kairizal Publish time 18-8-2010 10:10 AM

Post Last Edit by kairizal at 18-8-2010 10:12

Tak dapat 10K utk wat tembok keliling tinggi 5' saiz yang diberi....
AnisSuraya Post at 18-8-2010 08:48 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

abeh tuh kak, bapo duet den nk pakai nehh ??? kekawan, xder sapa ke yg nk komen sketch plan I neh ?? ok ke tak setiap raung tuh nampak selesa ke ???

4: Kawan mintak 120 skp n dia leh bagi I full plaster ceiling, tiling +resort konsep ? so masuk akal ke arge dia nih ? por just nk kasi I nitertarik ? rm120 tu apa yg termasuk? apa jenis tiling? nmcmana resort konsep tuh? fyi struktur rumah jer rm 80 dahcukup,lebih tu utk finisehs lah... pastikan apa yg diberi tuh dulu

Kalo kos rumah yang sekaki RM80-90 nieh, selalunya aper yang kontraktor akan provide dalam quotation dia ? ble ke kalo aku wat umah separuh wat 120 yang separuh lagi wat dalam RM90, penah ke owang buat mcm nih ??

AnisSuraya Publish time 18-8-2010 10:17 AM

Post Last Edit by AnisSuraya at 18-8-2010 10:33

abeh tuh kak, bapo duet den nk pakai nehh ??? kekawan, xder sapa ke yg nk komen sketch plan I...
kairizal Post at 18-8-2010 10:10 AM http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

Sketch pelan tu kalau ikut citarasa kak...mmg totally out...:$

yang pasal wat pagar tembok tu...dengan ukuran yang dibagi tu....total semua 349'...
ada yang kira 349' x RM100 = RM34,900.00
ada yang kira 349' x 5' x RM15 = RM26,175.00
ada yang kira 349' x 5' x RM25 = RM43,625.00

dan ada yang kira
349' x RM25 = RM8725.00 (tapi barang tuan rumah beli..dia ambil upah buat je.,)

nagaijau Publish time 18-8-2010 10:53 AM

abeh tuh kak, bapo duet den nk pakai nehh ??? kekawan, xder sapa ke yg nk komen sketch plan I...
kairizal Post at 18-8-2010 10:10 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

kalo ikut naga lak... mmg bukan taste naga plan tu...
tapi kalo itu yg u suka mesti u suka bila dah siap...
ntah2 kalo u tgk plan umah naga pon u tak suka....
japgi naga paste...

nagaijau Publish time 18-8-2010 11:20 AM

Post Last Edit by nagaijau at 18-8-2010 11:22

kalo ada yg tak seswai tolong komen...
ni GF...

nagaijau Publish time 18-8-2010 11:25 AM

Uploaded with ImageShack.us

gambo terbalik...

kairizal Publish time 18-8-2010 11:35 AM

huh leh tahan gak regenye buat tembok nih yer :)

yang pasal wat pagar tembok tu...dengan ukuran yang dibagi tu....total semua 349'...
ada yang kira 349' x RM100 = RM34,900.00
ada yang kira 349' x 5' x RM15 = RM26,175.00
ada yang kira 349' x 5' x RM25 = RM43,625.00

Kak AnisSuraya
Citer le skit aper design yang u suker ?sy nih lum tau suker design yg camner lagi.. so sekrg sketch ikut budget +- 160k n priority 4 bilik +3 bikik air.... plak tuh sy nk wat umah nih anytime ready incase kalo ader plam nk naik 2 or 1/2 tingkat lagi

AnisSuraya Publish time 18-8-2010 11:45 AM

Kairizal,

kak anis suka design rumah yang moden, simple dan praktikal...sketch yg dilampirkan tu mcm fesyen rumah sewa jer...ruang tamu n dining style zig zag jer..kemudian bilik tidur kat depan ruang tamu...bukan nanti jadi gangguan ke kepada anak2 yg nak masuk ke bilik dengan ada tetamu kat depan tu...(ni kak anis guess sendiri sebab x der tulis apa2 kat sktech tu..mcm lepas car porch tu masuk jumpa ruang tamu then belah kanan tu ada 2 bilik tidur then lepas tu dining/kitchen..belah kiri tu lak pastinya masterbedroom kan...)

Kenapa tak design ruang tamu terpisah dengan bilik tidur..jadi anak2 nak keluar masuk bilik pun tak ganggu tetamu..pendapat saja...

kairizal Publish time 18-8-2010 12:32 PM

tuh la kak sy pun terpikir jgk.. tp x tau luas yg ideal ngna rumah yg ciput disamping kewangan yg terhad :), sy ngn wife oung teringin gak rumah yg moden cuma sy ckp ngn kontraktor tuh sketch nih mmg nampak square tp nanti I suh le dia wat ader nampak ruper ckit ...soI tgh pikir nih camner nk sorok kan lalun ke bilik I ngn bilik yang lagi 2 tuh

minah_potpet Publish time 18-8-2010 02:42 PM

Kairizal,

kak anis suka design rumah yang moden, simple dan praktikal...sketch yg dilampirkan tu...
AnisSuraya Post at 18-8-2010 11:45 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

minah pn sama pendapat lebih kurang ngan kak anis..... klu nak sketch rumah ni elok kita determine dulu ruamg/space yang public & private...then boleh kita buat pengasingan dalam ruang tu dengan lebih sempurna..(ni minah ikut pendapat kont. rumah minah dulu):$

Mulan Publish time 18-8-2010 11:16 PM

Post Last Edit by Mulan at 18-8-2010 23:33

biasanya kalau nak sorok pintu masuk ke bilik anak2, pintu tu dibuat menghala ke dapur.

i suka tang bilik utama tu ngadap ke laman... kalau buat landscape lawa2... boleh taruk pintu kaca sliding, sambil lepak2 bilik, boleh tgk pokok2 ijau kat luar.

bila buat rumah dari scratch camni, macam2 idea boleh timbangkan... cuba explore kat www.bhg.com ..kat situ ada byk sampel floor plan... mcm rumah mat saleh tu semua dorang mmg consider privacy. pastu ada garaj dorang tu terus masuk dlm rumah... jadi kereta pun tersorok dlm garaj... dlm garaj tu jugak boleh letak barang2 macam stor jugaklah... tak nampak sepah2. pastu lokasi dapur diorang ni selalu ada tingkap mengadap ke pintu depan ke camtu... sambil dok dapur masak tu boleh tau sapa keluar/balik rumah...

contoh plan utk 3 bed, 2 bath macam ni... http://houseplans.bhg.com/plan_details.asp?PlanNum=6329 jenis linden apa ntah... western style ada, eastern style ada, ranch style ada...

try la tgk dulu...

seronok la TT buat rumah sendiri... dalam pening2 tetap happy kan?

good luck!

nagaijau Publish time 19-8-2010 07:52 AM

biasanya kalau nak sorok pintu masuk ke bilik anak2, pintu tu dibuat menghala ke dapur.

i suka ta ...
Mulan Post at 18-8-2010 23:16 http://mforum3.cari.com.my/images/common/back.gif

mulan nyer taste mcm naga gak.....
landscape depan bilik utama.... pastu buat kolam ikan....
kuar dari sliding dok boleh lalu titi kecil atas kolam....

naaim Publish time 19-8-2010 11:52 AM

Reply 11# otomen_taro

Ahahaha aku rs ko go too detail bro... mende2 tu takyah tau, coz certifiaction depa nih mmg dah lepas UBBL utk buat rumah. n si Akbal tu mmg dia ade JV dgn Faculty Civil Eng, UiTM utk testing, Certification & R&D...

rege kalo murah, si Akbal la, pasal Mat Engineering tuh pon amik dr dia. tp si Akbal ni jarang2 nak amik umah sesebuah... kalo development dia ambikla kalo individual project, susah sikit la, keje susahnya sama, margin sikit...

hmm apa yg ko nak tau pasal IBS Interlocking n utk pa bro? consumption sendiri? takyah la tau technical details kan, lainla ko ni mmg peminat... org beli keter pon tak ambik keisah pasal technicalities cmane enjin function, cmane gearbox function, cmane clutch.... lainkan org yg ade kepentingan n interest...

otomen_taro Publish time 19-8-2010 12:10 PM

Replyotomen_taro

Ahahaha aku rs ko go too detail bro... mende2 tu takyah tau, coz certif ...
naaim Post at 19-8-2010 11:52 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

ader kpentingan lor
nk siapkan projek akhir untuk study aku
that y aku nk detail dia..klu ko tau leh tlg aku ar
sbb menda gni bos2 compeni ibs ssh nk lyn budak2 study cam aku

otomen_taro Publish time 19-8-2010 12:12 PM

nk tau kandungan bata ibs..aku tau dia pkai tanah merah campur simen campur air
tp ratio dia tatau brape
pastu load nk test same xngan bta tnh liat
n segala2 tentang menda ni ar sng

naaim Publish time 19-8-2010 12:28 PM

Reply 34# otomen_taro

hadui, budak sekarang, cari bahan kajian kat forum... hadoi lawakla ko neh... pm aku lah weh... ade citer kat sini plaks

kairizal Publish time 21-8-2010 05:30 AM

hmmm aku tanya kontraktor @ kawan aku yg nak wat umah aku nih, dia kater dia akan test piling dulu n testing nih termasuk dalamquotation, so kalau mmg kena piling rumah dalam size 1000++ sqft akan kos dalam 5k-6k.
so kalau bajet aku no wat umah dalam 150k utuk umah size dalam 30X45 nih. camner aku nk buat supaya 150k nih cukup ?sebb kiraannye every sqft dia caj dalam 120skp tapi aku mintak dia adjust dengan material la so leh ke kalau ader yg bahagaian dia caj aku dlm 100 skp aper spec yang akan kontraktor bagi selalunya ?
selalunay buat rumah nih bahagian mana yang paling costly ? tiling ke ? kitchecn ke ? living hall ke ? electric equipement ker ??

otomen_taro Publish time 21-8-2010 01:45 PM

bab mekap2 lg yg highest;P

kerawangcraft Publish time 22-8-2010 11:37 AM

Reply 17# kairizal

Maaf bertanya, yang kaler cokelat kat plan tu apa?

Sekadar pendapat, seeloknya asingkan public space & private space. Contohnya sekalikan bilik2 tidur in 1 group. Sekalikan living & dining area. So that tetamu x akan pergi ke family area. Letak 1 toilet kat depan/dekat ngan living area so that tetamu tak masuk dapur. U may want to consider a small family area utk anak2 tgk tv & bermain. Lagi satu dinding biarlah in line supaya senang nak design beam & column, bukan saja utk rumah, tetapi juga utk roof. Contoh, dinding master bedroom & bedroom 2 eloknya satu line je, jgn satu depan satu blkg.

Again it depends on preference & lifestyle. Cuma rata2 malays prefer kalau rumah lebih byk dinding. Contohnye dapur berdinding & x nampak dari living area & pintu masuk.

kerawangcraft Publish time 22-8-2010 11:47 AM

Reply 25# nagaijau

nice plan nagaijau.

cuma if i were u, i would rather position the sinki on the left. So tetamu tak nampak i tgh basuh pinggan kat dapur. Tangga tu, better kalau naik terus dari open space & tidak disorok sgt. Supaya senang nak angkut naik barang2 besar, cth katil, almari, etc. Toilet fitting selalunya kita position sebaris je. Contoh kalau letak wash basin kat wall 1, wc & shower pon kat wall 1 jgk. Supaya memudahkan kerja2 piping. kalau tak nanti berselirat pipe dlm wall, susah kalau bocor.

just my view..

kairizal Publish time 22-8-2010 11:56 PM

Tem kasih atas nasihat nasihat sumer.. aku tgh ubah ubah ckit nihh.. x lama lagi aku post new plan aku , sekrg nih dah besaukan ckit built up.. 30X46
Pages: 1 [2] 3
View full version: nak tanya ckit sebelum start bina rumah nihhh