shahbp Publish time 27-11-2011 10:24 PM

LAW213: Ijazah Sarjana Muda Pengajian Undang-Undang, UiTM

Assalammualaikum..

Saya nak mintak pendapat atau pandangan mengenai kursus di atas kepada sesiapa yang pernah mengambil kursus berkenaan di UiTM. Soalah saya:

1. Apakah bezanya Ijazah Sarjana Muda Undang-Undang (universiti lain) dengan Ijazah Sarjana Muda Pengajian Undang-Undang di UiTM nie??

2. Bolehkah pemegang Ijazah Sarjana Muda Pengajian Undang-Undang di UiTM ni berkhidmat sebagai peguambela/Peguamcara, Majistret, Pegawai pendakwa atau Pensyarah Undang-Undang??

untuk pengetahuan semua, saya seorang anggota badan beruniform dalam bidang penguatkuasaan undang-undang, oleh demikian saya memerlukan pendapat atau informasi daripada sesiapa yang pernah mengikuti kursus berkenaan di UiTM. Saya mempunyai diploma. Saya pernah bertanya kepada beberapa pegawai kanan saya yang mempunyai kelayakan undang2 tapi mereka bukanlah dari lulusan UiTM, dan penerangan yang diberikan adalah berbeza-beza. Saya juga dah cuba search dari website Uitm mengenai prospek kursus ini tapi tiada penerangan yang jelas la. Diharapkan anda dapat membantu saya. Sekian, terima kasih.

tagas Publish time 28-11-2011 10:06 AM

Member sy ramai yg da graduate kos law uitm ni.ramai antaranya jgk yg da jd loyer n majistret.dgrnyer graduan law uitm adalah antara yg trbaik dimesia skang ni brbanding dulu2 yg top mostly lepasan um,uia n ukm.:C

shahbp Publish time 28-11-2011 11:18 PM

Reply 2# tagas

Ye ker tagas?? hmm... ade la jugak dengar2... graduan law uitm nie special cikit.. tak perlu amik exam 'bar council' dan boleh terus mendaftar dengan bar council dan menjadi peguam. Alternatif saya untuk proceed degree in law... Nak join UM... atau UiTM... tak sure lg... kalo ade sape2 peguam kew dalam thread nie.. sudi2kan la berkongsi cerita... prospek utk degree law nie cmne ye??...

fatehana Publish time 29-11-2011 11:36 AM

Replytagas

Ye ker tagas?? hmm... ade la jugak dengar2... graduan law uitm nie special ci ...
shahbp Post at 28-11-2011 23:18 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

exam Bar Council tue apa? {:questiono setahu ana klu sapa yg amik external degrees atau graduan luar negara yg x amik barrister kat sana kecuali graduates dr australia then diaorg kena sit for CLP exam dan klu lulus baru leh wat chambering, klu graduates dr universiti dalam negara lak x perlu sit for CLP exam, straight wat chambering then leh jadi loyer or may be can apply for judiciary lak
tp utk iols bagi penerangan mengenai kursus tue iols xde pengetahuan walaupun ramai member yg jd lecturer kat UITM merata tempat kat sini, masa iols wat degree dulu mmg ramai pakcik2 polis dan pakcik2 tentera dan sorang tue jd apa entah kat Risda yg dah agak berumur yg amik course Law nie

ryo_takahashi1 Publish time 29-11-2011 01:19 PM

ada sorang moderator yg hensem dlm porum ni seorang pensyarah undang2 UiTM...
nanti tgk dia nak reply ke takmo... ;P

shahbp Publish time 29-11-2011 02:52 PM

Reply 5# ryo_takahashi1

Betul kew? bagus gak tue... boleh dgr sendiri penerangan dari lect uitm ttg kursus nie.. Nak tau prospek kerjaya bagai... sebab dgree uitm ni ade perkataan 'pengajian'.... pengajian undang2... stakat leh ngajar law jer kew or.. practicing law? tu yg konpius...

fizamn Publish time 30-11-2011 08:23 AM

kalo nak practise kena amik honors koz yg sembilan bulan pastu kena wat chambering gak.. kalo x nak wat honors bley amik CLP..

kalo x nak practise nak jadik lec x perlu amik honors...

PLK 5 tahun w/o honors....
full time 3 years w/o honors...

tagas Publish time 30-11-2011 09:44 AM

ade member skang da jadik tpr n majistret..diaorg mengeluh study course law ni sampai kpale hotak bleh mendidih..punya la byk teori n case nak kena hafal..bila da keja lain plak cara nya..:C

Craver Publish time 30-11-2011 10:25 AM

Aku penah amek cos ni dulu tp smpi degree je. Aftr degree supposedly sambung LLB for a year then br wat chambering for 9 months. After that baru leh jadi lawyer. So far, mane2 classmate aku yg ambik cos ni yang abis smpi wat chambering tu sume dah jadi lawyer, xpun DPP. Ada sorg dah nk jd majistret dah. Aku? Heheheh.... Keje yg xde kena mengena dgn law lgsg.

Anyway, fyi, lecturer aku penah ckp, cos law dkt uitm & uia shj yg kat mesia ni yg bahasa pengantara adalah bahasa inggeris. So, it's an advantage for those yg blaja dkt uitm ni. Satu lagi, a piece of advice, law is not an easy course. Aku dulu kena ambik pre-degree for a year n half tp sbb repeat satu paper jd la 2 thn. After that sambung degree supposedly 3 thn, tp jd 4 thn sbb keje aku asek merepeat je. So, it took me 6 yrs utk just dapatkan degree. If aku sambung amek LLB then wat chambering, mau dkt 8 thn baru leh jadik lawyer. Satu lg, LLB ni once ko ada fail paper, ko kena repeat for the whole yr balik (seingat aku la, as what i've been told).

Craver Publish time 30-11-2011 10:32 AM

ade member skang da jadik tpr n majistret..diaorg mengeluh study course law ni sampai kpale hotak bl ...
tagas Post at 30-11-2011 09:44 http://mforum2.cari.com.my/images/common/back.gif

Btol tu. Imagine la eh, satu sem tu ko amek 5 subject. Setiap subject tu ada dalam 6 chapter. Dlm setiap chapter tu, ko kena hafal 3-5 case. So, ko darabkan 5x6x5=150 cases ko kena hafal. Itu baru satu sem. Kalo ko ada 6 sem? Pastu kalo nama omputeh bolehlah ingt sket2. Kalo nama cina? India lagi la kenkdg belit2 lidah nk menyebutnye... Mcm kes aku dulu, siap ada lecturer jenis yg salah eja nama pun leh kena potong markah. Itu baru hafal nama kes. Belum kena hafal fakta kes lg... Huhuhuhu...

tagas Publish time 30-11-2011 10:44 AM

Post Last Edit by tagas at 30-11-2011 10:48

Btol tu. Imagine la eh, satu sem tu ko amek 5 subject. Setiap subject tu ada dalam 6 chapte ...
Craver Post at 30-11-2011 10:32 http://forum.cari.com.my/images/common/back.gif

Huhu..teringat time study2 law dulu..susah btul nak ingat n matchingkan nama cases n fact..poneng2..amek course law ni ingatan n imagine kena kuat then kalo yg kaki goreng mmg sedapla pastu english kena power..:C yg penting panduan dia ipac..intro, principle, application n conclusion..

hotzzplate Publish time 30-11-2011 12:20 PM

senior2 & junior2 sy yg dh keje, mostly as L29 ramai la yg sambung degree part time kt UiTM..klu BLS 5 tahun, klu LLB (Hons) 6 tahun...

Klu awak nk practice, kena amik 6 tahun ler...tapi make sure la xde subjek yg kena repeat..sebenarnya study apa2 pon xsenang..tp study law ni byk teori & banyak la kena manghafal..pastu awak kena rajin imagine la klu nk senang hafal..

Selamat sambung study yer..
Saya pon nnk sambung LLM, may be kt UKM..tapi xtau lg bila..hihi..doakan saya yer..

SriAdila Publish time 30-11-2011 12:36 PM

UITM kan mmg glamour...mau ty lagi ka?...lahai..mcm berpelajaran tinggi tp ty soalan cam tak tau apa2.maaf ar cakap..takkan tak kenal UITM...semua orang tau maaa...Apapun mmg lebih elok bertanya sebelum sesat jalan...wish u good luck.

shahbp Publish time 30-11-2011 02:28 PM

Waa... bestnye dpt byk respon.... mmg sye tau kalo stdy law kene byk hafal case coz sye dah amik 4 paper law mase wat diploma dulu... To me... Law is very interesting subject but quite tough... cume sye keliru...ape itu LLB & Chambering?? 9 month course utk ape??? Kalau stakat ade ijazah pengajian undang2 tkleh terus jd lawyer kew?? Saye tak brp paham la... abg2 and kakak2 lawyer tolong jelaskan cikit kpd hamba yg naif nie..... ;)

anie_sa Publish time 30-11-2011 04:10 PM

Reply 14# shahbp

x tau la pasal U lain tapi UiTM setakat 2004, ada matrix 1 1/2 tahun, pastu masuk wat degree in law 3 tahun, pastu wat honours 1 tahun..bagi siapa yang nak practise jadi lawyer (advocate & solicitor) wat chambering 9 bulan. Chambering 9 bulan ni bukan wat kat U tapi legal firm..
so dalam tempoh 9 bulan macam practical la, ada course kat bar council yang nak kena attend macam ethics, etc..
abis je 9 bulan firm mana yang u nak kerja tu akan apply kan license tuk u
setakat yang i tau, law grad from UiTM ni x de beza dgn U lain, boleh je nak jadi lawyer ke, majistret ke, DPP ke.. kalau layak la

shahbp Publish time 30-11-2011 04:44 PM

Reply 15# anie_sa

ooo... baru la sye faham... thanks for da help..... hmm... ok.. akan sye pertimbangkan.... coz sye keje dlm bdg perundangan... mungkin law ni buleh jd pilihan sye untuk tingkatkan kerjaya... hmm... kene pikir semasak2nyer.... huhu ;) chambering tu mmg kene wat kt lawyer firm je kew??tempat lain tak leh kew??

merak7118 Publish time 30-11-2011 05:32 PM

Replyanie_sa

ooo... baru la sye faham... thanks for da help..... hmm... ok.. akan sye pe ...
shahbp Post at 30-11-2011 16:44 http://mforum.cari.com.my/images/common/back.gif

chambering mmg buat kt legal firm je..klu course lain tu istilahnyer cam praktikal la...masa chambering kita akan buat kerja2 praktikal, blh p court utk kes2 tertentu...theory & practical dua perkara yang berbeza...belaja law memang teruk tapi ok jer...masa merak buat LLB hons UiTM dulu sekelas la pakcik2 yg da bekerja ni...ada yg doctor, pilot, tentera etc...

klu shahbp nk try amik law bole je, tak mencuba tak tahu...tentang mana2 pilihan IPT tu merak rasa setiap IPT sama jer, yang membezakan ialah kualiti diri kita sendiri...gud luck {:1_149:}

shahbp Publish time 30-11-2011 06:37 PM

Reply 17# merak7118

Thanks for da info merak7718...... hmm.. I.Allah kalo ade rezeki and kesempatan mmg niat nak smbg stdy... Dulu mse class law lect saye slalu akn mintk pendpt ramai... ade yg pro and contra... happening sgt dlm class... tak ngatuk pun blaja time tue... antara student yg kuat btanye ttg sesuatu case tu adalah sye... slalu mintak pendapat/tips lect cmne nak score subject law... cume yg mencabarnye bila nak exam kene hafal byk contoh2 kes, nama2 org yg tlibat and court's decision....:lol:

qwertyguy Publish time 23-2-2012 01:33 PM

LAW213: Ijazah Sarjana Muda Pengajian Undang-Undang, UiTM

sy student undang2 uitm... kalau ijazah pengajian undang2 3 tahun je.. lepas grad, ade option untuk trus kerja or smbung LLB setahun.. kalau nk praktis, nk jd lawyer, kena sambung LLB setahun... LLB nie bukan mcm kuliah biasa, tp dalam simulasi pejabat or firm.

(posted by mobile)

awejeha Publish time 3-3-2012 01:08 PM

pernah dgr gak...law uitm dan uia je yg terbaik sekrg ni..um..dah jadi tak favourite lagi
Pages: [1] 2
View full version: LAW213: Ijazah Sarjana Muda Pengajian Undang-Undang, UiTM