raffleasia Publish time 26-10-2010 02:33 PM

Assalamualaikum..

Mohon bantuan pendapat... 2 orang anak perempuan saya (10yrs & 9 yrs) berminat utk memasuki sekolah berasramah rendah Islam. Saya duduk di semenyih. Sekarang tgh surver Sek Rendah Islam SERI, byrn bulanan RM400 seorang. Ada pendapat-pendapat lain?

jazakallah...

zamnie Publish time 26-10-2010 03:10 PM

Reply 141# raffleasia

Alhamdulillah anak puan terbuka gak pintu hati nak sek agama kan.. syukurlah sbb bdk2 skrg ramai yg x suka sek agama nih!! Kalau puan mampu dan sanggup mnghntr mrk apa salahnya... amatlah digalakkan!!

sunsuria3 Publish time 26-10-2010 07:53 PM

ank sy yg bongsu SERI asyakirin, desa baiduri, cheras

fee rm250, termasuk food, van 45. kalau yg stay asrama x silap rm350, mlm2 Ada tuitn free, ikut cite ank sy la x sure. kat sek ni mlm2 jd pusat tuitn.

Ada satu lg sek tahfiz kat saujana impian dkt dgn kedai HPA dkt dgn giant tu. x pasti fee

sy mula nk hntr dia tahfiz abngnya kat darul Quran tu x bg. katanya, bdk2 yg Dari tahfiz masuk DQ pemikiran dia pelik sikit. mcm kuno sikit, psl computer, IT x tau. mcm2 x tau. kdg sy dgr gak nk ke post office pun x reti nk post laju. tiap Kali ank blk selalu jer kwn2nya call tanya itu ini, kdg soalan pelik mcm nk beli kasut bola kat mana? mcm dunia dia org tu dok bwh tempurung jer. BI memang kureng sikit.BI ni perlu juga nk berdakwah dgn bangsa asing mcm mana x tau BI? ank sy sek agama biasa BM, BI,B Arab A(spm)

terpulanglah pd anda utk buat pilihan yg terbaik

sunsuria3 Publish time 26-10-2010 07:58 PM

Ada satu sek tahfiz di seri petaling. br ni jumpa kwn dia cite ank dia bljr situ. ank tu sendiri mintak sbb bosan dgn sek keb. 2 tahun sek keb si ank bosan! sebab semua exam dia dpt 100%! x challenging? so Mak dia tukarkn sek dh setahun ni ank dia suka, blk hari x stay asrama. kalau minat sy minta phone number. tp interviewnya ketat soal tajweed, bc Quran bagainya.

raffleasia Publish time 27-10-2010 11:47 AM

ank sy yg bongsu SERI asyakirin, desa baiduri, cheras

fee rm250, termasuk food, van 45. kalau yg...
sunsuria3 Post at 26-10-2010 19:53 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

SERI asyakirin, desa baiduri, cheras tu yang dekat Taman Cheras Utama ke? URL http://assyakirin.com
Kalau yer, saya baru nk survey kat situ. Berapa lama anak bongsu puan kat sana? mcm mana perkembangan nyer?

sunsuria3 Publish time 27-10-2010 12:14 PM

a'ah dkt dgn tmn cheras Utama tu. baru tahun ni masuk, xtau sek ni wujud dok tunggu que Sri kat bangi tu full
oklah alhamdulillah, pg2 hafazan dan solat duha kul 9 bljr. tgh rest n solat, ptg bljr smpi Adar mengaji n solat
dulu dia sej keb biasa transit kat nursery xde jaga solat, mengaji kejap pi kejap x, ni semua Ada. Ada gak parents yg busy keja blk lmbt xde nk handle ank2 bab ngaji n solat. byk surah dia hafal yg sy pun x hafal

raffleasia Publish time 27-10-2010 01:08 PM

a'ah dkt dgn tmn cheras Utama tu. baru tahun ni masuk, xtau sek ni wujud dok tunggu que Sri kat bang ...
sunsuria3 Post at 27-10-2010 12:14 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

akademik mcm mana? kawan si anak ni ada bgtau sekolah rendah tahfiz kat hulu langat, dekat kolam air panas, yuran murah. bila minta anak tnykan nama sekolah tu, ayah kwn anak ni tak tau pulak, katanya tau tempatnyer. ada ke dengar2 sekolah rendah tahfiz sekitar tu ek?

sunsuria3 Publish time 27-10-2010 03:01 PM

kat h lngt tu just sek agama jer xde academic.
sek ank sy ni darjah tertinggi baru darjah 5 so x pasti pencapaiam mcm mana. sy tgk paper math dia tough, tp cikgu yg ajr tu x brp sgt, dia cikgu sek keb , pg ajar sek keb, ptg ajar Seri, mlm ajr tuitn, ank ckp x brp faham cikgu tu ajar. cikgu lain ok BI pun graduate teacher yg ajar Sc juga ajar pun ckp English. nxt yr sy yg nk ajar maths tahun 6 sbb ank sy tahun 6 kat situ! org yg ajar semata utk duit ni payah sikit.
sy x ckp lg dgn pengetua nanti end yr br ckp.

doktor clinik blkg rmh ni pun 2 org ank sek situ. kwn sy ank yg oku pun sek situ gak

matakucing Publish time 27-10-2010 08:39 PM

Reply 143# sunsuria3

apa kelayakan nak masukkan anak ke sekolah tersebut ya?
Rasa macam nak masukkan anak saya yang tahun depan umurnya 10 tahun(pompuan) ke sekolah tu, ingat nak bagi dia dok asrama sekali....RM400 ker bayarannya? ada website tak....

sunsuria3 Publish time 27-10-2010 09:12 PM

Reply 149# matakucing

tak perlu apa2 kelayakan..sape pun boleh masuk..ni no phone guru besar

019-3692534..call ust ni saya tak pasti yuran asrama plus sek berapa kata anak saya jer rm350..saya pernah gak tumpangkan anak stay kat asrama bila ada kursus kena stay kat hotel..dia x pernah charge apa pun..saya cuma bayar 250 jer..

ada one boy tahun 6, tp sbb sek ni tak ada lagi tahun 6...dia pergi sek keb biasa yg berhampiran dgn sekolah..petang dia ke sek agama di seri asyakirin..sek ni ada dua jenis..satu seri, satu lagi yg sek agama utk bdk2 sek kebangsaan..so this boy nak duduk asrama aja dgn adik dia..parents busy..nak pastikan solat dan ajaran agamanya cukup..
jiran saya yg introduce sek ni..anak dia oku..bukan cacat anggota mental kut..dah 3 tahun dia try tadika mahal2 satu pun anak dia x dpt pick up..so dia hantar sini at least boleh jugak hafal surah2..

matakucing Publish time 27-10-2010 09:44 PM

Reply 150# sunsuria3

ok terima kasih banyak.
Nak tau juga, lepas jer sek ni(sampai darjah 5 jer kan?), kat sekolah mana pula nak sambung masuk darjah 6?
sebenarnya suami plan nak masukkan anak saya ni masuk sekolah agama masa dia tingkatan 1 nanti di kelantan( lepas UPSR).

Tapi saya rasa rugi pula nak kena tunggu lagi 3 tahun, sebabnya sekarang anak saya ni bersekolah di sek keb di segambut, tapi memang takde peningkatan. Pagi sekolah kebangsaan, petang sekolah rendah agama, balik sekolah agama pergi mengaji di rumah orang. Lagipun di sekolah segambut ni banyak sangat budak indon dan pelajaran anak pun biasa jer, macam takde saingan.

Anak saya ni pula jenis suka belajar dan saya tengok dia dah ada matlamat nak jadi pengawas dan nak jadi budak pandai. Dia suka membaca,mengaji dan baca surah yasin.Sebab tu saya rasa kalau nak tunggu lagi 3 tahun baru nak masukkan sekolah agama macam rugi masa dan dia akan ketinggalan.

sunsuria3 Publish time 27-10-2010 10:03 PM

oh tahun depan ada lah tahun 6 nya..bdk2 yg tahun 5 this year akan naik tahun 6 jugak kan..kabarnya tgh kutip dana utk buat sek men jugak tu...
ada satu lagi sek agama swasta ar rahman dgn suar kasih..yg dekat dgn jaya jusco tu..betul2 dekat deretan kedai2 tu ada dejauu restoran ke..ada balai polis ha kat situ lah..ada asrama gak..
insyallah nak hantarkan dia sek tahfiz form one nanti..tahfiz yg ada akademik lah..tgk result mcm mana...di selangor ada byk..kalau di KL ada 2 jer sek agama..smkakl kepong dan smawip dkt bandar tun razak..kl dan selangor ni mcm bergaduh..sape sek ren kat kl tak blh masuk sek agama kat selangor..nak masuk sek agama selangor kena sek rend di selangor tak kira swasta or kerajaan..sek men ada byk kat selangor yg aliran agama..kat area berdekatan ni ada samten kat batu 10 tu..tu guna syllabus mesir ada 3 subject xtra..ada pmr dan spm juga dan ada lagi sijil tambahan..ada mahad mahadiah kat kajang tu..sg sikamat tu..kalau upsr 5A blh masuk sek saind tahfiz, banting. sek men agama pun byk.klang..sabak bernam, kuala kubu..merata lah..sek kerajaan atau under Jais..tak pun ke negeri sembilan..sini tak kira negeri kelahiran..anak no 3 saya sek agama teluk kemang..

saya ni cikgu sek men biasa..tapi x berani nak hantar anak ke sek aliran kerajaan..base on pengalaman sendiri dah berbelas tahun mengajar di 5 buah sekolah

raffleasia Publish time 28-10-2010 01:21 PM

Reply 150# sunsuria3

SERI hingga darjah 5 sj ke? erm.. anak puan nxt year darjah 6 kat mana? next year cadang nk masukkan si kak long darjah 5 kat SERI, btw darjah 6 nnt kena tukar sekolah kan.

raffleasia Publish time 28-10-2010 01:24 PM

Reply 152# sunsuria3

opss.. ada kelas darjah 6 rupanya.. saya salah faham kot tadi... blh pm saya no tepon kak su tak? (akak ke? lahir tahun bila ek?).. blh la taaruf, kalau apa2 nk info blh tny kak su kan..

kenabubuh Publish time 28-10-2010 06:10 PM

Reply 16# zamnie

tahniah...bahagia saya baca semangat mak ayah yg dahulukan agama..insyaallah dia akan berjaya

sunsuria3 Publish time 28-10-2010 10:25 PM

Reply 154# raffleasia

ok dah pm

matakucing Publish time 28-10-2010 11:49 PM

dah bincang ngan suami pun, insyaallah tahun depan mmg akan masukkan anak dara sy yg sulung dahulu kat sekolah seri asyakirin ni..

TQ lagi sekali pada semua yang berkongsi pendapat dlm ni dan TQ juga pada sunsuria yg sudi bagi no phone GB sekolah tersebut ya.

tapi belum call lagi GB tu, ada masuk website gak, dlm planning tu memang nak masukkan anak dok asrama situ....

sunsuria3 Publish time 29-10-2010 08:27 AM

elok datang visit sekolah tu dulu..mana tau kan some kids dah biasa hidup mewah takut tak blh adapt..sini serba sederhana..
saya pun nak mendidik anak jgn mewah sgt..tiap kali commentnya..hari2 lauk ikan je..ayam seminggu sekali...saya bacakan hadis perihal jgn comment pasal makanan kalau tak suka diam..dia diam lah :lol:
tu nasib mummy tak hantar belajar kat pondok pesantren kat solo tu mkn tempe dgn kangkong jer...kami dah melawat jogja konon nak hantar dia....sbb liat gak mula2 nak hantar dia sek ni
dlm rancangan tazkirah sebelum maghrib setiap hari radio klfm..ust tu pernah bagi tau dia baru bagi ceramah motivasi utk pelajar2 petronas yg akan ke luar negara...dlm ramai2 tu ada 3 orang pelajar yg hafal quran dpt 13A spm....tak ambil upsr tak ambil pmr terus spm dan dpt straight As selepas hafal quran. kata ust once dia dah hafal quran ilmu apa pun mudah bagi anak itu utk dipelajari dan diingati insyallah..so insyallah bila kita dahulukan agama mudahlah perjalanan hidup kita yang seterusnya...kalau ikut theory perkembangan pemikiran bab hafalan ni elok dimulakan sebelum anak berumur 6 tahun..masa ni lah mrk mudah dan dpt absorb byk ilmu...but beter late than never...mcm adik muhammad tu start menghafal since 4 yrs old umur 9 tahun dah hafal keseluruhannya..now baru dia nak belajar maths, Bi dgn kumon..ni yg saya baca lah...

HOTlips Publish time 29-10-2010 12:33 PM

Reply 158# sunsuria3

Saya setuju budak2 yg dah hafal Al Quran, akakn lebih mudah belajar ilmu dunia. Ramai dah yg saya jumpa mcm ni. Mereka berjaya juga ke uni dan dpt result cemerlang. Kawan 2 saya ramai yg anak derang x ambik upsr dan pmr. Tapi kalau derang nak masuk uni tempatan or bekerja dgn sektor kerajaan, derang kena ambil spm. Selalunya derang sgt cemerlang bila ambil spm.

Dulu2 saya amat berbelah bagi dan was was kalau anak saya dihantar ke non academic maahad/tahfiz aka sekolah pondok. Ramai yg cakap sayang, anak x de akademik. Berdasarkan experiences kawan2, saya teruskan juga tambahan anak pun minat. So dah 2 thn dia kat maahad yg x de akademik langsung. I told him to finish his hafazan. Nanti decide nak sambung akademik atau mendalami ilmu agama. Kalau nak mendalami agama perlu 8 thn lagik utk buat aalim. Aalim ni setaraf dgn stam. Most local uni nak juga spm, jadik kena la ambik nanti. Universiti Insaniah amat2 mengalukan budak2 aalim. Dgrnya boleh terus direct tanpa spm.

As for my 2nd son, lepas upsr ni, nak masukkan dia ke tahfiz aka pondok jugak tp dia x minat. Nak juga akademik. Nak jadik saintis konon. Dia dah planned baik punya... Aktif dlm sukan, koku, masuk bermacam2 pertandingan mewakili sekolah semata2 nak kan sijil yg membantu dia masuk mrsm. I cakap dgn dia, ada anak kawan umi, after upsr, masuk madrasah buat hafizah. Pastu masuk form 4 n 5, ambik spm. Dpt 12As. Now dah pergi Mesir ambik medic. mmm.... degil. Tak minat gak. So me n hubby cadangkan dia masuk sek imtiyaz atau tahfiz sains kat kelantan. Kena tunggu dia punya result jek lah ni. Tlg doa kan ya! :loveliness:

Btw, saya dah called sains tahfiz kat jugra banting tu. Hanya layak utk warga selangor or org2 key ell..:( Sebab derang nak upsra.
kedah cuma ada UPKK. Tak diiktiraf.Unlike sek imtiyaz, open to students from other states. Ada 10% kuota utk budak2 luar terengganu. UPKK pun diambil kira.

Kat Perak ada 1 sekolah tahfiz n pra tahfiz. Pro tahfiz utk budak2 umur 10 - 12 thn. Ada akademik utk upsr. Lepasan upsr utk buat tahfiz sepenuh masa. Akademik ada sikit tp semua subjek2 agama.
Rujuk sini:
http://www.albarakah.org/tahfiz/index.html

sunsuria3 Publish time 29-10-2010 02:09 PM

Reply 159# HOTlips

insyaallah niat yg murni akn diberkati Allah

kalau upsr 5a blh apply mrsm yh ada tahfiz kat Trengganu n negeri 9, hbs pmr hafal Quran

ank no 2 saya pun nk buat medic lps hbs hafazan di darul Quran ni. dulu sek agama kl, masuk DQ seminggu lps hbs spm. result spm kuar dia br hafal 10 jus mula ingt nk pi Jordan buat medic sambil hafal but alhamdulillah he change his mind. nk hbskan hafazan dulu nxt yr br cont medic Uia or mana2
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12
View full version: SEKOLAH MAAHAD TAHFIZ ATAU SEKOLAH AGAMA