CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20152|Reply: 127

Teruk Sangatkah Makanan Di Sarawak?

oleh Adib ZA

Terkesima juga membaca perkongsian yang satu ini. Jelas menunjukkan si empunyai diri yang menulis ini seorang yang kurang pengalaman, kurang sifat survival mungkin?

Ketika berada di bumi Sarawak, dia melempiaskan rasa tidak sabar dengan keadaan di situ yang dikatakan tiada makanan sedap dan "kena" dengan seleranya.

Sudah pasti ia mengguris hati warga Sarawak, sedikit sebanyak yang secara jelas diperkecil-kecilkan, meskipun ia hanyalah melibatkan hal berkaitan makanan.

Bila status sebegini menjadi viral, ramai yang mula berkongsi pengalaman mereka yang tidak mempunyai masalah sama. Malah, mereka gembira dengan kehidupan dan juga makanan di Sarawak.

Seperti seorang netizen ini yang dikenali sebagai Cikgu Emmet, dia turut berkongsi kisah bagaimana pembantu rumahnya dari Sarawak mengikut berkhidmat di Sungkai Perak. Tidak pula bermasalah, malah cepat mengadaptasi suasana dan persekitaran. Alah, bukan beza sangat semenanjung Malaysia dan Sarawak. Betul?

Bacakan perkongsian ini. Moga menjadi inspirasi buat semua ya.

Gambar hiasan. Sumber foto: heaventasteofsarawak.blogspot.my

Gambar hiasan. Sumber foto: sue-hasue.blogspot.my

Baiklah selepas membaca viral ini saya teringat dengan Allahyarhamah KAK ETON. Dia pernah menjadi kakak angkat saya dan menjadi pengasuh dan pembantu rumah saya. Pendidikannya tak tinggi. Rajin dan komited dengan kerja. Peramah dan mudah bersosial dengan jiran jiran. Dia pernah mengikut kami ke Sungkai Perak selama 3 tahun. Bayangkan dia orang kampung Melango tiba tiba mendapati dirinya di Sungkai. Berbeza sangat. Sikdo midin kah situk cikgu? Tanya dia. Saya hanya menjawab ...sik ado..sayur paku ado kali.

Selepas beberapa minggu..saya terkejut bila mendapati atas meja makan semasa makan tengahari ada sayur midin.. ada ulam pucuk jampang..ada ulam daun embuas.. Sini kitak boleh semo tuk kak? Tanya saya. Yobih...banyak rah stesen ketapi sio..aku ngamb sio jak..midin do juak..tapi sik banyak..dikit jak..sik po kito sinun... katanya. Selepas sebulan ramai jiran jiran taman permai sungkai yang berkawan dengan kak eton dibawa oleh kak eton mengambil pucuk jampang. Sedap ulam ni cikgu...rupanya boleh diulam...kami tak tahu..nasib kak eton ajar. Kata seorang jiran kami..bila saya tanya buat apa masuk semak ramai ramai hehehe.

Nah...itulah power orang Saratok. Sekali dia datang Sungkai dia bawa elemen positif disini. Tak de pulak dia merungut...teruknya hidup di Perak sebab takde dabai dan midin. Yang penting rajin mencari...kalau jumpa kita share dengan jiran. Ukhwah terjalin. Pada tahun 2010 kalau tak silap saya..saya dapat berita dia meninggal dunia akibat stroke. Bila saya balik melawat Sungkai..saya khabarkan pada jiran yang pernah berkawan dengan Kak Eton. Menangis mereka. Sedih sangat sebab peribadi yang baik meninggalkan kesan yang mendalam. Inilah survival orang Sarawak dibumi orang. - CARI

bodohnya.. nak bahan-bahan pi la cari kat pasaraya atau pasar segar..
ada je jual.. kalau payah sangat, tanam je sendiri..
ngada-ngada je sebenarnya.. batak like..

ppuan nie ada 2 penyakit.. penyakit malas & sebenarnya dia x suka ikut suaminya dok Sarawak. Aku dulu sok Semenanjung.. nk mkn & masak mknan Sarawak.. aku ngn suami usaha cr bahan2..cari kat market,tesco.. mana2 pasaraya aku masuk cari.. usaha.. x jmpa,pi cari kedai makan.. alih2 jumpa..pastu bleh jer rekomen kat kwn2 tmpt2 mkn tu.

dia dok kt kem penrissen tu dlm kawasan bandar lagi.. nk cari masakan Semenanjung,pi area KOta Samarahan. byk jer kedai mknan org semenanjung yg berniaga..

sis bongsu akak dah 6 tahun berkahwin dgn org Kuching dan menetap di sana.
so far tak de masalah nak masak2 cara org semenanjung...ok jee pun..
raye lepas ibu mertuanye kirim ayam masak itam...mavelesss....sedap..

iols suka je jln2 ke ku

iols suka je jln ke kuching n mkn mknn kt sana...

Follow Us
attention seeker je ni , mustahil sgt daun limau purut pun takde kat swak

semua negri ada keistimewaan masing2, semua negri sedap.... aku penah dok kuching dulu, okeh je, masyallah sedap, smpai skrg dok kumpui duit nk bawak anak3 p kuching nk lepas gian makan kt sana.. dap emm... sambal goreng sarwak, laksa srawak, terubok bakar, mee kolok.. bla bla.. tapi ter paling rindu nk makan sugar bun huhuhu

yg keluarkan kenyataan makanan x sedap tu.. dia mmg ada masalah pemakanan kot..

Di kala manusia lain bpikiran tbuka, bgaul dgn mcm2 org, bercampur pelbagai negeri, travel sana sini, dan tau status di fb sgt2 sensitip n mudah viral, x ku sangka wujud lg rupanya manusia mentaliti mcm ni .. 2016. Wujud lg manusia cmni uols.

jujurin mmg x sedap... cari cili padi pun ada yg jenis merah menyala tu je...roti xde yg sedap...makanan lokal pun x sedap...  kalau resto adala yg ok tu pun masakan ala semenanjung... yg akak ingat asik2 kena sumbat makan sugar bun dgn kfc jah... masuk satu resto ni pelayan2 pondan tahap kebersihan yaaa ampunnn... tobat nk makan ...

Ye ke? Aku p sarawak aku melantak mee kolok berkali2 kot. Skang pon masih craving for mee kolok. Yum2

bila bagitau opismate nak vacay kuching, first thing dia cakap, makan tak best.. huhu tapi memang betul bab makan biasa-biasa je.

kalau sabah yes.. boleh kata semua tempat makan yang i pergi kena ngan tekak.

rosasa replied at 11-7-2016 03:04 PM
attention seeker je ni , mustahil sgt daun limau purut pun takde kat swak

mmg attention seeker nie...jenis hadap pangkat laki dia yang hanya leftenan sajork and tak abis2 buat JDT tagline kat status pesbuk..

ari nie ker semalam dia haplod status lagi kata makanan time raya di swk sedap2.... pastu katanya kat situ kalo nak, viralkan lah status dia..

Di mana bumi di pijak, di situ langit di junjung.....

prettyuglybabe replied at 11-7-2016 01:50 PM
bodohnya.. nak bahan-bahan pi la cari kat pasaraya atau pasar segar..
ada je jual.. kalau payah san ...

Kheeen sis
Kalo ummah fb tu fren dgn akak..komfem akak reply dgn gini "gi mampuslah ko..ngada2"  

Sapa la yg gigih gi share n viralkan luahan perasaan tahap budak prasekolah ni...

Memang ler..sarawak sana semua org makan ciken cop..mana makan nasik..ngada..hehehe

Tingat aku kisah org makan nasik dagang ngan ayam goreng..hehe

betina pemalas camtu la ahdap makanan kedai, ko bagus sangat ko pi la masak sendiri. bingai punye betina. aku rodok jugak lubang ko dgn buluh kang

cmf_premierleag replied at 11-7-2016 04:43 PM
Kheeen sis
Kalo ummah fb tu fren dgn akak..komfem akak reply dgn gini "gi mampuslah ko..ngada2"   ...

lepas tu kaka kena unfriend