-2007 09:20 PM

weh soulha..
kalau ikut tok aku..dia takde sayuq seme..tang hoon semata-mata..!
kedekut ke apa ntah laa..wallahualam...huahuahua..
mak aku plak dia buh seme mcm hang punya tuu..
mai tang aku plakk..aku bubuh lebih lagik pada mak aku..
orang tak buh terung..aku hentam bubuh..
tok aku mai tuhari..aku jamu le lontong..satu machiam dia tgk lontong aku..wakakak..

norsh05 Publish time 27-9-2008 09:54 PM

nak raya punya fasal kite bagi up sket thread ni!!!! :D

[ Last edited bynorsh05 at 27-9-2008 10:28 PM ]

rimbun Publish time 28-9-2008 10:21 AM

pose pose camni terliuq tgk lontong n kuah kacang nih :lol:

indahkasturi Publish time 28-9-2008 05:14 PM

lontong ni dalam menu hariraya tahun ni
anak2 suka..
barang2 pun dah beli:loveliness:

tad2200 Publish time 29-9-2008 08:12 AM

Originally posted by jac_diehard_fan at 23-7-2007 12:04 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
camne yer nak kasi kuah nasi impit tu cam kuah satey.. cam legam2 sket...

UNDI MEREKA UNTUK EPISO ...

yg pasai nih.. saya nih tak pandai masak tapi pandai makan jer.. tapi kalo tengok mak saya masak dulu2 dia lebih suka buh manisan/gula melaka lam kuah tuh daripada buh gula. manis dia lain (adeh.. rindu kat kuah kacang mak)

idajoe Publish time 3-10-2008 08:48 AM

br cuba bt kuah kacang raya 2 tp pekat sangat....:lol: :lol:

jo_je Publish time 11-10-2008 03:02 PM

SAYA MINTA TOLONG SGT.. dah 2 kali buat kuah kacang asyik tak menjadi jer..

sedih sgt.. resepi lain kat fnr ni saya cuba insyaallah jadi.. tapi kenapa kuah kacang saya

tak jadi tak sedap... tak mengancam cam dlm gambar2 kat sini..

kali ke-2 suami makan siap ckp lepas makan ni buanglah kuah kacang ni.. geli saya tgk..

terasa hati saya tau tp senyum jer depan dia.. payah2 pagi2 saya cuba buat..

habislah satu periuk kena buang...:'(

ok cara saya buat tumis bahan kisar bwg putih bwg merah serai lengkuas halia dan cili kering..

sampai garing masukkan kacang (ok kacang ni seeloknya blend hancur ker) saya tumbuk kasar2..

pastu masuk air, gula merah, garam.. masak lebih sejam tu nak tunggu sampai minyak keluar..

tp tak juga minyak keluar.. pastu kuahnya pekat sgt.. warna tak menarik..

boleh tolong ajar yg sebetulnya camne... dah tgk mak dan mertua masak camtulah tapi

cantik.. please saya nak cuba buah kacang sekali lagi.. nak tunjuk kat suami yg saya

dah pandai masak kuah kacang.. terima kasih..

jadree00 Publish time 12-10-2008 07:52 PM

Balas #152 jo_je\ catat

jo_je, sengih saya baca keluhan jo_je sbb sama macam pengalaman saya cumanya saya masak utk adik beradik yerlah belum kawin lagi. Samalah macam kat umah saya nih, dah bertahun2 buat kuah kacang asyik taksedap jer macam org lain masak. Kadang2 sampai boleh kurangkan skit mood raya. ye lah kan...dah penat2 bagai memasak, tapi hasilnya menyedihkan.

Nih saya nak share 1 resepi kuah kacang. Saya & mak dah try 2 kali resepi nih, Alhamdulillah jadi best. first time saya guna resepi nih, tak berapa kaw sgt, tapi better drp our trial thn2 sebelum guna pelbagai resepi yg guna macam2 nak bagi sedap. Ada yg kata letak santan, best kami pun try, tapi still tak menjadik. Raya baru nih try lagi respi nih utk second taim. Alhamdulillah syukur sgt menjadik dan tak membazir.

20 g udang kering

600g kacang tanah digoreng dengan sedikit minyak (x buang

kulit pun tak per) & blend hampir hancur
20batang lada kering
3 biji bawang besar
6 biji bawang putih
8 biji buah keras
sejari kunyit hidup
40g belacan

1 sudu teh jintan putih/halus

1 sudu teh jintan manis/kasar

1 sudu makan ketumbar biji
(semua bahan diatas di kisar halus)
60g asam jawa
240g gula halus (second taim saya try resepi nih, saya guna about 200g gula halus 40g gula merah yg utk buat cendol/makan putu mayam)
2 batang serai dititik
sejari lengkuas dititik
minyak untuk menumis

Cara :
Kacang tanah dikisar. Asam jawa diramas

dengan 6 cawan air dan ditapis. Panaskan minyak. Tumis rempah

kisar sehingga garing dan enak baunya. Masukkan serai dan

lengkuas titik. Tuangkan air asam . Kacau rata. Masukkan pula

gula pasir dan garam. Akhir sekali masukkan kacang tanah dan

masaklah sehingga mendidih dengan api yang sederhana. Kuah

sate ini perlu dikacau selalu supaya dasarnya tidak hangus.

Masaklah sehingga kepekatan yang diinginkan. Kuah sate enak

dimakan setelah disimpan semalaman.

Resepi nih ambil kat internet tapi jad tak ingat kat mana. Kpd tuan punya resipi asal ni, jad nak ucapkan jutaan terima kasih krn sudi berkongsi resepi yg dah bertahun jad cari.

Cubalah awak try dan bagi feedback kat sini. Saya pun excited nak tau hasilnya yer jo_je.

[ Last edited byjadree00 at 12-10-2008 07:57 PM ]

dayangku_suria Publish time 13-10-2008 05:56 AM

Hari ini nak buat kuah kacang dengan nasi impit :loveliness: :loveliness:

dayangku_suria Publish time 13-10-2008 05:58 AM

Makan bersama satay
http://www.dollybay.com/subdomaininekesteine/images/images/satay.jpg

jadree00 Publish time 13-10-2008 06:07 AM

Balas #154 dayangku_suria\ catat

kuatnya awk...hari keje pun boleh masak2 bagai.

azs~leen Publish time 13-10-2008 08:45 AM

Balas #152 jo_je\ catat

biasanye kalu saya buat kuah kacang saya tak masuk dulu kacang tu masa menumis sepatutnya lepas menumis tu masukkan air biar mendidih sikit then baru masukkan kacang yang dah diblend biar sampai pekat baru bubuh garam gula n perasa kalu nak.

nuds Publish time 13-10-2008 10:30 AM

jo_je...

saya rasa cara awak dah buat dah betul....rasanya kacang tu tak cukup garing...atau kalau guna kacang segera mmg tak naik minyak..ni pengalaman mak n kwn saya...

saya so far tak penahlaaa tak naik minyak...apa yg saya buat...

tumis bwg merah....masuk cili kering.....masuk serai lengkuas (mesin)...sampai garing...masuk air...masuk kacang...tunggu sampaiiiii kacang kembanggg....mmg agak lamalaaa saya guna api kecil ajaaaa...

pastu dah kembang...saya masukkan udang kering tumbuk...buah keras...serai ketuk sebatang...masuk gula merah...gula putih...garam...

mendidih lagi..baru masuk pati santan pekat (sket aja)...mendidih lg...confirm naik minyak...

cubalaa lg skali..tp buat sket aja...

saya kalau dtg penyakit malas tu..guna gak kacang segera...tp apa2 pon saya tetap goreng n tumbuk kacang....portion yg tumbuk lg byk dari segera...sbb tu petua nak sedap...lambat n letih pon tak apa..sbb setiap thn...kuah kacang saya licin...

jo_je Publish time 13-10-2008 11:47 AM

Reply #153 jadree00's post

terima kasih jadree akan saya cuba sekali lagi... harus kali ni jadi.. kalau tak jadi juga memang saya bebal..

jo_je Publish time 13-10-2008 11:49 AM

Reply #157 azs~leen's post

ok.. azsleen.. terima kasih..
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13
View full version: NASI IMPIT, KUAH KACANG & LONTONG