little_oggy Publish time 15-2-2009 03:41 AM

Acyclovir tu kan tok kayap...,guna Zaricort pun sesuai la dengan kulit muka dan sekitar dia yang kene.Untuk pelembab leh try Eleovera,dia ada bahan pelembab semula jadi dari oleovera.Leh dapat kat farmasi...

http://littleoggy.wordpress.com/

nafham Publish time 15-2-2009 04:00 AM

Balas #15 ejans\ catat

itu just jangkitan kulat je. aku pernah 2kali kena ditempat yg sma, atas bibir. xde gi jumpa doctor pn. amik masa 3mgg br hilang. tp rajin cuci lah.

kayap... aku pn pernah kene kt blkg badan. masa tu duk hostel. pedih sgt2 mcm kene hiris je kulit daging nie... penuh nanah je. klu lap n bsuh kayap tu, nmpk kt daging tu mcm peta yang berselirat jalan dia. geli sgt time tu... :mad: :mad: :mad:

ejans Publish time 15-2-2009 10:10 AM

Originally posted by little_oggy at 15-2-2009 12:39 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
Mungkin tu disebabkan jangkitan Fungal pada bahagian bibir awak,kalau da jumpa pakar kulit tak pelah..harap berkesan bila dia bagi ubat nanti.Jangan campur2 ubat lak.. kalau tak elok jugak,nanti...

yerp.. doc pon ckp maybe tuh fungal.. pape pon dia kena tau result lab dulu b4
dia bg injection...
thnk u for ur advice.. :loveliness:

ejans Publish time 15-2-2009 10:14 AM

Originally posted by blackmore at 15-2-2009 01:08 AM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
...from your history...sounds like u had cold sores...from your pics...looks like that area is drying up and healing...what u can do is to apply some moisturiser to that area...applying moisturis ...

cream x tahu apa doc bg..
sebab botol dia xde tulis nama cream tuh...
tp doc tuh ckp , tu cream anti fungal...
pil plak , dia bagi Ricam-10 Cetirizine HCL10 mg ....
mkn sekali sehari waktu mlm...
yg cream tuh bile letak je , rasa cam gatall sgt...
tp kejp je laaa

ejans Publish time 15-2-2009 10:24 AM

thanks all..
nnti bila result lab dh kua , i bgtaw yerk...
:loveliness: :loveliness:

little_oggy Publish time 15-2-2009 04:20 PM

Krim tu bau da macam air x ? rasanya macam aqueous cream je ... Ok tak pe,nanti da tahu resultnya,share kat sni :)

[ Last edited bylittle_oggy at 15-2-2009 04:25 PM ]

ejans Publish time 15-2-2009 07:36 PM

Originally posted by little_oggy at 15-2-2009 04:20 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
Krim tu bau da macam air x ? rasanya macam aqueous cream je ... Ok tak pe,nanti da tahu resultnya,share kat sni :)

x tau lah pulak bau dia cam ne ogy..
sbb i tgh selsema nih.. idong sumbat.. heeee ;P

ejans Publish time 16-2-2009 09:49 PM

td result lab dah kuar..
mmg positive fungal..
then dontor qistina bagi ubat anti kulat Kezoral , Ketoconazole 200 mg..
sehari 2 kali mkn after mkn...
doc suh teruskan mkn sampai fungal hilang..
dlm 3 minggu , dtg jumpa dia balik uat appoinment..
ubat sapu cream dia bagi kene teruskan balik...
doc ckp just kulat biasa...
belum tahap kayap or kurap...
dlm 3 mingu ni tgk mcm ne perubahan dia...
minta2 lah cepat baik...
low confident bile de bende cm ni kat muka... :( :( :(

[ Last edited byejans at 16-2-2009 09:51 PM ]

ayumi_takashi Publish time 16-2-2009 09:57 PM

kayap atau lebih dikenali dengan nama shingles adalah penyakit yang disebabkan oleh jangkitan varicella-zoster virus, atau VSZ. ini adalh virus yang sama yang menyebabkan chickenpox sewaktu kecil. ia duduk diam dekat pangkal saraf dan bila reaktif semula dipanggil kayap @ shingles.

setakat ini tidak diketahui lagi kenapa virus chickenpox tu jadi reaktif pada sesetengah orang sahaja. cuma ade pendapat mengatakan ia reaktif semula disebabkan oleh stress, lemah-lemah badan, radiasi, kecederaan pada kulit atau kanser.

pada mulanya pesakit akan alami sakit yang teramat sangat terutama apabila disentuh pada kulit tersebut. kulit akan rasa gatal, geli-geli, rasa panas macam terbakar atau macam kena renjat elektrik. maaf ana susah nak describe "kesakitan" kayap ni.

selepas 1-3 hari dapat simptom tu, merah-merah akan muncul pada kulit. kemudian jadi macam bernanah dan biasanya kayap ni horizontal distribution, not vertical. kemudian blister boleh pecah dan jadi parut.

rawatannya adalah antiviral medications yang efefctive apabila diberi pada awal simptom. jadi jika antum mengalami simptom kayap, maka lekaslah berjumpa doktor. kesan buruk kayap ni jika ia berlaku pada hidung & tepi mata. ia boleh menyebabkan mata jadi rosak.

nasihat jika terkena kayap:-

1)lekaslah berjumpa doktor dan jangan tunggu bila dah merebak baru nak dapatkan rawatan. kayap disebabkan oleh virus dan tidak akan sembuh dengan perubatan bomoh.

2)jangan garu pada kayap tu, nanti boleh dapat jangkitan kuman pulak. doktor akan bagi ubat antihistamine untuk hilangkan gatal tu.

3)selalulah basuh bahagian kayap tu dengan sabun dan air untuk pastikan kayap tu bersih daripada contamination.

4)pakai pakaian yang longgar untuk kurangkan kesakitan akibat pergeseran dengan baju yang ketat.

5)elakkan direct contact dengan mereka yang tak pernah kena chickenpox dan mereka yang sistem imunnya rendah, ditakuti mereka pun boleh terjangkit.

wallahu'alam bissawab...

ayumi :$

little_oggy Publish time 16-2-2009 10:30 PM

haha serupa pergi farmasi je cam tu ejans...kalau kau datang farmasi aku pn,aku bg ubat yang sama jugak.Cuma cream yang dia bg tu aku tak pasti apa jenis,mungkin team2 zaricort...sebab cream tu je yang leh sapu kat area muka m sesuai kat baby/dewasa.

Tp kenapa dia suh makan 2 biji sehari ? ktnzole tu spatutnya sehari sebiji je..makan malam.kalau makan siang,kulit akan kemerah-merahan.

Pape pn rawatan guna ketoconazole tu amik masa sikit,dalam 3 week baru nampak perubahan.Cuma harap sabarlah..kesannya lambat.

[ Last edited bylittle_oggy at 16-2-2009 10:32 PM ]

ejans Publish time 17-2-2009 11:10 PM

Originally posted by little_oggy at 16-2-2009 10:30 PM http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
haha serupa pergi farmasi je cam tu ejans...kalau kau datang farmasi aku pn,aku bg ubat yang sama jugak.Cuma cream yang dia bg tu aku tak pasti apa jenis,mungkin team2 zaricort...sebab cream tu j ...

ye ke?
kalau kt farmasi u berapa u jual pil tuh?
i dpt 20 biji pil... kena 40 hinggit...
dia tulis situ , i biji 2 kali sehari selepas mkn..
so , mkn pagi n mlm kan biasanyaaa..
i pon x tau sgt...
masa first treatment tuh , kena 70 hinggit...
25 hinggit utk lab , yg selebihnya utk pil gatal 8 biji n cream tuh...

little_oggy Publish time 18-2-2009 10:12 PM

Harga lebih kurang same jer dekat farmasi,untuk ketoconazole tu 10's RM 18.00 jer.. Biasalah harga farmasi dengan klinik lain.

ptk Publish time 19-8-2009 02:41 PM

sian sapa yang jadi kayap ni, jenuh pantang!

zach2008 Publish time 21-8-2009 02:53 PM

kalau kat kampung aku mmg dia buat ubat cara kampung :lol: Ada byk jenis jugak kayap nih... dia org kata kayap ular yg paling bahaya. Dia macam bermula dr satu tempat dan akan melilit (merebak) di keliling badan. Bila kepala bertemu ekor boleh membawa maut. Tak tau betul ke tidak.

Anak aku pernah kena kayap nih... masa tu tak sampai setahun. Kena kat muka dan kat dada. Dua tiga klinik pegi tak baik2. Last2 jumpa dermatologist dia bagi ubat sapu. Boleh stop dari merebak la dan kesan parut pun tak besar sangat. Di samping tu aku bawak gak berubat cara kampung sebab mak dan mak mertua aku dah bising. Dgn seorang MA sebuah klinik tp buat jugak rawatan tardisonal. Org tu guna parang yg pernah guna utk bunuh org. Tak sampai 2 hari baik, tp tak tau la ubat klinik atau cara kampung yg berkesan. Semua kuasa Allah.

Cuma bekas kat dada yg ada sampai sekarang. kat muka hilang... aku sedih tengok muka anak aku time tuh. kalau berparut adoiii

zairi Publish time 21-8-2009 04:42 PM

kwn saya baru kn kayap ni, tp yg kesiannya kt private part dia kena. Dia baru jer bersalin bln 4 tis yer. Katanya, punya la perit bila nk buang air, meraung tiap kali g toilet. nk jln pun sakit..
if kt private part ada kesan tak lps dh baik?

jehan Publish time 22-8-2009 10:33 AM

alahai..tolong ler...i kena kayap ni kat private ni...memula kat tengkok..baik kat tengkok kena plak kat muka sikit..kat muka baru nak lega..tup2 dia p kat tuuuttt plak...aduyai...pedih n sakit nya x tau nak kata..jln pun pyh..mcm bersunat plak...ngatkan melecet sbb naik basikal ke...rupa2nya kayap...dah dua hr dah...takat ni guna aloe vera je sbb yg kat tengkuk ngan muka tu ok dah guna krim aloe tu...yg kat bwh ni yg x tahan ni...sabo le bebnyak bln posa ni..

AnitaSabrina Publish time 22-8-2009 12:33 PM

36# jehan

Kayap ni virus.Kalau cepat dapat anti-viral kurang sikit your penderitaan.Kalau ambik lambat anti-viral you have to suffer the full cycle.

Cepat-cepatlah jumpa doktor.

jehan Publish time 22-8-2009 05:17 PM

thanks anita..

MeanOne Publish time 3-9-2009 11:10 PM

mmg benar.. ni t'jd kat pak aku dulu.. kena kayap ular.. dr bdn mcm malek noor trus jd apek senario.. kena kayap ular kat rusuk blah kanan.. cian.. xbleh tido.. makin lama makin panjang.. then mak aku bwk la jumpe kakak sedara aku.. coz dier janda kawen bujang.. yg pelik tu.. kakak sedara aku bknnye ada ilmu ke apa.. tp lps dier sembur kelapa parut+gula melaka tu.. saban ari.. kayap pak aku b'ansur pulih.. kadang2.. petua org tua ni ada baiknye.. tp semuanye kerna usaha & doa kpd yg Kuasa juga.. yg penting.. jgn pakai baju/seluar yg panas(jemur kat matahari/baru gosok) biarkan sejuk dulu.. baju basah pun jgn.. tu je yg aku dpt kongsi.. hehehe...

eumora_malaysia Publish time 1-1-2010 12:19 PM

korang pernah try Eumora tak .. aku dah try pakai .. ok jerr..
kalau nak tau info nengok laa www.eumora-malaysia.yolasite.com
harap berkesan kat korang yang bermasalah kulit muke n dapat menghindari
Pages: 1 [2] 3
View full version: Kayap