CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mencacus

Cara pemikiran kita semasa pemanduan kenderaan di jalanraya

warna kereta apa pon, kakak kata saya bawa kereta ganas dan kurang penyabar... huhu...

Reply 1# mencacus

Seperti jet?...hmmm....pernah tak sesekali tersasul mencari butang senjata?

apabila membawa kenderaan selalunya saya bawak perlahan.
pernah jatuh
pernah bertembung dengan kenderaan lain

pengalaman rasa sakit akibat cedera
pengalaman rasa sakit akibat duit yang keluar untuk kos rawatan dan membayar gantirugi adalah faktor besar kenapa saya sangat berhati-hati ketika memandu.

Reply 20# Clockwise

Saya percaya muzik yang dimainkan ketika memandu mempunyai pengaruh besar gaya pemanduan.

Reply 22# FunkyBass

itu dari segi definisi pemikiran saya (maybe macam pemikiran kartun bagi anggapan orang lain) ...

sebabnye sebagai seorang penunggang motor/basikal dan pemandu kenderaan 4 roda/jentera , apabila kunci kenderaan kita menghidupkan enjin bermakna kita sudah bersiap sedia menempuh perjalanan ke destinasi yang dituju ....yang paling penting ilmu membawa kenderaan dan undang2 jalanraya tersebut ( kalau istilah button senjata jet pejuang - pernah jugak bawak keta manual , gear 3 pergi ke gear 2 sebab tak sedar tertolak ke kiri padahal kita nak ke gear 4 )......

terus terang saya cakap kemalangan jalanraya sangat menyakitkan sebab saya pernah mengalaminya .....dari segi fizikal saya sudah ok sekarang tapi dari segi mental , trauma tu makan masa yang lama nak hilang ......

kalo aku memandu, aku suka ikot pada keadaan
kalo keta x byk, bwk laju...kalo byk, slow la
tp aku rasa cm x fokus or x selesa kalo ada penumpang, lbh selesa berseorangan
dan aku plg tension dgn manusia yg mls nak bagi signal kanan kiri, btol2 mmbahayakan bg aku
semasa memandu aku fokus smpai kdg2 terlalai dgn moto mnyelit arah kanan
muzik plak msti kuat, bru best

Rate

1

Follow Us
adifrs posted on 28-1-2012 05:43 PM
slow & steady...

biar lmbat asal selamat....

kalau dah bwk lambat tu, jgnlah sibok nak dok kat lane kanan pulak

Clockwise posted on 28-2-2012 12:52 PM
salam... first of all menarik topik ni...kawan2, clock nak tanya pendapat kawan2, adakah warna keret ...

saya bwk kete warne putih.rse hati ni suci bersih je.tp bile ade org masuk tak bagi signal rse hangin sampai mcm nk letupkan je kete tu

scarlett-jo posted on 4-9-2012 10:42 AM
kalo aku memandu, aku suka ikot pada keadaan
kalo keta x byk, bwk laju...kalo byk, slow la
tp aku  ...

org Malaysia ni mmg bawak kete mls nk bg signal.pastu br bg signal nk terus msk.cube bygkn klau time tu kete tgh byk, celah mane plak die nk msk.len kali nk msk tu bgla signal awl, ni xde..suke ati diorg je bile nk masuk.kdg2 kesian tgk motor rider ni...especially kalau time hujan..dahla basah kene hujan, kene lagi org2 bwk kete yg mcm bodo

Rate

1

bawa ketika bekerja-bawa macam x cukup tanah, sentiasa lane kanan dan bawa laju henpon berbumnyi payah angkat
luar waktu bekerja-bawa sambil berangan dengar radio dan kosenteret
bila bawa berdua-sembang2 x kosentret jalan, drive sambil makan2, minum2
bila bawa ramai2 yang mulut memasing x boleh diam-bergaduh dalam kereta pernah suh depa turun tepi jalan dan tinggalkan depa, bwa ramai2 pun buat apa semua tidur dalam kereta x de sorang pun tunjuk jalan dan aware signboad jalan lubang ka lembu melintas ka, mmg biasa sesat
lalu tempat sunyi malam2 berhantu berperompak biasa langgar aja lampu merah,
kurang hormat pada motosiakal yg slow dan kurang matang bawa kejap ke kanan ke kiri kaki sangkut motor lain dll dan i suka mercikkan air bertakung kat depa semua
takkan bagi laluan kepada jcb, lori slow tetapi bus dan lori laju ok ja
biasa stop lorong kiri di trafik light sbb nak start jalan agak slow
i benci mereka yg terhegeh2 lembab isi minyak di stesen minyak, org lain tunggu ramai, biasa di kampung2
benci kenderaan tak lancar yakni mengekori kenderaan auto yg kejap laju sangat kejap slow sanagt dan kenderaan yg sibuk memotong kita tak lama kemudian depa akan stop untuk belok kanan atau kiri

Rate

1

missy lak kalau driving..
selalu membayang kan atau mengaggakkan ape perkara2 akan trjadi kalau kite berubah sesuatu cara pemanduan tu..
contoh:-

1)dr line 2 pergi ke line 3..missy bayang kalau missy main masuk je line tanpa bg signal..ape bakal trjadi..terlanggar keta lain ke..atau bertembung dgn lori2 bsr...secara tak langsung trus bg signal..

2)missy bayang ape akan trjadi kalau missy bwk laju...tetibe ade bnda unexpexted melintas..missy akan break mengejut atau missy akan mengelak sterusnye brlanggar...bila da trbayang cmtu..terus missy slow kan knderaan..

senang cita missy kuat berangan masa bwk kereta...otak sentiasa melayang2 pk perkara negativ akan muncul..and be prepare.

Rate

1

tgk keaadaan.. kadang bawak laju.. kadang bawak slow.. tapi stended 80-100,, kekadang jer pecut  sampai 150 kalau jalan lurus n xder byk kendeeraan lain... (bawak  sampai 150 sekadar nak bagi enjin sentiasa dlm keadaan  tip top.. tapi make sure minyak pelincir x kurang)

satu lagi elak memandu lepas ambik ubat yg membuatkan kita mengantuk spt ubat batuk atau ubat yg mengandungi kandungan yg menyebabkan mengantuk . emergency response prosedure.

Rate

1

bergantung pd keadaan.. kdg selow kdg laju gak tp xla mcm nak blumba
kdg2x pemanduan bergantung pada emosi
kalau tgh mrh tu.. mmg laju semacam lah
ape2 pun kena byk bersabar di jalan raya

bila memandu all of our senses needs to be alert. mata, tangan, kaki, telinga. kadang2 kne try agak (read) tindakan kereta depan, kereta belakang. kdg2 kereta blkg nak laju, so dia nak potong, kereta dari tepi tak beragak nak keluar simpang, kereta depan tak bagi signal nak belok. kiranya bila drive kne kne pandai 'baca' tindakan pemandu lain.

mitnick posted on 26-7-2013 10:25 AM
bila memandu all of our senses needs to be alert. mata, tangan, kaki, telinga. kadang2 kne try agak  ...

ya betul kata ko

bawak laju kena hon..bawak slow pon kena hon..kompius..

Perhatikan each driver's behaviour
Standby alert dgn pedal  brake..speed...high beam..n hon bile perlu :lol

Watch out for simpang..especially jln kg...
Traffc lite...
Multi task....

pada pemandu yg rabun silau , silalah pakai cermin mata anti silau sebab ia akan ganggu kosentrasi anda ketika memandu ... selalunya panas terik dgn memandu malam .... saya sendiri pun rabun silau dgn rabun jauh

p/s : lama aku tak check tengok thread nie ... Last edited by mencacus on 28-10-2014 08:22 PM

Pemandu wanita sering dipersalah dalam apa juga. Kalau kereta kat depan slow...pemandu wanitalah ni.
Masuk simpang tanpa signal...pemandu wanita
Bawa kereta laju..pemandu wanita
Walhal selalunya yg didalam kereta tu lelaki....kadang2 tua dah...kadang2 tgh main henpon.
Sampao bila pemandu wanita je kena.....

Rate

1