yachiru Publish time 2-9-2009 03:29 PM

salam..
sy new lagi..join sbb nak + info..sbb skang tgh pegnant 1st baby gak..
psl kuning ni..bleh gak ar sy kongsi2..sbb kakak2 sy sume dah beranak pinak..so diorg byk share2 info kt sy..
so seronok plak nak share kat sini..mane tau bleh tambah2 lg..
first diorg pesan..mase tgh pegnan lg dah kene jg..don mkn mknn dlm tin cam ikan sadin cth nyer sbb pengawet nyer tak bek utk baby specially psl kuning menguning nih..de plak ckp susu soya yg bkn home made nye jgn amalkn selalu..sbb certain kacang soya yg digunakan..bkn pure cos ade yg kene ubah gen (correct me if im wrong)..
mase dah kuar baby plak..try bg sebyk mungkin mom milk..specially br2 lahir..(klu masih ade kudrat lg..sbb org kata after deliver bdn penat sgt)..org kata susu ibu yg pertama tuh antibodi yg terbaik utk baby..
klu dah terkena kuning plak..org kata bg susu kamben..(kakak ipar sy penah try..tp tak lah berkesan sgt)..paling baik is mom milk jugak..tp klu dah teruk sgt.....terpakse masuk wad n jemur bwh lampu biru...abg sy menitik air mata sbb tak smpai hati tgk baby gurl dia naked (just pakai pampers je) dok bwh lampu biru tu..sian sgt..kesan tak elok dok bwh lampu biru tuh is kulit baby jadi gelap sket..so ikhtibar nyer..sy cuba berusaha jg mkn elok2 sbb tak nak baby sy jd mcm tuh..lebih2 lg blood sy O+..

mek_ja Publish time 3-9-2009 09:22 AM

boleh ke kuning ni dielakkan sepenuhnya...
hm ade yang kata plak sume baby yang lahir akan ada kuning cuma tahap dia tinggi atau rendah dan lama atau sekejap..dunno la kan.

just my 2 cents..
deba Post at 28-8-2009 23:49 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

hmm tak jugak kot
ank aku dua-dua bradik tak kena kuning..alhamdulillah ..
yg sulong kat ampang puteri stay 3days 2 night...before diascharge paed cek lg skali kot2 ada kuning punn takde..
yg 2nd bersalin kat GH...punn takde kuning...

biasanya lps je baby lahir...aku mmg kerap bg susu kat baby...walau tdo mcm lama mana pun mesti aku suakan tetek aku kat dia..masa kat ampang puteri jarang ank duduk kat nurseri..aku mintak baby dok ngan aku..senang nak bg nyusu...mls asyik2 nak jln ke nurseri tuh..
yg 2nd pun sama...kat GH lagi le ank mmg kena dok seblah...

sbb nurse2 kata lg byk kita bg susu..lg kerap baby kluarkan najisnya yg warna hitam tuh..

dan bila blk rumah pulak...aku jemur baby bawah cahaya matahari..before kol 10 la...klu dah lebih kol 10 tu dah panas penyakit
aku buat je mcm tu sampai le ank berusia 2 minggu...

ini dr exp aku le...org lain tak tahu le camna caranya

Hana Publish time 3-9-2009 06:07 PM

ini, mak mertua aku buat kat anak aku. aku tgk ajekk..

1. jemurkan anak.
2. kasi minum air madu.
3. mandi kan dgn "apatah" - beli dari kedai ubat cina.

nurse (home care service) lak ckp, setiap 2 jam, kasi susu. kalau baby tdo (mmg baby kuat tdo), kena kejutkan dia kasi susu.

susu badan ibu, mmg bagus. tapi, utk kes aku...aiyo..bukan senang rupanye nak breastfeed rupanye. aku takleh direct. aku kena pam, letak dlm botol. anak tak reti nak hisap dari breast.pastu, susu badan siket. sehari, leh dpt SEKALI ajek 2 or 3 oz. itu pun jarang leh dpt 3 oz.
byknye masalah aku nie..:geram:

feeza81 Publish time 3-9-2009 11:14 PM

aku ada cara camner nak elak bb kuning lps lahir..
alhamdulillah bb aku tak kuning.. sekarang ni bb aku baru 8 hari after czer..
start kandunga 7 bulan boleh amalkan minum susu igc susu kambing biodex..
minum susu ni sampai bersalin.. dah bersalin pun kena continue gak.. tambah2 klu BF..
aku since pas bersalin memang tak BF.. Sbb susu kurang.. jadi bg susu enfalac jer kat bb..
sian bb aku.. alhamdulillah bb still tak kuning..
akak aku yg suruh minum susu nisbb masa dia pregnan pun dia amallkn minum susu ni..
bb dia pun tak kuning.. jadi cubalah..:D

biemamat Publish time 4-9-2009 12:07 AM

kalau bagi susu kambing tu pernahlah dengar....tapi susu kambing macam hamis jer...tapi ibu yang kena minum.....buat apa sahaja asal anak tak kena jaundice....tapi yang penting kalau baby kuning kena bagi minum susu selalu....dan pastikan setiap 2 jam kejutkan dia dari tidur....jangan bagi tidur memanjang jer, risau nanti bilirubin naik ke otak...boleh jadi kernicterus pulak.....

AznieBunnie Publish time 4-9-2009 12:06 PM

5# tenteng
Salam,

yang saya dengar plak, elakkan kekacang... hm... tapi kalau betul syok gak! lama dah tak makan kacang kuda rebus...

AznieBunnie Publish time 4-9-2009 12:08 PM

9# alphawolf

phototherapy? hitam weh baby! anak me kluar merah kulit dia... lepas kena panggang 1 minggu, bila me dukung dah rupa anak orang afrika dah... bising FIL cucu dia hitam...

AznieBunnie Publish time 4-9-2009 12:09 PM

12# ilham_ryana

tak jugak, masa dengan arwah dulu saya tak make-up langsung. muka pucat jer. cuci muka pun kengkadang...

AznieBunnie Publish time 4-9-2009 12:11 PM

18# arinieva

tapi jgn tak tahu.. ada kes yang sengaja didiamkan... kes baby tak serasi dengan susu ibu. makin byk minum, makin kuning... tapi ni kes berjuta-juta dalam 1 la...

mulberi Publish time 4-9-2009 12:17 PM

satu lagi. petua.. lepas jek bersalin .. kalo bersalin normal laa cecepat bagi susu badan... try bagi selalu.. kejut baby bagi...sua jek kat mulut dier.. insya allah.. tak kuning.. sya buat kat baby s ...
arriesya Post at 25-8-2009 11:52 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif
Betul tuuu..
Jgn biorkan baby asik tidooo jek.. mmg la best sbb kite leh rehat.. tp tak bagus utk baby tu..
Pastu pagi2 tu, bawakla baby kuar rumah japp.. asalkan die kena cahaya..(tak yah la nak jemur bawah pns matahari dehh)
Takpon, letakla die kat2 dgn tingkap..

Ni peratikan jiran pas bersalin hr tu..
Takut sgt, babynye kecikkk..
So die tk angkat sgt babynye.. Dok berkurung jek dlm rumah, tak kena cahaya lgsung
Mak die drh tinggi, kena cek tiap2 minggu.. tapi babynye die mintak ku jagakan (ku pergi la rumah die kejap)

Dah 2 minggu, die ade appointment kat spital, nak cek drh tinggi la tu..
Sbb lame, terpaksa bawak babynye skali..
Smpai spital, doc tgk anak die kuning..
Cek2, tgk dh paras 21!
Terus kena tahan wad!
Jenuhhh.. dua kali gk die kena warded..
So jgn amik ringan jek hal2 gini

masrini Publish time 4-9-2009 02:11 PM

me bg minum air madu, alhamdulillah.. nurse kate ada skit kuning, but tak serius...ni anak ke 2, nak buat mcm tuh lagik nih :)

meya Publish time 4-9-2009 04:36 PM

Tajuk nih pasal macamana nak elakkan kuning kat baby yang lepas lahir kan?Meya makan kacang dhal ...alah kacang yang diorang buat kuah untuk cicah dengan roti canai tuh.

Masa anak first dulu baby kena kuning ..so sebelum pregnant yang seken..ada orang bagitau makan kacang tuh...so Meya makanler.

Alhamdulillah baby yang seken dengan third nih tak kena kuning pun...cubalah kot menjadi kat you all...sebab menjadi kat Meya.

Sharing ajek nih ...

AznieBunnie Publish time 4-9-2009 04:41 PM

Oh ya, org kata jgn minum air AIS masa masuk last trimesta...
Wallauhualam...

mamaRock08 Publish time 28-9-2009 04:37 PM

salam smua...

mcm2 petua yer..klu yg baik tu apa slah nyer mncuba..xrugi kn berusaha.....but klu fini plak just calit kn madu je kt mulut baby msa lps lahir tu..my father yg bg tau..alhmdulilh..smua cucu2 nyer xde pn kna kuning...
mmg bila ank pmpuan nyer pregnant aje..abah akan cr kn madu asli (madu hutan)..so bila nurse bg je baby kt hubby utk qamat kn..msa tu la hubby calit kn madu kt mulut baby..

niza_0401 Publish time 28-9-2009 05:43 PM

niza hari tu nurse cakap kalau anak sama darah ngan mak kemungkinan besar anak tu xkan kena kuning..nak2 emaknye dulu masa bb x kena kuning..anak niza masa hari ke3 nampak kuning sikit derang terus buat blood test alhamdulillah ok, cuma kuning biasa utk bb baru lahir..nurse pesan bg susu ibu byk2 nnti dia flush thru air kencing..alhamdulillah 2-2 anak niza x kena kuning

aruzkuys Publish time 28-9-2009 09:54 PM

my pedia bagitau ada 2 jenis jaundice... 1 sebab susu badan 2. sebab blood incompetible..
sesetengah baby akan alah pada susu ibu permulaannya, sebab ada kandungan dalam susu ibu yang menyebabkan kuning... kalau masalah ni, biasanya sikit je, tak payah buat treatment, just jemur je anak dalam 30 minit tiap2 pagi...

tapi kalau kes kedua, darah ibu tak sama type dengan darah anak, ehmmm...yang ni, memang bahaya sikit la... mungkin kena duduk bawah cahaya lampu kalau kuning dia tinggi... apapun actually, kuning dikalangan baby adalah biasa, cumanya, ketinggian paras kuning tu...

nuds Publish time 30-9-2009 12:04 PM

aku makan susu kambing fresh...250 ml setiap minggu....start dari 7 bulan....alhamdulillah...tak de kuning...

suree_aa Publish time 1-10-2009 02:46 PM

amalkan mkn kurma msa penghujung kehamilan...insyaallah dgn izin Allah bby x kuning...

Ain09 Publish time 1-10-2009 04:25 PM

ada bidan kat rumah cakap.. fst jemur tapi jangan le sampai terbakar... sekejap je dalam 15 mins.. nanti dia akan berak kuning.. itu tandanya kuning dia dah beransur2 kurang.. buat mcm tu sampai kita tengok anak kita tak kuning.. kalau matahari tak de sbb cuaca mendung je.. bidan tu pesan mandikan dengan daun sirih dan inai... mandikan dia tiap pagi n petang... insyAllah kuningnya akan beransur pulih... satu lagi.. kalau boleh jangan makan jamu dulu kalau anak kita menyusu badan.. kalau nak makan pun lepas 7 hari kita dah bersalin..

ardamia Publish time 18-10-2009 01:26 AM

10# LiliSam

Ye lah macam2 pendapat org yek..hehe
tapi saya dulu peknen tak mkn asam/jeruk,
anak kena kuning juga..huhu
Pages: 1 [2] 3 4
View full version: Mcm mana nak elak bayi kuning selepas lahir