neomorpheus Publish time 5-1-2010 11:58 PM

tq2 pada semua yang memberi info.
aku pun mmg dr dulu musykil dgn penerangan2 pasal water filter ni smpai harga leh cecah ribu2.
last2 aku beli yg harga biasa2 ja, ok la takat boleh tapis karat2 yg ...
mhh4554 Post at 5-1-2010 17:41 http://mforum5.cari.com.my/images/common/back.gif
Ape yg nak musykil kalo betul diorg punye teknologi tu bagus then mmg betul ribu2 pun. Again goes back to the size of the filter. Cuba baca betul2 apa yg ditulis sebelum2 ini. :)

Brutal Publish time 6-1-2010 07:02 PM

Post Last Edit by Brutal at 6-1-2010 19:14

60# neomorpheus
itu adalah satu dari kemusykilan aku ttg material yg bebaskan infra red nih...sebab rasa cam bertentangan dari apa yg aku tahu pasal infra red...so, kalau bro ada info pasal ni, tolong share kat sini...thanx...

tak perasan plak ada jawapan dari satriniaga pasal ni...cam biasa, komen aku berwarna biru...

Info yg aku dapat melalui internet dan apa yg akau paham.
setiap jasad/unsur di alam semesta nie bergetar pada frekuensi tertentu. termasuk molekul2 pada badan manusia. Getaran ni berlaku pada frekuensi tertentu, lain bahan lain dia punya frekuensi. Getaran nie laa memancarkan gelombang sekeliling sesuatu objek. Cth alat yg guna teori nie adalah FTIR yg digunakan utk kenal pasti bahan pada sesuatu sampel. Dia kesan gelombang yg dipancarkan oleh bahan tersebut. Melalui bentuk gelombang tersebut dia boleh kenal pasti jenis bahan pada sampel tersebut.
-->setuju...tapi setahu aku, gelombang frekuensi ini bukanlah dalam bentuk gelombang tenaga cam infra-red tuh...kedua2 mempunyai frekuensi, infra red adalah cahaya, getaran adalah bunyi....infra red dan getaran molekul ni adalah dua benda berbeza...
gelombang molekul yg bro citer tu, ia lebih pada getaran...atau senang citer, istilah sainsnya ialah frekuensi asli...

Tentang energy pula setahu akau setiap jasad yg mempunyai jisim mempunya tenaga (E=mc2). dan dia akan makin berkurang mengikut masa, lama atau cepat bergantung kepada jenis bahan tersebut.
-->ini lebih pada cerita tentang tenaga nuklear...formula yg bro bagi adalah formula tenaga yg terhasil apabila sesuatu atom dipecahkan...di mana E adalah tenaga, m= mass dan c adalah halaju cahaya...berkenaan tenaga berkurang mengikut masa tu dipanggil half life...hanya bahan radioaktif je yg mempunyai tenaga sebegini...bahan2 lain rasanya tak...

Untuk pemecahan kluster molekul air dengan FIR kebanyakan mengatakan molekul nie dipecahkan dengan tindakbalas frekuensi resonan antara ikatan molekul air dan frekunsi FIR.
--> untuk menghasilkan resonans, tenaga luaran/tambahan diperlukan...ia terjadi apabila frekuensi tenaga tambahan tersebut sama dengan frekuensi asli bahan yg dipecahkan...contoh, gelombang suara yg memecahkan gelas...
satrianaga Post at 5-1-2010 12:32 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

Brutal Publish time 6-1-2010 07:20 PM

47# neomorpheus
bro, aku baru dapat info dari kawan aku...sebenarnya apa yg bro citer pasal germstone tu adalah menjurus kepada resonans dan frekuensi asli...ia tidak kena mengena dengan infra red...
jadi, dari penerangan dia, minerals yg bro cerita tu, tak membebaskan infra red...cuma getarannya adalah bersesuaian dengan getaran tubuh manusia...maybe itu konsep yg digunapakai dalam bro punya produk kesihatan yg bro cakap tu...

neomorpheus Publish time 6-1-2010 07:45 PM

Ni antara yg aku jumpa:

At the atomic level, infrared energy elicits vibrational modes in a molecule through a change in the dipole moment, making it a useful frequency range for study of these energy states for molecules of the proper symmetry.

Tak silap our human body and the living things also has small amount of electricity which means that energy boleh disaluarkan kepada those batu2 mineral to produce infrared. (my guess :P)

But in the context of penapis air ni, i would say the infra red function doesnt really meet the purpose of penapis air becos in the end, kita nak tgk ape kotoran yg penapis air yg kita beli tu bleh tapis. Breaking up the water molecules into smaller clusters would only be additional and is not considered as one of the filtering process :)

satrianaga Publish time 7-1-2010 08:49 AM

isotop lithium

Post Last Edit by satrianaga at 8-1-2010 16:04

Post Last Edit by satrianaga at 7-1-2010 08:50

Post Last Edit by Brutal at 6-1-2010 19:14

60# neomorpheus
itu adalah satu dari kemusykilan aku ttg material yg bebaskan infra red nih...sebab rasa cam bertentangan dari apa yg aku tahu pasal inf ...
Brutal Post at 6-1-2010 19:02 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif
komen aku kale merah...

setiap jasad/unsur di alam semesta nie bergetar pada frekuensi tertentu. termasuk molekul2 pada badan manusia. Getaran ni berlaku pada frekuensi tertentu, lain bahan lain dia punya frekuensi. Getaran nie laa memancarkan gelombang sekeliling sesuatu objek. Cth alat yg guna teori nie adalah FTIR yg digunakan utk kenal pasti bahan pada sesuatu sampel. Dia kesan gelombang yg dipancarkan oleh bahan tersebut. Melalui bentuk gelombang tersebut dia boleh kenal pasti jenis bahan pada sampel tersebut.
-->setuju...tapi setahu aku, gelombang frekuensi ini bukanlah dalam bentuk gelombang tenaga cam infra-red tuh...kedua2 mempunyai frekuensi, infra red adalah cahaya, getaran adalah bunyi....infra red dan getaran molekul ni adalah dua benda berbeza...
gelombang molekul yg bro citer tu, ia lebih pada getaran...atau senang citer, istilah sainsnya ialah frekuensi asli...
>>> sebenarnya cahaya juga sebahagian daripada bidang getaran. Frekuensi visible light berada pada tahap yg lebih tinggi daripada infra red. Sama macam gelombang bunyi.. ada frekuensi yg boleh kita dengar ada yg tidak boleh kita dengar. Begitu juga dengan mata?ada gelombang tertentu yg kita boleh nampak dan ada yg tak boleh nampak?seperti yg aku cakap tadi setiap jasad mampu memancarkan gelombang sendiri. Kesan daripada sifat semula jadi sesuatu jasad tersebut. Ciri2 nie yg telah dimanupulasikan utk pelbagai guna manusia. Cth FTIR;
揑nfrared spectroscopy exploits the fact that molecules have specific frequencies at which they rotate or vibrate corresponding to discrete energy levels (vibrational modes).擺/size]
http://en.wikipedia.org/wiki/Fourier_transform_infrared_spectroscopy#Fourier_transform_infrared_spectroscopy
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation
http://en.wikipedia.org/wiki/Light

Tentang energy pula setahu akau setiap jasad yg mempunyai jisim mempunya tenaga (E=mc2). dan dia akan makin berkurang mengikut masa, lama atau cepat bergantung kepada jenis bahan tersebut.
-->ini lebih pada cerita tentang tenaga nuklear...formula yg bro bagi adalah formula tenaga yg terhasil apabila sesuatu atom dipecahkan...di mana E adalah tenaga, m= mass dan c adalah halaju cahaya...berkenaan tenaga berkurang mengikut masa tu dipanggil half life...hanya bahan radioaktif je yg mempunyai tenaga sebegini...bahan2 lain rasanya tak...
>>> Formula nie bukan sahaja untuk tenaga nuclear tetapi juga untuk menerangkan bahawa setiap jasad di alam semesta yg mempunyai jisim mempunyai tenaga. Malah setiap unsure mempunyai half liofe yg tersendiri. Contoh seperti isotope lithium dia mempunyai half life yg sangat pendek hanya 838ms. Sbb bahan2 lain kita tak nampak kesan tenaga dia kerana dia punya half-life telalu panjang.
http://en.wikipedia.org/wiki/Radioactive_decay

Untuk pemecahan kluster molekul air dengan FIR kebanyakan mengatakan molekul nie dipecahkan dengan tindakbalas frekuensi resonan antara ikatan molekul air dan frekunsi FIR.
--> untuk menghasilkan resonans, tenaga luaran/tambahan diperlukan...ia terjadi apabila frekuensi tenaga tambahan tersebut sama dengan frekuensi asli bahan yg dipecahkan...contoh, gelombang suara yg memecahkan gelas...
>>> frekuensi tambahan nie mai dari FIR yg dipancarkan oleh bahan yg diorang guna?dan bahan nie perlu ditukar dalam tempoh yg tertentu.

satrianaga Publish time 7-1-2010 08:56 AM

segar sikit kepala otak pepagi lagi dah pikir benda2 hi tech mcm nie... huhuhuhu

neomorpheus Publish time 8-1-2010 07:30 PM

66# satrianaga
Thanks for the info satrianaga :)

Brutal Publish time 8-1-2010 10:05 PM

bro satrianiaga...
kenapa di"remove" post #65?
ni aku ada nak bincang sikit...
sebenarnya, mmg diakui getaran dan cahaya dua2nya mempunyai frekuensi...tapi kedua2nya adalah bentuk tenaga yg berlainan...aku sendiri agak keliru dengan konsep ini masa mula2 aku belajar dulu...
berkenaan visible light & infra red, mmg infra red berada di bawah julat visible light...mata manusia mampu kesan antara merah hingga ungu...yg bawah merah, dipanggil infra red...di atas ungu dipanggil ultra violet...
soalan aku, biasanya naturally, infra red dikeluarkan bersama2 dengan cahaya antara merah hingga ungu ni...tu yg aku tanya pasal visible light tu...

berkenaan e=mc2, mmg formula tu bukan untuk tenaga nuklear sahaja...ia untuk mana2 sistem yg tenaga dikeluarkan darinya, termasuk chemical reaction...
tapi, ia bukan menjelaskan tenaga semulajadi dalam semua bahan...mmg semua bahan ada tenaga kimia...tetapi untuk mendapatkan tenaga ini, sesuatu perlu dilakukan seperti tindakbalas kimia...begitu juga dengan frekuensi asli sesuatu bahan...mmg setiap molekul bergetar (bertenaga), tapi utk mendapatkan tenaga ini, sesuatu perlu dilakukan...

bahan2 yg keluarkan tenaga secara berterusan yg ada half life semua tu, adalah bahan2 radioaktif...sebab tu namanya "RADIO"+"ACTIVE"....bahan2 radioaktif ni bukan uranium saja, ada cecium dan macam2 lagi...berkenaan half life, ia biasanya digunapakai untuk bahan2 radioaktif...

bahan2 radioaktif berbeza dengan bahan biasa dari segi setidakstabilan atomnya...ini yg menjelaskan tentang camne ia boleh bagi energy naturally...tanpa perlu sesuatu dilakukan macam bahan lain...tapi of coz, bila kita nak guna tenaganya untuk jumlah yg besar dan effective, seperti tenaga nuklear, tindak balas berantai diperlukan...

berkenaan bahan2 "biasa" macam Carbon-14 yg ada dalam link yg bro bagi, jangan keliru....
carbon-14 bukanlah carbon biasa yg kita kenal itu...ia adalah isotop kepada carbon dan ia adalah radioactive substance...
isotop ni adalah bila sesuatu chemical element yg sama mempunyai neutrons yg berbeza...jadi nombor atom dia sama, tapi nombor jisim dia lain...

Brutal Publish time 8-1-2010 10:14 PM

Post Last Edit by Brutal at 8-1-2010 22:16

64# neomorpheus

Ni antara yg aku jumpa:

Ni antara yg aku jumpa:

At the atomic level, infrared energy elicits vibrational modes in a molecule through a change in the dipole moment, making it a useful frequency range for study of these energy states for molecules of the proper symmetry.
-->bro, bagi link boleh? nak study sikit...hehe

Tak silap our human body and the living things also has small amount of electricity which means that energy boleh disaluarkan kepada those batu2 mineral to produce infrared. (my guess :P)
-->berkenaan tubuh manusia, tenaga yg diceritakan tu lebih kepada frekuensi asli...ia bukan pasal infra red sebenarnya...tapi info ni aku tak dapat dari "dunia sains" tapi lebih kepada japanese traditional method, "reiki" (betul ke aku eja ni?)...sejenis ilmu tentang tenaga cam Qigong Cina la...tapi Qigong lebih fokus kepada tenaga dalaman, reiki lebih kepada tenaga alam semesta...itu yg reiki terangkan pasal batu mineral yg diguna kat spa2 tu...sebab dipercayai frekuensi asli batu2 tersebut sama dengan frekuensi asli organ2 tertentu manusia....so, bila bergabung, ia akan wujudkan resonans...

But in the context of penapis air ni, i would say the infra red function doesnt really meet the purpose of penapis air becos in the end, kita nak tgk ape kotoran yg penapis air yg kita beli tu bleh tapis. Breaking up the water molecules into smaller clusters would only be additional and is not considered as one of the filtering process :)

-->mmg bagi aku bukan kelebihan pun sebenarnya...cuma, aku tertarik denga perbincangan "how they create the infra red energy"...sebab aku rasa, perbincangan kita bukan setakat filter air dah ni...dah lebih dari tu...
--> alaa...macam cerita pH la jugak...sebenarnya, berapa pH air bukanlah satu kelebihan (sumber dari WHO), tapi sesetengah orang salah faham tentang kelebihannya, termasuklah aku sendiri sampailah bro datang dan jelaskan tentang makanan beralkali...
neomorpheus Post at 6-1-2010 19:45 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

Brutal Publish time 8-1-2010 10:32 PM

segar sikit kepala otak pepagi lagi dah pikir benda2 hi tech mcm nie... huhuhuhu
satrianaga Post at 7-1-2010 08:56 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
hehe...
otak kalau lama tak guna, berkarat bro...
tapi takpe...cam aku cakap dulu...ia pasti berguna untuk bisnes bro...

aku_blur Publish time 9-1-2010 12:57 AM

aku pernah pergi satu kedai jual pelbagai jenis water filter...

die rekomen kat aku satu brand tah hape name...

'ini air manyak bagut ma...energy water punye" aku balas "brape pH die?"

"aiyark...saya sudah cakap kan energy water"...aku balas lagi "saya tanya pH die jer..."

pastu die pot pet cakap dalam bahasa cine ngan kawan die...

tibe2 die cakap "lu mau beli ke talak mau...kalau talak takpa laaa"

aku balas "aiseh tokey...lu ingat mau jual ini water filter sama budak skola kaa"...

aku pun blah...ape punye nyonya laa....kalau tak tahan kena soal dek pembeli, jangan bukak kedai laa....

neomorpheus Publish time 9-1-2010 08:22 AM

71# aku_blur

Itulah banyak water filter pakai cakap jer energy la, nano la etc padahal tak de ape pun..

satrianaga Publish time 9-1-2010 11:28 AM

68# Brutal

aku tak remove tapi ilang pas aku edit ada fakta tak betul... aku past balik

komen aku kale merah...

>>> sebenarnya cahaya juga sebahagian daripada bidang getaran. Frekuensi visible light berada pada tahap yg lebih tinggi daripada infra red. Sama macam gelombang bunyi.. ada frekuensi yg boleh kita dengar ada yg tidak boleh kita dengar. Begitu juga dengan mata?ada gelombang tertentu yg kita boleh nampak dan ada yg tak boleh nampak?seperti yg aku cakap tadi setiap jasad mampu memancarkan gelombang sendiri. Kesan daripada sifat semula jadi sesuatu jasad tersebut. Ciri2 nie yg telah dimanupulasikan utk pelbagai guna manusia. Cth FTIR;
揑nfrared spectroscopy exploits the fact that molecules have specific frequencies at which they rotate or vibrate corresponding to discrete energy levels (vibrational modes).擺/size]
http://en.wikipedia.org/wiki/Fourier_transform_infrared_spectroscopy#Fourier_transform_infrared_spectroscopy
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation
http://en.wikipedia.org/wiki/Light

>>> Formula nie bukan sahaja untuk tenaga nuclear tetapi juga untuk menerangkan bahawa setiap jasad di alam semesta yg mempunyai jisim mempunyai tenaga. Malah setiap unsure mempunyai half liofe yg tersendiri. Contoh seperti isotope lithium dia mempunyai half life yg sangat pendek hanya 838ms. Sbb bahan2 lain kita tak nampak kesan tenaga dia kerana dia punya half-life telalu panjang.
http://en.wikipedia.org/wiki/Radioactive_decay

>>> frekuensi tambahan nie mai dari FIR yg dipancarkan oleh bahan yg diorang guna?dan bahan nie perlu ditukar dalam tempoh yg tertentu.

Brutal Publish time 10-1-2010 10:06 PM

Post Last Edit by Brutal at 10-1-2010 22:17

73# satrianaga
masa aku reply tu takde post tu...maybe tgh edit cam ko cakap tu...

anyway, komen aku pasal infra red dan e=mc2 ada kat post #68

Brutal Publish time 10-1-2010 10:09 PM

72# neomorpheus
pengeluar nak untung lebih je...janji dapat jual...
sebab tu penjual/ejen kena ambik tahu pasal produk...
cuba ambik satrianiaga sbg contoh (bukan nak puji aa?), masa aku baru2 kenal dia kat forum ni, dia cuma cam penjual Bio-Aura yg lain...tak tahu pun details pasal produk dia...tapi sekarang, aku rasa bukan calang2 orang boleh beat apa yg dia tahu...

satrianaga Publish time 11-1-2010 07:37 AM

Post Last Edit by Brutal at 10-1-2010 22:17

73# satrianaga
masa aku reply tu takde post tu...maybe tgh edit cam ko cakap tu...

anyway, komen aku pasal infra red dan e=mc2 ada kat post #68
Brutal Post at 10-1-2010 22:06 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

http://www.colorado.edu/physics/2000/quantumzone/index.html
nie satu lagie link yg menarik menerangkan mcm mana electromagnetic radiation terhasil dari atom.

apa yg aku paham, radiation nie terhasil apabila electron bergetar didalam dia punya orbit. getaran nie juga memberi perubahan kepada energy level atom tersebut.

getaran nie berlaku sgt kecil atau boleh dikatakan electron melompat diantara sub-orbit didalam orbit tersebut.

Brutal Publish time 12-1-2010 10:07 PM

Post Last Edit by Brutal at 12-1-2010 22:11

76# satrianaga
sebenarnya semua atom bergetar...electron pula, sentiasa bergerak mengorbit atom...itu yg ko akan jumpa petala 2p, petala hibrid semua tu..mmg ada tenaga kat situ, tetapi dalam jumlah yg kecil...radiation natural pun ada, tetapi dalam jumlah yg boleh diabaikan...sebab tu kalau ko "ON" radiation sensor dan set pada yg paling kecik/sensetif, ko akan ada bacaan, tapi rendah...tenaga yg besar ialah tenaga apabila ko pecahkan atom tu...tembak nukleus kat atom tuh...
radiation ni adalah untuk atom yg unstable secara relatifnya...

link yg ko bagi tu menarik la...ia terangkan dalam bahasa dan konsep yg mudah...walaupun asas, tapi amat berguna kalau baru nak berjinak2 dengan bidang kimia nih...mana ko jumpa link nih?

satrianaga Publish time 13-1-2010 11:41 AM

Post Last Edit by Brutal at 12-1-2010 22:11

76# satrianaga
sebenarnya semua atom bergetar...electron pula, sentiasa bergerak mengorbit atom...itu yg ko akan jumpa petala 2p, petala hibrid semua t ...
Brutal Post at 12-1-2010 22:07 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

aku jumpa link tu lepas google ngan mcm2 nama...
memang senang gila nak paham explaination dia... tapi syg comp aku tak leh tgk dia punya animation tuu...

bukan sahaja bidang kimia... tapi jugak bidang kuantum fizik...

zamzuri_a Publish time 19-1-2010 01:03 AM

BAHAYA AIR REVERSE OSMOSIS (RO)

Post Last Edit by zamzuri_a at 19-1-2010 01:15

Proses Reverse Osmosis (RO) adalah proses di mana air dipaksa mengalir melalui membran separa telap. Proses ini akan menapis keluar beberapa bahan cemar daripada air bergantung kepada saiz zarah pencemar.Di atas faktor ini RO dianggap sebagai cara yang effektif untuk merawat air minuman.

Bagaimana pun siatem RO mempunyai kelemahannya yang tersendiri. Sistem ini menghasilkan air yang akan mendatangkan beberapa masalah kesihatan dalam jangkamasa panjang.

PENYERAPAN KELUAR MINERAL DARI TUBUH
Pertama, kalsium (Ca) dan kalium (K) merupakan bahan mineral yang umumnya dijumpai dalam air asli. Kalsium merupakan bahan mineral yang sangat penting dalam proses biologi tubuh.Sekiranya tubuh tidak mendapat mineral kalsium yang mencukupi untuk proses ini ianya akan diserap daripada tulang! Penyerapan keluar kalsium dari tulang akan merendahkan ketumpatan tulang dan boleh menyebabkan osteoporosis di usia tua. Kajian juga menunjukkan individu yang mengamalkan meminum air RO akan mengalami kekurangan mineral yang pelbagai.

AIR MINUMAN MENJADI BERASID
Kedua, air RO adalah penyerap yang aggresif apabila ia bersentuhan dengan udara. Secara teorinya ia besifat neutral dan mempunyai pH7. Malangnya air RO menyerap karbon dioksida dari udara dan menjadikkannya bersifat asid. Beberapa kajian lain juga mengaitkan penggunaan air RO kepada penuaan dan penyakit yang berkaitan dengan pengumpulan bahan berasid dalam badan seperti penyakit kardiovaskular.

MINERAL DISERAP UNTUK MENEUTRALKAN TUBUH YANG BERASID
Ketiga, kehadiran garam mineral menjadikan air sedikit beralkali. Apabila mineral-mineral tersebut ditapis keluar air RO menjadi sedikit berasid. Tubuh akan cuba meneutralkan tahap keasidan ini dengan menyerap mineral dari tulang dan gigi. Penyerapan mineral ni akan merendahkan ketumpatan tulang dan boleh menyebabkan osteoporosis.

AIR MINUMAN KURANG ENAK
Keempat,kehadiran mineral memberikan sedikit rasa kepada air. Kehilangan mineral dari air akibat proses RO menyebabkan air kehilangan rasa dan kurang enak untuk diminum.

Rujukan:
http://www.healthilluminationproducts.com/page/distilledwater
http://www.aquasanacanada.com/Dangers-of-RO-Water-sp-19.html

aura77 Publish time 19-1-2010 08:50 AM

79# zamzuri_a

air mineral jenama sea master tu ...rupa2nya air RO...baru aku perasan...tapi dah berbotol2 aku minum....:(

jiran adik aku ada guna air RO ni...bukan buat minum je...mandi...membasuh pun pakai air ni...baru2 ni dia kena kanser...tak tau la ada kah berpunca dari air ni...
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10
View full version: minta nasihat penapis air yg terbaik dan harga murah