Nape?Tak caye? Publish time 8-2-2008 02:37 PM

Originally posted by veitchac at 8-2-2008 12:16 AM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif
keh keh keh keh :lol: :lol: :lol: :lol:

sorry pok...sak ati ngan pehin kita ya...tersembur semoa org :lol: :lol:
adakah mintak maaf ngan aku...
ko pegi mintak maaf ngan semua urang melano...
polah press confrence ( betul x ijaan aku) :lol:

Nape?Tak caye? Publish time 8-2-2008 02:48 PM

Originally posted by ijad_adiputera at 8-2-2008 09:15 AM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

Sebenarnya apa yang aku cakap tu adalah berdasarkan kajian dari pelbagai pihak dan pengakuan dari orang-orang Melanau sendiri. Kaum-kaum lain di Sarawak pun ramai yang kata begitu. Ia adalah...

kajian dari mana yang ko ambik... dari kata dengar kah?

mungkin yang ko dengar atau kaji tu hanya dari cakap cakap segelintir orang yang tinggal dibandar ( yang berhijrah kat bandar ) dan tak dinafikan ada sesetengah dari mereka malu tp kebanyakan nya masih ltetap " kemelanauan" :lol:mereka contoh yang paling dekat akulah..:)
aku dilahir dan dibesarkan dikalangan orang melayu di kuching , walupun diluar aku becakap melayu namun dirumah bahasa harian adalah bahasa melanau mak pak aku .
Aku segan nak mengaku aku melayu kerana apa? kerana aku melanau dan tak mungkin akan jadi melayu walaupun agama ku islam.
aku nasihatkan ko buat kajian yang baik punyer...:lol:

jangan kerana benci ngan CM yang melanau tu lalu buat kesimpulank..

Nape?Tak caye? Publish time 8-2-2008 02:51 PM

Originally posted by musangbuluayam at 8-2-2008 01:53 AM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

tahler...tp maybe ade segelintir....
ikut situasi la....

mungkin...

...apa masalahnya dilahirkan jd melanau...tiada bezanya...
tak kira bangsa apa atau kaum apa sekalipun kita dilahirkan yang penting hati mau baik ...
jadi kaum yang dipandang mulia sekalipun kalo perangai macam setan malah mengalahkan setan pun takder maknernya..:lol: :lol: :lol:

ajez Publish time 8-2-2008 07:58 PM

aku kawin ngan org melanau:funk: :funk: :L :L :loveliness: :loveliness:

baksamakmu Publish time 9-2-2008 03:45 AM

banyak beza nya bos...yg penting pehin sarawak...Taib Mahmud...TAMAK....kalau ko mati,memang mcm Suharto la ko tuh..TAIB

baksamakmu Publish time 9-2-2008 03:45 AM

banyak beza nya bos...yg penting pehin sarawak...Taib Mahmud...TAMAK....kalau ko mati,memang mcm Suharto la ko tuh..TAIB

baksamakmu Publish time 9-2-2008 03:46 AM

weta_studio Publish time 11-2-2008 12:29 PM

Reply #25 baksamakmu's post

semua manusia ada sikap tamak..sifat manusia sejak azali lagi..

sory utk anti-taib..

bagi aku taib dah menjalankan tugas dgn baik..
pembangunan yg sekata setiap bahagian..
apa yg aku lihat..pembangunan setiap bandar Sarawak agak baik (selain ibu negeri).Jika dibandingkan dgn semenanjung..bandar2 bukan ibu negeri agak jauh ketinggalan.Bintulu,sibu,miri...sebuah bandar yg hebat
bukan mudah tadbir negeri sebesar semenanjung..tapi bleh membangun dgn baik.Infrastruktur bertambah baik dr tahun ke tahun

bagi yg mengatakan melanau seperti yahudi..bagi aku ada betulnya..

sebabnya..walaupun minoriti tp kuasa dimiliki oleh orang melanau.Pilihanraya umum nanti diketahui beberapa calon dari kaum melanau yg akan mengantikan calon dari kaum melayu.
Malah tak keterlaluan ekonomi Sarawak dikawal oleh org melanau melalui beberapa syarikat besar di Sarawak dgn dibantu oleh kaum cina..seperti proksi la maksudnya sepertikaum Yahudi jadikan US sebagai anjing untuk menguasai dunia.Jawatan besar dalam kerajaan negeri sedikit demi sedikit pun dikuasai oleh kaum melanau.

Cuma apa yg dilihat adalah semakin berkuasa kaum melanau..di samping tu juga susutnya jumlah kaum melanau di Sarawak

demonagirl6 Publish time 28-2-2008 02:14 PM

weii aku org melanau!!!I'm proud jadi org melanau!!!
jangan nak samakan kami ngan yahudi!!!
but...memang benar klu kat bandar kami sikit..
tapi! klu kat kampong kami...bangsa kami melambak!!!

tomatu Publish time 13-6-2008 03:40 PM

Reply #13 veitchac's post

semacam je bunyik ni..sensitif tau...

tomatu Publish time 13-6-2008 03:43 PM

Reply #29 demonagirl6's post

aku setuju ngn demongirl..jangan samakan bangsa melanau ngn yahudi!!itu dah isu agama..kami islam...

tomatu Publish time 13-6-2008 03:46 PM

apa yang penting, pembangunan di sarawak ok..takde kaitan dgn kaum apa yg memimpin..mungkin kaum kami mempunyai sifat yg cenderung ke arah politik...macam org utara..:lol:

Shamanz Publish time 13-6-2008 07:08 PM

aku melanau campur,x pande betutur melanau,tp ku still ngakuk melanau,heheh camne ya?mungkin ada benarnya padah ijad a,akupun ada seorang kawan melano tapi ngakuk melayu..hmmm...tapi x semua org lah macam ia

LLM Publish time 8-3-2009 08:40 PM

aku org melanau yang bermastautin di kl serta spore kdg kdg. so aku tak leh komen lagi..

liyamariska Publish time 8-3-2009 09:38 PM

kita ada kawan pompuan berketurunan Melanau tapi dia tatau bertutur dialek Melanau sbb dia dibesarkan di Kuala Lumpur,dia kata hanya mak dia jer yg tau ckp dialek Melanau,bapa dia org Perak...even sedara mara dia dr sana dtg melawat pun,dia ckp melayu jer dgn diorg...bila diorg berborak sesama diorg,tercengang laa dia sbb tak paham satu hapah pun...;P ;P ;P ;P

[ Last edited byliyamariska at 8-3-2009 21:42 ]

super_nova Publish time 9-3-2009 12:34 AM

aparra....sama2 rumpun dan agama pon nak gado2....hohohoho

LLM Publish time 9-3-2009 12:37 AM

makcik aku duduk negeri semblian dia kawin org situ. dia cakap melanau dengan aku masa aku lawat dia ngan slang nogori. hahahah. pakcik aku plak tercengang gila dengar kitaorang berborak. dia memang tak paham sepatah pun

TJCLASSIC Publish time 9-3-2009 02:52 AM

aku kerja dan menetap di Kuching lebih 2 tahun ... aku pernah sampai ke Matu dan Daro (after a flight to Sibu and 3 hour by bot, they call it EXPRESS) ... kat sana memang banyak komuniti Melanau.

Kalau ada Melanau sini, tolong bg tau sket betul ker Melanau tak makan ikan terubok, macam ada sumpahan ... terubok kat Daro memang sedap dan lemak.

Lagi satu, Melanau ni whether they are Muslim or Christian, semua ada 'bin' dan 'binti'.

ivy_6731 Publish time 9-3-2009 09:44 AM

Melanau adalah kaum minority di sarawak. Kaum Melanau di gabungkan dengan kaum Melayu oleh Tun Abdul Rahman Yaakob untuk kepentingan bersama (Untuk menambah jumlah penduduk Melayu yang bukan majoriti utama yang dikuasai oleh kaum iban dan cina, dan untuk mengalakkan orang melanau memeluk agama islam)
Orang melanau tidak pernah malu untuk mengaku diri mereka sebagai orang melanau, cuma untuk memudahkan segelintir orang semenanjung duhulu faham apa itu orang melanau jadi mereka mencontohkan diri (atau mengaku) diri mereka melayu. Tapi sekarang orang melanau tidak lagi perlu mencontohkan/mengaku mereka orang melayu kerana orang melanau sendiri telah diketahui oleh umum baik di sabah atau di semenanjung. (Ini adalah apa yang telah dilakukan oleh Tun Abd Rahman dan Datuk Taib, sentiasa mengaku mereka bangsa melanau).

ivy_6731 Publish time 9-3-2009 09:50 AM

Saya sendiri orang Melanau yang dibesarkan dengan cara Melayu, mak saya adalah Cina Melayu. Dalam IC pun Melanau. Sekarang anak-anak saya semua saya bangsakan Melanau walaupun mereka tak pernah mengenali bahasa melanau (Isteri saya orang Melaka). Tak pandai berbahasa Melanau bukan bererti mereka bukan berdarah Melanau.
Pages: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10
View full version: Orang Melanau