ziela81 Publish time 17-4-2009 11:50 AM

anak saya nx week genap 6 bln..tp time 4 bln setengah saya dh bg dia makan nestum campur susu dlm botol..alhamdulillha ok..then 5 bln saya dh bg makan biskut rusks tu..nx week nk cdg bg mkn kanji/bubur nasi hancur tu...nk try carrot+ikan bilis dulu
ok ke?

aGuiLeHa Publish time 18-4-2009 05:45 PM

ziela! hehehe jumpa plak ko kt sni hahaahhaa..

syahmi dh 7bulan ++..
alhmd banyak gak dia nak makan. makan pun blh tahan laju.. nganga je nak disuap hihi seronok laa aku nak masak utk dia hehehe.. setakat ni macam2 dh leha bg dia makan- moi (bubur nasi) , carrot, ikan, bayam, keledek, kentang, labu, pisang, buah lai to name a few..

biskut milna n biskut beras tu pun ada bg gk.. leha xbg nestum- boikot!!! hahaha so bg cereal dumex.. tp skrg masak je, xbg dumex tu dah sbb susah nk jumpa laa huhuhu sokmo abis je kt kedai..

syahmi xsuka brokoli hahahaa...

[ Last edited byaGuiLeHa at 18-4-2009 17:46 ]

aGuiLeHa Publish time 18-4-2009 05:47 PM

oh ye, selalu laa bg anak mkn ikan.. elok utk otak.. :)

peahjamboo Publish time 20-4-2009 12:58 PM

Originally posted by aGuiLeHa at 18-4-2009 17:47 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
oh ye, selalu laa bg anak mkn ikan.. elok utk otak.. :)

ade sorang kwn me ckp, kalo bg anak mkn ikan, takut die kecacingan, betul ke? tunggu anak umo setahun baru ok, boleh bg....1st time dgr ikan sbbkan cacing. wallahua'lam....

btw, ikan ape yg sesuai nak bagi eh...

my doter, 8mth++...sonok tgk die mkn, asal suap je ngap...pastu kalo lambat, siap marah lg, segah kite sambil tepuk meja walker die...;P

cikwawi Publish time 20-4-2009 01:03 PM

Balas #164 peahjamboo\ catat

macam mak kita time kecik2 dulu, kalu kitorg ratah ikan nanti dia cakap kecacingan.

kalu nak kasik babay makan ikan, carila ikan yang besar, banyak daging n tak banyak tulang. ikan merah, ikan tenggiri, ikan tongkol.
orang cakap kalau nak kuat daya ingatan makan ikan tongkol (tuna) banyak2, tapi ada plak cakap ikan besar2 ni kandungan merkuri dia tinggi pulak. wallahualam..

cikwawi Publish time 20-4-2009 03:12 PM

yesterday kita buat baked potatoes untuk yaya & haikal.
haikal dah setahun, baru ada 4 batang gigi. potatoes ni dia makan sendiri ajer. takmo orang suapkan. habis semangkuk dia makan :loveliness:

cembeng Publish time 21-4-2009 09:02 AM

salam...

nak tumpang sekaki..
ank sy dh masuk 7 bln... mmg dh mula bg bubur nasi.. (campur ayam, ikan bilis, carrot, kentang)

nak tanya... elok ke bg ank mkn kentang & keledek sahaja? just rebus lps tu lenyek2 kan jer eikh... :)

ummiammar Publish time 21-4-2009 09:06 AM

Originally posted by cikwawi at 20-4-2009 15:12 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

yesterday kita buat baked potatoes untuk yaya & haikal.
haikal dah setahun, baru ada 4 batang gigi. potatoes ni dia makan sendi ...

cik wawi..mcm mn buat baked potato tu

ummiammar Publish time 21-4-2009 09:16 AM

ha nie resepi ammar ahad hari tu...gulai lemak labu....hehehe...mcm org besarkan

labu tu potong2..masukkan bawang merah sikit..perah santan (asingkan pati)..letak garam kit, gula kit...ha ngko...banyk dia mkn...labu kan rs manis2..

oh ye..ammar 1thn 1 bulan

ummi_ina Publish time 21-4-2009 09:18 AM

Reply #169 ummiammar's post

alysha dah setahun 5 bulan
penah gak buat lemak labu nih
tapi dia kurang suka la pulak

cikwawi Publish time 21-4-2009 09:23 AM

Balas #168 ummiammar\ catat

BAKED POTATOES

mula2 kita potong2 kentang n sweet potatoes
rebus sampai 3/4 empuk (dlm 10 minit gitu)
tos air rebusan
gaulkan dgn sedikit herbs (kita guna rosemary), pepper n garam sedikit (optional)
drizzle dgn minyak (preferably minyak zaitun, tapi kita pakai minyak masak biasa je)
bakar dalam oven, suhu 250'C selama 20 minit.

*time bakar tu kalau nak masukkan bawang merah dgn bwg putih seketul2 pun boleh.
sedap dimakan dgn lamb chop. :P

amoiluna Publish time 21-4-2009 11:11 AM

salam..nk tumpang tanya..

anak 6 bulan ke atas kan, kena blend bubur kan...then nk blend sampai umur brape? then nk buat bubur mcmane plak? kena masak sampai lembut ke? umur brape leh mkn nasi biasa?please help me...

lindasam Publish time 21-4-2009 11:51 AM

amoiluna depends on ur bb...kalu anak me dah sthn tp bila mkn mknan x blend dia mcm tercekik. so me blend jer...dr dia x mkn n tercekik.

peahjamboo Publish time 21-4-2009 12:45 PM

my anak dara dah 8.5 bulan...2 minggu lepas baru beriya bagi die bubur nasik. kalo tak tu nestum je, tp mcm tak best je sbb tau la, nestum ni kan instant, so mcm tak leh detect khasiatnya plus die pun ala2 mcm boring...lagipun costly laa...:P

so, saya punye style bubur gini...beras tu, basuh bersih2, toskan...bile kering, blend halus (pakai blender yg utk bahan kering), buat stok simpan dlm tupperware. ikan bilis pun sama, basuh bersih2, toskan, sangai, blend kering halus2, wat stok gak....bile nak masak, saya rebus kentang+carrot, dah empuk, air pun dah tinggal separuh, masukkan serbuk beras & ikan bilis tu....cara mcm ni, cepat sket masaknye instead of masak bubur dgn beras yg biasa tak diblend tu...pastu saya lenyekkan kat tapis, dpt la yg super halus punye bubur....

style saya maybe leceh sket tp applicable utk yg takut anak tercekik...atau yg takde gigi dan yg baru nak start mkn solid. but to me, mcm mane leceh skali pun, i enjoy cooking for my daughter...:D

ziela81 Publish time 22-4-2009 08:14 AM

Reply #162 aGuiLeHa's post

leha..bubur nasi tu ko start bg syahmi time dia bape bln..marissa cm lmbt sikit je nk makan..ada time dia mkn abis biskut tp ada time dia xnk..tu yg xnk bg bubur nasi dulu..tggu dia 7 bln +++ baru nk start bg :loveliness:

ziela81 Publish time 22-4-2009 08:16 AM

klu nk bg ikan , ikan ape sesuai utk baby..ikan merah ok ke

ziela81 Publish time 22-4-2009 08:16 AM

gwenrocks Publish time 22-4-2009 10:46 AM

hi mommies.........

this sunday my dotter will be 7 months :loveliness:
i started to wean her starting from 6 months (based on doctor & WHO advice)
i started her off with organic baby rice n pureed pears, apples, sweet potatoes, green beans and courgettes for the first two weeks, pastu followed by pureed cauliflower, green peas, carrots, butternut squash, peaches n mangoes for the 3rd and fourth week, mixed with some chicken/vege stock to prepare her for different taste of vege n animal protein.

on the fourth week, i introduce 2 types of protein - chicken & red lentils. i made her chicken caserole n red lentil savory.

all the foods i steam n puree, pastu put in ice cube tray n freeze.
pastu simpan dalam frozen bags and bila i nak pakai, i'll defroze it according to how many cubes i want to feed my dotter. defroze overnite dalam fridge then bila nak pakai just reheat balik.:)
i suka pakai cubes ni cos tak rasa membazir, if nak tambah quantity just tambah one or two cubes according to selera dia, nak defroze pun senang.:loveliness:

gwenrocks Publish time 22-4-2009 11:09 AM

Balas #177 ziela81\ catat

hi... dari buku yang saya baca, boleh try cod atau white fish fillets tapi buang kulit :)

ummimon Publish time 22-4-2009 11:22 AM

Originally posted by ziela81 at 22-4-2009 08:16 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

merah, jenahak, tenggiri...
saya pilih ikan besar2 sbb senang nak buang tulang.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18
View full version: Meh la Share Resepi Makanan Untuk Baby.