hakass009 Publish time 21-6-2010 12:02 PM

Post Last Edit by hakass009 at 21-6-2010 12:04

dan lagi..............

Kelayakan Isteri Mendapat Nafkah:

Isteri yang layak mendapat nafkah mestilah isteri yang sah atau isteri dalam
‘iddah raj’i atau ‘iddah yang boleh dirujuk kembali, ertinya ialah ‘iddah dari talak
satu atau dari talak dua di mana ‘iddah talak tiga tidak berhak diberi nafkah
kerana ia adalah talak yang tidak boleh dirujuk kembali. Oleh itu seandainya
isteri tersebut tidak mendapat nafkah yang adil dan mencukupi daripada suami
atau dia dikasari oleh suami, maka dia boleh mengemukakan tuntutan atau
saman di Mahkamah Syariah kecuali seseorang isteri itu nusyuz (derhaka)
kepada suaminya, curang dan sebagainya atau tamat tempoh iddah maka dia
tidak berhak untuk mendapat nafkah.

Contoh Pengabaian Nafkah:

Terdapat sebilangan suami yang mengabaikan tanggungjawab kerana:

i) Mempunyai isteri yang berpendapatan lebih atau sama dengannya dan
suami tersebut menganggap bahawa sudah mencukupi untuk isteri
menanggung sendiri perbelanjaan rumah tangga dan dirinya.

ii) Bertujuan untuk mendidik isteri agar tidak menjadi boros.
Menuntut Hak

Apabila isteri menyedari kesilapan yang telah dilakukan oleh suaminya maka si
isteri hendaklah:

1. Menasihati suami secara lemah-lembut dan bersopan tentang
tanggungjawabnya atas dasar tidak mahu menderhaka kepadanya.

2. Mencari orang ketiga yang boleh dipercayai dan dihormati untuk
menyedarkan kesalahan suami.

3. Merujuk kepada mahkamah syariah.

Begitupun Islam mengharuskan si isteri mengambil haknya meskipun tanpa
pengetahuan suami (sekiranya keadaan sudah terdesak) kerana pernah
diriwayatkan oleh Aisyah r.a. bahawa Abu Sufyan iaitu seorang sahabat
Rasulullah SAW yang cukup kaya, bersifat terlalu kedekut dalam memberikan
nafkah (belanja) kepada isterinya sehingga isterinya nekad mencuri wang
suaminya. Hindun, isteri Abu Sufyan itu mengkhabarkan halnya ini kepada
Rasulullah SAW. “Sungguh Abu Sufyan adalah orang yang kikir (kedekut). Ia
tidak memberiku belanja yang mencukupi bagi diriku dan anaknya, sehingga aku
terpaksa mengambil hartanya tanpa pengetahuannya. “ Rasululah menjawab,
“Ambillah sebanyak mana yang mencukupi dirimu dan anakmu dengan wajar.”
(Bukhari dan Muslim)

Kesimpulan

Sebuah hadis mengatakan yang di antara maksudnya: “Rasulullah SAW
bersabda… seorang lelaki adalah pemimpin atas keluarganya. Dia akan ditanya
tentang kepimpinannya…” (Muslim). Maka di sini seorang suami akan diminta
bertanggung jawab tentang ahli keluarga yang di bawah tanggungannya
termasuklah urusan pemberian nafkah.

Oleh itu, sebagai ketua keluarga, sama ada isteri meminta atau tidak, memberi
nafkah tetap menjadi tanggungjawab seorang suami kerana sesungguhnya
Rasulullah SAW amat membenci umatnya yang bersifat bakhil terutama kepada
pasangan yang telah melahirkan zuriatnya malah sifat bakhil ini juga adalah
termasuk bagi orang yang tidak menggunakan tenaganya untuk berusaha
mencari nafkah untuk diri dan keluarganya.

Sebaliknya mengharap isteri bekerja
untuk menyara kehidupan rumah tangga mereka. Golongan ini akan dibalas
dengan berbagai-bagai ancaman di akhirat kelak di mana baginda ada bersabda
dalam sebuah hadisnya bahawa orang bakhil itu jauh daripada Allah, jauh
daripada syurga, dan pergaulan manusia, sebaliknya dekat dengan api neraka.
Manakala orang yang dermawan itu dekat kepada Allah, dekat kepada syurga,
dekat dengan manusia dan jauh dari api neraka. Maka sewajarnya seorang
suami yang benar-benar bertanggungjawab pasti akan dapat melahirkan
suasana damai dan harmoni dalam rumah tangga. Tidak akan berlaku masalah
ketidakadilan, penganiayaan dan sebagainya.

cubajaya Publish time 21-6-2010 12:06 PM

kawan aku selalu citer yg MIL dia selalu tepon anak dia mintak duit dapur sbb xde lauk nak masak tapi yg ada kat kampung tu FIL dia, adik lelaki dia. FIL dia ada pencen dlm 2k jugak tp x penah bg MIL. yg dia tahu cukup masa, makannnn....:mad: kawan aku hangin sbb laki dia selalu suruh dia terkejar2 bank-in kan duit, masa tu jugak hehehe....
so aku musykil jugak, kalau dah tua mmg laki x payah bg duit kat bini ekkk, sbb anak2 dah boleh bagi duit. tp kawan aku kata, laki dia mmg bagi tetiap bulan, bayar duit keta mak dia lagi tp mak dia selalu lah mintak dr masa ke semasa, esp bila ramai2 kat kampung huhu...

Hana Publish time 21-6-2010 12:18 PM

btw... naper sblm kawin dulu tak pikir atau bincang...

luv was blind?!pengecatbintang Post at 19-6-2010 10:33 http://mforum1.cari.com.my/images/common/back.gif

yehaa...love is blind..
seblum kawen, mmg tak nampak pasal duit2 nie. DUIT itu tak penting. yang penting, dapat kawen. :lol:

selepas kawen, baru tau DUIT tu penting.

;P

hakass009 Publish time 21-6-2010 12:23 PM

Replyhakass009

adakah laki die paksa die keje?
adakah die memaksa diri bekerja sbb takmo dok...
kudajantan77 Post at 21-6-2010 11:50 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

si minik ni dh berkerja lama seblm dia kenal lakik dia yg skang nih...dlm mase berkerja tuh walaupon dia hanya lah seowng admin asisstant yg bergaji kire2 1K++...dpt lah dia membeli sebuah rumah...dan sebuah kereta...mase bercheta semua nya indah..walaupon bunga2 "ketidaksempurnaan" tu ade....

lakik nih berjawatan dan bergaji lebeh besar dr minik dia...pas kawen br tahuk yg lakik dia mmg ske mengambil kesempatan keatas minik..dh lah dok umah pree minik punya...bile minik sakit minik kena bayar duit kinik sendrik...walaupon leh kelim balik...dh lah bayo sendrik...nak soh teman kan pong takmo....

bile preggy beli kelengkapan..check-up..duit bersalin...sume duit minik...duit tak cukup minik kena pinjam ngan mak pak minik..
baju raya minik ngan anak...minik kena pike sendrik...sbb lakik wat2 lupa ingatan...makan kat umah hari bekerja kena kungsi bayar...sbb minik yg salah x sempat nak masak...kerja jauh...minik kerja kat USJ...umah kat kajang...

bila turn nak balik raya kat kg lakik...lakik takmo kalah ngan adek badek lain..nk kasik duit raya kat sedara mara mak pak lakik jumlah beso2...so minik kena top- up...klalau tak kasik perang dingin..kena pulau...kalau belah minik nye sedara lakik tak pernah nak kasik sedekah duit raya....

tu antara luahan ati member hakass nih...dh puas nasehat dia gi ngadu kat pejabat ugama...tapi dia takott lakik dia wat larik anak dia...

so abg kuda...agak2lah kan...sapalah gerangan yg memaksa member hakass nih untuk berkerja...:sweat3:

mder Publish time 21-6-2010 12:24 PM

pada aku .. nafkah zahir terdiri drp 3 keperluan asas iaitu:-

1) makanan asasi yg mengenyangkan . ...
kudajantan77 Post at 21-6-2010 11:32 http://mforum1.cari.com.my/images/common/back.gif

aku punya pendapat pun sama macam hang.........

Fantaghiro Publish time 21-6-2010 12:42 PM

si minik ni dh berkerja lama seblm dia kenal lakik dia yg skang nih...dlm mase berkerja tuh ...
hakass009 Post at 21-6-2010 12:23 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif
wallaaaaaaaaaaaaaaaa.... dulu2 kupikir lakiku sekedekut2 laki yg ade kat donia neh...rupa2nya ade lagik yg lebih teruk dari laki akuk...
syukur...laki ku pun dah berubah jadik laki yg lebih pemurah dari dulu...{:1_152:}

MrsJohn Publish time 21-6-2010 12:59 PM

nak rase nafkah 100% dari suami, jadi le stay at home mom...hehehhehhehhe;P

adranatasya Publish time 21-6-2010 01:01 PM

Adakah kesimpulannya, if gaji suami hy mampu nak duduk rumah flat PPR, tp bila dicampur gaji isteri boleh duduk rumah kondo, isteri tersebut tak patut merungut sekiranya nafkah tidak diberi dengan cukup? Klu gaji suami hy mampu beli handbag 80% discount kat JJ, tp isteri yg bekerja sendiri mampu pakai bag coach, jgn merungut suami tak mampu beli bag yang isteri mampu pakai? Klu gaji suami hy boleh beli lauk, telur, ikan bilis, sayur, ayam sebulan sekali, makan kat luar tak mungkin mampu, perlukah isteri merungut suami gagal menyediakan belanja dapur yang dimahukan isteri yang perlu berbelanja lauk ayam tiap2 hari, makan luar three times a week?

To me, nafkah dan tanggungan melihat kemampuan suami dan taraf hidup yg boleh diamalkan mengikut gaji suami. Sekiranya suami mampu provide semua termasuk kemewahan yang diperlukan, mmg a blessing (isteri pun tak perlu bekerja sbb semua sudah mencukupi), tp klu suami hy mampu setakatnya, isteri bekerja untuk membantu meringankan beban suami bg mengecapi kehidupan yang dimahukan. Cuma jgn sampai dipijak kepala -- a-z isteri bayar, gaji suami, dia simpan!

hakass009 Publish time 21-6-2010 02:19 PM

Adakah kesimpulannya, if gaji suami hy mampu nak duduk rumah flat PPR, tp bila dicampur gaji isteri...
adranatasya Post at 21-6-2010 13:01 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

khennnnnnnnnnnnnnn........

kudajantan77 Publish time 21-6-2010 02:40 PM

Reply 24# hakass009

yappedaaaa laki kawan ko nih .. dengan bini sendiri pun berkira sampai camtu .. berkira sikit2 sudah la .. dia guna alasan bini nak keja untuk melakukan pemerasan (extortion) .. mmg bijak paler otak dia ..

tapi bini nih pun satu bengap jugak .. patut diajar laki die yg tk sedar diri tuh .. setakat gaji RM1K++, benti jer lahhhh .. biar laki die takleh buat alasan lagi nak peras bini ..

bagitau laki die ...
1. nak jual rumah .. jangan nk usik duit jualan tuh .. it's my saving solely hokayyyy ..
2. nak benti keje .. so lepas nih tunaikan la tanggungjawab hang bagi nafkah sepenuhnya termasuk cari rumah baru ..
3. nak jual kete .. sbb dh tkyah pegi keje ..

pastu kite tengok laki die gelabah ke tak .. kalo gelabah, ambik peluang negotiate budget rumahtangga spya lebih adil .. kalo tak gelabah, buat jer betul2 .. sambil tuh buat keje sambilan online atau dari rumah, dan rahsiakan semua pendapatan ..

hal nafkah nih dah ditetapkan hukumnya sebagai garis panduan asas .. tapi masih boleh dirunding asalkan kedua2 pihak redha dan bertolak ansur .. kalo tak boleh tolak ansur payah la .. kalo salah sorang tak hepi mesti susah nk orgasme .. errrrr, mana pegi thread orgasme ekkkk ..

hakass009 Publish time 21-6-2010 02:51 PM

Replyhakass009

yappedaaaa laki kawan ko nih .. dengan bini sendiri pun berkira sampai camtu .. ...
kudajantan77 Post at 21-6-2010 14:40 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

dah puas dah nasehat kan dia..kenkadang rase nk lempang muka dia pon ade...

kudajantan77 Publish time 21-6-2010 03:02 PM

Reply 31# hakass009

kawan ko orgasme tak? .. kalo banyak sangat tk puas hati, susah nk orgasme woooo .. baik ko tanye die cepat .. aku tunggu nih ..

hakass009 Publish time 21-6-2010 03:13 PM

Replyhakass009

kawan ko orgasme tak? .. kalo banyak sangat tk puas hati, susah nk orgasme wooo ...
kudajantan77 Post at 21-6-2010 15:02 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

dah tanye...

dia kata mende sedap dia layan jerk....muahahahahaaa

ParinAmat Publish time 23-6-2010 12:14 PM

tanggngjawab istri pada somi pun kena nilai balik:
1. somi pulang kerja adakah disertai layanan yg baik, penampilan yg baik, tuturkata yg baik?
2. adakah menjaga maruah somi dgn menjaga maruah diri terlebih dahulu?
3. keluar kerja atas izin somi, maka adakah aurat,tutrkata dijaga selayaknya sbg isteri pada seorang suami?
4. adakah bila somi memandang menambahkan cinta suami padanya atau hanya sekdar utk tanggungjawab dan rutin harian?

meh muhasabah meh..

raindie Publish time 24-6-2010 10:29 PM

tanggngjawab istri pada somi pun kena nilai balik:
1. somi pulang kerja adakah disertai layanan yg...
ParinAmat Post at 23-6-2010 12:14 http://eforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

ai agree {:1_152:}{:1_152:}kene jaga maruah asben dlu..
tokleh cite keburukan asben kat org lain..:shutup:

misy Publish time 25-6-2010 08:41 AM

Salam semua.

Saya nak tanya pada kawan2 di sini mengenai isu nafkah. Kalau nafkah batin tu mungki ...
Piaggio84 Post at 2010-6-18 17:08 http://mforum4.cari.com.my/images/common/back.gif

ni yg aku terbaca

Saad bin Abi Waqas r.a menceritakan bahawa rasulullah s.a.w pernah bersabda:’Nafkah (infak) yang kamu berikan semata-mata kerana Allah nescaya diberi pahala oleh Allah; bahkan apa yang kamu berikan untuk makanan isteri kamu (perbelajaan rumahtangga) akan diberi pahala juga oleh Allah." - (al-Bukhari)

Huraian
Perkahwinan dalam Islam bukan sekadar untuk memenuhi tuntutan biologi terhadap satu sama lain, malah satu daripada tanda kekuasaan dan kebesaran Allah Yang Maha Esa (ar-Rum, ayat 21). Iaitu kekuasaan-Nya menyatukan dua makhluk yang berlainan jantina serta mempertautkan hati kedua-duanya dengan ikatan kasih mesra. Maka, suami yang baik ialah yang menyayangi serta melindungi isterinya dari perkara berbahaya atau memudaratkannya. Suami ialah ketua keluarga yang bertanggungjawab memastikan isterinya memperoleh keperluan hidup seperti tempat tinggal, makanan dan pakaian yang secukupnya. Suami juga hendaklah membimbingnya agar selamat daripada api neraka. Firman Allah bermaksud: "Kaum lelaki itu ialah pemimpin dan pengawal yang bertanggunjawab terhadap kaum perempuan, oleh sebab Allah melebihkan sebahagian mereka atas sebahagian yang lain, dan juga kerana orang lelaki telah memberi nafkah daripada harta mereka..." (an-Nisa: 34)

DanIno Publish time 8-11-2011 03:02 PM

dah tanye...

dia kata mende sedap dia layan jerk....muahahahahaaa
hakass009 Post at 21-6-2010 15:13 http://mforum6.cari.com.my/images/common/back.gif

Erti hidup adalah pada saling memberi dan saling menerima, dan saling bertolak ansur.
Orang berbudi kita berbahasa, orang memberi kita merasa. Kita memberi jadi sepatutnya penerima mesti paham bahasa ( paham2 sendiri lah ).

Ada ustaz yg jadikan tagline " erti hidup adalah pada memberi ", tetapi aku tak support 100% pernyataan ustaz ni.

mrsafif Publish time 8-11-2011 05:07 PM

somi syrsnye kurang 10x bg duit spjng kami kawin da dekat 6 thn...even boxer,bj,spender,stokin,tshirt sy yg belikan...tp bab gj sy die x kisah sy nk beli ape....terpulang asalkan x mintak duit die..
duit gj die -byr umah (w/pn nama sy),insurance ank2,byr segala bil,pampers,susu,personal   loan,yuran sekolah ank..
duit gj sy-byr bbsitter,loan,smpnn tabung haji sy n ank2,blanja dapur..

fire_place Publish time 8-11-2011 05:35 PM

walau isteri keje,suami pun perlu bagi nafkah.jgn ngat bini keje,dia lepas tangan.tp isteri tu pun kena tgk keadaan kewangan suami.jgn suami gaji sikit plus bayo hutang2 perabot isteri..bila suami xmampu bg sesuatu kita nak, terusckp suami xbg nafkah kat kita.

tp kalo suami aku walau aku ada duit sendiri,dia tetap bg aku gaji.kalo aku ada duit banyak hasil bisnes aku(guna modal dia),aku ckp nak bagi dua.mmg dia xamik,dia ckp tu duit aku.aku simpan je.kalo pinjam duit aku,aku xmintak ganti,tp diam2 dia ganti.

ajinomotonosuga Publish time 8-11-2011 07:04 PM

Salam semua.

Saya nak tanya pada kawan2 di sini mengenai isu nafkah. Kalau nafkah batin tu mungki ...
Piaggio84 Post at 18-6-2010 17:08 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

suami wajib kasik napkah zahir batin tak kire isteri keje ke tidak laa..

pada aku plak napkah batin tu lai susah dan perlu di pahami banding zahir

melayan isteri dengan baik...itu perintah nabi masa khutbah terakhir di arafah..itu napkah batin

cakap baik2..suara tak tinggi ngan bini, tu napkah batin, pendek kata jaga hati dia..pasei hati pompuan ni rapuh..terlalu sensitif..dah cengitu tuhan jadikan depa..mudah main air mata..sukeeeeeeeee pun nangis,, dukaaaaaa pun nangiss haa..tu napkah batin kene tau

kene kenal siapa wanita, psikoloji wanita, anatomi wanita, bioloji wanita, cita2 dan harapan soang wanita, cara wanita..ni seme napkah batin laaa

ingat cikedis ke..bayaq dan dapat sebungkuih..:lol: tapi kalo kita pandai layan oang, awek kat counter tu malah kasik diskaun beli cikedis kang haa pasal dia sukeeeeee cara kita layan napkah batin dia.. dia pun manusia gak

napkah batin secara umum maksud layan lah oang tu macam kita mahu di layani.kita suke ke kalo di layan kasor or bengkeng2? so kalo tak suka napa kita layan oang cengitu?

pompuan tak kisah sangat bab zahir..batin tu paling utama..makan nasik ngan ikan bilis pun depa redho kalo dah happy dengan suami depa

so paling penting kasik isteri bahagia..karang nak bini sampai 4 pun depa redho..tak caya tanya abang jem:lol:

oang pompuan ni sanggup mati kerana suami dia..branak tu sanggup mati ler..kalo dah cengitu layan ler bini baik2 ..hati dia

kalo suami btui tadak duit dan dia tau memang tadak duit..dan dia ada duit..dia rela hati top up laki dia

kalo dia tau duit laki abis kat POMPUAN LAIN..haaaaaaaa mangun2 tido tau2 anu dah kene bobbit..tauuuuuu tak pe:lol:
Pages: 1 [2] 3
View full version: apa erti NAFKAH?