SPACE COP GABAN Publish time 4-4-2008 10:59 AM

antara nik aziz n anuar...aku suka nik aziz lagi ^_^

bluecathaze Publish time 4-4-2008 11:01 AM

Originally posted by SPACE COP GABAN at 4-4-2008 10:59 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif

btul!! aku nak TGNA jadik PM bole tak.... :$

mshafiz Publish time 4-4-2008 11:11 AM

south korea adalah negara pesat, lagi pesat growth dia dari Malaysia
unemployment rate lagi rendah, dia dah byk nationally owned multinational corporations
Malaysia tak viable sebab kita masih byk infant industries
habis lah bankrupt semua companies nie, sebab tak boleh compete dgn international MNC yg ada greater market access and capital
sebab itu Korea boleh survive, benda nie byk faktor
kena tgk characteristics of the country jugak
kalau Malaysia buat education kena byr, hospital kena byr, sanggup ke?
sekarang pun dah mengeluh, walaupun byr ciput
IMF akan buat privatisation, siapa jer yg mampu byr
sebab IMF argues that privatisation increases efficiency and makes the organisation more effective
tak tau lah aku kalau2 rakyat Malaysia memang semua nak pergi private hospital dgn private school
yang kena byr ikut market rate
kau baca lah pasal Ghana tu sudah, itu classic example of IMF's failure
aku cadangkan kau baca buku Han Joon Chang tu mengenai mcm mana Korea boleh maju dlm ekonomi mula2 dulu in 1980s: sebab dia tak ikut rules from free trade etc, Korea dulu kawal economy dia, tak ikut Western rules

[ Last edited bymshafiz at 4-4-2008 11:13 AM ]

revcounter Publish time 4-4-2008 11:18 AM

Originally posted by lindasam at 4-4-2008 08:51 AM http://forum6.cari.com.my/images/common/back.gif
dear pasolatido n zenslack...

apa pun ngr kita la ni jauh lbh baik dr ngr yg pinjam IMF...tu hal dia dgn DIA.

Leh bgtau macam mana ko buat kesimpulan ni tak..? berdasarkan apa..?

batunilam4a Publish time 4-4-2008 11:20 AM

Yg nak bandingkan dgn Thailand, Indon, Korea tu nak wat pe...dorang tu tedesak sgt...mase tu..

negara xde lah tedesak sgt...wpon kite mase tu alami kejatuhan ringgit tapi kite mujur ade excess trading....dan kite pon dah byk utang...wat ape nak tambah hutang lagih...

Thailand ape yg ok nye...dorang tu ok lah...ade pusat pelacuran dan sbgnye...;P ;P ..ari2 pelancong masuk...:I ....dan ape dah jadi kat negara die skrg;P ;P ....

Transparent utk ape...transparent utk US supaya die leh tgk kat mane die leh invest pas tu bwk pelabur die byk2 dlm nih...meniaga secara bebas...sampai last2nye malaysia ni terjual..kate lah die invest kat Property development....mestilah die beli tanah gak kan.....secara tak langsung dorang dpt hak dlm tu..

xpe lah susah sikit wat ape nak minjam2...bagi kepala nak kene pancung....

dess402 Publish time 4-4-2008 11:21 AM

Originally posted by ColbyRaikkonen at 4-4-2008 10:11 AM http://malay.cari.com.my/images/common/back.gif

tue la....biarkan ORG LUAR jerk buat sesuka hati duit rakyat kannnnn.....

ko merepek apa labu??   kita pie pinjam bukan makna kita pie gadai negara .

cuma kita terikat dengan terms pembayaran dan yang paling penting kita perlu telus

dalam soal pengurusan wang .kaedah ini dah pon dilakukan dithiland ,di china dan banyak negara

lain .dan terbukti berkesan dimana pengurusan wang menjadi lebih berdisiplin .

dess402 Publish time 4-4-2008 11:24 AM

Originally posted by batunilam4a at 4-4-2008 11:20 AM http://malay.cari.com.my/images/common/back.gif
Yg nak bandingkan dgn Thailand, Indon, Korea tu nak wat pe...dorang tu tedesak sgt...mase tu..

negara xde lah tedesak sgt...wpon kite mase tu alami kejatuhan ringgit tapi kite mujur ade excess ...

ko bodo .. sapa kata negara tidak berada dalam keadaan terdesak??

hinggasekarang pon kesan masih ada di rasa dan tentanbg hutang2 yang tidak

sepatutnya hingga terpaksa di tanggong tiga empat generasi akan datang .

hinggakan kini kerajaan terpaksa menghadkan projek dan ada kemudahan2 khas

untuk rakyat terpaksa dipotong langsong .

dess402 Publish time 4-4-2008 11:25 AM

Originally posted by SPACE COP GABAN at 4-4-2008 10:59 AM http://malay.cari.com.my/images/common/back.gif

tidak nik aziz ..      

;P

asklinux Publish time 4-4-2008 11:32 AM

bagi aku tak dapat di nafikan nik aziz nie mmg bagus dan banyak ilmu agama . namun dia nie tak de la sebijak mahadir dalam mentadbir dan memajukan negara . Dia pun sendiri puji mahadir ..tapi bila anuar dengar , terus anuar kutuk nik aziz ..dan kata dia yang buat (cari kat youtube ada video dia)

apa guna kalau amalkan huku2 islam sepenuhnya (aku tak tolak hukum islam , jangan salah tafsir lak) tapi dijajah oleh barat dalam semua aspek lain ..seperti di pakistan ...tak guna gak kan

dalam islam ada Fardu ain dan fardu kifayah ...kedua2 nya penting .

batunilam4a Publish time 4-4-2008 11:33 AM

Originally posted by dess402 at 4-4-2008 11:24 AM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif

ko bodo .. sapa kata negara tidak berada dalam keadaan terdesak??

hinggasekarang pon kesan masih ada di rasa dan tentanbg hutang2 yang tidak

sepatutnya hingga terpaksa di tanggong ti ...

wah sedap nye panggil org bodoh...dah tu ko tu bangang nak mampos lah kann....buat ape nak pinjam saje....dah hutang sana sini nak pinjam lagi ke...ape yg ko dpt..mmg lah negara rase senang sikit sbb kite ada cash in flow tapi mcm mane cash in flow tu inject melalui loan...kan...

dah skrg ni paras harga minyak seliter pon x mampu nak tanggung...ko nak bagi anak ko sekolah private ke....ko nak anak ko bayar bulanan school fees ke...dah kene privatise sumenya...ko nak org tue ko mampos gile babi ke...sbb nak masuk hospital kerajaan pon kene byr berlipat ganda....terdesak pon terdesak lah...tapi jgn lah pulak sampai buat keputusan x pakai kepala hotak..hotak ko letak kat lutot ke:I

[ Last edited bybatunilam4a at 4-4-2008 11:34 AM ]

dess402 Publish time 4-4-2008 11:35 AM

Originally posted by asklinux at 4-4-2008 11:32 AM http://malay.cari.com.my/images/common/back.gif
bagi aku tak dapat di nafikan nik aziz nie mmg bagus dan banyak ilmu agama . namun dia nie tak de la sebijak mahadir dalam mentadbir dan memajukan negara . Dia pun sendiri puji mahadir ..tapi bil ...

dinegeri sendiri pon fardhu kifayah tidak tertegak ..

lagi mau cerita jadik perdana menteri kunun .

-wooii ..bukak kitab tu habis2 dulu laa .

;P

dess402 Publish time 4-4-2008 11:40 AM

Originally posted by batunilam4a at 4-4-2008 11:33 AM http://malay.cari.com.my/images/common/back.gif

wah sedap nye panggil org bodoh...dah tu ko tu bangang nak mampos lah kann....buat ape nak pinjam saje....dah hutang sana sini nak pinjam lagi ke...ape yg ko dpt..mmg lah negara rase senang s ...

sape suruh ko hutang sana sini??

tapi aku contoh sikit laa ..selain 2 biliion untuk selamatrkan compony anak dia tu ,

selain bail out si mukhriz dari berhutang judi di hong kong ,mahathir juga secara lawak

telah menyebabkan negara kerugian 7 biliion ringgit dalam satu petang untuk menyelamatkan

MASsetelah juga membail outnya berkali2 .ini juga yang terjadi di dalam PROTON .

selain newgara kerugian hampir berpuloh biliion dalam kes PERWAJA .

-apa ..ini duit mak dia kerdia pakai??

mshafiz Publish time 4-4-2008 11:54 AM

sebenarnya, pada mula2 Thailand ambil loan from IMF dgn syarat2 tertakluk (conditionality), ekonomi negara diaorg jatuh lagi teruk
currency exchange jatuh, byk private firms terpaksa tutup
mcm sekarang nie Bank of England bail out Northern Rock yg bankrupt sebab krisis subprime kat US
kat Thailand tak boleh buat time tu, byk businessman yg bunuh diri (ada masuk paper), byk org jatuh menganggur, kerajaan tak boleh buat apa2
sehingga lah Menteri Kewangan dia mintak dekat IMF supaya longgarkan syarat2 tu, terutama bab fiscal policy
baru lah dia maju sikit, baru dia boleh bangunkan balik Thailand
itupun setelah dekat nak masuk 5 thn IMF berkuasa

anyway, aku tak amik pot lah korang nak gaduh pasal pemimpin nie semua
aku hanya bincangkan pasal IMF from economics perspective

garukepala Publish time 4-4-2008 11:56 AM

BANYAK BETUL LA HANTU SEKARANG NI...

bluecathaze Publish time 4-4-2008 12:02 PM

Reply #73 mshafiz's post

slalunyer brape lame eh negara2 yg pinjam IMF ni bole recover balik?:o

batunilam4a Publish time 4-4-2008 12:11 PM

Originally posted by dess402 at 4-4-2008 11:40 AM http://forum4.cari.com.my/images/common/back.gif

sape suruh ko hutang sana sini??

tapi aku contoh sikit laa ..selain 2 biliion untuk selamatrkan compony anak dia tu ,

selain bail out si mukhriz dari berhutang judi di hong kong ...

Yg pasal anak die kasik problem tu aku tak tau sbb aku tak tau sejauh mane kesahihannye...but i did heard about it....

maknenya dah jatuh ditimpe tangge pulak..dah pinjam nak pinjam lagih...mmg lah masalah tu dah ade...biler masalah dtg..kite x yah dig out sape silap...sape salah..kite take the best action..it is juz that to accept loan from IMF is not a wise decission..takkan dah klua mulut rimau masuk mulot nage plakkan..

kalo nak kate mahathir pinjam duit..of coz lah..negara yg nak pembangunan kene lah ade pinjam ... dah tu ko nak attract investors takkan nak tunjuk kite ade tugu negara....sungai rajang....gunung kinabalu....nak wat pe invest kat sini ;P ;P ..kene lah buat KLCC....mmg rakyat nampak membazir tapi kite kene ade mende mcm ni nak attract dorang....just to impress ok...sama gak apesal cine pakai merc sbb nak tunjuk dorang mampu dan bagi keyakinan pade org...

mshafiz Publish time 4-4-2008 12:13 PM

Originally posted by bluecathaze at 4-4-2008 12:02 PM http://forum3.cari.com.my/images/common/back.gif
slalunyer brape lame eh negara2 yg pinjam IMF ni bole recover balik?:o

dia ada byk types of loans, semua berbeza2 duration
tapi roughly antara 20 - 50 tahun
bergantung pada samaada negara itu mampu lah nak byr ikut terms tu
dan jugak walaupun IMF tawarkan USD100 million misal nya, dia bagi berperingkat2
jadi kalau kita dah ambik USD20 million, lepas tu negara dah tak perlukan bantuan
so lagi lah sikit hutang, lagi cepat habis byr
so repayment periods dia varied according to econ growth and amount

waddy Publish time 4-4-2008 12:27 PM

Tak abis2 dengan modal ingat jasa-jasa TUN neh.. menyampah pulak dengan ****** parapu neh..dan dia la juga melantik menteri lembap dan pak turut neh... pengganti dia pun dia yang pilih bukan rakyat... hampehs

mshafiz Publish time 4-4-2008 12:46 PM

eh aku tersilap baca pulak, aku ingat repayment
kalau bab recover tu, Thailand tu lepas ubah policy IMF tu baru growth dia naik sikit, from -ve growth memanjang
dari GDP growth rate 1997: -1.7%, 1998: -10.2%, 1999: -4.2%
tapi perlu di ingat, unemployment rate diaorang naik hampir 4 kali ganda (1.5% in 1997 to 4.5% in 1999) walaupun GDP growth makin naik
In 1999, GDP Malaysia 99.5 tapi Thailand 95 jer
tapi yg aku ckp 5thn econ dia naik tu bukannya fully recover
tapi lepas Finance Minister dia tukar policy baru econ diaorg maju, tapi still tak semaju dulu around 8% (skang diaorg dlm 5%+/-)
to fully recover from econ crisis nie teruk jugak
lambat baru lah nampak hasilnya, dan ikut kecekapan pemimpin
tak bergantung pada IMF sebab lain negara lain masalah nya

[ Last edited bymshafiz at 4-4-2008 08:38 PM ]

ColbyRaikkonen Publish time 4-4-2008 12:47 PM

pagemendadppp
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13
View full version: Kenapa Tun Mahathir tak pilih IMF ( krisis kewangan 1997 - )