SeNGet Publish time 12-2-2009 12:42 PM

Caj RM150 tu pun ade gak, tapi bayar kat bank..
Bayar puspakom tu aku kene RM60 sbb amende ntah aku lupe..
Yang aku ingat ade 2 item kene bayo kat puspakom..
Salah satu rm30 tu la kot plus amende ntah..

SeNGet Publish time 12-2-2009 12:49 PM

pas loan approve, dah tuko name, ko kene gak bayo duit insurans kete..
sbb insurans lame dah x valid bile dah tuko name..
sume tu bank uruskan, so ko kuar duit je la..

ma_girly Publish time 12-2-2009 02:05 PM

Balas #22 SeNGet\ catat

uisshh..byk gak keje kena wat ni..
klau plus2 smua tu..bape awk abis?

SeNGet Publish time 12-2-2009 02:47 PM

Balas #23 ma_girly\ catat

tengok la insurance brp lak..
klu kete mahal, byk la insurancenye..
nak tgk rate insurance masuk la MyEG..
rate dia lebih kurang tu je..

total aku wat -
puspakom - RM60 (klu bawak sendiri)
tukar name bagi bank - RM180 ( ikut bank ko la..sbnrnya RM150 je + upah runner )
insurance 6 bulan - RM500+/-

insurance ni aku buat 6 bulan sebab nak wat penyelarasan ngan roadtax.

elisdend Publish time 12-2-2009 10:10 PM

kalo kete dah abes bayo mcm mana lak...
braper kene

ctredzuan Publish time 12-2-2009 10:20 PM

nak tanya, cemana cara utk kita bg org sambung bayar kereta kita, cemana cara, ada agreement tak?

SeNGet Publish time 13-2-2009 09:10 AM

kalau kete dah abeh bayo simple je.. bawak gi puspakom inspection, pastu gi je la tukar name kat jpj..ade la form kene isik sendiri..owner lame pun kene sign borang pelepasan..

klu nak bagi orang lain sambung bayo, xyah berurusan ngan bank n xpayah tukar name dulu.. just wat agreement ngan orang yang nak sambung bayo tu..nanti dah abeh utang bru tuko name..xyah buat agreement pun xpe, yang penting saling percaye la..

adekiut Publish time 13-2-2009 09:32 AM

huby cakap pun sama gak... kena g PUSPAMOM utk buat inspection...

batu_bergolek Publish time 13-2-2009 04:04 PM

Reply #27 SeNGet's post

Tak salah aku, sambung bayar ni kalo ikut sebetul-betulnya salahkan, sbb secara tak langsung kita dah breach perjanjian dgn bank, lagi pun dlm geran tu still nama kita, jadi kalo org yg nak sambung bayar tu cabut lari tak bayar. bank still cari kita tak kirala kita buat perjanjian dgn orang yg nak sambung bayar. Sebab perjanjian kita dgn bank masih lagi berkuat-kuasa. betul ke tak ? ke aku yg salah

tapi ramai gak buat mcm tu.

zaipen Publish time 14-2-2009 11:29 PM

pegi puspakom byr rm30 aje...ckp kt kaunter ni utk buat tukar nama atau B5...jgn ckp vr1 nnt x online dgn jpj...vr1 ni just utk pemeriksaan finance jer...lg pun skrg bank pun dah x nak vr1 ni...B5 aje dah cukup...sama je result dia...tp ade xpired date..dia bg tempoh sebulan dr tarikh pemeriksaan utk buat tukar nama...kalu lps tarikh jawabnye kene perikse blk la...

bende yg di periksa hanyalah nom enjin,nom chasis, body samada sambung ke x dan tinted...brek,suspensi,alaimen mmg x diperiksa...

dpt result baru blh pegi jpj buat pertukaran hakmilik....bayaran rm100 kalu xde tuntutan baru..rm150 kalu ade masuk loan baru...biasenye kalu ade loan baru pihak bank yg akan uruskan...

dokumen yg perlu dibawa ialah geran asal,salinan ic penjual/pembeli(pegi buat pengesahan dgn pegawai yg bertugas) borang K3 (percuma di jpj),surat pembatalan hakmilik jika loan owner lama msh blm dibatalkan pd geran dan insuran atas nama owner baru jika cukai jalan masih hidup...nak mudah ajak sekali owner lama tu dtg sekali ke jpj kalu beli kenderaan tu atas tangan...bkn used car...

pemeriksaan puspakom hanyalah untuk kereta,lori,bas dsb...motorsikal x perlu....

pokoyo Publish time 17-2-2009 03:30 PM

tak mahal koyt

JERONG_GERGASI Publish time 17-2-2009 06:02 PM

Balas #1 ma_girly\ catat

aku baru pegi JPJ tadi... tujuan pertama adalah untuk tukar geran tu sbb geran yg sedia ada dah luntur dia punya maklumat.... kene isi borang dan tampal ic individu yg diberi kuasa utk membuat proses pertukaran..... kos nak dapat geran baru tu FREE....:loveliness:
tujuan kedua pula sbb nak renew roadtax, semalam pegi buat kat pejabat pos, org kaunter tu kata tak bleh buat sbb ruang untuk cetak di blakang geran tu dah penuh, so kene pegi JPJ tukar geran dulu, so hari ni aku gi le JPJ nak renew roadtax, aku terus je ke kaunter renew, dia tengok2 dan belek2 geran tu, terus sambung print ajer kat area blakang geran yang dikatakan dah penuh tu tanpa perlu buat geran baru... conpius betol aku, org pos ckp dia terima arahan dr JPJ, effective JAN 2009, JPJ tak benarkan agent dia print geran yang dah penuh....:mad:

sebelum balik tu sempat la tanya, brapa kos nak tukar nama owner kenderaan tu, kerani kaunter jpj tu cakap, kene bayar RM3 caj tukar nama... MURAHkann... kalu buat kat agent, mau kene lunyai kow kow nih.... heheheheh:lol:

zaipen Publish time 18-2-2009 01:33 AM

motor mmg rm3 je kalo pegi sendiri...sendiri ingat la kalau suruh org mestila ade pengerasnye...
kat jpj mmg blh print lg geran tu psl printer dia set up utk print geran ngan rodtex je...kat pjbt pos psl dia nak print pelbagai bil so tu yg payah sikit tu...

dunham_bush Publish time 4-10-2010 11:49 AM

up sikit,,nak tumpang tanye,,aku nak jual kerete ni,,nak tukar nama kat geran,,tp kan,,,kerete aku dah tukar enjin,,aku tak update lagi kat jpj,,problem is,,,cina yg tukar enjin kerete aku ni dah ketuk nombor enjin kat enjin tu,,pastu,,kerete aku dr 1.5..enjin dah tukar 1.6,,korang rase,,kalau aku menonong je gi puspakom,,korunk rase lepas ke,,ke kene tahan ek,,tolong!!!!!

gbam Publish time 4-10-2010 10:06 PM

aku baru je buat tukar nama keta kancil 2 bulan lepas, pergi sendiri ke puspakom kena rm30 dan tukar nama kat jpj kena rm200. keta aku beli cash dan owner lama pun dah habis hutang dgn bank. rasanya kadar tukar nama dah naik, dulu rm100 sekarang rm200. insuran kena buat baru rm512. sijil puspakom laku dlm masa tempoh 1 bulan.

fixalover Publish time 4-5-2011 07:10 PM

aku plak nk sambung tanye.. sori tumpang thread..

kalo nama orang tu dah bankrupcy.. dan dia nk tuka nama kereta die.. kat anak die.. (untuk mengelakkan di SITA)

dan kereta tu di beli cash.. xde hutang2 (kete 2nd hand) masa beli kereta tu rm3XK.. dlm bulan 10.. tahun lepas..

masa beli xtau plak nama die dah kene camtu..

so kalau nk baya pon.. yg aku faham apa yg korang bincang ni..

yg kene baya:-
JPJ = berape ek?
Insurans = berapa ek?

camne tu? ada bro n sis yg bleh tolong.. jahil sgt pasal bende2 ni.. tkut ditipu je

mei_chehe Publish time 10-10-2011 02:40 PM

tumpang nanya?

kalau kes pemilik kereta aruah ibu yang telah meninggal dunia tanpa wasiat?Macamana kesnya kalau nak tukar nama keta ni?Apa perlu buat?pegi JPJ jer atau kena melalui mahkamh juga?

terima kasih untuk yang akan menolong menjawab kemushkilan saya.Terim akasih banyak2

MeeSai Publish time 10-10-2011 04:32 PM

yg kena bayar utk tukar nama di geran kereta..:lol:

1.. puspakom = 30
2..pesuruhjaya sumpah = 10
3..tukar nama = 100
Pages: 1 [2]
View full version: bayaran tuk tukar nama keta...