mclaren Publish time 2-7-2009 10:01 AM

betul tu zana, banyak resipi available. tinggal nak pilih je.

saya memang tak suka makan fondant walaupun yang buat sendiri ni bau best & rasa sedap. sebab tekstur dia yg saya tak suka (chewy). budak2 maybe suka kot benda2 manis ni.

bLUe_jaMBu Publish time 2-7-2009 12:46 PM

mclaren,
hairanaz,

tu la ada gak baca wilton fondant yucky..nak guna sikit jer...so xnak la beli baham2 dia pa tu glucose, gum trangacath bla bla tu sebab saya kurang minat ngan fondant ni..tapi maybe buat sendiri gak ni..guna marshmallow...mudah jer resepinya..

bLUe_jaMBu Publish time 2-7-2009 12:47 PM

Post Last Edit by bLUe_jaMBu at 2-7-2009 16:36

*edited

ok tadi saya teruja sgt nak merasa pegang/uli fondant...kebetulan bahan semua ada..maka ni la hasilnya..rasa dia sedap juga...rasa marshmallow..x pelik2..tapi nak buat makan tu tidaklaaa..bebudak maybe selamba je makan :)

http://4.bp.blogspot.com/_xMejqZ8mKUg/SkxqX_a-QdI/AAAAAAAAA5o/Oumh2hHGG6c/s320/july+011.jpg

50gm MM
450gm Icing Sugar (Sift)
1 tablespoon water
1 teaspoon flavoring
Shortening (utk grease peralatan dan tgn supaya tak lekit)
Tpg Jagung (utk roll supaya tak lekit pada permukaan)

-Melt MM with water & flavoring for 30sec. keep on checking in between, kacau till melt semua.
-Add half sugar in a bowl, make a well, add melt MM..kacau guna garfu...add another half sugar...ULI. done!

mclaren Publish time 2-7-2009 04:53 PM

yes, MM fondant pun ok, sedap orang kata. saya tak ada microwave tu yang tak rajin nak cuba. tapi memang senang dan cepat, especially kalau nak guna sikit je kan...

bLUe_jaMBu Publish time 2-7-2009 05:00 PM

153# mclaren

yup, itu pun saya buat separuh...tekap numeric tu and love sket2 done..guna suku jer..yg lain simpan...

nids Publish time 6-7-2009 12:07 PM

154# bLUe_jaMBu
salam blue,

nak tanya, kat mana u beli MM dan halal ke?..sebab ada dgr orang dok kata MM ni tak halal... so nak beli pun rasa was2 lah pulak...

bLUe_jaMBu Publish time 6-7-2009 03:17 PM

155# nids

Saya beli kat central mart..dalam saujana utama..ada logo halal..from australia x silap..confident terus beli..before ni usha2 kat jucso xder logo semua..

nids Publish time 6-7-2009 03:22 PM

156# bLUe_jaMBu

apa jenama dia ye.. kot2 boleh cari kat KL.. kat bagus/bwy ke ada tak agaknya jual...

bLUe_jaMBu Publish time 7-7-2009 09:30 AM

157# nids

brand nya? ala sorry lupa..nnti kalau saya beli lg saya check yer...kat bagus , BWY tak der plak..

zaiima Publish time 7-7-2009 10:50 AM

yes, MM fondant pun ok, sedap orang kata. saya tak ada microwave tu yang tak rajin nak cuba. tapi memang senang dan cepat, especially kalau nak guna sikit je kan...
mclaren Post at 2-7-2009 16:53 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

saya buat mm fondant tak guna microwave pon..guna kaedah double boiler,jadi gak. trylah bila dah bleh uli rasa seronok pon ada.cam budak2 main play dough

nids Publish time 7-7-2009 04:30 PM

159# zaiima

nak tanya soalan yg sama yg tanya kat blue...zaiima guna MM brand apa dan beli kat mana?

p/s - tak pe blue...nanti kalau beli lagi bagi tau ye..tks..

mclaren Publish time 7-7-2009 10:15 PM

MM brand merkenberg (tak sure spelling) ada halal cert, tapi from philippines. yang ni available in jusco, giant, dan seangkatan. satu pek price dalam rm7-rm8.

zaiima, maybe satu hari nanti boleh kot cuba MM fondant. at the moment, tgh happy with fondant sedia ada. sebab nak beli MM tu... not exactly cheap. but, kalau nak guna sikit tu, i think better lah guna MM kan? tapi memang teruja dengan MM fondant sebab senang sangant nak buat.

bLUe_jaMBu Publish time 8-7-2009 07:42 AM

zaiima,
mmf fondant ni boleh buat bunga kah? i mean kalau kita bengkokkan dia tunggu kering dia akan set kah?

hari tu buat separuh pun guna coitttttt je..ada 3/4 lg dalam peti tu..yg saya beli tu harganya rm5 for 250gm..MMF tu..

bLUe_jaMBu Publish time 8-7-2009 07:45 AM

mclaren, share lah link awak..nak visit :D

last time i buat buttercream ada problem laaa....selalu jadi..that time dah beat 10 min pun still berpasir lagi gula..even dah sift twice..duhhh...

so ingat nak try buat BC guna golden syrup...any recomendation? sesuai tak utk deco..at least guna golden syrup ni takdelah mixer saya tu kena kerja keras sgt kan..

dan lg satu ada resepi yg lyn hassan paste kat sini dulu guna meringue powder tu..u all pernah cuba?

zaiima Publish time 9-7-2009 12:25 PM

160# nids

ok..ni dia mm yg saya guna.belakang plastik tu ada sticker halal dr badan muslim filipina.saya beli kat yummies tp dah lama

zaiima Publish time 9-7-2009 12:33 PM

Post Last Edit by zaiima at 9-7-2009 12:36

162# bLUe_jaMBu

blue_jambu..

saya baru berjinak2 dgn mmf ni..buat bunga bodoh2 je,blum tahap bengkok2 lg.ni bunga yg saya pernah buat

yg ni tak jadi putih sbb guna mm mcm2 kaler

bLUe_jaMBu Publish time 9-7-2009 07:42 PM

zaima,
cantik juga tu walau bunga cut out jer...saya ni belum ada kleksi cutter bentuk bunga...berapa lama yer tahan MMF tu dalam fridge? saya letak kat bawah jer..kaler light pink tu agaknya tint kaler blue menjadi tak..hehehhe...

zaiima Publish time 10-7-2009 09:14 AM

Post Last Edit by zaiima at 10-7-2009 09:15

166# bLUe_jaMBu

blue..

mana plak light pink?yg dlm bekas merah tu putih.kalau guna mm putih,mmg akan dpt putih..yg bunga purple tu sbb kaler asal mm byk kaler pastel,so outcome jd kaler krim..kat yummies ada cutter mcm wilton tp dr china.masalahnya cepat benar abis

saya tak tau psl brp lama mmf tahan dlm fridge sbb bila buat,abiskan terus. kwn2 yg lain,bleh tolong selesaikan permasalahan ini

nids Publish time 10-7-2009 04:23 PM

thanks Zaiima... ingat nak gi cari la..boleh try uli2 weekend nih.. rasa2nya kat Jusco/giant/tesco ada jual ke?..

lynnhassan77 Publish time 13-7-2009 02:47 PM

162# bLUe_jaMBu

jarang-jarang menginggah...
antara jawan yg boleh dijawab-
-marshmallow fondant mmg sedap, cuma mahal sebab tu tak rajin nak buat...
-buttercream berpasir / fondant kasar - solutionnya u all cari icing sugar redman. Kat KL ni dijual di chantung tmn megah and artisan kelana mall. I simpan stok sebab susah nak dapat dan harga berubah2. Harga selalu antara rm4.80 - rm6.50. Mahal tapi berbaloi, charge ler pada customer mahal sikit nanti :lol:

-fondant tak perlu masuk peti ais, sbb cuaca kita tak sama dgn oversea. Untuk roll fondant, bukan tabur dengan tepung jagung tapi gula icing. Tepung jagung ditabur untuk roll gumpaste

-fondant boleh dibuat bunga tapi x cukup kering. Kalau u pakai pettinice kena uli betul2 dgn gula icing lagi. Converter utk gumpaste 250g fondant, add 2tsp gum (gum tex/tragacanth/ cmc...). Tapi kalau seriously nak buat bunga, buat resepi gumpaste , dia tahan lasak.

-Hati-hati gunakan colour purple/violetuntuk fondant or gumpaste sbb esokkan hari warna akan berubah. add sikit pink utk bagi dia tak berubah colour...warna chef master lagi bagus, terutama utk warna hitam (coal), red (tulip-bright red, chrismas red) tapi warna chef master ni kat KL selalu cepat habis, kat pastry pro selalu habis cepat

-fondant yg sedap compare dgn marshmallow ialah choc fondant, samaada choc or white choc. Even utk buat bunga, senang nak handle
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17
View full version: TOPPING & DEKO - FONDANT/PIPING JELLY/CHOC/CREAM CHEESE/GUM PASTE