nana5788 Publish time 22-5-2011 12:53 PM

kalau anak demam/selsema

nk tanya ibu2 kt sini. kalau anak demam/selsema korang bg mandi x. waktu bila?
kalau selsema tu basah rambut x? ada org ckp jgn basah kepala kalau tgh selsema nnt lmbt ilang.

(posted by mobile)

nana5788 Publish time 23-5-2011 10:19 AM

x de org nk share ke?

leylapple Publish time 23-5-2011 10:26 AM

meh aku tlg jawab kan...

kalo anak aku demam or demam panas, aku akan lap2 badan dia..lebih kerap sebab nak bg panas bdn kluar...petua mak mertua aku, lumur dgn asam jawa..tp aku tak lumur, aku lap2 dgn air asam jawa..ada yg bagi lap dgn pucuk apa aku pun tak ingat...

pastu jgn lupa tepek cool baby kat dahi baby

kalo masih panas, dan takde penurunan dlm tempoh 24 jam, aku bawak ke klinik pakar...

jijot Publish time 26-5-2011 11:39 AM

mandi tetap bg mandi macam biasa..doc pun advised bg mandi supaya hilang panas..jgn lupa letak cool fever juga..

selsema boleh mandi...tapi jgn jirus air terus kat kepala dia..kalau nak lap2 air kat kepala dia boleh la sikit..

addicted Publish time 6-6-2011 04:56 PM

ni aku nk share petua dpt dr email..

> Jika anak demam...pastikan anak itu dimandikan 3 kali sehari supaya panasnya keluar. Memang betul pun masa ibu jadi cikgu Sains dulu ada topik kenapa air panas dalam cawan teh akan sejuk dalam beberapa minit? Ini kerana haba panas akan bergerak keluar mencari kawasan sejuk.... samalah dengan suhu badan yang panas tadi.

> Bila selsema ...tetap mandikan 3 kali sehari...supaya bila selepas mandi, lendir itu akan mudah keluar. Namun sayangnya ramai ibu2 hari ini ingat jika selsema anak sejuk maka jangan mandikan. Apabila ini berlaku.... anak mudah berkahak sehingga sesak nafas. Ibu cuba praktikkan setiap kali Nasa ada selsema, alhamdulillah maksimum pun 3 hari.

> Batuk....tetap mandikan 3 kali supaya panasnya keluar....dan bila tidur malam, sapukan minyak telon atau minyak burung unta dibelakang badan anak dalam jam antara 1-3 pagi, insyaALLAH kahaknya cepat beransur baik. Jika minyak terlalu panas, campurkan sedikit dengan minyak kelapa atau minyak zaitun sebelum di urut pada badan anak.

> Waktu mandi yang sesuai untuk anak ialah jam 8 pagi, selepas zohor dan sebelum jam 7 malam. Jika terpaksa mandikan selepas jam 7 malam, mandikan dengan air suam dan sapukan minyak panas selepas mandi supaya chest tidak mudah sejuk dan diserang selsema.

> Biasakan selepas mandi, sapukan minyak panas pada ubun2 anak, belakang telinga, tapak tanga, dada dan belakang dada serta betis dan tapak kaki. Ini membantu melancarkan peredaran darah anak juga secara tidak langsung.

>Kalau orang dulu, demam, batuk dan selsema tak bagi mandi....jadi panas tu akan terperap dalam badan dan lama-kelamaan boleh menyumbang kepada keadaan yang lebih teruk. Zaman dah berubah, bidan pun belajar sains dan teknologi :) Even doktor turut pesan, jika anak demam ...pasangkan aircond di rumah jika ada supaya suhu sejuk dan rumah tidak berkuap ....

>Bagi ibu yang menyusukan anak dengan susuibu, menjadi satu kelebihan dengan kerap menyusukan anak semasa anak dalam fasa tidak sihat supaya anak menjadi lebih bertenaga dan antibodi yang dibekalkan mampu melawan penyakit dengan cepat. Maka buat ibu baru....jangan panik. Banyakkan membaca, pasti luas pengetahuan.

asziemiworld Publish time 9-6-2011 09:53 AM

DEMAM? APA NAK BUAT NI ?

Pernah tak demam masa kita zaman budak-budak dulu? Mesti pernah dan apa yg mak kita akan buat? Bawa kita pergi jumpa doktor atau mak sendiri jadi doktor di rumah? Ada tak mak kita ambil tuala kecil,kemudian rendamkan dalam air asam jawa, pastu mak kita pun letak atas dahi kita. Ada tak?

Semestinya ada. Betul tak wahai sahabat-sahabat sekalian? Jadi di sini saya nak kongsi sedikit tentang ilmu FIQH PERUBATAN.

APA PETUNJUK RASULULLAH S.A.W UNTUK RAWATAN DEMAM?

1- Daripada Ibn Abbas r.a, Nabi s.a.w bersabda:

Sesungguhnya demam adalah drpd percikan api neraka,kerana itu sejukkanlah badan yg demam itu dgn air,atau baginda dengan kata lain adalah air zam-zam.
Bagaimana caranya? Begini, renjislah air kepada tubuh atau berendam di dalam air.

2- Daripada Anas bin Malik, Rasulullah s.a.w bersabda:
Apabila salah seorang drpd anda demam,hendaklah merenjiskan air sejuk ke atas tubuh badannya sebanyak tiga malam pd waktu sahur-

3-Daripada hadis Nafi’ bin Jubir,katanya Rasulullah s.a.w bersabda:
Apabila salah seorang drpd anda demam,sesungguhnya demam itu adalah sebahagian drpd api neraka,hendaklah memadamkannya dgn air sejuk.Hendaklah berendam dlm sungai yg mengalir,mengadap aliran air selepas solat subuh dan sebelum naik matahari dan hendaklah membaca Basmalah. Hendaklah berendam selama tiga kali selama 3 hari. Jika tak sembuh cubalah sebanyak 5x,7x atau 9x. Sesungguhnya ia tidak akan melebihi drpd 9x InsyaAllah..

4- Daripada Jabir r.a katanya:
Rasulullah s.a.w pernah menemui Ummu al-Sa’ib kerana melawatnya.Baginda bersabda:
“Kenapa anda menggigil? Jawabnya: Demam dan tidak ada keberkatan drpd Allah padanya. Sabda baginda s.a.w:
Jangan mencaci demam,kerana sesungguhnya ia menghapuskan kesalahan anak Adam,sebagaimana mesin penghembus api menghapuskan karat-karat pada besi.

Hadis Nabi s.a.w. Sebab itulah Nabi Muhammad s.a.w bersabda yang maksudnya:
“Setiap penyakit itu ada penawarnya kecuali mati”.

amni_naeim Publish time 4-10-2012 03:21 PM

DrSneez dapat mengurangkan gejal-gejala seperti:

· Hidung yang berair

· Selalu bersin terutamanya di awal pagi atau semasa persekitaran sejuk

· Gatal yang melampau di sekitar kawasn T di wajah.

· Melegakan pernafasan hidung yang tersumbat

· Mengurang batuk akibat selsema.

· Melegakan sakit kepala akibat tekanan dalam sinus.

Maklumat lanjut mengenai DrSneez bole LIKE page Amni's Online Shop. https://www.facebook.com/VariousBrandOfProduct

http://amninaeim2011.blogspot.com/

Boleh order melalui saya SHARIFAH 0143388017.

Harga RM50 sahaja..

Kos penghantaran Semenanjung RM6

Kos penghantaran Sabah/sarawak RM 9

Pembayaran melalui Maybank
153010484922 - Sharifah Nur Khafiah Bt Syed Mohamed

Barang akan diposkan pada hari yang sama jika pembayaran sblm 3 ptg...

Mas916 Publish time 4-10-2012 03:26 PM

jelum dgn daun bunga melur dan daun bunga raya, ramas ke2-2 daun sampai rasa sejuk. lepas tu jelum kepala bb.

amni_naeim Publish time 8-10-2012 04:51 PM

Selsema menganggu aktiviti harian anda? Hubungi sy untuk penyelesaian yang cepat dan tanpa SIDE EFFECT. Anak kecil selsema? Tidur tak lena berjaga malam? Hari-hari mengantuk nk pergi kerja? Saya ada penyelesaian yang cepat.
Ramuan Krim DrSneez :
Curcumin Longa (kunyit)
Nigella Sativa (Habatus sauda )
Foeniculum Vulgare (Jintan manis)
Coffea Arabica (serbuk kopi).
Hubungi saya untuk dapatkan DrSneez... Instant Sneeze Relieve~SHARIFAH 0143388017https://www.facebook.com/VariousBrandOfProduct/

silica_SiO2 Publish time 20-11-2013 02:16 PM

aku konfius gak nih..
anak aku selsema...berair idung...
ikot aku..aku pikir..die selsema pasal panas kepala
tak cukup air..
so aku mandikan acap kali..n opkos mandi basah kepala...

pengasuh plak ckp..
tak yah mandikan kepala,lap2 je?
mana 1 yg betul??

kalo demam..pon aku mandikan die cam biasa gak...
buh cool fever
bese demam cepat kebah..dah turun suhu biasa
kalo selsema mmg hazab. lamaaa nak baik..

puterijamu Publish time 10-2-2014 10:56 AM

silica_SiO2 posted on 20-11-2013 02:16 PM static/image/common/back.gif
aku konfius gak nih..
anak aku selsema...berair idung...
ikot aku..aku pikir..die selsema pasal pa ...

share pengalaman, kalau anak demam selsema, berair idung... saya mandi cam biasa tapi keringkan rambut yang besah tu cepat-cepat. risau gak bila anak selalu demam cam ni especially bila time demam selsema melanda taksa... mula la tak tido malam. baca punya baca.. terjumpa pasal ketahanan badan kanakx. so make it short, lepas tu saya bagi anakx makan minyak ikan & vitamin c, allhamdulillah lepas tu dah jarang dah pi melawat Doc dah... kalau ada masa jenguk kat sini.. the honest sharing base on the true experience... http://puterijamu.blogspot.com/search/label/Pintar%20Shaklee

Pages: [1]
View full version: kalau anak demam/selsema