ultraline Publish time 18-11-2012 11:01 PM

ye kee , saya ade gak selalu kene nasihat ole doktor iaitu sya aderhinotis bila gi klink , adus sure memang tak bole sembuh ek penyakit ni ???

Dark_Vampire Publish time 19-11-2012 01:01 PM

my mum ade paru2 perair sejak vam kecik g x taw sebab pe....tapi jarang sakit lh cume klu die abaikan kesihatan baru dier sakit

aLieNzDaToR Publish time 19-11-2012 01:59 PM

aritu pon pernah gak dok cari maklumat tentang ni kat tenet. Mmg myth je ckp mandi malam penyebab sakit paru2 berair ni. Sbb aku selalu mandi malam. Terutama time panas n sebelum tido. Macam tak logik mandi malam bleh jd penyebab sakit ni.

ina_na Publish time 21-11-2012 09:49 AM

arwah abah aku dl kene penyakit nie...tak tau sebabnye tp mmg sedih sgt2 coz tgk dia sakit sgt2...sentiasa kene duk dpn kipas coz ssh nak bernafas n selalu pegi hospital tuk dptkan gas mcm org skt asma...kalo msk hospital respetari(lupa ejaannye) yg kat sebelah hospital tawakal jln pahang barat tu mesti pengsan coz dia org masukkan ubat antiboitik yg amat2 kuat...sebotol kecil kaca arwah abah aku pengsan 1 bulan lebih...bila sedar kene buasir coz ubat tu terlampau panaz...n bila kuar hospital doc tak bg mandi n nasihatkan tuk lap2 bdn jer...mkn pun tak leh ygberlemak,berminyak,pedas...kene mkn sup2 jer...arwah abah aku ada mkn supliment n makan habatul saudah dari mekah yg kotak ijau putih kat kotak tu tulis 'BARAKAH' arwah abah aku makan 3 biji sehari...satu mkan pagi...satu tengah hari n satu mlm n sapu minyak barakah ke dada arwah abah aku...ada senaman ketukan nanti doc ajar tuk kuarga tlg bg saluran pernafasan mengembang...7 tahun arwah abah aku menanggung sakit tu...jalan pun semput2...semua semput2...healer tak leh tinggal..mlm2 tak leh sejuk kene pakai baju panaz...minum air ais tak leh...masa arwah abah aku msk hospital kali terakhir...doc bt xray n dapati paru2 arwah abah aku kosong...hancur sepenuhnye...n doc bgtau secara terus terang yg jangka hayat arwah abah aku bertahan hingga esk...n kebetulan tepat jangkaan doc...selepas subuh arwah abah aku pun meninggal dunia:'( sedih sgt2.....sampai ke skrg walaupun dah 12 thn msh lg aku ingt semua yg berlaku...

jeygi Publish time 21-11-2012 04:02 PM

pngalaman yg xkan aku lupakn bila asben aku d sahkan kena pnyakit pneumonia(paru2 jangkitan kuman dan paru2 brair).
masa tu asben aku kerap demam mlm, kerap selsema...mkn ubat panadol jek...kadng ok kdng idak...
sudahnye..tiba2 asben demam brcampur ngn muntah2,pening pala,loya,pala pusing,sesak nafas,sakit sendi...cirinye mcm org kena demam denggi...akhirnye mlm tu naek ambulans p hospital bt gjh...amik darah semua ok,bukan saspek denggi...kna tahan kad wad 3 ari..tp makin lama mkin terok...sudahnye doc amik keputusan untk xtray asben...itu pon sebab badan asben da kuning,mata kuning,x bley brnapas normal kna guna oksigen...aku da mula geram,dr dtg hospital boley bangun sndri ke toilet,akhirnye kencing atas katil jek...
bl da xtray baru le dpt kesan paru2 de jangkitan kuman...sudahnye hantar ke hospital ipoh..katanye kat sana ada pakar kmudahn bnyk...ooohhhh....mmng tensen masa tu brcampur sedey..
smpai hospital,asben x ckp ape...badannye lemah sgt..asben pon kena pkai pampers..da xbley bangun...muka da bengkak,mata kuning,badan kuning...mmng sian sgt tngok dier masa tu...
esoknye...aku dtg lewat coz ari prtama prsekolahn ank...kena selesaikn dl ank2... bl aku pegi tengok asbe,upernye asben aku da x sedar....masa tu hanaya ALLAH je yg tahu betapa luluhnye hati aku....doc dan nurse brtungkus lumus untk selamatkan nyawa suami aku...smpaikan satu ketika itu,pernafasan asben aku trhenti.doc panggil aku,doc ckp peunomia asben aku tahap kritikal brcampur plak paru2 berair...doc trpaksa buang air dlm badan bab air da trlebih bab tu mukanye bengkak...yg kuning tu,kuman da merebak ke hati dan darah...doc suh aku brsedia dan panggil waris,adik bradik suma dtg...ya Allah masa tu aku tringat kat ank2... ank2 aku kecik lg msh perlukan seorg ayah...aku pasrah masa tu.syukor allah mendengar doaku, pernafasannye kembali normal...
dari saat waktu minit hari aku mengharapkn berita yg baek dr doc.4 ari asben aku x sedarkn diri...hari 5 asben aku da mnunjukn respon...law pon aku hanya boleh melihat asben dari luar bilik..tngok melalui cermin shja...aku x dpt belai,x dpt brckp..hnye boley ckp sorang diri jek kat cermin biliknye...asben kena kuarentin coz tkot jngkitan kuman...
sehari demi sehari asben kembali pulih,stelah 12 ari d hospital...doc ckp asben sy jenis yg kuat semangat,asben kuat melawan pnyakit...stengah tu efek buah pinggang @ pon meninggal...aku brsyukur pd yg esa...tp sbulan jgk le asben mcm x berapa ingat coz kesan ubat yg kuat...
doc ckp kumannye mmng lama da ada lam badannye...asben plak jenis perokok,suka dgn burung.bulu burung..ye la d besarkn d kampung bnyk trdedah ngn aktiviti kampung....da tu paru2 brair plak asben suka mnyelam,ikot kwn tembak ikan.da tu brujan...naek moto x pkai baju ujan, x pkai jaket...tidor mlm x pakai baju..mandi mlm kurang,jarang2 la...itu lah salah 1 puncanye...tp skrang asben aku da berhenti merokok...hihi...prkara yg trbaekkk la coz dl suruh berhenti ssh sgt.da sakit baru nk beringat...

ina_na Publish time 21-11-2012 05:53 PM

sedih membaca nye teringat kat arwah abah dl....

jeygi Publish time 23-11-2012 09:42 AM

ina_na posted on 21-11-2012 05:53 PM static/image/common/back.gif
sedih membaca nye teringat kat arwah abah dl....

mmng sedey bl kita mngenangkn masa lalu yg penoh ngn setibu dugaan,rintangan...awal thn dpn genap setahun..aku bryukor coz allah beri peluang ke 2 untknye...byngkan la hidup tanpa suami..ank kecik lg,1st 8 thn,2nd 4 thn...huhu...
tp aku brsyukor pd masa tu,bab aku telah mnjd seorg isteri yg kuat,aku tabah masa kat hospital.tp bila kat rumah,menangis,meraung la aku smpai mata bengkak..baru aku trasa ksunyian tnpa asben..mujur la ank2 de,menemani aku d kala sunyi..
lepas kjadian,aku semakin syng kat asben...hihi,de hikmahnye...kdang2 x bley berenggang..nak berkepit aje..tidor pon mst nak de bersentuhan,x kisah la dpt pegang tangan pon xpe..hihi...konon syng sgt la tu...hihi

msrosse Publish time 26-11-2012 03:23 PM

dah bertahun2 sy mandi mlm .. sbbnya balik keje & sampai rumah pun dah pkl 7 - 8pm .. jd nak tak nak terpaksalah mandi mlm juga .. takkanlah nak terus masuk tdo dgn tak mandinya ... alhamdulillah sampai skrg sy sihat je ...
Pages: 1 [2]
View full version: Punca2 paru2 berair