edot_jamil Publish time 18-8-2007 09:41 AM

as'kum semua....apa khabar??

hari ni saya nak berkongsi mengenai tips mengenai waktu operasi dobi pada bulan puasa, memandangkan dah dekat nak puasakan...bulan puasa ni boleh di katakan bulan lubuk utk peniaga peniaga dobi ye...kalau rezeki ada boleh dikata sehari boleh dapat seribu.Alhamdulillah...

kebanyakkan dobi yg ada sekarang waktu operasi mereka tidak berubah...yg mana tutup pukul 9 pukul 9 lah dia tutup..yg mana tutup pukul 8 pukul 8 lah dia tutup...tiada salahnya kalau kita nak stick kepada jadual operasi kita seperti biasa..ada juga yg tutup awal lagi lagi dobi yg pengusahanya org melayu sbb masing masing nak buka puasa dan solat terawih..

apa yg saya nak beritahu ni adalah jadual yg saya amal kan....dobi saya kalau bulan puasa bukak seperti biasa pada pukul 9 pagi dan tutup pukul 6.30 ptg...selepas tu kami akan operasi kembali pada pukul 9.30mlm sampai pukul 10.30 mlm...so apa kelebihan kelebihan membuat jadual sebergini??

1) kita akan dapat buka puasa dan melakukan ibadat dengan hati yg tenang...kalau dobi kita tutup pukul 9 bila kita nak terawih bersama sama dekat masjid/surau?betul?

2)customer kita pun akan selesa dengan kita kerana diorang tak perlu kelam kabut balik dari opis..nak kejar bukak puasa...lepas tu nak sedia kan lauk..nak amik/hantar baju dobi lagi...so bila kita buka balik dobi lepas pukul 9.30 mlm..customer kita akan ada masa yg amat selesa utk hantar/amik baju mereka di dobi kita...so bila customer selesa kita akan dapat lebih banyak customer bulan puasa ini...

customer kita pun nak solat terawih juga kan..so kita buat satu jadual bulan puasa yg memberikan keselesaan kepada kita dan juga customer kita...

selamat berjaya...:)

edot_jamil Publish time 29-8-2007 10:17 AM

as'kum semua...

di sini ada pengumuman sket...sepatutnyapada tarikh 29/08/07...ada 34 org peserta yg hadir...mereka ni semuatelah membayar deposit sebanyak rm50 sebagai tanda jadi...

akantetapi hanya 25 org sahaja yg hadir pada minggu lepas..maknanya ada 9org tak dapat hadir...disebabkan mereka telah pun membayar rm50 sayaakan adakan kursus lagi satu khas utk mereka pada 8 dan 9 bulansembilan ini...

diharap mereka ini dapat hadirkan diri padatarikh yg berkenaan..kerana ini adalah ini adalah tarikh terakhir ygsaya dapat buat kursus utk tahun ini...lepas ni kursus akan di adakanpada awal tahun hadapan....

jadi kepada mereka yg masih berminat ( yg belum membayar deposit ) masih ada 14 tempat kosong utk tarikh berkenaan...

so mereka boleh la register dengan memberikan no talifon dan nama ke email saya

jamil ahmad
edot_jamil@yahoo.com
012-2292907

jenifercute Publish time 30-8-2007 10:06 AM

pertanyaan...

en edot jamil....

saya ada sikit pertanyaan...
baru2 nih saya dapat tawaran francais dari yasmin smart wash .....
saya nak minta pendapat en jamil adakah baik program francais nih atau pun
lebih baik kita run sendiri bisnes kita??

harap en jamil ada masa untuk beri pendapat....

TQ

mejamakan Publish time 2-9-2007 12:49 PM

saya penah terlihat satu dobi di damansara.....washing machine rumah diorang guma sebanyak 4 buah....dan 2 dryer......
boleh ke buat macam tu?.....customer ramai....

silverchair959 Publish time 2-9-2007 05:39 PM

en edot...letak ler avatar hehehhe

Bugger Publish time 2-9-2007 05:51 PM

pertama kali saya nak tanya en jamil....psal saya malas nak selak selak mukasurat yang lepas lepas:

a- en jamil dah running biz ni dah 3 tahun....average monthly sales berapa?

b- berapa profit margin bulanan? sila beri dalam bentuk anggaran

c- dah breakeven blom? kalau dah....berapa lama dari tarikh buka biz sehingga tarikh ke breakeven?

kicapmanis Publish time 3-9-2007 11:12 AM

Reply #121 edot_jamil's post

Assalamualaikum En Jamil,

Nak tanya sket, kalau somi-isteri pergi berdua, yuran dpt diskaun tak?hehehee...:loveliness:

mejamakan Publish time 3-9-2007 12:08 PM

en jamil ade kenal tak supplier2 yang jual mesin 2nd? saya ade modal Rm10k je...

edot_jamil Publish time 4-9-2007 11:28 AM

as'kum semua..apa khabar??harap semua sihat sejahtera..terima kasih atas semua soalan yg ditujukan..saya akan cuba menjawabnya dengan sempurna...:)

Reply utk jenifercuter

saya susah sket nak memberikan komen mengenai sistem dobi ini..sebab modus operandi mereka berbeza..

apa yg saya bukan katakan disini adalah..terpulang kepada mereka yg nak membuka dobi..concept macam mana yg mereka nak buka??layan diri?ataupun concept macam saya ataupun buat macam salah satu dari network saya buat 2 dalam 1..maknanya layan diri pun boleh..dobi biasa pun ada...

semestinya kalau tanya saya, saya akan jawab dobi biasa lebih bagus..begitu juga kalau tanya pada yasmin smartwash beliau juga akan bagitau yg dobi layan diri lebih bagus..

tapi dari apa yg satu tahu smart wash mmg terkenal dengan dobi layan diri dan juga mempunyai beberapa package yg menarik..jikalau cik yasmin boleh terangkan dalam forum lagi bagus..sbb boleh kita semua berkongsi ilmu...

reply utk mejamakan

sememangnya jenis mesin yg kita pakai tiada masalah...kita tanya pada diri kita sendiri..pernahkah kita hantar dobi dan tanya pada tokei atau pun pekerja dobi tu.."mesin apa ek awak pakai?" baru lah kita nak hantar...tidak kan?selalunya soalan yg timbul adalah bila boleh siap???itu je..customer tak pernah tanya mesin apa yg awak pakai ek?...

saya sendiri pun ada pakai 2 mesin rumah di dobi saya..lagi berbaloi dari beli mesin commercial..

rply utk silverchair959..

saya tak reti laa..boleh ajar???

reply utk bugger

a- en jamil dah running biz ni dah 3 tahun....average monthly sales berapa?
jawapan:- rm 18000

b- berapa profit margin bulanan? sila beri dalam bentuk anggaran
jawapan:- rm10000 ke 13000 bersih sebulan

c- dah breakeven blom? kalau dah....berapa lama dari tarikh buka biz sehingga tarikh ke breakeven?
jawapan:- dah, setahun 4 bulan ( modal pembukaan rm100 000 )

reply utk kicapmanis

boleh..saya akan beri diskaun rm50 ringgit..maknanya utk pasangan suami isteri rm450

reply utk mejamakan

saya kene tau jenis mesin yg dikehendaki...seelok eloknya kumpul dulu duit..biar dalam rm30000 baru start..sbb mesin dobi 2nd hand ni..lepas 5 tahun dah takder value ye...

pinebiru Publish time 5-9-2007 11:28 AM

bagus le topik ni .... banyak dapat info :)
tengah studi ni.....

tanya dulu ye ni
masih ada kosong ke krusus untuk 8-9 sept ni...sempat lagi ke... masa cam dah ketet..tapi baca cam masih ada kosong 14 seat tu....:lol: ok ..TQ

edot_jamil Publish time 5-9-2007 05:11 PM

masih boleh....kalau minat boleh daftarkan diri anda..dan bayar rm50 sebagai tanda jadi ke account cimb 1441-000-9516-054 atas nama edots laundry station...baki boleh diselesaikan pada masa kursus..ada sebarang pertanyaan boleh hubungi saya dia 012-2292907...

Bugger Publish time 6-9-2007 03:03 AM

Reply #128 edot_jamil's post

terima kasih en jamil atas jawapan yang menjana minda buat semua

silverchair959 Publish time 6-9-2007 10:39 AM

perghhhh...hebat aaa en edot nih...bagus2 camnih laa melayu yg berjaya....usahawan melayu berjaya....kena bg pingat nih hehehehhe

pinebiru Publish time 6-9-2007 12:49 PM

tak sempat ler..bulan ni... dah aderhal laks 8,9 sept ni....
tapi akan terus follow news kat sini.. da rejeki ikut ler yang next ..insyaalah :)

mejamakan Publish time 6-9-2007 12:57 PM

thanks en jamil

johan3036 Publish time 7-9-2007 10:44 AM

hi semua!

Semenjak saya baca forum berkenaan dgn perniagaan dobi ini...saya semakin teruja nak bukak perniagaan dobi nih..1st saya nak register kelas en. Jamil tapi mungkin lepas bulan puasa. Lepas 2 baru sya nk cari loan ke apa ke.

Saya dh mmg dah ada 1 company tapi share dgn kawan so far ok2 je..masih attach ngan company swasta lg. Kalau saya jadi bukak, saya akn bukak kat Pg island..Dmama dobi tu kawan kpd wife saya d tempat keja, dia dh berhenti i hope dia punya bisness ok.

En. Jamil utk permulaan berapa jenis mesin yg saya perlu ada?

jenifercute Publish time 11-9-2007 05:08 PM

TQ EN JAMIL!!

reezyfrayna Publish time 12-9-2007 02:51 PM

Reply #136 jenifercute's post

Assalamualaikum,
Apa khabar Abg. Jamil? Ini adik Azzif...:lol: saja singgah nak ucapkan selamat berpuasa to you and family. Bila nak buat gathering dobi ni?

Untuk pengetahuan semua my brother and his wife juga buka biz dobi dibawah tunjuk ajar Abg. Jamil and kami adik beradik banyak juga tolong sama kat kedai. Alhamdulillah 14 September ni genap setahun kami beroperasi. Iscroll baca comment dan soalan tentang nak break even. Memang benar modal besar dan perlukan banyak kesabaran...tapi yang paling penting sekali adalah attitude. Kalau anda punya attitude yang positif dalam biz nih Insyallah pulangan modal itu akan berlipat ganda.

Ini hanya kata-kata nasihat kalau nak involve dalam biz dobi ni
1. Duit tu tak akan masuk kalau kita sengaja melengah-lengahkan service dan jangan pandang remeh atau pandang rendah pada pekerja dan juga pelanggan kita sebab business dobi ni banyak base pada trust

2. Banyak bertanya, jangan takut untuk mencuba dan jangan fikir ini hanya kerja kuli saja (though kerja memang berat) tapi at the end of the day, you can be proud of yourselves sebab biz tu kepunyaan you sendiri

3. Jangan harapkan pekerja saja yang jalankan operasi....you must be there dan tahu selok belok semua kerja dari A-Z sebab kalau ada masalah customers tak mahu cakap dengan pekerja tapi mereka mesti cari owner.... itu penting kalau nak build good relationship dengan customers sebab dengan cara ini mereka yang akan buat promosi untuk anda... word of mouth is better than any other advertisements

4. Selalu ambil sikap berhati-hati sebab kita memegang amanah orang..baju yang dihantar dry-clean atau cuci amat berharga pada pemiliknya... lagi satu kita juga berdepan dengan cash money setiap hari. Jadi orang yang menjangga kaunter dan cash register mestilah yang boleh dipercayai

5. Sekiranya anda punya modal yang lebih, terus beli dry-clean machine sekali sebab boleh dikatakan over 85% dari income kami datang dari dry cleaning.

apa2 pun good luck pada mereka yang ingin mencuba dalam perniagaan ini.... take care

mig29n Publish time 15-9-2007 02:48 PM

Pusat Pungutan Dobi

Kalau nak buat pusat pungutan dobi .. camna pulak ... ada tak pusat dobi yg ambik service pulak ... kita buka pusat collection center ... dan hantar dobinya ke tempat lain untuk mendobinya ... saja cadangan nak jimat kos modal yg tak ada ni ... bila dah ada modal baru la tambah kawasan sewaan kedai... dan beli peralatan dobi yg lain ...

cadangan?

shulie72 Publish time 17-9-2007 10:26 AM

En Edot,

Terima kasih sebab sudi berkongsi pengetahuan dalam bidang perniagaan dobi ni.Saya dan husband actually mmg berminat nak buka kedai dobi, tapi skrg ni masih dlm proses mengumpulkan maklumat mengenai biz dobi.Dulu kami pernah terlibat dalam satu biz penternakan, tapi malangnya gagal...sebabnya kurang pengetahuan, modal dan masa terhad dan kelemahan dalam membuat decision.Lama gak terasa peritnya :'( ...sekarang nih tgh cuba nak naikkan balik semangat dan oleh kerana kami still bekerja dgn sektor swasta, so target utk mulakan bisnes baru nih mungkin dlm masa 3 - 4 thn lagi...betul cakap En. Edot nak bisnes nih x leh main terjah je...kena ada proper planning...

Insyaalllah kalau ada rezeki saya nak ajak husband attend kursus En. Edot yang akan datang.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17
View full version: DOBI [MERGE]