CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nanieygene

Kena kutuk sebab suri rumah yang ada master

TT
Toksah le nak sedih2 sgt ..stakat kata2 mengata umpatan tu apalah sgt..tak luak punnnn
Sama jah kalo ko keje.kene gak hadap umpatan acik2 kepam tudung fareeda
Buat x reti jaj dgn kezen ko tu
Sambil2 tu cari2 la keje
Persetankan je kata2 org

Pernah seorang bapa junior I mengeluh di hari pernikahan anak perempuannya.
Pakcik tu beritahu I, dia hantar anak dia sekolah, belajar tinggi sampai ada degree.
Baru kerja sekejap, jumpa lelaki, bercinta, masa bertunang disuruh berhenti kerja.
Nanti lepas nikah memang tak kerja sudah, suami dia tak benarkan.
Pakcik terkilan nak, belanja duit hantar dia belajar, tapi tak boleh kerja pula.

Kasihan juga mendengar. Pakcik tu bukan minta balik duit yang dibelanjakan tapi mungkin harapan dia nak tengok anak dia seorang yang berjaya memanfaatkan ilmu yang dipelajari tak tercapai.
Entahlah, tak boleh nak komen apa2 di sini.
Tak mengutuk pun kerjaya surirumah, rasa beruntung juga.
Cuma iyelah, cuba untuk berada di tempat orang tua kita.
Iolls takde lagi anak perempuan, jadi tak nak cuba rasa lagi.
Eheh...

Rasanya TT stress bukan sebab takde kerja, tapi lebih kepada sikap mak dia yang bercerita cousin dia yang tak bekerja tapi barang kemas besar2 dan banyak sampai gelang ke siku.. Sabarlah TT jika ada emak jenis macam ini. Mengukur kesenangan hidup orang dari barang kemas, besar keretanya, cantik baju, pelbagai koleksi handbag nya etc.

Ada baiknya jika tak mampu hadapi kata2 orang, kurangkan berjumpa dan berkomunikasi dengan mereka.

my schoolmate dlu ngajar international school..then ikut husband pindah..resign..ada master..skrg selalu ulang alik g bandung..jd tokei kain..suka tgk life dia..anak depan mata..income pun masyuk..prinsip dia..pedulik apa org nak kata..maybe tt ble try buat business online ke..blajar baking ke..menjahit ke..

Edited by mbhcsf at 3-8-2016 04:49 PM

waalaikumussalam

alhamdulillah dan  Tahniah  Puan...

okay - masalah Puan ni yg puan paparkan ni saya rasa  pada pengamatan saya remeh tapi i know Puan ambil hati maybe sebab hormonal kot - you are pregnant now right? i think , so  takplah relax, chill out...

okay.

kekadang hormon tu mempengaruhi  pemikiran but what you can do is :

a) jangan memilih keje - sebab apa yg saya baca -  ialah puan nyatakan kalau dapat gajio kurangdaripada nursery buat ape , da puan pun cakap yang  dah cuba tapi susah .

Okay my response is - alhamdulillah dah ada sarjana - dan insya Allah datang bersama sarjana itu kematangan dan kemhiran berfikir dalam menyelesaikan masalah , ini the classroom of life puan - yg konvo  yg paper tu  it is just  menandakan ada banyak yg kita tak tahu lagi ....- dan harapnya skills kemahiran berfikir secara methodocal dan luas itu dapat  membantu anda melihat skop permasalahan anda dengan lebih jauh - insya Allah.

okay - macam ni - kalau susah dapat keje tetap - then cer cuba what apply part time dalam memana kolej komuniti , kolej matrikulasi ke  as PART  TIME buat kelas kelas yg you rasa pengetahuan you boleh bantu? u know ini nampak remeh tapi who knows rezeki ...kita buat amal . Allah bantu kita balik...cer  cuba...

anda tellah hantaq CV anda ke entiti yg melibatkan pendidikan ?
anda ada master dalam bidang ...? dan cuba cari team tema researcher yg sudi ambil anda jadi part timer ? dah tulsi email - ini bukan mudah ye ...tapi kalau anda rasa tak berbaloi terpulang...

u know what Puan - ada je kat tempat keje saya a post doctorate in math modelling buat part time 2-3 / 5 hari bekerja dan jaga anak 3 org - dia involved in research , lecturing dan angkut anak dia ke hulu hilir
the question is  atas diri kita sendiri actually.

may be gaji tak cukup - tapi at least  ini akan beefed up your CV dan you may be  akan rasa better if you could say something back to your parents  that :  look - i have tried and this  is what i did , insya Allah  i akan cuba lagi...tapi ni kena buat dengan sungguh dan ikhlas lah.

so - jgn kata susah because  everyone  kat memana ceruk dunia pun susah Puan...so cuba dan tersu cuba , cuba dapat pahala...

b)  i dont think parent you mengungkit , i cuba sangka baik ye seba i tak kenai depa - i think depa tak terfikir cara nak motivate you kot ...depa cakap lagu tu untuk  cabar you ?
sebab pada saya -  there is no such think untuk ' balas jasa ' because  ibu ayah yg baik ialah mereka yg tak akan minta anak balas jasa dan actually kita tolong depa alik tu bukan balas jasa actually itu sepatutnya tanggungjawab anak pun , so soal balas balas jasa tak ada dalam kamus saya actually sebab Allah je yg boleh balas segala pengorbanan dan tanggungjawab ibu bapa kita . doa kepada ibu bapa tu lepas solat yg penting tu...

so yg penting puan - yes anda terasa dengan pendekatan parents anda tapi may be kalau anda 'secure' anda tak lah tersa hati pun kalau cousin ke , moyang ke cakap sesuatu pasal anda ...bila parent cakap cousin hang ada lit lit lap barang kemas ...penuh satu lengan...u can just say - alhamdulillah , smile and even say - look - i tak ada apa apa pun kat tangan i  cuma swatch je  hmmm....gituh....senyum je....though you know you can  afford better tapi benda tu tak lah priority you pun...

hahaahah

i guess - to have an additional income for a lady yg cukup untuk buat dia mandiri penting zaman ni - kos perubatan, pendidikan is high ...

so - u know soal cousin dan org kampaung anda dan soal ibu tupun menyampaikan cousin tu cakap apa kat anda tu - pedulikan je,  that is nothing lah to be honest.  remeh.

dalam dunia  ni maafkan mereka dan kita kena akui ada manusia  yg suka habiskan jangka hayat depa mengumpat  dan mengheret org ke kancah dosa itu tanpa  mereka tu tahu apa depa buat.ada yg i dunno suka keliting hal org as if masa hidup tu untuk itu ? dosa pun dapat, heret org sekali pun dapat , they think it is fun ? nope.

so dont be like that , just doakan dan sebenarnya atas diri anda

dan i tak kisah pun you buat part time dan gaji rendah sebab i know your focus ni

ibu yg muda ni anak anak , kan?

so - manfaat kan usia anda kebolehan anda rezeki  ilmu ALlah bagi untuk kesejehteraan semua

yg negatif tu i think u fikir hormonal

sapa g tak pernah diperli cousin tentang  apa apa, kan? hahah lumrah lah tu so kalau dah biasa tak payah ambil hati sangat la...

tapi well is the way you take it

dan org ni jugak yg bermain pasir selut have fun with you when you were young  before so
just smile... and who cares what she said anyway - hehehe...benda ni tak pun terkesan aih...

Apalah yg kau nk sedih sgt tt......

Sebenarnya ramai je yg nak duduk rumah jadi fulltime hsewife tapi tak berpeluang sbb terpsksa tlg laki cari duit...naluri wanita & ibu memang nk jaga ank srndiri kann...dah hb mampu, buat pe nak susahkan diri cari nafkah....anak kau nk sub kat org pulak suruh jaga.....

Pd aku klu laki kau mampu....tak payah kerja...lain lah kalau kau tu andartu, kena tanggung diri sendiri....

Follow Us
cmf_shya replied at 1-8-2016 04:52 PM
my schoolmate dlu ngajar international school..then ikut husband pindah..resign..ada master..skrg se ...

Kwn aku punya kezen...
Bljar kat obersea....dah kawin dok rumah je...dia boring dok saja dia buat kek & jual online.....

Saja suka-suka dia kata.....

Edited by mbhcsf at 1-8-2016 07:16 PM
jazaa100 replied at 1-8-2016 07:00 PM
Apalah yg kau nk sedih sgt tt......

Sebenarnya ramai je yg nak duduk rumah jadi fulltime hsewife  ...

i think satu luxury pada wanita yg ada options , untuk ada options
buat masa sekarang  - elok ada options and u are secure

ade je yg profesional and PhD boleh je tak keje dengan government agencies tapi dia ada plan macam mananak at least dapat income 3 000 RM ninimum sebulan lah...though the hubby boleh je support dia and anak anak...dan kalau hubby di anak pi migrate pun say kat mana dia  pun boleh adapt  dan boleh guna kelayakan dia ...

see a lady macam ni  mewah dari rezeki  ( bukan wang saja ye kita tekankan ) kalau jadi apa apa kat hubby insya Allah tak gigit jari...
ini yg saya maksudkan pasal options

kita go beyond
sap anak tak nak jaga anak  dan sapa mampu hubby sapa mampu

i think hubby  yg profesional pun nak juga wife dia independent

Kalu lahir dlm keluarga yg tak berapa senang,imagine perasaan mak ayah yg mula mula rasa bangga anak belajar sampai ada master. Imagine pengorbanan yg dibuat oleh parents. Pastu anak choose untuk jadi suri rumah aka tak bekerja langsung. Kalu work from home too still kira kerja lah jugak. Kadang2 more income dari yg kerja tetap pun.. Rasanya tak lari dari perasaan terkilan. Walaupun cuba berlapang dada anak dah jadi milik orang. Harapan nak tengok anak berkerjaya boleh bantu sedikit sebanyak bagaikan memakan diri. Jujur if your parent bukanlah orang senang. Mesti ada perasaan sedih dlm hati mereka. Want to blame them for felt that way rasa mcm tak adil kut. Memang anak bukan pelaburan tapi kalu keluarga susah masakan kita pun boleh berlapang dada hidup ngan suami ngan anak without thinking about them. Entahlah. Itu yg i rasa. My personal opinion.

Kalu parents orang senang rasanya takde masalah. Biarlah kita corak hidup ngan hubby sendiri. Tak kerja pun bukan satu masalah kalu hubby mampu. Lagi bagus boleh besarkan anak depan mata. Beruntung badan. Jadi lady of leisure gituh.

Cakap psl gelang tu teringat kwn org penang yg bakal berkahwin. Dia dok stress psl kena prepare byk benda utk bertunang n berkahwin nnt sbb kena menunjuk2 kemewahan. Kalau tak kena kutuk.

Benda2 yang semak otak, campak tong sampah terus puan. Orang yg berjaya selalunya muka tembok dari berjuta-juta segala cacian/ makian. Tak caya? Tengok Jibby, tak pun Trump.

options;

(1) duit bulan2 laki kasi tu sila labur kat asb (bukan asb loan tapi asb akaun). alih2 awal tahun happy sikit la kot sbb dapat dividen+bonus. Yg ni make it senyap2 tanpa pengetahuan sesiapa. even lai pun takyah tahu.

(2) kurangkan sikit bercerita dengan emak . call pun just tanya kabar. ini utk mngurangkan risiko hati sakit sebab dengar cerita2 yang tak perlu dari mak sendiri.

(3) kurangkan jugak melepak dkt media sosial. ni pun utk mengurangkan risiko hati sakit tengok lifestyle kawan2 satu skolah @satu uni yg dalam alam pekerjaan. mata tu kena jaga sebab semua yang mata tengok akan turun kat hati.. hati pulak mudah sangat rasa tersentuh kalu tengok orang 'lebih' dari kita.

(4) hari2 buat smayang dhuha & baca quran (surah al-waqiah). mana tahu miracle happen in your life ..

lastly, akak kan graduate master. akak fikir sndiri la apa 'exit clause' yg applicable utk akak hadapi semua ni.

akhir kata, jagalah laki dengan anak2 elok2 sebab in the end hanya laki dgn anak yg ada dgn kita in good & bad times. bersyukurlah dapat laki yg tak buat hal & stil mampu bagi nafkah kat akak. mungkin akak tak tahu & tak sedar berapa ramai org lain yg kje tak dapat apa2 dari laki sebab alasan dh keje ada duit sendiri. kadang2 seluar dalam laki pun kene tolong beli sbb laki hutang keliling pinggang & duit gajitak spend pun kat bini & anak2.

Emak dan lain2 tu dah jadik priority no3 since kawin. so better akak decide which one yg akak nak pedulik dulu (in terms of kata2 mereka dan perhatian untuk mereka).

Sekian dari saya..

sarahmirza replied at 30-7-2016 12:45 AM
Pernah seorang bapa junior I mengeluh di hari pernikahan anak perempuannya.
Pakcik tu beritahu I, d ...

my late father mcm nie...
dulu heran jugak why bapak suruh kita keja dulu..atleast setahun dua sebelum kawen...kumpul duit katanya...and hulur2 sikit duit kat parent

eventho i belajar tak guna duit parent langsung...

tapi skrg baru tau apa sebenarnya intention my father masa tu....dia nak kita beringat sebelum masanya...nak kita keja kumpul duit, simpan utk kegunaan di kemudian hari...

rezeki laki nie lain....laki pun ada makpak dia....dan bersyukur kalo dia masih nak sara bini...

anything can happen anytime...

Edited by sarahmirza at 2-8-2016 12:25 PM
leylapple replied at 2-8-2016 10:21 AM
my late father mcm nie...
dulu heran jugak why bapak suruh kita keja dulu..atleast setahun dua se ...

Are you sure you belajar tak pakai langsung duit parents?
How about baju, kasut, beg sekolah, buku, yuran PIBG bagai itu?

Berbalik kepada kerja atau tidak selepas ber'degree', 'master', 'phd' bagai..

Iolls kasihan pada parents yang tak berpendidikan tinggi, yang kerja kampung, kerja sawah etc.
Suatu masa dahulu susah payah sampai ada yang ikat perut semata2 nak sekolah anak.Hujung2 anak pilih tak nak kerja.

sarahmirza replied at 2-8-2016 12:13 PM
How about baju, kasut, beg sekolah, buk ...
How about baju, kasut, beg sekolah, buku, yuran PIBG bagai itu?
sure 100%

sbb iols dari kecik mmg disuruh carik duit sendiri utk beli brg2 mcm nie..even parent guna sikit duit upah i utk kegunaan bulan2..

parent i 2-2 anak 1st, diorang ada lagi adik2 yg kena sara...

nie sekolah rendah...sekolah menengah i kena sponsor 100% dr state sampailah dapat degree..poket money yang state bagi tu iols bagi kat parent...

parent iols org kpg, bagi 50-100 tu mmg ckp.

bgs jugak kecik2 dah rasa ssh, dah bsr mcm nie mak i tak keluar sesen pun. 100% ditanggung iols...

nanieygene replied at 27-7-2016 09:20 AM
Salam & morning semua. Baru je lepas call mak aku. Sedih weh bila dapat tau sepupu aku mengata dan m ...

Salam sis.. peduli kan org nk kata apa pon..
Akak dh 10 tahun brenti keje.. anak dh 4,alhamdulillah.. rezeki dari Allah sentiasa cukup.

Dulu masa memula kawen, akak x keje. Mak mertua selalu sindir2 ckp akak ni nyusahkan anak dia. Then tgh preggy ank 1,akak dpt keje gaji lg tinggi dr suami. Tapi, lps bsalin, ank kne hantar nursery. 2 bulan je hantar nursery,anak akak selsema + batuk x kebah2. Kesian anak tau.

Mak akak suruh keluarkan dr nursery sbb tak sanggup tengok cucu sakit. Mak sanggup jaga anak. Tapi lps dh 2 bulan mak jaga, akak tak sampai ati plak, kesian kt mak. Dah la dlu mak jaga kita, skrg dh tua nk kne jaga cucu plak.. huhuhu

Akak brenti keje, jd full time hsewife & bniaga kecik2. Anak duk dpn mata, makan pakai kesihatan terjaga. Skrg anak dh 4,rezeki Allah bagi sentiasa cukup.

*akak xde utang ptptn sbb zaman akak blajo ptptn blom wujud & yuran itm 1 semester cuma rm96.50 termasuk hostel & dewan mkn.

awak ada master...tapi tak keja.....saya tak sedih mendengarnya.....

tetapi lebih sedih....lagi...kalau orang kata....belajar sampai master.....tetapi pemikiran...macam spm aje....

so.....berlapanglah dada...sebab tujuan kita belajar....adalah untuk ilmu.....

1. pedulikanlah apa orang kata...sebab rezeki...bukan dia orang yang bagi. allah bagi....samada melalui awak atau suami awak atau melalui anak awak....
2. beruntunglah......awak...sebab dengan master....awak dapat...suami awak sekarang. mungkin sebab itulah suami pilih awak
3. beruntunglah anak awak.....sebab ...dididik oleh seorang ibu yang mempunyai master....
4. beruntunglah awak....kerana dengan master....awak tidak berhempas pulas...dengan kerenah boss, jalan jem...keluar pagi...untuk ketempat kerja....
5. so gunakan ilmu master...untuk mendidik diri dan masyarakat......cara berfikir....dengan tahap master....

Edited by mamapea at 11-8-2016 12:07 PM

aku lg jeles kt housewife...seronok dpt jaga anak2 sndr...ingat keja ni best sgt ke? dpt bos yg perangai mcm nauzubillah mmg stress gila kot...isteri yg x bekerja maknanya suami mampu tanggung...mmg sgt2 beruntung...aku tgk kwn2 aku yg housewife ni merata2 bw anak2 diorg keluar pi jln2 lps sekolah...bnyk giler diorg spend time dgn anak2...aku spend time dgn anak2 sehari dlm 3-4 jam jer...blk rumah dh pkl 6...anak2 tido around 9.30-10 pm...paling awal 8 pm...bila stress kt ofis blk rumah mood x brp baik...kekadang anak2 jd mangsa...pedulikanlah ckp2 org ni...setakat nk mengukur kebahagian  dgn brg emas tu aku x heran la...diorg tu ada mslh jiwa...suami aku x pernah pun beli aku brg2 emas ni...aku mmg xnak...yg penting suami aku x lupa tanggunjwb dia pd aku & anak2...itu dh cukup...kita keja ke tak bila org x suka mmg dia akan mengata...mulut  manusia ni mmg x blh ditutup...yg penting skrg TT jaga suami baik2...jaga hubungan suami isteri...kekadang parents kita ni ok tp bila org luar yg sebok dok cucuk jarum tu yg jd lagu tu...

ala skrg melambak la yg ada master, PHD bagai jd surirumah jah...nk kesah apa...lain org lain kehendak dlm hidup...

TT untung blh tgk anak2 depan mata 24/7...kecuali time anak2 gi skola la...mcm aku ni pg gi hantar...blik kang ambik...masak..suap bagi dorg mkn...lpas tu tdokan dorg...weken bru blh nak ajar membaca ke math ke kaler buku ke apa ke...tp aku mmg ske dgn keje dan life aku..xrasa nak berhenti ...so TT pun kne ignore la apa org lain ckp yg menyakitkan hati tu..buat2 mcm angin lalu je kat telinga tu...

leylapple replied at 2-8-2016 02:06 PM
sure 100%

sbb iols dari kecik mmg disuruh carik duit sendiri utk beli brg2 mcm nie..even parent ...

wooaaahhh.. u are very the independent one.. superwoman