honeybee1802 Publish time 6-9-2007 06:27 PM

Originally posted by losyen at 6-9-2007 04:05 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
3 bln lepas, anak saya umur 3thn 5 bln demam kat kg...rumah dekat ngan pantai. esok jer bawak gi pantai, main2 air..terus sihat...
nih demam nak main2 air kat pantai gaknyer kots...hehe..
neway selain sakit kat tgn n kaki kat mulut ada tak?
anak wa pun demam last weekend..pastu sambung ngan maknyer plak...nih rsnyer bukan colds lgk dah..flu gamaknyer...bdn mmg rs semcm..lgpun musim skang nihhh...
lgk satu nak tanya daun bambu tuh mana satu yer?apa istilah lainnya yer?

dinihari Publish time 7-9-2007 09:08 AM

Anak Dini pun selalu jugak demam panas....bb baru 8 bulan....last week dier demam panas 5 hari berturut2 dan badan akan jadi panas bila tiba waktu malam......merengek2 jer.....and dier jugak batuk berkahak............maybe due to kahak yg buatkan dier demam panas tu...

Pi jumpa dr....just bagi ubat syrup untuk fever jer....tapi mcm tak lega jugak sampai cecah 40 degree.......kiranya paling tinggi la so far.............pastu Dini patah balik pi klinik and minta ubat untuk sumbat kat buntut tu........and baru lah panas dier kurang..........Dini pun masa anak pertama selalu jugak demam and selalu standby ubat buntut nie sebab ubat ni cepat turun suhu badan.......

Pastu bila siang bb ok.............bila nak menghala ke malam jer badan dier panas balik...........pastu Dini dah tak tahan dah.......asyik x kebah2 jer demam dier...........Dini pun ajak mak pi jumpa Ustaz ...ambik air penawar...........alhamdullilah.........baru lah lega demam dier.............and selsema pun dah kurang , cuma nya kahak dier jer yg masih ada lagi............dah berbulan2 dah kahak ni.........x jugak hilang hilang............

nanamiri Publish time 15-12-2007 01:10 PM

semalam anak aku deman panas lagi...

masalahnya...

kalau dia datang deman;

dia akan mengigil mcm org kesejukan,
bulu roma naik,
kaki tangan sejuk... (macam org dewasa demam)

tapi aku ambik suhu badan naik dlm 37-38.c

dlm mcm tu aku selimut dia, panas di kepalanya kurang...

yang aku muskil sekarang ni...

kawan aku jururawat kat spital... dia kan kalau anak demam, jangan di selimut,
lap2kan badan dgn air suam...

dulu aku buat mcm tu..lap2kan dia..pas tu dia mengigil aku trus bawak g hospital (midnite)
aku ingatkan dia kena sawan.

deman dia mcm org dewasa... korang ada pengelaman macam tu tak..

aku betul2 dilema...

betul ke apa yg aku buat... selimut kan dia masa dia mengigil ksejukan??

org kata kalau mengigil.. dia terlampau panas...

mana satu yang betul??

korang ada pengelaman macam ni ka???

shikiko Publish time 17-12-2007 11:53 AM

petua org tua.... kalau anak demam...amik air asam jawa.... pupuk di kepala bayi... tunggu sehingga kering.... mandikan dengan air paip.... insya allah panas akan berkurangan.....

kopigombang Publish time 4-1-2008 05:01 PM

salam..

anak kopi baru jek okay dari demam..minggu lepas mmg letih jgk la jaga yg sorang ni kalau demam mmg x bleh buat apa...terbaring jek..makan pun x lalu...

cek pegi klinik..suhu 39 deg, mmg doc akan letak obat bontot nyer....tapi lambat benar turun nye....tapi kena sabar...sambil2 tu lap kan badan dgn tuala basah... tidor malam pun tido2 ayam..

pada sesiapa yg taruk ubat bontot sendiri wajib diingat jgn bagi ubat makan ( sirap demam) kurang dari 5 jam lepas masuk obat tu...tu yg doc pesan...selain dari ubat tu boleh mcm antibiotik..batuk selsema..

jgn selimutkan kalau badan terlalu panas...hmm..itu yg kopi selalu buat...

anak lak jenis x suka makan obat aduhaiiii...berkejar la satu rumah...

ummimon Publish time 7-1-2008 11:59 AM

Reply #23 nanamiri's post

walaupun diorang rasa sejuk, badan diorang panas sebenarnya. what i do is that, basahkan badan & kepala dia dgn air (room temp - bukan air sejuk). sampai lencun pun takpe. then baru selimut. selimut pun nipis, jgn tebal sgt. saya mengalami dilema yang sama so bila saya tanya paed, dia kata boleh buat gitu.

always have ubat bontot, ubat demam and kalau boleh beli ear thermometer yang digital tu kat rumah or kalau nak holiday ke mana-mana. ear digital thermometer more accurate dari strip yang tampal kat dahi tu. and be prepared dengan kerenah anak2 demam juga!

ummimon Publish time 7-1-2008 12:00 PM

Reply #25 kopigombang's post

anak saya lain pulak ceritanya, dia sendiri nak suapkan syringe tu dalam mulut dia...

alhamdulillah husband saya kalau bab2 anak sakit ni mmg dia prihatin amat. siap time jam every 4 hrs to check suhu badan and all.

morango Publish time 11-1-2008 02:18 PM

Reply #27 ummimon's post

baguih ler kalau mcm 2.... x payah la nak pening kepala suapkan ubat.... my baby kalau nak bg ubat dia mcm dah tau... so dia x nk bukak mulut langsung....

dafina Publish time 18-1-2008 12:28 PM

Reply #28 morango's post

anak fina bila nak kasi ubat kena buka fridge lu, kasi dia tgk fish...sambil tgk2 fish tu baru bukak mulut...kalo x jwbnyer x dpt masuk ler ubat tu dlm mulut

peachRose Publish time 28-1-2008 03:50 PM

kalau demam panas pastu sakit sendi2 kat tangan n kaki tu biasanya disbbkan virus.....can be from any virus...so since ubat utk completely eliminate virus masih tak ditemui, cukup dgn monitor suhu badan supaya tak melampau dan make sure minum air byk2 skit.......kalau bagi ubat demam tu (biasanya paracetamol) can give up to 4 times daily (every 6 hours)....kalau rasa2 belum cukup 6 hour suhu dia nak naik balik boleh try bagi ubat from satu lagi group iaitu NSAID contohnya sirap ibuprofen....boleh combine sbb cara tindak tak sama.....

make sure jgn bagi ubat makan paracetamol dan ubatbontot paracetamol sekaligus sbb takut overdose....bahaya overdose ni esp utk baby/kids........

kalau anak ada history sawan, better pergi hospital terus sbb risiko utk dapat sawan/epileptic shock agak tinggi....

ubat selsema utk budak bawah 2 thn pun kena hati2....sbb kalau di wad paediatrik kebykan hosp kerajaan ubat selsema ni containdicated i.e tak boleh diberi kpd budak2 bawah 2 thn....ada side effect bahaya utk pernafasan anak...seelok2nya try cara lain utk buang kahak anak tu..sama ada bagi salbutamol syrup utk cairkan kahak dan mudahkan dia ludah kuar/telan masuk perut...kalau ada runny nose skit2 tu tak perlu lah bagi ubat bagai.....

mambang Publish time 31-1-2011 04:09 PM

salam all..anak saya pg smlm kol 6.30pg tetiba jd jamm..mata putih je nampak, tangan kaki mulut semua kejang.lbh kurang dlm 2-3 minit..saya 1st time alami benda mcm ni..smpi kat kecemasan suhu 38.++...so admit.pastu dlm kol 2ptg smlm turun tp still at 38.++..ada x penyelesaian?nak bg kurang sket panas tu..ujian darah x tahu lg(biasala...hosp kerajaan)

sudutgamat Publish time 1-2-2011 09:50 AM

always have ubat bontot
Pages: 1 [2]
View full version: ANAK DEMAM PANAS