dianaris Publish time 29-1-2009 06:29 PM

Reply #15 AnitaSabrina's post

gee.. thanks a lot for the info..
mmg skrg ni sumer in the family belah in law tgh adjust psl makan2 ni..
sampai mood pun tak baik dgn kitorang sumer termasuk MIL..
so far buat masa sekrg ni ikut diet yg dietician dah listkan dan bnyk mana limit dia per day mcm tu..

coyotemawi Publish time 29-1-2009 08:40 PM

Originally posted by juita at 24-1-2009 15:21 http://eforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

petua nak hilangkn pahit pucuk betik....
rebus dgn pucuk senduduk kalu susah cri pucuk senduduk rebus dgn pucuk ubi...
insyaAllah boleh telan...kalu nak sedap campur dgn sambal pecal...perggg ...

pucuk betik ni
kalu rebus sikit dah kurang pahitnya..
makan peria katak pun bagus jugak..

or buat jus -->carrot+ epal hijau + peria katak + orange =sedap..

Baiduri Othman Publish time 30-1-2009 10:50 AM

Reply #22 coyotemawi's post

In fact pucuk2 ni memang bagus diamalkan. Sebab tu dibuat lauk sayur masak rebus.

Kalau jenis akar, batang or daun2 tu baik berhati2. Jgn amalkan terlalu kerap esp kalau rasa air rebusan tu pahit. Boleh merosakkan our kidney. So kalau nak amalkan make sure minum 2 kali seminggu. Tu pun ambik sedikit je ie. 1/2 glass sehari dah cukup. Jgn amalkan setiap hari. Kalau kidney rosak lagi bahaya.

midar Publish time 30-1-2009 11:33 AM

my mum kena darah tinggi puasa thn lepas.
sempat la tdo smlm kt hosp.
mmg kitaorg dh tukar habit mkn dia skrg...
kuang garam, santan & sgalanyer..
kalo rs dia nk mkn daging sgt, rebus daging tu dulu & buang air rebusan tu...
mmg la x sedap.. tp kena sacrifice la skit...

my cik abg bg bg petua..
tumbuk kunyit hidup & bwg merah.. pastu perah air & minum..
rs dia?? hehehehe... sendiri mau rs la..
but he said, avoid mkn ubat doktor.. sbb yg tu cuma mengurangkn.. bkn menghilang kn penyakit tu..
somemore.. darah kiter ajer yg turun.. but not cover our kidney..

naga_mas Publish time 30-1-2009 11:56 AM

Kalau darah tinggi, masaklah apa apa pun cuma kurangkan garamnya, sebab bila masakan kurang garam selera pun tak berapa nak.Even doc pun ada yang kata garam tu yang punca selera.:)

AnitaSabrina Publish time 30-1-2009 11:31 PM

Reply #24 midar's post

Ubat yang doktor kasi tu ada side effect.My hubby ada makan sekali a few years ago masa neck dia terlalu sakit.Lepas makan ubat jadi macam lain pulak.Rasa nak muntah, pening sampai nak jalan pun tak boleh.

Ish! Menakutkan je ubat doktor.Sebab tu I usaha cari alternative untuk bring his bp down.Alhamdullillah menjadi.

Kalau statin pulak - ni untuk lower cholesterol - pun ada side effects.My sister makan statins dah about 2 years.Sekarang ni bahagian bahu dia sakit.According to the doctor that is the side effects of taking statins for a long time.Macam mana nak continue makan statins for a life time if you have to suffer other pains.

Just my 2 cents.If ada alternative yang mujarab go for it.Otherwise no choice telan jelah ubat doctor.

AnitaSabrina Publish time 30-1-2009 11:36 PM

Kalau orang yang sakit ni sedih, cuba give them this doa.I found it really calming masa lepas operation fracture a few months ago.I was down in the dumps literally with immense pain and tak boleh bergerak.

Doa : Allahumma'jur ni fi musibati wakh luf li khoi ran minha
Maksudnya : Ya Allah, kurniakanlah aku pahala dengan musibah yg menimpa ini dan gantikanlah ia dengan yang lebih baik buatku....
.....jumpa doa ni kat board lain (tak ingat dah).

coyotemawi Publish time 31-1-2009 12:32 AM

satu lagi doa utk menenangkan jiwa
(selalunya jika resah gelisah)

baca la salawat tafrijiyah..
insyaALLAH..

AnitaSabrina Publish time 31-1-2009 10:26 AM

Reply #28 coyotemawi's post

Apa tu?Boleh tolong ajarkan?

coyotemawi Publish time 31-1-2009 07:16 PM

Originally posted by AnitaSabrina at 31-1-2009 10:26 http://eforum4.cari.com.my/images/common/back.gif
Apa tu?Boleh tolong ajarkan?

anita,
my mom yang ajar i doa nih
sebb masa tu i resah..cam selalu panik tak tentu hala..

i takut nak bagi dalam tulisan rumi sebb takut tak kena sebutannya
tapi kalau u terjumpa buku yang ustaz ismail kamus tulis..
tajuk tak ingat la....."...sepanjang zaman"
dalam tu ada..
cari la..n amalkan la..
selalunya kalau kita baca sebelum tidur..
kekadang tak habis ayat kita dah lena insyaALLAH...

PerindU Publish time 22-2-2009 03:26 PM

USANA ESSENTIALS Supplements

Hi semua,

Saya sangat gembira kerana Usana dengan izin Allah telah membantu mak saya yang menghidap darah tinggi beransur pulih. Saya mula memperkenalkan usana pada pada mak saya 2 bulan lepas. Actually saya merupakan agen Usana yang baru join bulan 10 tahun lepas. Bila dapat kit permulaan tu saya cuba pada diri sendiri dan bila rasa ok saya hadiahkan pada mak dan abah saya. Alhamdulillah mak saya ada buat cek doktor dan semenjak guna produk ni tekanan darah nya dah mula ok. Saya suka memperkenalkan produk ini pada saudara terdekat dan kawan rapat. Kalau ada sesiapa yang berminat saya boleh bagi cuba produk ni dengan harga yang jauh lebih rendah. Bagi saya keuntungan no 2, yang penting kita dapat kongsi sesuatu yang baik dengan orang lain.

boleh e-mail atau call saya, cerita apa masalah dan saya akan syorkan apa supliment yang sesuai.

(hp): 013-3856968 e-mail: is99@rocketmail.com

[ Last edited byPerindU at 22-2-2009 03:28 PM ]

alyaaatikah Publish time 22-5-2012 11:06 PM

Puas surf kat internet.. nih ader la tips yg bee dpt.. jom kongsi sama2.. Do's and Don's.. menu sesw ...
BeeComeL Post at 14/12/2006 16:12 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

thanks for this great info. My mom ada high blood pressure so I think this will her a lot..

jokyah Publish time 25-5-2012 11:11 AM

thanks a lot for the info....

jokyah Publish time 25-5-2012 11:11 AM

thanks a lot for the info....

ainadam23 Publish time 24-6-2015 03:28 PM

Hye.. Assalamualaikum semua..

Thanks sbb buat thread ni.. Sy baru kahwin.. and My husband baru2 jg diagnos hypertension. So.. sekarang ni sy yg jd chef dia, kena tentukan menu dia hari2.
Dah cuba kurangkan garam... mmg x guna any msg. xpernah masak santan2 lagi. bakar ayam buang kulit. sahur oat hari2. Even skrg pakai olive oil kalau nk menumis..
But td dia gi check klinik, blood pressure reading masih tinggi..
Hmm.. frustrated juga.. dia rajin senam (brisk walk). Tp since bulan puasa ni.. kami just buat terawikh je la. berpeluh juga.

Actually xtau nk sampaikan apa. Cuma sedih sebab 2 minggu sejak jaga pemakanan dia, bp masih tinggi..
stress juga sebab kita yang kuat makan masin ni pun kena makan tawar2 dah sejak kawen ni... :'(

Hehe.. anyway.. hope this thread kembali aktif.. we need to support them.. so we need to be strong too..
Pages: 1 [2]
View full version: MENU & RESEPI UNTUK PESAKIT DARAH TINGGI