#PenDrive Publish time 9-8-2011 08:44 AM

Misteri Bola-bola Api......confius2x

Nak tanya forumer yg arif pasal misteri bola-bola api......ini betul2 bukan cubaan.
Pernah jumpa 2x waktu kecik2, smpi skrunk still ingat.
Pe menda sebenarnya bola-bola api tuh?

Dulu, dlm katun usop sontorian(klu igt) ada gak diaorg gmbrkn usop berkwan ngn bola2 api tu....
Tp aku xde smpi ksitu...

starcity Publish time 9-8-2011 09:14 AM

kalau tak silap ada yg panggil tuju2
katanya tu mcm nak menghantar sesuatu kepada seseorg (sihir)
ada juga yg kaitkan dgn hantu penanggal

KayRail_Nwx Publish time 9-8-2011 09:27 AM

bola2 api ni sama ke macam orbs yang pernah digambarkan dalam mastika dulu tu?

#PenDrive Publish time 9-8-2011 09:41 AM

Reply 3# KayRail_Nwx

bola2 api nih.....bukan cm orb
sbb kita akn nmpk api tu sndri...
bhgn dlm,akan nmpk cm tempurung kelapa

dulu , aku pk meteorit....xthu yg mana satu yg btul....
so far, aku xde la kna kjadian aneh dan misteri sgt...

dua2 kjadian yg aku tgok adalah tyme mgrib lpas hbis smyg kt surau..
bersama member2, kbtulan aku nmpk dan bgthu yglaen..depa pun bru perasan
ada hrpn la sapa yg nk tgok...rajin2,dongak la keatas langit:P

KayRail_Nwx Publish time 9-8-2011 09:44 AM

Reply 4# #PenDrive

bukan hantu penanggal eh? yang terbang kepala je then ada isi perut semua tu.. hantu ni banyak sangat jenis. sampai xterkhatam. huhu

xoic726 Publish time 9-8-2011 09:46 AM

tiada ku sangka...bola2 api..heheh!!

orang cakap bola2 api ni penanggal..sebab dlm tu ada tempurung kepala...tak tau betul ke tidak...

mziskandar Publish time 9-8-2011 09:54 AM

aku dah beberapa kali nampak.. 1 kali kat bukit setiawangsa, yg lain2 kat area kg.

terbang x tinggi. dlm 10m dari aras tanah. x laju. kelajuaannya sama mcm org berjalan. after 2~3 sec, pecah mcm mercun tapi x de bunyi, x de asap.

perbezaan yg amat ketara dgn mercun das adalah dari segi kelajuan n cahaya warna-warni.

immortallez Publish time 9-8-2011 10:16 AM

tiada ku sangka...bola2 api..heheh!!

orang cakap bola2 api ni penanggal..sebab dlm tu ada tempuru ...
xoic726 Post at 9-8-2011 09:46 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

aku pun teringat lagu Achik & Nana tu:lol:
pernah baca yg dorang kata bola api tu kepala hantu penanggal
bila mlm dia terbang nmpk mcm bola api
tak tau la betul ke tak

melinda_gordon Publish time 9-8-2011 11:28 AM

aku pun teringat lagu Achik & Nana tu
pernah baca yg dorang kata bola api tu kepala hant ...
immortallez Post at 9-8-2011 10:16 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

aku pun dah tingat kat lagu tu tadi.,.:lol:

hitamputih Publish time 9-8-2011 12:52 PM

cuba gugel fireball, video pun ada

dari wiki -

Ball lightning is a hypothetical atmospheric electrical phenomenon, of which little is known. The term refers to reports of luminous, usually spherical objects which vary from pea-sized to several metres in diameter. It is usually associated with thunderstorms, but lasts considerably longer than the split-second flash of a lightning bolt. Many of the early reports say that the ball eventually explodes, sometimes with fatal consequences, leaving behind the odor of sulfur. There are records of free-floating glowing balls that occur in total absence of thunderclouds.

Vokuro Publish time 9-8-2011 01:01 PM

bola api saya pernah lihat pada waktu kecil di dusun kelapa berada di paras atas pokok kelapa tapi macam tak seram pun ala2 fenomena biasa tengok bulan etc sebegitu sahaja lah.

Capchai Publish time 9-8-2011 11:27 PM

Bola api ni memang wujud.
Dalam suasana malam yang damai tenang dan indah kalau dah terpilih utk melihatnya maka terlihatlah benda ni bukan semua orang berpeluang melihatnya.

Bola api ada tiga jenis yang pernah aku nampak tapi bila aku tanya dengan orang tua ku semestinyalah ia dikaitkan dengan kehidupan halus iaitu rakan kita makhluk jin.Aku tidak nafikan juga sebab kita tahu bukan kita je yang dicipta oleh Allah di dunia ni ada lagi makhluk lain iaitu jin.

1. Bebola api berwarna biru kehijauan saiz dan besar macam telur itik.
    bergerak tidak terlalu laju tidak seperti meteor laju sangat yang peliknya bila ditegur
    ditunjuk ia akan meletup/pecah....menghairankan.Orang tua ku kata itu adalah kiriman
    orang (santet).
2. Bebola api yang warnanya serupa bintang. Saiz & besar tidak tentu ada yang kecil
    dan ada yang besar sebesar telur ayam kampung.Benda ni aku nampak di hutan
   belantara dan hutan baru diterokai utk pembukaan ladang.Berapa kali aku nampak tak
   teringat macam 5 atau 6 kali.Semestilah waktu malam aja baru boleh terlihat benda2 ni.
    Ia bergerak perlahan sambil berkelip2 dan biasanya bergerak tak tentu arah macam
    kunang2 tu tapi kunang2 tu halus sangat.Bila aku tanya orang tua ku dia kata "jangan
    tegurlah orang sedang cari makan"...aku tanya lagi "siapa?"...orang tua kata " psss...jin"
3. Bola api terakhir aku pernah lihat sebanyak 2 kali aja, saiz sebesar bola sepak
    berwarnakemerah-merahan macam smile ni:@. Ia bergerak juga perlahan tidak
    terlalu tinggi hanya lebih kurang setinggi tiga tingkat aja dan bergerak mendatar
    naik turun sikit.Masa aku terlihat 2 kali benda tu waktunya 1/3 malam .
    Bila aku tanya orang tua ku... dia kata "Itulah lampu jin dia sedang perjalanan balik"

wallahhualam.Allah lebih megetahui ciptaanya dan aku bersyukur berpeluang melihatnya sekurang-kurangnya boleh juga aku ceritakan benda2 ni wujud kepada anak2 ku walaupun agak tahyul dan sukar utk dipercayai.

evilcooler Publish time 9-8-2011 11:55 PM

Reply 12# Capchai

Assalamualaikum..

Takde tahyul nye bro..org kata bila dah melihat baru percaya.

Semoga kita bertambah iman kita kerana percaya adanya makhluk ghaib lain di bumi Allah s.w.t ini.

juragan_malam Publish time 10-8-2011 12:54 AM

Reply 12# Capchai

Sama je penerangAn org tua ko ngan org tua aku. Ada juga benda lain yg turut bercahaya bila terbang malam, cthnya senjata, keris, lembing n lain2..yg ni x yah tegur sbb kalu kita kelip mata dia hilang.

Dulu masa kecik2 kalu kat kg time blk dari surau kalu ada majlis agama, selalu nampak lampu pelita berjalan kat tgh2 parit n kebun..tapi buat x tau je la sbb bukan dia kaco orang pun..

Kadang2 wak-wak pompuan ni siap panggil benda tu..buat lawak nak pinjam pelita la, ajak jln sekali la..so nampak la api tu makin laju mcm ada orang bwk lari..

(posted by mobile)

KayRail_Nwx Publish time 10-8-2011 06:28 AM

Reply 14# juragan_malam

bnd tu join sekali kt majlis agama tu kot. jin islam la tu..

cozack Publish time 10-8-2011 07:29 AM

ReplyCapchai

Sama je penerangAn org tua ko ngan org tua aku. Ada juga benda lain yg turu ...
juragan_malam Post at 10-8-2011 00:54 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

Tp pelik la, nape kat mjlis ilmu bende2 ni byk, cam kat pondok pon byk gak...huhu

juragan_malam Publish time 10-8-2011 09:33 AM

Reply 16# cozack

soh team paranormal siasat takkan jumpa punya..takat amik gambar orb je..ni api pelita/lilin jalan sebelah2..lagi menarik dari orb. tapi jaman tu mana ada camera dslr or phone yg canggih manggih...semua tangkap gambar pakai kepala otak je..

starbee Publish time 10-8-2011 10:27 AM

menarik 2... elok gak dari tgk orb yg kabur2 baik tangkap orb bercahaya terang.....

chekacheku Publish time 10-8-2011 10:53 AM

xnakla tgk benda2 mcm ni..huhu

redz85 Publish time 13-8-2011 04:52 PM

pernah nampak juga.. terbang di atas kepala aku.. menuju ke sebuah rumah.. semasa ia terbang, ada mengeluarkan bunyi whistling..

di dalam nya ada bola kecil berbentuk lonjong.. ada orang kata tu telur.. api nya berwarna ungu-oren
Pages: [1] 2
View full version: Misteri Bola-bola Api......confius2x