bitaraX Publish time 8-1-2010 03:09 PM

Buat Master di Universiti Malaya sekarang hanya perlu dapat gred C dah boleh lulus...
UM start buat rombakan pada tahun 2006...
matabelalang Post at 4-1-2010 09:28 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

Tak sangke grade Universiti Malaya begitu rendah sekali.
Aku masuk Universiti Utara Malaysia buat master in Business Administration syarat nak lulus is B dan CGPA MINIMUM is 3.00. Kalau tak dapat, jangan harap boleh grad.

bitaraX Publish time 8-1-2010 03:11 PM

master kalo keje gomen perlu kalo ko nak nek pangkat ker 48..... dan ke atas....
teky Post at 7-1-2010 10:30 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

Emmm, nope, tak perlu. Boss aku M48 tak ade Master, just 2nd Class Lower Degree sahaje....

tokwan_jantan Publish time 11-1-2010 08:18 AM

Post Last Edit by tokwan_jantan at 11-1-2010 16:24

syarat nak sambung master mesti sekurang2nya dpt kelas kedua tinggi, atau CGPA 3.0... dlm bidang pengajian yg kita nak sambung buat master... (itu syarat dlm buku...), memandangkan mutakhir ini universiti2 tempatan kita berlumba2 nak ranking yg baik, nak kejar universiti penyelidikan, nak dapat title universiti apec... (dan segala macam title yg lain).. yg mana salah satu kayu ukurnya ialah bilangan pelajar ijazah tinggi... master dan Ph.D, jadi universiti2 kita berlumba2 mengambil pelajar master dan Ph.D... sama ada dari dalam mahupun luar negara... keadaan ini mungkin membuka peluang kpd sesiapa shj yg nak sambung study ke peringkat master & Ph.D, khususnya dlm secara penyelidikan sepenuh masa...

izati_abc Publish time 11-1-2010 10:41 AM

Post Last Edit by izati_abc at 11-1-2010 10:43

24# sipuDina

aku pon nk tanye soklan yg sama mcm sipudina jgk....nape kwn TT nk sambung master? just sbb minat aje or utk career advancement? bg aku pekerja kjaan (bkn academician) x perlu sambung master pon unless ade cita2 nk berenti dr keje gomen tu n nk jd academician (lecturer n so on).....ade master x affect pon utk kenaikan pangkat (aku menjawap soklan teky skali)...lantikan dlm kjaan depends pd 3 kelulusan aje....SPM, diploma n degree....utk kenaikan pangkat dh x pakai master or Phd pon...bila dh keje dlm gomen....either ko naik pangkat secara KPSL or PTK aje exam, coursework n sbgnye)....

tp sedikit clarification la ats posting sipudina tu.....maybe kwn tuan umah ni mcm aku kot....aku ade degree...tp aku skrg menjawat jwtn utk post diploma.....aku mmg pegi iview utk post W41 (akauntan) tp aku x dpt post tu....org lain la yg dpt...tp aku ni dikira rezeki sbb dioffer utk post penolong akauntan (W27).....aku ade dua cara je utk naik ke jawatan yg lg tinggi...samada aku tunggu vacancy utk W41 n apply (which is sgt ssh la kan nk tunggu vacancy tu)...or aku keje je la lama2 kat sini n naik pangkat dlm skim diploma ajela melalui PTK (27-32-38)...tp gaji mati aku sehingga gaji org post diploma ajela.....heheh......aku xtau la kwn TT ni in the first place mmg apply utk jwtn diploma ke camne.....aku rasa kalo nk naik gaji...bkn dgn cara master la...either pegi mintak keje lain sesuai dgn kelayakan or tunggula tpt keje skrg ade kekosongan jwtn degree...or buat je la mcm aku....naik je la pangkat dlm skim diploma tu aje......

kalo satu hari nnt aku mcm nk amik master la kan...mesti la aku x bercita nk keje tpt skrg lg...maybe aku nk jd lecturer la plk kot.....hmm...professional course yg aku amik skrg pon x abis2 lg sbb duit tadak.....;P

hantu_poyos Publish time 11-1-2010 05:32 PM

aku dah smbg masuk uitm..amik master eng:lol:

kokaya Publish time 11-1-2010 07:28 PM

Jangan la cakap Masters or PhD utk lecturer je,walaupun tak salah mencuba bila dah dapat tuċŽƒelah lecturer PhD sekarang start DS51. Giler tinggi! (dikalangan gomen la).

Dalam askar dan PDRM ada dekat 30 orang dengan PhD. Masters entah berapa ramai. Tak de pun dalam pekeliling atau keperluan Jabatan nakkan Masters PhD ni. Kat Kementerian Pendidikan dekat 500 orang with PhD. Bila nak naik pangkat atau wujud post baru, Masters/PhD ni ada peranannnya

izati_abc Publish time 12-1-2010 11:49 AM

46# kokaya

heheh...aku x kata pon master or Phd ni utk leccturer aje...adik aku pon ade amik Phd....bkn lecturer pon...tp dia menjurus ke arah nk jd academician la.....bg aku personally.....mmg kalo aku nk practice dlm bidang aku....mcm aku ni accounting la kan....aku x akan amik master or phd....baik aku amik professional cert kat pro bodies mana2 mcm ACCA, MICPA or CIMA.....then amik la license ngn MIA.....yup mmg org pandang pd sape yg minat nk sambung belajar ni....tp dr segi konteks keje kjaan la...aku mmg x npk sgt kat mana applicablenye kelayakan master or phd itu...ni pon aku bercakap dr konteks sempit aku yg bekerja kjaan la...sbb aku x npk sgt pon org yg sambung belajar ni diiktiraf kat tpt keje aku ni...kat tp lain aku x tau la....aku tgk colleague yg sambung master n phd kat sini pon....bkn nk pencen keje gomen pon...siap dh plan nk mintak keje lain lg...jd lecturer or tutor.....

so terpulang la pd sape2 nk amik tu....kdg2 dlm hidup ni...kita kene tanye diri kita...what we want to do or to be next? plan for 5 or 10 yrs forward....sbb tu aku tanye kwn TT tu....nape in the first place nk ambik master tu? kalo krn minat je nk belajar lps tu xtau what to do next...x guna jgk.....lain la kalo korang ade duit spare n xtau nk buat ape....mmg better la sambung belajar.....kalo mcm aku ni...kene pk mana priority la.....

just my 2 cents ok :C

kokaya Publish time 12-1-2010 01:44 PM

47# izati_abc

cakap le awal2 ko ni budak akaun...memang CIMA, CIPA, CIDA, CIKA apa ke bendanya haluan ko. Jabatan kau memang tak iktiraf Masters/PhD ni.

jangan ingat bidang makanan ni pun sama. call mana2 Food Dept IPTA mesti ada orang gomen sedang study kat sana. Majoriti ambil BSc!ni semua golongan pembantu makmal makanan lah ni.

tapi bagi sains makanan/dietitian....laluan seterusnya ialah Masters/PhD kat IPTA/S. Begitu juga dengan sains kesihatan malahan doktor medic pun. Staf dan pegawai anak2 buah aku, kalau sendiri2 ambil Masters/PhD memang aku take note. I am a very senior orang gomen. jadi visiting lecturer kat IPTA/s maktab polis askar. aku ada both world; gomen dan academician. Naib Canselor mintak aku jadi lecturer tapi malas nak supervise budak-budak ni. aku dah kerja/dipinjamkan kat banyak kementerian dah.

generally di gomen (kecuali tempat kau)kalau kena bandingkan 2 orang yg lulus PTK, siapa yg belajar adance part time akan di dahulukan kalau ada new post.

outLAw Publish time 12-1-2010 02:09 PM

aku dah smbg masuk uitm..amik master eng:lol:
hantu_poyos Post at 11-1-2010 17:32 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

same lah...amik master in built environment :lol:

izati_abc Publish time 12-1-2010 04:58 PM

48# kokaya

heheh...tu pendapat aku je no harm la...aku npk posting ko ni mcm hangin je...hehehe...aku mmg bdk akaun n aku bg contoh aku...tp aku bg opinion secara general utk sume bidang......x kira la makanan ke hape pon.....lgpon aku keje di tourism....bkn org dlm bidang akaun pon...n colleague yg aku ckp amik master n nk continue phd tu pon bkn bidang aku pon...dia mass comm ape...aku ckp generally aku npk kat tpt aku ni master x diiktiraf......aku x ckp sume tpt ok...so no harm...jgn marah2.....:lol:

aisha112 Publish time 18-2-2010 08:00 PM

sonok tgk owg ada degree..n bole wat master...tp aku,,ada diploma jea..tadak rezki g nk sambong degree...tp syukur dpt keje gomen gna diploma ney,,,, : )

lurve82 Publish time 18-2-2010 10:24 PM

51# aisha112

congrats..tu la namanya rezeki..

aisha112 Publish time 18-2-2010 11:59 PM

51# aisha112
congrats..tu la namanya rezeki..
lurve82 Post at 18-2-2010 22:24 http://eforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

thx...yea...syukur alhamdulillah...rezki kot keje ... mgkn berkat ikot ckp parent...hehe

tikusbiru Publish time 19-2-2010 10:27 PM

34# mawarkota

btol ! sokong sangat2... sedap je nk downgrade kan budak2 uitm...
kwn ko tu amek kos aperr yg xde 3pointer ke bwh??
kalo stakat diploma @ amek kos merapu2 ...haruslahhhhh!!
kalo kos engineering @ accountancy.. xde maknenyee
suke ati je cakap org bodoh la aper la..
cakap tu pikir dlu..jgn men lepas je..
ye la..mne tao kot2 org tu de family prob ke..
ader financial prob n kne keje part time sara adik2 lg ke..
ke parents dier divorce ke...
ke dier ni sakit ke.. xleh g @ xleh fokus dlm klas ke..
kiter xkenal dier..so jgn suke2 ati nak judge org ok??
huh!! emo tol ak ngan org blagak PANDAI nih..
sekian, t.kaseh :L

aisha112 Publish time 19-2-2010 10:33 PM

34# mawarkota
btol ! sokong sangat2... sedap je nk downgrade kan budak2 uitm...
kwn ko tu amek kos aperr yg xde 3pointer ke bwh??
kalo stakat diploma @ amek kos merapu2 ...haruslahhhhh!!
kalo ...
tikusbiru Post at 19-2-2010 22:27 http://eforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

sgt2 stuju...... jan lh downgrade dak2 uitm sgt....ngat uitm ney cokia cgt kea,,,,sdgkn...dak2 uitm lh snang dpt keja...tgk dak tuh, wlpn pkai diploma jea..dpt gax keje gomen kn....

zila_hakimie Publish time 21-2-2010 10:08 PM

Zila ada sorang kwn nih. Klu x silap pointer bawah 2.75.
she manage to undergo master.
But in the same Uni she obtain degree..

Zila amik master tiga thn sudah UKM. bit tough.
have to maintain above 3.00

Tp jgn set 3.00, tu kira cukup2 mkn.
Cuba set at least 3.50.
Buleh aih.

Buat kwn TT, gud luck.

Apa yg zila cerita, pengalaman zila 3yrs ago.
skrg tak th lah plak syarat2 master nih.

Apapun, nk buat apa, kena tegar. xleh leweh2-lembek-lotek.
Master nih klu x mantain pointer, Uni buleh tendang,
sia2 saja nti..

aisha112 Publish time 22-2-2010 12:21 AM

Zila ada sorang kwn nih. Klu x silap pointer bawah 2.75.
she manage to undergo master.
But in the same Uni she obtain degree..
Zila amik master tiga thn sudah UKM. bit tough.
have to maintain ab ...
zila_hakimie Post at 21-2-2010 22:08 http://eforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

i adore u zila,,,,muda2 g daa ada master plus on goin phd,,, : )

camflo03 Publish time 22-2-2010 05:19 PM

sy suka tpoik ni sbb sy pon tgh pplan utk smbng master.minta izin dr TT nk mintak pendapat dr forumer2 sekalian.

sy ada degree in comp. science with cgpa above sket je dr 2.75.tiba2 perasaan nk study tu meluap2 sbb sy akui sy take for granted masa buat degree (IPTS) due to several factors.jd rs regret sgt bila tgk keputusan + not attending my convo too.jadi sy rs sy nak tebus balik.

ikut perancangan, sy nk ambil master in Public Admin or Project Mngt.both are coursework. reason why sy pilih PA sbb sy nak masuk gomen dlm bidang pentadbiran so sy prefer to hv a proper knowledge in admin before sy proceed.utk PM lak more to enhanced my knowlegde for future career in private sector esp in project based.

sy lebih harapkan course PM tp sy tak de basic in housing industry based on my degree tapi sy just cuba mana tau ada rezeki.agak2 chances utk sy dpt course PM tu ada tak??apa pendapat kalian utk course PA tu??

aisha112 Publish time 22-2-2010 11:44 PM

sy suka tpoik ni sbb sy pon tgh pplan utk smbng master.minta izin dr TT nk mintak pendapat dr forumer2 sekalian.

sy ada degree in comp. science with cgpa above sket je dr 2.75.tiba2 perasaan nk stu ...
camflo03 Post at 22-2-2010 17:19 http://eforum6.cari.com.my/images/common/back.gif
for me,,,,, pa is ok lh...job pn byk (if im not mistaken)

sitisitu25 Publish time 23-2-2010 07:02 AM

13# juwaini

yeke?aku dulu diploma kat uitm..belajar mcm nk rak..1st day daftar je sem, esok nyer terus pegi library study..ehhehe..tp result tak 3.00 pun everysem.. cuma almost2 jela..lecturer pun ramai yg suprised aku tak grad ngan second upper at least..sbb bg derang aku mmg good student.

tp time degree..dgn ade keje,anak, suami plus mcm2 komitmen lg..leh lak aku score 3.00 everysem..lg la..degree lak tu..cara study-sama je mcm diploma dulu..skrg degree kat ukm plak..subjek lebih kurang sama je..bezanya, uitm fully english..ukm fully bm..

so, uitm susah or ukm terlebih senang? orr maybe sbb 1 jela..dulu ade financial problem..skrg dah takde sbb da keje..hehe..
Pages: 1 2 [3] 4
View full version: CGPA rendah, leh sambung Master ke?