nurakashah Publish time 2-2-2010 03:17 PM

nose drop... saya pernah try nose drop nie..saya saja2lah try sbb org ckp bagus hingus cepat kering..memang x berhingus tapi rasa mcm x selasa hidung sbb lendir tersekat..

MrsJohn Publish time 2-2-2010 03:50 PM

nose drop... saya pernah try nose drop nie..saya saja2lah try sbb org ckp bagus hingus cepat kering..memang x berhingus tapi rasa mcm x selasa hidung sbb lendir tersekat..
nurakashah Post at 2-2-2010 03:17 PM http://eforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

kalo nose drop macam iliadin...tak bleh pakai continously, rase lepas seminggu kene stop...u beli kat farmasi ke doc yg kasik?

cmf_phoebe Publish time 2-2-2010 04:09 PM

emm anak ku pun penah kena pnenomia even aku amik prevenar tu
paed ckp kekadang due to virus yg berbeza tu pasal kekadang terjadi gak kes terkena
but prevenar tu nasib la kaver infection2 lain gak cam ear blood tak silap

anyway..setelag masuk 2nd mon ni
aku decide tkr paed
coz ku dah dgr kahak yg byk n cam berengus
kalo camtu mmg dah broncitis n if demam lai aku cuak la
coz demam tu kire mmg dah kena attack la
so semalam doc tu bagi antibiotik
1st time la selama 1 bln ni
on singulair pun dah sebln tp still tak kebah2
so far tgk bg antibiotik n tkr ubat kahak dia dr ventolin ke apa syrup ntah
tgk ada perubahan
dah ok sket...batuk dan kurang n selsema pun dah ilang..
harap2 ok la

apple_pie Publish time 2-2-2010 05:43 PM

ape sebab die bagi antibiotic? me rase paed tak senang2 bagi antibiotic, especially for babies...unless kalo ade infection, demam ke ape....kalo still active gitu paed mmg takkan bg antibiotic.... ...
MrsJohn Post at 1-2-2010 16:20 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

MJ, masa g jumpa first paed tu, suhu bb naik sket, tp still below 37.5..time tu paed tu ckp mcm ni tak consider demam lagi. tp xsure knapa dia bg jugak antibiotik tu. time tu jahil lagi, so terima jekla..:D

apple_pie Publish time 2-2-2010 05:44 PM

oh ya, apple baru dpt 1 petua ni from mak mertua n kawan opis. just wanna share wif uolss di cni. dorang kater, sapukan kapur + limau nipis kat dada baby, insyaallah baby bole sembuh slowly...apple pun lom try lg. igt hari ni nk tryla...:)

mek_ja Publish time 3-2-2010 12:02 PM

30# MrsJohn

Betul, betul, betul...

Lagi elok baby sakit sekejap masa sedut dari sakit berpanjangan tak sudah... My baby kena suction 3 kali sebab banyak sangat... Kesian yg amat, mama dia tr ...
kikilalat Post at 22-1-2010 12:49 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

betul..betul..
mmg sedih sgt tgk

ank i 1st time kena sedut kahak masa umur 2 bulan lebih..

sebelum ahli fisio buat..mlm2nya nurse yg ambik sedut
masa tu kita tak boleh masuk...just dok dgr dia nangis dari luar je la
esknya...bila ahli fisio buat
uwaaaaaaaaaaaaa....mcm tu rupanya...sedih sgt
mmg trauma gile rasa
ngan darah2nya kluar...mmg cuak gila rasa:'(

nasib baik la dgn ahli fisio tu skali je
mcm org bilik seblah...
ank dia kena 3 kali..tiap2 pagi
huh...lagi la trauma

cmf_phoebe Publish time 5-2-2010 12:15 PM

mek
anak aku 5 hari dok sepitak
tetiap pagi kena bt kahak tu
dah tangan berbalut pastu bile kena sedut kahak tu mmg phobia al dia
ni nampaknya lepas amik ubat kat SMC cam ok sket batuk nya
agaknya dah sebln lebih batuk dpt antibiotik tu mmg kuarkan kuman
now mmg dah tak daebatuk
pastu ventolin pun dia tkr ke ubat lai
tgk cam kahak dah tak de
tu pun sibuk nak air sejuk la apa la
tak bagi melalak
wei if ko singulair tak guna sound aku ek
aku rasa kena continue ni
hehe

mamapea Publish time 18-2-2010 11:18 AM

rayyan pun batuk berkahak dh lama...bila dh baik kena blk...
mggu lps bw g klinik kita jumpa dr hakim hamzah...ada forumer yg suggest dr ni...
tp tak baik gak la...tak serasi kot...rayyan takdela batuk teruk pun cuma dlm sehari 3-4 kali je dia batuk tp blh dgr kahak tu...kalau tak ok gak esok nak bw g klinik kesihatan...terus ke kaunter h1n1...doktor cek detail...

honeybee1802 Publish time 18-2-2010 11:28 AM

adehh..anakku dah kene selsema,asthma,excema...minggu lepas kan menggila panas..hingus meleleh balik,dah..batuk start balik...then resah jek nak tido..rupanyer badan pun rs gatal..cian sungguh dia..skang start balik singulair,seretide,antihistamine,ngan cream for eczema..doc ckp telur suh pantang dulu ler...aku pun mmg tak kasik sbb ngk abgnyer dulu mkn telur abis naik bisul2..

masrini Publish time 11-3-2010 03:02 PM

my bb 4 mnths kene bronchitis.. paed yg ckp.. huhu.. mcmane nakwat ek.... doc kate makan masa utk baik.. cian bila tgk dia batuk..

azzahra83 Publish time 18-3-2010 04:10 PM

salam
just nak share my experience having anak yg batuk lama. :L

it comes with selesema jugak. At first batuk aje, then dpt selesema and come demam pulak. Part demam i berserah aje dgn doktor, guna ubat klinik... alhamdulillah pas 2 hari baik dah.

part selesema and batuk pulak, i tak bagi ubat klinik lama2, bila nampak tak berubah pas 3 hari, i tukar kpd Hurix Gamat Bermadu. Alhamdulillah baik sikit tp tak habis lagi... so i do some homework.

i found out that susu pun boleh lekat kat kerongkong baby, sbb lemak daripada susu. i mmg bagi anak i minum susu tgh2 malam jugak, sometimes during day pun kurang sangat minum air, dahaga je minum susu.

mmg susu lembu pun boleh buat heat kan (sbb tu ada yg alergy). so what i do is i talked to my son utk naikkan balik minum air kosongnya tu dan banyakkan minum air suam (utk cairkan kahak). ubat hurix pun continue. Alhamdulillah cara ni berkesan, pas 3-4 hari i notice dah kurang sangat2 dan now pun dah takde, except hingus dia aje ada. tp now dia dah tak on medication, since sikit2 aje.

so mothers boleh try cara ni kalau berkesan. my son now 2 years 2 mths, malam pun tak minum susu dah, minum air kosong je. ;P

sitinur Publish time 10-4-2010 01:42 AM

anak sy pon slsema+batuk(umur 1t8b)..tgah mlm time tdur msti dia tjg..dah masuk sminggu..
ubt pon dah abis..biasa mmg pegi klinik kita(w.maju)..esok p skali lagi..risau gak takut kena lelah..sian dia..

kutie Publish time 14-4-2010 06:52 PM

bahaya la bb batuk lama ni...last 2 weeks my bb kna tahan dkat wad 4 hari..dia x pnah batukn selsema tp lps hntar nursery, dia tkena jgkitan kt bb lain..lama sgt..dkat sbln then refer to paed...sbb klinik xtau ank sy mcm mn sbb x dmam n sgt aktif
msk kt wad dorg bg nubilizer 4 jam skali..then 6 jam skali...skrg Alhamdulillah dh sihat..nsib blum kena jgkitan paru2

s2m3r Publish time 21-4-2010 10:06 AM

my bb 4 mnths kene bronchitis.. paed yg ckp.. huhu.. mcmane nakwat ek.... doc kate makan masa utk ba ...
masrini Post at 11-3-2010 03:02 PM http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

anak saya pun dulu masa 8 bulan kena bronculitis....jangkitan pada pangkal sebelom masuk paru2 dia..tu menyebabkan dia batuk dan berkahak..mmg kena admitted 5 hari...nebuliser.....sedut kahak.....lepas tu ok..tapi lately ni cam dengar lagik kahak dia.....bila jompa doctor doctor kata ok..still pantau lah

jgn biarkan anak batuk2 dan berkahak dalam jangkamasa lama...
kalau boleh..jompa paed....dapatkan nasihat.....amik xray jika perlu....

alusmitai Publish time 14-5-2010 12:14 PM

Saya nak tumpang cerita gak pengalaman saya pasal baby batuk & kahak ni. Anak saya dari umur dier 8 bln start batuk + berkahak, almost tak putus2. baru abih ubat, start balik. last2 saya pegi satu klinik dkt wangsa maju (bukan klinik kita), saya memang dah lama kenal klinik ni sebab panel ofis dulu. doctor ni saya suka sebab dia bnyk explain dkt kita.

Dkt klinik ni, jgn harap dpt ubat batuk yg ngantuk tu, pantang!! doc tu kata, ubat batuk jenis tu, is cough suppressant, tahan batuk. kalau tak batuk, mcm mana kahak nak kuar. bila kahak tak kuar, tu yg terkumpul dlm paru2, jadi mcm2 penyakit lain. kahak tu memang mengandungi kuman, so paling penting, kena buang kahak.

Cara rawatan dia; memula baby dikasi nebulizer utk cairkan kahak/hingus. pastu, Doc ni akan buat tepuk2 belakang tu, bukan saja to babies, org2 tua yg dtg klinik tu, semua ditepuknya! doc pun ada buat suction to buang kahak, memang nampak sakit, tapi doc ni akan siap tunjuk kat kita betapa lembutnya getah yg jolok masuk tu. so bukan sakit la, cuma uncomfortable. masa suction tu, kalau baby nangis, lagi bnyk kahak kuar.

Then doc akan ajar 'rawatan susulan' dkt umah. Kita kena wapkan baby kerap, to cairkan the kahak. doc tu ajar cara wapkan baby pakai air dlm rice cooker, memang berkesan. alternatively, kita bole pasang shower panas dlm bathroom, tutup pintu, biar steam air panas tu penuh dlm bilik, then bawak baby duduk dlm tu. Bila kahak dah cair, and baby batuk2, digalakkan bantu baby muntahkan kahak tu kuar. Doc tu juga akan ajar cara tepuk2 baby tu dgn betul.

Sejak pegi jumpa doc tu, anak saya takde la terus baik tak kena batuk langsung. tapi lepas tu jadi lebih manageable and kurang kerap. Kita sebagai parents pun kurang panik, sebab ilmu dah tambah sikit.

Harap forumers bole dpt sikit info dan peace of mind dari pengalaman saya. Sori kalau ter-panjang, bnyk pulak nak diceritakan!

ajiqah Publish time 14-5-2010 02:22 PM

Reply 55# alusmitai

just wondering, klinik mana ni kat wangsa maju? paed ke?

alusmitai Publish time 14-5-2010 02:33 PM

Reply 56# ajiqah

klinik wangsa, sect 1, wangsa maju - doctor nadir khan. kalau after 5pm, doktor sarah. dekat area Maybank Islamic banking branch

harimau76 Publish time 22-6-2010 08:38 PM

my baby 7 months old pun dah start berkahak ni..dia start dapat sejak umur 6 bulan..maybe jangkit dr budak2 kat umah babysitter...masa bwk gi klinik dr kasi neb sbb dah ada bronchiolitis..pastu tak baik gak bawak gi spital ampang amik neb... dah nak baik skrg dah mula berkahak balik and batuk2..dah 3 hari dah..mmg risau aku dibuatnya...lucky dia boleh tdo dgn nyenyak...

sudutgamat Publish time 5-9-2010 05:11 PM

kenape tak cuba ubat batuk herba pankajakasthuri......tapi sekarang ni susah nak cari ubat ni

airuslufia Publish time 15-9-2010 11:59 AM

nak tanya, sapa ada pengalaman dengan paed kat hospital tawakal? sbb ingat nak bawak anak-anak ke sana pulak..
Pages: 1 2 [3] 4
View full version: Baby batuk x baik2...Risaunyer...