CARI Infonet

Title: Rawatan Laser@Lasik untuk Mata [Print this page]

Author: prue    Time: 26-7-2006 12:47 PM
Title: Rawatan Laser@Lasik untuk Mata
Someone please help me...

Prue mintak tolong sgt2...prue nak wat rawatan laser...tapi x tau nak wat kat mana...harga utk sebijik mata ditentukan  based on power mata kita ker...?
Author: secret_whisper    Time: 26-7-2006 05:09 PM
Saya baru je sebulan 13 hari buat laser mata (lasik).Saya buat di HUKM,cheras. syarikat OPTIMAX tingkat 7. skrg ni ada promotion sampai bulan Oktober ni je.utk kedua2 belah mata cuma RM 3300 (hanya di cawangan HUKM). harga sblm ni dan selepas bulan Oktober RM 4500.Sebelum buat rawatan laser,perlu buat eye examination dulu utk pastikan kaedah rawatan yang sesuai,keadaan mata (cthnya ketebalan dan bentuk kornea,penyakit mata klu ada) dan nak tahu power yang sebenar sbb kadang2 power yang kita check kat kedai cermin mata tu tak tepat.sblm gi utk check kena buat appointment dulu..call no ni 03-91719728..(sorry ye MOD.:tq:.saya tak de syer pun dalam OPTIMAX nih..:hatdown

Klu mmg berminat nak buat mmg saya cadangkan buat sbb setakat ni berbaloi sgt.saya puas hati sgt.sekarang saya dah boleh lupakan spek dan contact lens.pastu penglihatan malam pun best:love:.
Author: secret_whisper    Time: 26-7-2006 05:16 PM
Lupa lagi satu info..

klu sblm ni pakai contact lens (soft lens)..dinasihatkan tanggalkan contact lens dalam 14 hari dulu sblm buat pemeriksaan mata sbb pemakaian contact lens menyebabkan kornea mata kita rata disebabkan tekanan dr contact lens tu..power pun tak berapa tepat..

klu pakai hard lens kena tanggal lagi lama..klu tak silap saya dalam sebulan..

laser tak boleh buat klu kornea mata kita rata..ini disebabkan technologi rawatan ni yang tak boleh buat klu kornea flat..klu nak buat jugak ada risiko spt kecederaan pada mata..
Author: prue    Time: 27-7-2006 03:01 PM
tengkiu so much for the info...! Allah Taala sajelah yg membalasnya mmg nak wat sgt2 nih...tapi prue nak wat sebelah mate aje...nanti dah wat...prue bg tau...
Author: ummy43    Time: 29-7-2006 03:04 PM
aku  ade long and short sighted, astimatigsm pun ade, bole wat gak ke
Author: clairekimberly    Time: 29-7-2006 04:38 PM
kimb punya rabun seblah kanan 500 seblah kiri pon 500 dan juga silau...alat bantuan untuk melihat contact lens dgn spek selalu gilir2 pakai dan kebanyakannya tak pakai langsung....kimb ada dgr dari makcik seblah rumah buat operation mata tatau laa dia buat lasik ke or buang cataract tapi dia cakap doctor tu tanam contact lens yg paling soft dlm mata guna lazer...lepas guna kaedah tu dia cakap mata dia terang tapi selallu kena letak air dlm tiub yg dia kasik (bentuk macam eyemo)errr itu kee yg dinamakan lasik?teringin nak buat operation mata tapi selalu tak sempat cari info
Author: secret_whisper    Time: 31-7-2006 02:50 PM
utk claire,

klu wat rawatan lasik doktor tak tanam apa2 pun dalam mata..cuma adjust je guna laser..maybe makcik tu buang selaput dan doktor tambah kanta sebab  mata die rabun. mmg lepas rawatan kena pakai ubat titik..tapi cuma dalam masa 2 ke 3 minggu jer..lepas tu macam biasa.

power 500 tu takde masalah klu nak wat..silau pun boleh dibetulkan sekali..apa2 pun try buat eye examination dulu tgk condition mata mcmana..

utk ummy43,

long and short sighted ngan astimatigsm boleh dibaiki..cuma saya tak pasi kaedah apa yang sesuai..yang penting gi check dulu..baru doktor akan nasihatkan macamana..
Author: secret_whisper    Time: 31-7-2006 02:51 PM
kalu nak tahu pasal optimax gi website www.optimax.com
Author: Pr|nCeSS^M|cKeY    Time: 31-7-2006 03:19 PM
Originally posted by secret_whisper at 26-7-2006 05:09 PM
Saya baru je sebulan 13 hari buat laser mata (lasik).Saya buat di HUKM,cheras. syarikat OPTIMAX tingkat 7. skrg ni ada promotion sampai bulan Oktober ni je.utk kedua2 belah mata cuma RM 3300 (hanya ...

secret...ada effect apa2 tak lepas buat?
ada pantang larang tak lepas buat tu?
Author: secret_whisper    Time: 1-8-2006 02:46 PM
Originally posted by Pr|nCeSS^M|cKeY at 31-7-2006 03:19 PM

secret...ada effect apa2 tak lepas buat?
ada pantang larang tak lepas buat tu?

ok..masa operation tak rasa sakit langsung..sejam lepas tu baru rasa pedih2 sikit macam kena bawang dalam sejam je.so masa ni di nasihatkan tido.dalam masa seminggu masa tido kena pakai topeng mata macam lanun tu sbb takut tangan dgn tak sengaja tergaru masa tido.

dalam masa 2-3 minggu kena pakai ubat titik yang dia bagi.penting ni utk menghalang jangkitan dan mata kering.jangka masa utk dapat penglihatan  yang kita nak depend on power sebelum operation.lagi tinggi lagi lama.

dalam masa sebulan kena pantang sauna,facial, berenang,dan sukan2 yang berat cthnya bola jaring,badminton dll.klu setakat joging tu boleh.

so far oklah..as long as kita dgr cakap doktor tu..sekarang ni saya dah leh buat macam biasa..nak gosok2 mata pun tak de masalah..mula2 cuak jugak...tapi tu perasan jer..:pmuka:

klu buat kat optimax ada pemeriksaan susulan lepas operation.lepas 1 hari, lepas 7 hari, lepas sebulan dan lepas 3 bulan. so doktor tu akan monitorlah keadaan mata kita..bayaran utk check up dgn ubat2 sume dah masuk dalam bayaran RM 3300 tu.
Author: crv    Time: 1-8-2006 03:49 PM
mata kita pun rabun...  macam best je lasik ni kan...
Author: Pr|nCeSS^M|cKeY    Time: 1-8-2006 11:20 PM
Originally posted by crv at 1-8-2006 03:49 PM
mata kita pun rabun...  macam best je lasik ni kan...

tu la pasal...
dgr mcm best je diaorg citer...
tapi miki blm keje lagi la...
takde duit lagi nak buat...
nanti kalau keje..dah ada duit sendiri...
nak jugak buat...tp takut laaa
Author: crv    Time: 2-8-2006 08:36 AM
Originally posted by secret_whisper at 1-8-2006 02:46 PM

ok..masa operation tak rasa sakit langsung..sejam lepas tu baru rasa pedih2 sikit macam kena bawang dalam sejam je.so masa ni di nasihatkan tido.dalam masa seminggu masa tido kena pakai topeng  ...

Secret, crv nk tanya berapa lama ya kita kena ambik mc dari doktor ni.  mesti doktor suruh kita rehat kat rumah dan adakah kita kena admitted 1 or 2 days kat sana?
Author: secret_whisper    Time: 2-8-2006 10:52 AM
Originally posted by crv at 2-8-2006 08:36 AM

Secret, crv nk tanya berapa lama ya kita kena ambik mc dari doktor ni.  mesti doktor suruh kita rehat kat rumah dan adakah kita kena admitted 1 or 2 days kat sana?

klu buat kat optimax doktor akan bagi MC 3 hari..kat temapt lain saya tak pasti..masa saya buat hari tu lepas rawatan boleh terus balik.mula2 tu terkejut jugak sbb ingatkan kena rehat dulu kat sana atleast  2 atau 3 jam.masa nak balik tu kenalah ada org lain yang drive balik dan jgn lupa bawak cermin mata hitam..

masa buat eye examination pun klu boleh ada org lain yang boleh drive balik sbb masa check tu dieorg akan masukkan ubat yang jadikan penglihatan kita silau sgt.nak baca  sms kat hdpon pun cam susah.ni dalam 1 hari jadi camtu.lepas tu ok balik..ni sebab dieorg rehatkan muscle mata utk dapatkan power yang tepat and mudah utk dieorg check condition mata.
dan lebih baik klu bawak cermin mata hitam..
Author: clairekimberly    Time: 2-8-2006 12:58 PM
secret..masa dia operate tu kita dlm keadaan sedar ke atau dia inject ubat tidur tu?
Author: MamaAqil    Time: 2-8-2006 01:22 PM
Memang tak dinafikan rawatan laser ni hanya dibuat oleh pakar....tapi pakar pun manusia biasa...ada buat kesilapan...mana lah tau kan..it is still possible to happen to anyone of us....just in case if you are the one....risiko laser ni mengerikan...mata boleh buta.....

Why not give yourself a chance to try reducing your eyes power by drinking g3 superfruit blend juice....tak percaya ...korang boleh surf dlm internet....google search for the web written about 'g3 juice'. Berbanding dgn cost utk rawatan laser....dan risikonya....lebih baik cuma bayar monthly RM280 jer....for 2 bottles of g3! Yang bestnya bukan hanya utk mata...tapi utk kesihatan kita keseluruhannya.....'Provided By Nature, Proven By Science!'
Author: crv    Time: 2-8-2006 02:35 PM
Tima kasihlah secret sbb bagi tau maklumat pasal lasik ni.  skrg rasa cam nk pi je Optimax tu.
Author: prue    Time: 2-8-2006 03:08 PM
alhamdulillah, prue dah wat dah laser...prue wat kat mid valley jerk...nak tunggu yg optimax kat hukm tu lmbt plak rasenye sebab dah x sabar2 nak wat laser...sebijik mata harga dia 2100...mmg berbaloi...best giler...donia ku kembali berseri... mata mmg terang...mcm yg whisper ckp ade rawatan susulan kan...kat tmpt prue wat ni pon ade rawatan susulan gak...weekend ni nak kena gi check lg...they r so professional...Dr. best, staff pon friendly...anyway, thanx a lot for the info ya whisper
Author: secret_whisper    Time: 3-8-2006 12:39 PM
Originally posted by clairekimberly at 2-8-2006 12:58 PM
secret..masa dia operate tu kita dlm keadaan sedar ke atau dia inject ubat tidur tu?

kita sedar..doktor just titik ubat kebas kat mata..but jgn risau lah prosedur cuma paling lama pun 15 minit je..masa saya buat cuma 10 minit jer..tak sakit pun..:bgrin:
Author: secret_whisper    Time: 3-8-2006 12:42 PM
Originally posted by MamaAqil at 2-8-2006 01:22 PM
Memang tak dinafikan rawatan laser ni hanya dibuat oleh pakar....tapi pakar pun manusia biasa...ada buat kesilapan...mana lah tau kan..it is still possible to happen to anyone of us....just in case ...

mmglah doktor tak perfect..tapi untuk makluman, setakat ni kat malaysia tak de lagi ke org buat laser jadi buta..klu yang buat kat oversea cthnya thailand sbb harga die murah pastu tak de rawatan susulan mmg ada yang buta..

klu berduit apa salah ye..ye tak..:cak:
Author: secret_whisper    Time: 3-8-2006 12:46 PM
satu lagi nak share ngan u all..klu buat laser boleh bayar guna kad kredit pastu leh bayar bulan2..0% interest

secret pun guna kad kredit..so bulan2 kena bayar rm 275 selama sethn.so takdelah terasa sgt keluar duit selonggok..
tapi klu duit ada lebih baik bayar cash jer..
Author: secret_whisper    Time: 3-8-2006 12:48 PM
Originally posted by prue at 2-8-2006 03:08 PM
alhamdulillah, prue dah wat dah laser...prue wat kat mid valley jerk...nak tunggu yg optimax kat hukm tu lmbt plak rasenye sebab dah x sabar2 nak wat laser...sebijik mata harga dia 2100...mmg berba ...

heheh..bagus lah prue..bestkan bila dah nampak semula tanpa bantuan spek atau contact lens..so jagalah mata tu baik2.happyje rasa sbb dapat share rasa seronok ni ngan prue..:pompom:
Author: clairekimberly    Time: 3-8-2006 12:59 PM
10 ke 15minutes?betul ke operation tu makan masa cuma suku jam je?wahhh terkejut ni cam tak caya je
Author: prue    Time: 4-8-2006 12:17 PM
Title: Reply #22 secret_whisper's post
whisper, prue nk tanye skek aa, sebab prue x sampai semenggu lg dgn lasik ni kan, for d 1st week tu mmg nmpk cam kabur2 skit ker...? wisau plak...tp dr. pon ckp camtu gak...bokan ape...takut gak...
Author: kads    Time: 6-8-2006 10:33 PM
secret.. u kata kena buat ujian mata dulu kan nak check fit ke tak nak buat lasix ni..kads nak tanya, eye check up tu buat kat tmpat lasix tu ke or kite kena buat separately?

kads pun rasa nak buat tapi takut gak le plus mahal plak tu...nanti kalau ada duit lebih, mungkin kads pertimbangkan...but not for now le
Author: secret_whisper    Time: 7-8-2006 01:55 PM
Originally posted by prue at 4-8-2006 12:17 PM
whisper, prue nk tanye skek aa, sebab prue x sampai semenggu lg dgn lasik ni kan, for d 1st week tu mmg nmpk cam kabur2 skit ker...? wisau plak...tp dr. pon ckp camtu gak...bokan ape...takut gak...

yup..bergantung pada power sebelum treatment..klu tinggi mmg dalam first week tu kabur skit..klu rendah dalam 100-200 immediately lepas treatment leh nampak jelas dah..bagi masa kat mata tu..macam my brother lepas 2 minggu baru clear..bagi masa sebulan kat mata tu..jgn risau yek..nanti klu buat checkup tanya lah doktor tu..
Author: secret_whisper    Time: 7-8-2006 01:55 PM
Originally posted by clairekimberly at 3-8-2006 12:59 PM
10 ke 15minutes?betul ke operation tu makan masa cuma suku jam je?wahhh terkejut ni cam tak caya je

percaya..jangan tak percaya..:nerd:
Author: secret_whisper    Time: 7-8-2006 01:57 PM
Originally posted by kads at 6-8-2006 10:33 PM
secret.. u kata kena buat ujian mata dulu kan nak check fit ke tak nak buat lasix ni..kads nak tanya, eye check up tu buat kat tmpat lasix tu ke or kite kena buat separately?

kads pun rasa nak b ...

ujian mata tu buat kat temapt yang kita nak buat lasik tu..sbb doktor tu nak tahu condition mata sblm buat treatment..
jgn takut..takde apa yang nak ditakutkan..klu ada kemampuan dan kehendak..go for it!!!
Author: kads    Time: 9-8-2006 12:21 PM
secret...lepas buat lasix u ada tak rasa mcm pedih2 mata, pening ke, kabur ke...adakah benda2 ni menganggu aktiviti harian secret?
Author: aiharanaoki    Time: 13-8-2006 04:06 PM
my hubby buat lasik kat midvalley few months back. kejap sgt operation tu, tp kena stand by spek hitam. tido kena pakai topeng mata. pastu xleh kena air. so kl amik wuduk pon kat situ xleh kena la, xpe ..buat yg termampu. so mandi pon, x kena bhg kepala, sbb takut air mengalir ke mata. tapi mende ni tak lama. dalam sehari dua je. my hubby, pergi masa weekend, so dia x amik mc pon.
Author: Commisioner    Time: 24-9-2006 04:10 PM
Originally posted by aiharanaoki at 13-8-2006 04:06 PM
my hubby buat lasik kat midvalley few months back. kejap sgt operation tu, tp kena stand by spek hitam. tido kena pakai topeng mata. pastu xleh kena air. so kl amik wuduk pon kat situ xleh kena la, ...

kat excelview ke? situ pakai pakej kalu x salah rm4200 dgn rm5000
Author: myfriendbiz    Time: 24-9-2006 04:31 PM
aku heran... yang tukang operate tuh pakai spek mata pulak....
Author: blackmore    Time: 25-9-2006 12:46 AM
Originally posted by myfriendbiz at 24-9-2006 04:31 PM
aku heran... yang tukang operate tuh pakai spek mata pulak....

...apa yang nak diherankan???...tak semua orang yang suitable for lasik surgery...:pmuka:
Author: adi_iskandar    Time: 25-9-2006 07:31 AM
nak tanya kat korang yang dah buat LASIK ni. berapa power mata korang sebelum buat tu?
Author: Googie    Time: 26-9-2006 12:51 PM
Title: Rawatan Tanpa Pembedahan...
Salam sume,

Few mths ago... googie dpt satu pamplet rawatan mata spt lasik ini tapi tidak memerlukan pembedahan.
Kosnya pun lebih kureng RM3,000++ gak.
So, sesapa yg takut operation laser bolehlah try yg nie....

Yg googie baca masa tu... Check power mata spt yg whisper jalani. Pastu kite akan diberi lens yg sesuai ngan mata dan perlu dpakai ketika tidur (Masa tulah rawatannya)
Pastu rawaatan susulan akan diadakan setiap masa yg ditentukan.
Tempoh rawatan 2 tahun atau kurang. Selama tempoh tu kite akan dibekalkan lens oleh optometrist bila power mata sudah bertambah baik...

Nantilah kalau jumpa pamplet  tu googie bgtau tau braand ape...k...
Author: Googie    Time: 26-9-2006 12:57 PM
Tambahan....

Atau ada member2 di cni yg tau.... bolehlah bgtau kat kengkawan lain...
Author: myfriendbiz    Time: 26-9-2006 02:26 PM
Originally posted by blackmore at 25-9-2006 12:46 AM

...apa yang nak diherankan???...tak semua orang yang suitable for lasik surgery...:pmuka:

Doktor mata yang aku jumpa 80 peratus pakai spek..... ape.... takut ke nak guna lasix?
Author: Commisioner    Time: 26-9-2006 10:21 PM
tu bukan nye maksud lasik tu tak sesuai kalu doktor tak buat pon..byk doktot mata biase power tak tinggi....napa ko tak cakap macam ni jekm 'eh,doktor pun pg klilink?eh doktor pon makan ubat?
Author: roses    Time: 3-10-2006 04:04 AM
Originally posted by Commisioner at 26-9-2006 10:21 PM
tu bukan nye maksud lasik tu tak sesuai kalu doktor tak buat pon..byk doktot mata biase power tak tinggi....napa ko tak cakap macam ni jekm 'eh,doktor pun pg klilink?eh doktor pon makan ubat?

aler.. dia nak promote barang dier ler tuh commi.. ko tgk ler posting dia sebelum2 nih...
Author: Commisioner    Time: 5-10-2006 03:30 PM
apa salah promote kalu dia sendiri yg ade penagalaman pakai? bukan mcm MLM ntah ape2 nye produk...ko pikir negatif nape? kalu ko ade sedara adik ke sape yg ade sakit aku promote doktor ke ubat ke kan bagus..ape la..
Author: mr_mrs_smith    Time: 6-10-2006 08:05 AM
Originally posted by Googie at 26-9-2006 12:51 PM
Rawatan Tanpa Pembedahan...

Salam sume,

Few mths ago... googie dpt satu pamplet rawatan mata spt lasik ini tapi tidak memerlukan pembedahan.
Kosnya pun lebih kureng RM3,000++ gak.
So, sesapa yg takut operation laser bolehlah try yg nie....

Yg googie baca masa tu... Check power mata spt yg whisper jalani. Pastu kite akan diberi lens yg sesuai ngan mata dan perlu dpakai ketika tidur (Masa tulah rawatannya)
Pastu rawaatan susulan akan diadakan setiap masa yg ditentukan.
Tempoh rawatan 2 tahun atau kurang. Selama tempoh tu kite akan dibekalkan lens oleh optometrist bila power mata sudah bertambah baik...

Nantilah kalau jumpa pamplet  tu googie bgtau tau braand ape...k...

1)  tak faham....ni lasix gak ker?

2) diberi lens dan perlu dipakai waktu tido?? waktu jage tak yah pakai ker?

3) ape maksud...``masa tulah rawatan nya``...masa mane? ape yg dirawat dan sape yg merawat??

4)  ``selama tempoh tu kite akan dibekalkan lens oleh optometrist bila power mata sudah bertambah baik...``.......bekal kan lens lagi utk ape? kalo bertambah baik je ker? kalo betambah buruk tak de lens ke dibekal kan??

:stp:
Author: gam_gajah    Time: 6-10-2006 01:01 PM
optometrist yg saya jumpa ckp, lasik ni lebih sesuai utk org yg power mata dia tinggi sgt. utk yg power takat 100-200 tu baik takyah buat, sbb tak nampak kesan dia sgt. betul ke?
Author: secret_whisper    Time: 6-10-2006 01:34 PM
Originally posted by gam_gajah at 6-10-2006 01:01 PM
optometrist yg saya jumpa ckp, lasik ni lebih sesuai utk org yg power mata dia tinggi sgt. utk yg power takat 100-200 tu baik takyah buat, sbb tak nampak kesan dia sgt. betul ke?

boleh jer..secret nyer power sebelum lasik cuma 1.75++ je belah kiri anf 2.50 belah kanan..so now..terang benderang dah..
Author: Commisioner    Time: 7-10-2006 01:39 PM
nape la optometric tu leh ckp lagu tu..hehe..
Author: rexa    Time: 13-12-2006 10:57 AM
brapa umur yg sesuai buat lasik?
sebab aku takut kalau aku buat skang nanti power aku meningkat balik.
Author: speedy    Time: 13-12-2006 06:01 PM
secret-whisperer...nak tanya u sikit pasal lasik ..yg u buat tu which type lasik treatment??yg normal atau femto lasik ??kallu yg normal dia guna pisau utk buang selaput mata then baru dia correct ngan laser..kalalu femto totally laser treatment..takde pisau..after treatment tu macam mana ngan night vision u??totally ok atau ada mcm silau2 ke??thanx..
Author: secret_whisper    Time: 13-12-2006 09:06 PM
Originally posted by speedy at 13-12-2006 06:01 PM
secret-whisperer...nak tanya u sikit pasal lasik ..yg u buat tu which type lasik treatment??yg normal atau femto lasik ??kallu yg normal dia guna pisau utk buang selaput mata then baru dia correct  ...

secret buat yang normal je.guna pisau utk potong lapisan kornea..bukan buang selaput..lepas habis laser correction doktor akan letak balik lapisan tu..thats why tak boleh gosok mata dalam masa 7 hari..skrg dalm 6 bulan secret wat lasik ni..so far masih memuaskan..night vision pum better sgt2 daripada sebelum lasik..dulu2 secret silau..takleh tgk lampu keta direct..now dah ok..alhamdulillah..
Author: esah72    Time: 21-12-2006 11:19 AM
Originally posted by secret_whisper at 26-7-2006 05:09 PM
Saya baru je sebulan 13 hari buat laser mata (lasik).Saya buat di HUKM,cheras. syarikat OPTIMAX tingkat 7. skrg ni ada promotion sampai bulan Oktober ni je.utk kedua2 belah mata cuma RM 3300 (hanya ...

Nak tanya sikit RM 4500 untuk semua rawatan sapai ok ke?. Macam best je la..
Author: miss_lala    Time: 21-12-2006 12:46 PM
Miss pun rabun gak...teringin jugak nak dapat penglihatan tanpa bergantung pada spet atau lens......

"kena kumpul duit dulu arr jawabnya"............
Author: NajihaIbrahim    Time: 21-12-2006 06:45 PM
Ada kemungkinan tak jadi rabun balik selepas setahun dua mata "dielokkan"?
Author: kieragedut7    Time: 23-12-2006 02:43 AM
aku pun teringin jgak...tapi mana nk cari duit..still study..x sbr nya nak keje...leh buat gak kan...
Author: lilo1979    Time: 23-12-2006 06:35 PM
ada kawan aku kat hospital mata tun hussein onn bagitau kat situ lagik murah kalau buat lasik. Lebih kurang 3000 jerr..tapi itu harga tahun lepas la..thn ni & 2007 punya harga tak tau la pulak..kot2 lagi murah/mahal ke?..kawan aku tu pulak dah tak keje kat situ dah..dia pun buat lasik kat situ dapat la free jer..best kan?..
Author: ida88    Time: 23-12-2006 11:11 PM
Title: Reply #52 lilo1979's post
rawatan ni utk selama2 nye ke? skali wat lasik pastu tayah wat lagi ke
Author: lilo1979    Time: 24-12-2006 06:20 PM
kwn kita tu kata insya-allah selama-lamanya..kena jaga la mata kita tu betul2..jangan tgk tv dekat2 or baca dlm gelap..kalau tak nanti rabun balik..for more details, better tanya doctor la..
Author: deaf4ever    Time: 11-1-2007 06:57 PM
korang yang nak mata bionic tapi tak bleh lasik atau takut, bleh try ni, tapi lagi mahal..

Author: sako_72    Time: 13-2-2007 12:57 PM
Title: Six Million Dollar Man's Eye.... LASIK
Assalammualaikum wbt.,

Moderator saya tak pasti soalan ni dah ditanya ker belum...

Ada sesiapa rabun mata dan pernah buat pembedahan mata? Boleh korang cerita sikit...

1. Dekat mana korang buat?
2. Teknik apa yang digunakan?
3. Berapa kosnya
4. Apa faedahnya?
5. Apa keburukkannya?
6. Ada kesan sampingan?

Terima kasih banyak-banyak sebab sanggup berkongsi maklumat.

Wassalam.
Author: sako_72    Time: 13-2-2007 01:13 PM
Title: Reply #1 sako_72's post
Mod aku mintak maaf dah jumpa link discuss benda ni

http://forum.cari.com.my/viewthr ... amp;highlight=lasik

http://www.optimax.com.my/

http://en.wikipedia.org/wiki/LASIK
Author: macademia    Time: 13-2-2007 01:41 PM
last week keluar kat paper the lastest (negative) foundings on lasik surgeries.
Author: sako_72    Time: 13-2-2007 07:23 PM
Ada sesiapa rabun mata dan pernah buat pembedahan mata? Boleh korang cerita sikit...

1. Dekat mana korang buat?
2. Teknik apa yang digunakan?
3. Berapa kosnya
4. Apa faedahnya?
5. Apa keburukkannya?
6. Ada kesan sampingan?

Terima kasih banyak-banyak sebab sanggup berkongsi maklumat.

Wassalam.
Author: sako_72    Time: 13-2-2007 07:25 PM

Author: songan_jr    Time: 14-2-2007 03:16 AM
Title: Reply #57 sako_72's post
astigmatism tinggi bleh buat ker? kalau tak silap boleh pakai duit epf.
Author: sako_72    Time: 14-2-2007 05:04 PM
Title: Reply #58 songan_jr's post
Kalau masukt laman web http://www.optimax.com.my/ ada diterangkan... Cuba jawab sedikit soalan dalam web tu nanti dia akan syorkan apa sesuai untuk hang....
Author: Zack_Handyman    Time: 14-2-2007 09:13 PM
kalau breastfeed baby bleh ker wat laser nih???
Author: blackmore    Time: 15-2-2007 06:20 PM
Originally posted by sako_72 at 13-2-2007 13:13
Mod aku mintak maaf dah jumpa link discuss benda ni

http://forum.cari.com.my/viewthr ... amp;highlight=lasik

...its ok...aku mergekan jer thread ko ngan thread yang nie...
Author: esah72    Time: 10-4-2007 07:58 PM
Title: Reply #61 songan_jr's post
Hari tu esah dah call kwsp sebab cadang nak wat gak. Tapi dia orang kata sekarang ni dah tak boleh claim dah.. tension.. tapi sekarang kat HUKM ada promotion RM 3300 tapi itu untuk setiap hari rabu je.. esah dah buat appointment Mei ni.. takut gak kot dah buat still cam tu yelah kuar duit bebayak tapi tak jadi..
Author: goldcrow    Time: 10-4-2007 11:02 PM
hmmm.. I on dis friday  13/04 /07  akan buat treatment  lasik surgeon nih dekat  optimax  TTDI  by  Dr  Azlina.  Package custom lasik. Price 3680/eye. Payment gune keditkan pun bole. Hopefully it would be succesful and satisfied after treatment. Maybe I will update the experience here after lasik surgeon. Doakan succes geng.
Author: goldcrow    Time: 10-4-2007 11:06 PM
hmmm.. I on dis friday  13/04 /07  akan buat treatment  lasik surgeon nih dekat  optimax  TTDI  by  Dr  Azlina.  Package custom lasik. Price 3680/eye. Payment gune keditkan pun bole. Hopefully it would be succesful and satisfied after treatment. Maybe I will update the experience here after lasik surgeon. Doakan succes geng.
Author: aiharanaoki    Time: 11-4-2007 09:39 AM
Title: Reply #67 goldcrow's post
goldcrow, buat kat optimax ttdi ye? u amik custom intra-lasik kan? kl x silap intra lasik x guna blade kan? tul tak? nanti gitau la lps treatment rs caner ek..
Author: perrrghhhh    Time: 13-4-2007 12:56 PM
Title: Reply #67 goldcrow's post
all the best...balik kang citer pengalaman yaaa
aku pun plan nak buat gak
Author: goldcrow    Time: 17-4-2007 12:46 AM
Title: Reply #69 perrrghhhh's post
hallo...
result ok. no painfull. day time is good vision (superman!!) eh eh eh. Cume malam tengok lighting become starbust n glare because of my pupil is big. I plan nak buat custom intralase tapi i punye retina surface tidak mengizinkan. so just buat conventional intralase around 6k. thats why glare n starbust. Dr pun dah cakap awal2 my vision after treatment.

so to every body who have big pupil better goes to custum lasik to reduce the glare/side effect if ur eyes can.
Author: Uncle_K    Time: 17-4-2007 01:58 AM
macam nih jer la... sesiapa yang rasa kurang berkemampuan nak buat rrawatan LASIK tuh bolehlah menghubngi Uncle.. Kita gunakan rawatan secara Islam sebagai ikhtiar kepada masalah anda.. Setakat nih ia byk membantu pesakit Uncle....Tak salah kalau mencuba dengan kos serendah RM 20
Author: lesetto    Time: 17-4-2007 12:59 PM
Originally posted by Uncle_K at 17-4-2007 01:58 AM
macam nih jer la... sesiapa yang rasa kurang berkemampuan nak buat rrawatan LASIK tuh bolehlah menghubngi Uncle.. Kita gunakan rawatan secara Islam sebagai ikhtiar kepada masalah anda.. Setakat n ...

ye ke uncle K? teringin gak nak wat lasik. semalam br tanya hubby, dia bagi buat. tapi mahal sgtla... uncle punya treatment cemana?
Author: aiharanaoki    Time: 22-4-2007 04:13 PM
alhamdulillah, aku dah buat lasik.rasa best sgt tanpa terikat dgn contct lense or glasses..bayangkan dr darjah 4 lg dah kena pk cermin mata..power b4 operation 700..now hari kedua lps operation, aku gi umah akak aku.mcm x caya leh nmpak plet kete kat bwh walaupun aku kt tingkt 6, without glasses!
Author: kenari7117    Time: 23-4-2007 02:13 PM
Title: Reply #73 aiharanaoki's post
sakit tak?...apa ko rasa masa dia laserkan mata ko...dan apa ko rasa selepas tu?
Author: miss_lala    Time: 24-4-2007 09:18 AM
Originally posted by aiharanaoki at 22-4-2007 04:13 PM
alhamdulillah, aku dah buat lasik.rasa best sgt tanpa terikat dgn contct lense or glasses..bayangkan dr darjah 4 lg dah kena pk cermin mata..power b4 operation 700..now hari kedua lps operation,  ...

yer ke aihara....rasa teruja plak Miss baca posting u nie....
brpa kosnya....??
Author: aiharanaoki    Time: 24-4-2007 09:22 AM
Title: Reply #74 kenari7117's post
masa operation x rasa sakit apa, sbb doc da titik anastetic.rasa la mcm ditekan sket, tp x sakit.juz tgk pada laser dot. the light is very dim, mula2 aku dok ingt mesti cahaya laser shining giler sampai silau.lebey kurang 15 minit siap.aku trus bgn leh jalan sendiri kuar.this time aku dah leh nampak muka doc tu more clearly.kl tak, mmg blur smua bende..maklumla power 700. masa dlm keta anastetic da ilang kot, rasa pedih mula terasa.tp pedih tu mcm time kita kopek bawang je.it lasted for few hours.malam tu dah leh tgk tv, tp hubby aku suh tido je.sbb mata baru ok kan..esoknya, gi check up lg. first day ni cahaya matahari rasa cam silau sgt.so pk sun glasses la.3rd day aku da driving.
Author: kenari7117    Time: 24-4-2007 11:56 AM
Title: Reply #76 aiharanaoki's post
emm..cam best je...aku memang dah lama nak buat..tapi asyik tertangguh je sebab takut sakit...since ko kata pedih cam kupas bawang je..aku confident la sikit...ko buat dua-dua eyes terus ke?
Author: aiharanaoki    Time: 24-4-2007 12:22 PM
Title: Reply #77 kenari7117's post
buat dua2 trus senang.pening lak nanti sebelah terang, sebelah kabur..kl nk buat kena gi check dulu la condition mata. ketebalan kornea mcmana, sama ada sesuai ke tak buat. aku dulu  frust sbb gi satu centre ni dia xleh buat, sbb kornea mata aku nipis. kt  situ murah sket compared to centre lain, sbb dia py treatment tak byk choice. so aku gi centre lain, mahal la sket, tp xpe la, dah tak tahan power mata asyik naik, bulan2 maintance utk contact lense lagi. jgn lupa, kl pakai contact lense kena lay off dulu,seminggu dua.
Author: kenari7117    Time: 24-4-2007 12:46 PM
Title: Reply #78 aiharanaoki's post
ko buat kat mana and berapa cost?...aku sekarang pakai lense..maknanya at least 2 minggu aku kana pakai specs.....hehehe...aku kalau pakai spec dtg keje mesti kena gelak sebab power spec aku dah 1200..so bila diaorg tengok aku pakai spec diaorg cakap mata aku nampak kecik cam mata ayam...tension betul
Author: aiharanaoki    Time: 24-4-2007 02:11 PM
Title: Reply #79 kenari7117's post
xpe..'penderitaan' 2 mgu je kena pk glasses. sib baik aku ni tak keje, sbb tak brp konfiden penampilan pk glasses ni.
power ko lg tinggi dr aku ni, so centre kt mid valley xleh buat la.kat situ kena power mata paling tinggi pon 700, dgn ketebalan cornea yg sesuai.masa mula2 aku gi situ, aku baru lay off contact lense sehari dua. dia kata bacaan aku 800,astig 200. then dia bgtau terpaksa reject, sbb condition mata aku x sesuai..cam nk nangis rs sbb aku harap sgt dpt buat.then my husband kt byk lg centre lain, technology pon tak sama. so, aku pon surf la kt net n call derang ty apa yg ptt. ada dua centre yg kiranya ada technolgy latest.satu kt the curve, satu lg kt ttdi.yg kt ttdi tu lebih menarik perhatian aku sbb derang ada treatment utk kornea mata yg nipis. masa first visit, iaitu 6th day aku lay off lense, byk test dibuat, beza sgt yg first centre aku pegi tu.dat means derang lg detail la..bacaan masa tu 700++,tp derang kt mmg cornea nipis, so kn buat special treatment.so bg masa another 2 weeks utk mata aku lebih stable.dlm dua mgu tu, aku try tido secukupnya, not so much tv etc.2nd vist ni kena bayar utk eye examination, 100 dgn test yg lebih byk.this time power drop ke 700, n ada perubahn pd ketebalan cornea. so doc suggest aku buat intra lasik, which is the recover time is shorter, compared to dat special treatment called epi-lasik. oye, centre yg aku gi namanya optimax. cost 6k for both eyes.
Author: kenari7117    Time: 24-4-2007 03:25 PM
Title: Reply #80 aiharanaoki's post
aku dah survey lama kat optimax ni..memang ada hajat nak gi sana...thanks ye aihara...
Author: aiharanaoki    Time: 24-4-2007 03:28 PM
Title: Reply #81 kenari7117's post
k, gud luck.
Author: crv    Time: 25-4-2007 09:33 AM
Aiharanaoki, mata kita pun rabun jugak. power dalam 550 dan 600 (right/left)  you pegi optimax ya... yg kat Shah Alam tu pun ada satu tapi tak ingatlah apa namanya....
Author: aiharanaoki    Time: 26-4-2007 09:46 AM
Title: Reply #83 crv's post
naper..crv dok shah alam ke? optimax kt shah alam pon ada..tp x sure kt ner location dia.ada nmpak kt website dia..nak buat lasik gak eh? my husband dulu power dia dlm 300-400 mcm tu. dia buat kt centre lain kt MIdvalley.kt situ price dia x mahal sgt..
Author: goldcrow    Time: 27-4-2007 11:53 PM
hallo...thankfull to the god cos after lasik mate I bole lihat clear. senang cite, I'm very satisfying the result. terase betape kerdilnye diri ini apabila cume salah satu nikmat ditarik olehNya. So yg teringin sgt nak buat lasik tu, teruskan lah. Beri komitmen sepenuhnya arahan doktor utk mendapat result yg terbaik. Tu saje yg mampu kite lakukan. Lain berserah kepada Nya.

Kat shah alam di seksyen 9. sebelah shell concord. I sebelum buat lasik kt TTDI,preliminary checking kat ctu. So ur surgeon treatment by Dr Norazlina kt TTDI. My eyes Operationed by her. good result.
Author: aiharanaoki    Time: 30-4-2007 08:58 AM
Title: Reply #85 goldcrow's post
:setuju:  sgt dgn ko.dulu power brp? ada nmpak dr nor azlina tu ms nk bt foto test.
Author: geenie    Time: 5-5-2007 11:49 AM
nak tnyer sket. ade tak effect ape2 lepas buat lasik nih.. long term n short term...
n ade effect tak if surgery ni dibuat kt org yg semuda 17 or 18 yrs old?

terima kasih....
Author: birumerah    Time: 7-5-2007 02:04 PM
my bf ada problem kat mata. mcm ada selaput...maybe katarak..juz nak tanya, mcmana nak buang tu??kena laser jugak ke?brapa cost nya?
Author: kacang^soya    Time: 7-5-2007 02:38 PM
nanti bila kita dah buat...ngadap porem lagik, Pc, laptop, segala tak de kemungkinan rabun balik ker :stp:
Author: mamapea    Time: 7-5-2007 04:09 PM
mama pun teringin nak wat tp takde $$$$....tak mampula....harapkan contact lense je...kalau malam haram tak nampak apa pun...blur je...knp power makin lama makin naik?2 thn lepas power mama 2 2 belah 325...skrg kiri 450 dan kanan 475...mata mama pun tak blh kena cahaya..silaula...nasib baik tak rabun warna....
Author: miss_lala    Time: 9-5-2007 12:59 PM
betul ar mama Miss pun sama macam mama....nak kurang atau maintainkan power ckit punya susah...tapi kalau nak naik senang nyer, asal check je mata mesti power makin naik.....huhuhu....nazak nak kumpul 6k nak wat laser nie....bila lah leh buat!!!!!
Author: kacang^soya    Time: 9-5-2007 01:39 PM
Title: Reply #91 miss_lala's post
pakai la medical card tp yg aku tau medical card ni utk cataract je arr kot...gi optometrist specialist tgk, setiap sepital misti ada kan
Author: miss_lala    Time: 10-5-2007 10:02 AM
Originally posted by kacang^soya at 9-5-2007 01:39 PM
pakai la medical card tp yg aku tau medical card ni utk cataract je arr kot...gi optometrist specialist tgk, setiap sepital misti ada kan

ooo yer ker....boleh pakai medical card...Miss tak da lah medical card...lagipun Miss tak tau mana nak dapatkannya...sorri ar tanya, medical card nie kalau kita amik insuran yang boleh cover utk penyakit ke kacang soya??....Miss tak berapa arif tu semua , sbb jarang sangat p sepital ni....
Author: kacang^soya    Time: 10-5-2007 01:50 PM
Title: Reply #93 miss_lala's post
Hmm by insurance, skang ni insurance kan ada pakej lengkap siap medical card...senang weh, datang bil trus bg medical card wat ganti credit card   setel... to kena duk spital la...(hospitalisation depa kata).

Aku menyampah2 insurance ni amik gakla ...utk persediaan masa depan...tp mintak2 jgn lah ada menda x baik berlaku :pray:
Author: esah72    Time: 10-5-2007 03:54 PM
hai esah baru je buat semalam pukul 3pm...tak sakit pun masa buat tu...doktor pompuan tu kata kalau sape pernah beranak..sikit je sakitnye... lepas buat tu esah terus tunggu huby tiba-tiba esah rasa kornea flap esah terangkat...tapi jgn risau orag tak de pengalaman ni sebab esah ada tahi lalat kat kelopak atas mata so bila esah blink je dia terikut ,esah jumpa dr tu balik,dia pakaikan contact  lense kat sebelah mata yg problem tu..esah nasihatkan selepas je habis operation terus makan ubat tahan sakit yang dia bagi tu..sebab lepas 1 jam mata pedih sangat.. esah tidur so lepas 3-4 jam ok sikit-sikit.. kul 8pm boleh tengok tv...hari ni gi folow up drive sendiri then dr tu cabut contact lense...dulu esah punye vision bila buat eye test 4 baris hurup satu pun tak nampak tadi dr tu test semua nampak...esah harap tak kena kali ke 2..coz dr kata kalau austig..chance utk buat kali 2 lebih tinggi...after 3 month kalau masih ada power lagi maybe kena buat lagi tapi yang ini FOC.  Kalau kita tak memandu untuk waktu malam tak perlu buat custom..coz rawatan ni harganya7K ++.esah dah tanya...esah buat yang biasa punye.. 2 biji mata RM 3300 pas tu kalau tak salah untuk goverment and student hanya RM1850...lagi satu kalau kita introduse sape2 dapat RM 200 untuk 1 org..
after treatment boleh ambil air sembahyang semua tapi jgn splash air tu kat mata..rasanye treatment ni berkekalan...lepas kena jagalah kan bertahun pakai cermin mata (lebih 20 tahun) kena makan sayur banyak-banyak..esah ngat lagi masa esah cite kat family nak buat sume kata boleh buta la dan mcm-mcm lagi...nasib baik kuat semangat..lagi satu semua staff and dr kat TTDI branch tu tak pakai cermin mata...kalau ada sesiapa yang ragu-ragu esah nasihatkan buat treatment ni..berbaloi macam magic..sebab org rabun hidup tak bermakna tanpa cermin mata...sekarang teknologi dah canggih..selamat tinggal pada cermin mata yang selalu pecah dan contact lense yg kerap terkoyak  (kalau kompol duit utk kos benda ni dah boleh buat lasik dari dulu)..

[ Last edited by  esah72 at 10-5-2007 03:55 PM ]
Author: erleyna    Time: 10-5-2007 04:35 PM
Title: Reply #95 esah72's post
esah buat kat mana eh??

alamak tergoda btol aku dengar orang buat lasik nih!!! aku nak buat ugok lerrr bosan pakai spec!!
Author: esah72    Time: 10-5-2007 07:10 PM
Title: Reply #96 erleyna's post
kat optimax UKM tapi treatment kat optimex TTDI. Rasanya dalam banyak -banyak tempat u better gi kat optimax..tempat tu paling bagus. branch dia ada kat shah alam, ukm. kalau power sampai 1000 pun dia boleh treat.
Author: kacang^soya    Time: 11-5-2007 08:58 AM
Title: Reply #96 erleyna's post
Dan aku juga udah busan pakai lens...mata kering...tension :geram:
Author: esah72    Time: 11-5-2007 07:47 PM
Kadang-kadang kalau kita tanya pendapat optometris kat kedai cermin mata tu mesti dia mcm tak berapa setuju kalau kita nak laser... mesti dia kata ada risiko ..memang setiap treatment tu ada risiko..pas tu dia mesti cakap cam tu sebab kalau org dah buat laser dia dah hilang satu customer..betul tak...
Author: AmMiNafeesa    Time: 17-7-2007 03:54 PM
ala...tak kan sampai ni jer...takde lagi ker org yang buat lasik...ku pun dah pasang ura ura nak buat lasik...semalam spec ku pecah..pijak sendirik..almaklumlah spec letak kat kai tu yg terpijak tu. nak tak nak terebang gak $$$$ duit haku....power kiri la ni dah 1000 yang kanan 875..takutnyer

Welcome to CARI Infonet (https://mforum.cari.com.my/) Powered by Discuz! X3.4