CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NeoMatrix

[Dunia] PANAS: Syarat Bahasa Mandarin utk dpt kerja semakin berleluasa

cauvinism dah start menjalar kat UK

liberalisasi ekonomi spt yg diumumkan najib baru2 ini hanya menambahkan lagi keterpinggiran bahasa melayu dalam ekonomi dalam konteks malaysia...

susah gak kalau macam tu. nak buat cam mana, kebanyakan company memang cina punya, of course dia buat syarat sesuka hati

ekceli..tahu mendarin adalah kelebihan.. bahasa ini pon macam global konsepnyer...

Ni men hao ma??? Wo hen hao.

senang nanti nak communicate dgn cina doll ...

Follow Us
Kemasukan Pelabur Asing Punca Bahasa Melayu Terpinggir

It all started in 2002 when some Japanese investors told former prime minister Mahathir Mohamad that many Malaysian graduates were so poor in English that they were simply unemployable. There were serious communication problems. While Japanese factory managers had learned English, Malaysian graduates had not.

"You don't expect us to learn Malay language to communicate with our workers," one Japanese manager famously asked of government officials. "Even in China, the Chinese are rushing to learn English."

http://www.atimes.com/atimes/Southeast_Asia/GH25Ae02.html

PS: Tadak mana2 NGO mulayu nak demo ka?

...kenapa mulayu2 sangat takut belajar banyak bahasa? mungkin mulayu dah ditakdirkan bangang dalam menguasai bahasa, tengok lah mulayu cakap mulayu pun tak betul, terngok aje Munteri2 kita....

Tak payah belajar mandarin la...hanya mat Salleh tu Bodoh Dan racist saja....ketuanan melayu tu paling maju, mulia Dan Akan berjaya...

pyropura posted on 16-6-2013 11:53 PM
...kenapa mulayu2 sangat takut belajar banyak bahasa? mungkin mulayu dah ditakdirkan bangang dalam ...

Terus-terang bro, ramai jugak Melayu yang sesetengah kononnya penyokong ketuanan pun tak fasih dalam Bahasa Melayu. Tetapi puak yang sama ini sibuk benar nak kutuk bangsa lain tak fasih dalam BM.

spiderman80 posted on 17-6-2013 12:47 AM
Terus-terang bro, ramai jugak Melayu yang sesetengah kononnya penyokong ketuanan pun tak fasih dal ...

...kat mulaysia ni, hanya orang2 Sabah, Sarawak & Indon aje yang bercakap mulayu DGN BETUL....mulayu2 semenanjung haprak sehapraknya kalau bercakap mulayu....

kalau forum cari nak bagi kerja kena fasih bahasa mumu la pulak.. hehehe.

Bg aku sbb aku tgk bahasa cina ni bkembang maju,aku tak da hal.aku anggap je sama kpentingan dgn english language,so no hal bg aku..mmg dlm perancgn nak hantar anak sekolah cina atau amikkan kelas mandrin.tgh pikir.

Sbb bnyak kbaikkan.kalo org ckp cina letakkan mandrin sbb nak ambil kaum cina je bkerja tu xadillah.sbb kwn aku lulusan acc pandai ckp mandrin sbb nak belajar dr cina,diaorg dpt keje dgn cina.jd aku amik sbgai cabaran je.takkan kita ni nak berada takuk lama,pandai 2 bhasa je english&malay.kita bising2 org tempat lain,tak pun dikalangan kita sdiri dah maju kedepan..pandai pelbagai bahasa kita ketinggalan.typical melayu mcmnilah.so rebut jelah peluang nak pandai bnyak bahasa.

Aku agak lawak bila dlm mhi dulu ada sorg pgacara ni tegur lah.ada satu psidangan ni..tntg bahasa melayu..wakil2 luar negara sume berbahasa melayu fasih tp alangkah malunya yg dtg dr negara kita makan sambal belacan,lidah melayu asli..tp bila cakap dlm psidangan tu bahasanya rojak.pasal bcampur dgn bi.menteri2 yg konon nak memartabatkan bahasa melayu pun pe je hasilnya??anak menteri sdiri pun ckp bm lidah terbelit.

spiderman80 posted on 17-6-2013 12:47 AM
Terus-terang bro, ramai jugak Melayu yang sesetengah kononnya penyokong ketuanan pun tak fasih dal ...

Serupa je konsepnya dgn org yg beria2 pertahankan kesucian islam,tp sbnarnya tntg islam dia pun tak tahu,ajaran islam sdiri pun xikut.alih2 sound org lain jgn main2kan islam.tp gambo gaya hidup dia yg kuar buat aku pikir eh dia ni melawak ke.

tak keje dengan cina pun
tak mati lah

say no to cina

lan chiau lu olang la

saladin780 posted on 16-6-2013 07:46 PM
kesian..bahasa tamil jugak yang terpinggir

Bahasa Iban? Bahasa Kadazan?

dah lama perkara ni berlaku di malaysia..takde sapa nak bising pun...nanti kena cop racist
minah britain tu racist lah kot sebab mengadu masalah dia psl benda ni

saya suka mandarin, jom kita ambil kelas mandarin..mantapkan pelbagai bahsa dlm diri kita..

KERJA KOSONG (x perlu tahu b. mandarin x apa, asalkan berpengalaman, digalakan apply)

QS - IPOH
DRAFPERSON - PJ
DESIGN ENGINEER - SP

Haku amik mandarin sbg bahasa ketiga kat uni...
Bila dah keje terus x ingat apa yg aku belajar...
Harharhar....

perghhh sampai UK tue racis diaorang nie