CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: kreditdebit

Jom sembang pasal simpanan wang (Part 2)

Reply 240# Dynz

itu baru aje batuk demam, kalu kena admitted ke hospital ke, operation ke, sakit2 kronik ke, camne la agaknye nk membayar..dah le skrg kos perubatan melampau2 mahalnyer. negara kite bukannye cam negara Brunei, semua kos perubatan kerajaan yg bayar.
Takkan semua org islam cukup sekadar nak bertawakkal jer, dan harapkan bantuan pusat zakat. sendiri kena usaha la kan utk tanggung kos perubatan family masing2.

Reply 240# Dynz

ye...klu sakit trs jalan xpe....ni mengidap mcm kanser tu kene gi treatment yg makan ribuan ringgit.....blom gl sakit buah pinggang, diabetes bagai......mmg kite boleh berserah tp klu sakit + xde duit sedara pon x ngaku sedara......klu sakit & byk duit ramai le yg melawat konon2nye prihatin

ada medical kad boleh dpt layanan bagus kat private hospital....klu xde mcm ayah sy kat GH dorg ambik darah kat saraf pgelangan tgn ada nurse ppuan muda yg gile vavi ckp "ala, pakcik dah lama idup..sakit sikit je..tahan je la...." smpi gigil2 ayah sy tahan sakit & pucat lesi muka......sib baik sy xde kat situ. klu ada harus haku pelempang dia pstu ckp "ko ni anak haram kot xde bapak sbb tu ko suka2 ckp cmtu kat bapak haku!!! :@

as a muslim, kita sepatutnya bertawakkal kepada Allah SAHAJA
tapi, bila beli insurans, maknanya kita dah bertawakkal kepada syarikat insurans...

cmf_comei Post at 17-12-2010 22:44

sekarang baru saya faham......

padan laa selalu nampak ramai orang naik motor tak pakai helmet..
kadang2 nampak pak lebai pun sama...

dorang takut orang kata dorang bertawakkal pada HELMET ropanya...

kalau beli payung macamana pulak ekk??...
bertawakkal pada syarikat payung ke??.... tak boleh ehhhhh.....

Alhamdulillah, utk medical company i cover. Sila explain kenapa perlu ada medical card u ...
MACD Post at 20-12-2010 11:45

Alhamdulillah, company yg prihatin pada kebajikan pekerjanya, tapi tak semua company yg prihatin macam ni....but....

berapa lama u nak keje dgn company sekarang?
normally yg group insurans, ada limit, so sakit pun kena ada limit
let say, 1 day u kena penyakit kritikal(nauzubillah), berapa lama company u nak tanggung? tak leh keje dah, dok ulang alik spital
once dah kena penyakit kritikal...baru nak ambil insurans...boleh ambil tapi dgn bersyarat!
masa tu 1) dah ada penyakit kritikal 2) umur dah tua......

medical card, utk bayar bill yg beribu2 lemon bila u kena penyakit yg kronik dan terpaksa dimasukkan ke hospital...bukan batuk2 dan demam2 biasa.

Term memang murah, selalunya term insurans digunakan utk settle hutang je, rumah, kredit card etc....murah sbb takder cash....burnt (bakar je duit kalau takde apa berlaku)

Investment link selalunya attached dgn medical card.  Boleh ambil medical card sahaja tapi make sure u tak ada lapse payment, nanti policy batal (pegi tunjuk kat spital dah tak laku, bukan agent yg salah)
Tapi kalau medical card + investment link katakan selepas 3, 4 tahun bayar then sesak pulak tak boleh bayar boleh ambil dari saving buat bayar premium.  Dlm insurans the early stage ni memang charges dia tinggi, after 7 years baru la 100% pegi pada saving.  Sapa la agent yg suka tipu budak2 tu...

ok, kalau u nak tengok return untuk Investment Link ni u boleh refer buku Personal Money.

Rate

1

Reply 244# aarie

bila naik kete pakai safety belt mcm bertawakkal kat safety belt tu pulak ye.....hehehehe! beli kete yg ada airbag mcm bertawakal kat airbag pulak.....huhuhu!

Reply  Dynz

itu baru aje batuk demam, kalu kena admitted ke hospital ke, operation ke, sakit2 kr ...
arwien Post at 20-12-2010 11:46

aku pun selalu bertawakkal....setiap kali nak keluar rumah & nak buat apa2 terlebih bismillah n tawakkal, tapi insurans/takaful aku ambil jugak then aku still kena kerja jugak cari duit, sbb aku selalu beringat katakanlah lepas ni apa2 jadi kat aku lakibini sapa la nak tanggung makan minum, pakai sekolah anak aku, hutang2 aku tu sapa la nak tolong bayar, duit simpanan dah la tak seberapa, pastu bukannya senang2 nak keluar duit dalam bank.....masuk rancangan bersamamu......

Follow Us
Reply  Dynz

ye...klu sakit trs jalan xpe....ni mengidap mcm kanser tu kene gi treatment yg mak ...
220796 Post at 20-12-2010 11:48

betul tu ayu, dulu ada 1 CEO (aku lupa la apa company) cina mati, dia orang siap buat surat (paksaan) company aku bayar untuk funneral kat Nirwana sana nun, engkou dah kaya tapi stil nak mintak duit dgn org, tapi almaklumlah dia CEO, berebut org nak hulur cheque, pasni kalau ada project boleh tengok balik list yg bagi derma kot...ada harapan dapat.   Tapi cuba kalau kebanyakan macam kita ni yg mintak derma 10 hengget ke.....takde, takder, ni derma apa ni.....Itu belum lagi mintak ribu riban.  So aku prefer ambil insurans/takaful sbb aku tahu kalau aku sakit/tak leh kerja, semuanya cabut lari...kalau ada 2, 3 kerat je...boleh bilang....

Reply 226# tembikai

sokong pendapat ni....

aku masa zaman jahiliah dulu.....masa belum ada keta tiap2 bulan 1k boleh je masuk asb, pastu lepas 1 tahun keja kuar la keta honda cibik, bulan2 bayar 750, dah tu langsung takleh nak simpan, bulan2 dok bayar keta, maint, blablabla....  tapi nak wat camner masa tu aku memang jahil bab2 financial ni....kalau la masu tu aku dah celik financial freedom, dah tentu dah aku boleh golek2 kat rumah dah.....
sekarang ni umah aku belum habis bayar lagi, keta dah habis bayar tapi dah beli keta lain pulak....huhuhu....bila nak habis utang ni.  aku ingat nak jugak beli rumah lagi buat invest, tapi nak settle one by one.....InsyaAllah..

sekarang baru saya faham......

padan laa selalu nampak ramai orang naik motor tak pakai helme ...
aarie Post at 20-12-2010 12:52

tapi kau orang kena selidik jugak, syarikat yang jual helmet dgn payung tu syarikat apa.....kalau syarikat yang bukan melayu kita, macam mana pulak nak kira.  Duit yang kau bagi kat dia orang tu nanti disedekahkah kat kuil/tokong2 dia orang.....

Tawakkal je la.......

Insurans mmg digalakkan ambil kalau ada tanggungan.

Masalah yg berlaku skrg ialah rakyat Malaysia yg baru bekerja byk ditakutkan dan ditipu oleh ejen insurans utk amik polisi yg x masuk akal. Bayangkan baru kerja gaji tak sampai 2k tapi disuruh beli insurans >RM100. Cukup bulan pening kepala dok fikir kenapa duit asyik x cukup2.

Kita x kan senang2 jatuh sakit kalau mengamalkan gaya hidup dan pemakanan yg sihat. Kalau nak amik pun amik masa dah berkeluarga tu nanti. Tapi kalau tak nak dgr gak aku cakap suka hati korang la.

Insurans mmg digalakkan ambil kalau ada tanggungan.

Masalah yg berlaku skrg ialah rakyat Malaysia ...
MACD Post at 20-12-2010 15:02

macd, jangan la merajuk pulak, kita berdiscus je kat sini....biasala otai2 nak bergurau senda sikit.  Tiada paksaan dalam insurans ni...selagi client tak cakap 'yes i agreed' agent tak leh buat apa.  Insurans ni kalau dah ready nak ambil baru study, kalau belum bersedia lagi, say 'NO' to Insurans Agent, apa2 hal yang berkaitan dgn kesihatan aku settle sendiri.....

Oleh itu dari sekarang simpan duit banyak2 at least klau kena penyakit kronik dah ada standby.......

Sharing is caring

Ok lah, aku akui insurans tu penting. Sebenarnya, aku pun ambil insurans gak. Tapi insurans aku tak cover bil hospital. Kalau aku mati pun dia tak bayar lump sum. Tapi alhamdulillah, setakat ni aku takde penyakit kronik.

Ni insurans yg aku beli. Kena amik satu biji sehari.

Satu lagi ialah fish oil. Omega 3 mmg penting dalam kehidupan kita.

Ok lah, aku akui insurans tu penting. Sebenarnya, aku pun ambil insurans gak. Tapi insurans aku tak  ...
MACD Post at 20-12-2010 15:39

ok, ok aku faham....protection dgn cara masing2, teruskan, aku memang takut makan ubat/vitamin....

ada nurse ppuan muda yg gile vavi ckp "ala, pakcik dah lama idup..sakit sikit je..tahan je la...." smpi gigil2 ayah sy tahan sakit & pucat lesi muka......sib baik sy xde kat situ. klu ada harus haku pelempang dia pstu ckp "ko ni anak haram kot xde bapak sbb tu ko suka2 ckp cmtu kat bapak haku!!!
220796 Post at 20-12-2010 11:48

amboi2 encik 220796 nih.... boleh tahan hangin satu badan yer...
cool down bebeh... {:1_144:}

haku pon pernah alami trauma yg sama..
time tu haku masuk wad tahun 2003 dulu..
sejak tu baru haku tau, nurse yg pakai pangkat kaler biru kat tudung dia tu ialah nurse senior...
so banyak cengkadak laaa.... (cekodok dan jemput2 takde la pulak..)

nurse yg paling junior (pelatih) ialah yg pakai kaler kuning...
dah la comel.. lawa.. cun...
ingat nak masuk wad lagi laa....

Ok lah, aku akui insurans tu penting. Sebenarnya, aku pun ambil insurans gak. Tapi insurans aku tak  ...
MACD Post at 20-12-2010 15:39

line tenet aku slow malam nie.... puas aku refresh baru nampak picture yang encik mekdi paste kan tue...

seriously... memula aku ingat hang nak tunjuk ubat power kejantanan ke hape ker....
rupa2nye ubat vitamin...
ceh..
sia2 aku meng-refresh sedaya upaya bersama2 dengan keinginan ingin tahu yang meluap2...   

macd, jangan la merajuk pulak, kita berdiscus je kat sini....biasala otai2 nak bergurau senda  ...
Dynz Post at 20-12-2010 15:27

hang ni dynz...
tengok... encik mekdi kiter dahpun majuk.... (sambil mengekalkan ke-macho-an muke james bond dia..)

aku pun pernah kena sebijik dengan encik dynz nih dulu..

terus ai majuk sambil nangis hentak2 kaki...

hang ni dynz...
tengok... encik mekdi kiter dahpun majuk.... (sambil mengekalkan ke ...
system_failure Post at 21-12-2010 01:37

aku bukan marah....nasihattttt

line tenet aku slow malam nie.... puas aku refresh baru nampak picture yang encik me ...
system_failure Post at 21-12-2010 01:31

momod tak yah makan ubat power jantan....maku sure battery tu fully charges, baru tak kong....

Reply 259# Dynz

betui...momod kene charges smpi full bar dah ok.....hahahaha!

dynz, ayu mmg amalkan EPO, Omega 3, Spirulina, Vit C .... tp still ambik insuran tuk coverage diri sndiri......ye la, now org kata kanser tu like besfren for ladies kan......mintak dijauhkan tp as langkah berjaga2 ok la.....at least if anything happen ada backp up plan.....even ada mr hubby pon, kite x psti selama mana dia nak tanggung kite.....klu dh jd bed ridden sanggup ke dia tunggu smpi hujung nyawa? xde sape yg mintak nak sakit......

Post Last Edit by Dynz at 21-12-2010 11:51
Reply  Dynz

betui...momod kene charges smpi full bar dah ok.....hahahaha!

dynz, ayu mmg am ...
220796 Post at 21-12-2010 11:02

ayu..larikkk, momod nak potong credit

tu la pasal, lain orang lain caranya...bukan bab kesihatan je....kalau tak takkan la kat spital tu asyik penuh je...agaknya yang sihat2 pegi buat lawatan kat spital kot..  Bukan setakat makan vitamin je, telur yg omega, minyak masak omega dll lagi omega....tu suma rega pun mau omega jugak....duit pun nak save jugak.  Kesihatan nak jaga + duit pun nak saving + body pun nak kena matop jugak + kulit pun nak kena mulus jugak....tak yah nak tunggu sakit terlantar, sihat walafiat pun hb dok jeling2 kat sinun..:@

Sakit tu bukan diminta, tapi dgn sendirinya dia datang dgn izin Allah, kita hanya beringat sebelum dia datang....begitu jugak kematian...kena sentiasa bersedia....

ok, untuk wanita2/ibu2/adik2/kakak2/aweks/ sekurang2nya ada 1 protection dah cukup tak yah nak berbagai2, coz perempuan possibility untuk mendapat penyakit2 kritikal lebih besar (ada 4 organ tambahan), tetapi lelaki2 pulak jangan dok bersenang lenang pulak, tanggungjawab anda semua untuk keluarga anda (isteri, anak2, ibu/bapa).....ingat pesanan penaja.

Sharing is caring