tampayaki Publish time 11-3-2008 08:30 PM

Originally posted by elsiealaia at 6-3-2008 06:14 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
I baru dapat result medical check-up. Very high cholesterol too. Tapi doktor tak nak prescribed statin lagi. Doktor suruh I exercise and berdiet dulu. After 6 months kalau cholesterol tak turun b . baru dapat result medical check-up. Very high cholesterol too. Tapi doktor tak nak prescribed statin lagi. Doktor suruh I exercise and berdiet dulu. After 6 months kalau cholesterol tak turun baru prescribed ubat.

Nie yang nak pegi jumpa dietician and start exercise dulu. I tak lah kuat makan sangat tapi rumah kita orang mesti ada susu full cream milk and butter hari2. kalau tak de mesti tak leh hidup. tu yang doktor cakap cholesterol tinggi. HDL rendah and LDL tinggi and total cholesterol terus tinggi.

I am very sure that you cuba exercise dulu and also berdiet. Reduce makanan yang ada lemak such as masak lemak....telur and meat. nie yang doktor i suruh lah. makan banyak sayur and buah2.

Let start together....
..

Kisahnya dulu I pernah makan statin neh, tapi I pandai2 pi stop:$ :lol: . Pada masa tu kadar colestrol dah turun sikit (l/k 5.6 gitu). Tapi baru2 ni bila I pi buat medical checkup, alamak melambung naik lagi:funk: .

Dek kerana takut, skang ni I makan balik. I try dulu makan dalam sebulan ni, kalau turun I nak berenti dan nak nak try EPA (Omega 3) pula, seperti kata Zero:D

My uric asid pun tinggi juga:funk: :(

elsiealaia Publish time 13-3-2008 01:49 PM

Reply #21 tampayaki's post

I memang makan Fish Oil (omega 3). Dah sebulan ambik. Ada tak you check dengan doktor pasal stop ambik ubat statin. My sister in General Hospital ada bagitau I, kalau berhenti ambik selalunya cholesterol akan naik balik sebab tu lah banyak yang tak berani ambik sebab susah kalau stop.

Bila dengar macam tu from my sister...i decided exercise is still the best..kalau tak boleh jugak n what to do..ambik ubatlah.

You ada gout tak. My hubby ada gout..uric acid tinggi..kaki bengkak tak leh pakai kasut. di ban kan oleh doctor untuk makan seafood n makanan dalam tin.

tampayaki Publish time 14-3-2008 01:01 PM

Originally posted by elsiealaia at 13-3-2008 01:49 PM http://forum6.cari.com.my/images/common/back.gif
memang makan Fish Oil (omega 3). Dah sebulan ambik. Ada tak you check dengan doktor pasal stop ambik ubat statin. My sister in General Hospital ada bagitau I, kalau berhenti ambik selalunya cholesterol akan naik balik sebab tu lah banyak yang tak berani ambik sebab susah kalau stop.

Bila dengar macam tu from my sister...i decided exercise is still the best..kalau tak boleh jugak n what to do..ambik ubatlah.

You ada gout tak. My hubby ada gout..uric acid tinggi..kaki bengkak tak leh pakai kasut. di ban kan oleh doctor untuk makan seafood n makanan dalam tin.

Hari tu masa I pi check doc, dia kata, kalau dah paras normal boleh stop:D , tapi kiter kena maintain . Mesti exercise dan jangan ambik makanan yang tinggi kolestrol:D.   

Setakat ni belum ada gout lagi:funk:(mudah2an tak kena:funk: ). Ada cara tak nak turunkan uric acid ni? My friend kata, tak boleh makan Kacang (termasuk sayur kekacang), Daging, seafood:funk:

tampayaki Publish time 14-3-2008 01:09 PM

Originally posted by elsiealaia at 13-3-2008 01:49 PM http://forum6.cari.com.my/images/common/back.gif
I memang makan Fish Oil (omega 3). Dah sebulan ambik. Ada tak you check dengan doktor pasal stop ambik ubat statin. My sister in General Hospital ada bagitau I, kalau berhenti ambik selalunya cho ...

Boleh tanya, u nyer kolestrol berapa?:$

Bukan apa, nak creta sket neh,3 bulan sebelum tu I pi check kat General Hospital bacaannya 6.11, doc kat situ kata tak payah dulu makan statin neh. Tapi baru2 neh pi check-up kat klinik swasta 8.89 plak:funk: . Jadi doc suruh makan, dr kata kalo tak makan takut kena stroke.

Syd Publish time 14-3-2008 01:11 PM

mula2 dulu aku punye, 8.6
aku makan yang lovastatin tu laaa

pastu naik lagi 9.2
makan lagi

kesan makan nih..
badan dari bahu
sampai tapak kaki semua tu
sakit2, sengal2...sengsara wooooooo

pastu aku p gomen punye sepital
dia bagi statin ke apa tah

aku makan malam
dua bijik
yang nih plak lenguh2 antara lutut dan tapak kaki je
kurang sangat lenguh nye
aku pun suka hati je

pastu aku kencang gak bersenam
segala buat lah
kurang makan nih
kurang makan tu

now dah jadik 5.3

pastu doc bekalkan aku ubat
tuk 3 bulan lagi

ni bulan Mei ni
aku kena p lagi
harap boleh turun

hehehe nak kena jadik vegetarian kot
baru turun semua kolestrol nih

:lol:

syukran, sbb aku takde diabetis, darah tinggi ke apa lagi

kalau tak, ada sorang doc nih ckp

tu kombinasi yang sesuai tuk dapat strok

:funk:

tampayaki Publish time 14-3-2008 01:23 PM

Originally posted by Syd at 14-3-2008 01:11 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif

pastu naik lagi 9.2
makan lagi

kesan makan nih..
badan dari bahu
sakit2, sengal2...sengsara woooo ...

Nak tanya, masa naik 9.2 tu sudah makan statin ke belum? Aku heran, exercise kat umah, cycling tak nak keluar peluh:sweat3: .

Betul syd kata, badan sengal-sengal, gastrik segala pun timbul:mad:

elsiealaia Publish time 14-3-2008 01:47 PM

Reply #23 tampayaki's post

I umur muda lagi tapi cholesterol dah tinggi macam umur 40 tahun. Nie semua gara2 makan seafood banyak sangat. I kalau balik kuching habis diet ... sana kan seafood murah..ari2 makan memang best gila..tapi cholesterol sekarang nie pun dah gila.

i punya lebih2 kurang macam you punya. Masa dpt resultl check-up ari tu..terkedu doktor mediviron dok menengok tingginya cholesterol..suruh exercise. Tambah lagi history family i memang ada heart, diabetes and high blood pressure. kot2 kena strok mati terus...takut nie. Nak start exercise dengan my mom. My mom ari2 exercise and cholesterol memang turun gila2.

So, you dah start exercise? i ingat esok nak start sebab ada partner..my mom coming from kuching jadi ada moral support sikit.

pasal uric acid tu..really2 elakkan makan seafood..yang tu the biggest peyumbang kepada gout.. Satu lagi tampayaki..memang ada sesetengah orang exercise tak mengeluarkan peluh...very common. Tapi I kalau exercise memang keluarkan peluh habis basah baju T-shirt. Tak pe janji 30 minutes a day for exercise...Insyaalah boleh.

[ Last edited byelsiealaia at 14-3-2008 01:51 PM ]

Syd Publish time 14-3-2008 02:58 PM

Reply #26 tampayaki's post

dah makan..
dah exercise
semua dah

tapi tetap naik

pastu i pikir..awat laa jadik mcm nih
hmm...itu yang i p sepital kerajan

u know what...
bila dah buat test
takde laa pun sampai 9.2 bacaan nye

7.8 ke berapa mcm tu

heran bin ajaib tul
tak mo p klinik / lab tu lagi

continue kerajaan punye je

in fact, klinik yang i p tu
kasik i ubat yang 2nd dose punye kuat
tu yang sakit satu badan...

yang sepital kerajaan punye
mcm level no 4 gitu dos ubat nye

oh ye..bab peluh tak mo kuar tu..mmg pun
hehehe lemak kat badan kita dah jadik lemak tepu
i lari pusing taman jaya banyak kali round
tak mo peluh kuar..hahahahaha :lol:
ampeh dot com tul laaa

kena buat kerap sangat...
baru laa lemak tu leh terbakar dan cair skit :lol:

i dah lama tak makan ketam :(

tahun lepas...last bulan July

tahun nih awal bulan Feb ada sekali

:L

datintipah Publish time 14-3-2008 05:33 PM

kenapa doctor kat hkl tak nak stop kan ubat ye kalo reading dah reduced.takut lah pulak kena side effect makan ubat lama2.

elsiealaia Publish time 14-3-2008 09:59 PM

Reply #28 Syd's post

So...syd masih exercise lagi ke atau dah berhenti....saya baru nak start..takut ambik ubat

I, personally think Hospital punya ubat memang lagi bagus..service je lambat sikit bab bnyk orangkan. sekarang you ambik dose rendah ada sengal2 badan lagi tak.

Syd Publish time 17-3-2008 09:44 AM

Reply #29 datintipah's post

ada satu kakak nih

dia punye dah tahap kolestrol mmg dah ok sangat2
tapi still kena makan ubat tu jugak

dah 2 tahun dah dia makan ubat tu

hmm...tu hari ada tanya gak kenapa
katanya, since dia ada darah tinggi ke apa tah lagi
so doc ckp terus makan ubat tu

jgn stop

Syd Publish time 17-3-2008 09:45 AM

Reply #30 elsiealaia's post

masih lagi.

takut kolestrol naik lagi

kena laa buat semua senaman tu sebagai satu cara idup

berpoluh2 pakcik

:L

datintipah Publish time 17-3-2008 03:13 PM

Originally posted by Syd at 17-3-2008 09:44 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
ada satu kakak nih

dia punye dah tahap kolestrol mmg dah ok sangat2
tapi still kena makan ubat tu jugak

dah 2 tahun dah dia makan ubat tu

hmm...tu hari ada tanya gak kenapa
katanya, si ...

yeke syd.....i pun ada darah tinggi gak....sama je penyakit ek...

Syd Publish time 17-3-2008 03:29 PM

pastu doc ckp
once u dah ada high kolestrol, u dah mula makan ubat
u tak boleh henti makan

hmm..dah ada satu doc ckp
mmg akan beri kesan jangka panjang

tapi kalau u tak makan ubat skrg
lagi cepat 'kesan' tu datang

girlphg Publish time 3-8-2009 01:55 PM

mak ayah aku pun mkn ubat kolesterol ni...

valeo86 Publish time 14-10-2009 07:25 PM

cuba makan oat ataupun lecithin yang menurunkan kolesterol darah

kalikoni Publish time 15-10-2009 11:04 AM

statin nie one of its long term effect, boleh causes increase liver enzyme, leading to liver problems. kalau kat spital gomen, mmg akan prescribed statin+fibrates selalunyer lah.one more thing, kalau sape2 yg kene stop amik statin ni, make sure jgn immediately stopped, kalau x memang level cholesterol akan mencanak naik. q10 amik as a supplement

mizsela Publish time 15-10-2009 05:32 PM

pastu naik lagi 9.2
makan lagi

kesan makan nih..
badan dari bahu
sakit2, sengal2...sengsara wooooooo
...
Syd Post at 14-3-2008 13:11 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

aku makan lovastatin gak:'(.....aku harap x nak makan lagi...doc x cakap2 ape2 pun..haritue kolestrol dah turun..aku nk gi kelas tiap2 hari x larat woo...
aku ngah try makn olive oil...

YNdaliz Publish time 6-11-2009 08:42 PM

thanks for the info guys...
aku ambil keputusan tak mau makan apa2 ubat lagi...
cuba yang omega 3 tu dulu...
ada sapa2 nak recommend ambil omega3 dari produk yang mana?

molotov Publish time 6-11-2009 10:18 PM

kalo ada duit leh try rosuvastatin, statin baru
Pages: 1 [2] 3
View full version: kesan makan statin (ubat menurunkan kolesterol)