CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hanasensei

aku yang cepat sensitif dengan mak..rasa mak x adil

lasagnaklcc replied at 30-3-2015 10:36 AM
Iols pon baru2 ni ada argument dgn parents iols. Sbbnya parents iols manjakan akak ipar... Tak blh d ...

Iols rsa mgkin syaitan dok hasut iols. Frankly iols dah xkisah klau mak ayah iols nk lebihkn yg lain.. cuma iols sedih bila baca wassap tu jer.

pasal iols x bli rumh 2nd hand kwan mak iols pun ada.. iols tnya la blik pasal rumh tu sbb nk thu kot xda org iols nk bli. Tp mak wat donno jer.
mak bgthu dkat kak. Dia sajer wat xtahu sbb nk bg iols nyesal sbb ikut ckp kwan. Kwan sruh bli rumh bru sbn cuci kaki jer.. sbb rumh tu thun 80an.. byk bnda kna renovate nnti.. tu yg iols x berkenan

hanasensei replied at 30-3-2015 04:11 PM
Mcm rumh tu memg kmas gitu2 jer..sbb xda siapa pub nk selerakkn.
Pasal mlas tu.aku admit la aku  ...

haha bab berharap pujian mak tu aku setuju.. aku pun macam ko gak.. pujian mak sangat besar maknanya bagi aku. tapi dia selalu puji abang aku depan aku.. dalam hati aku nak je kata "hek eleh benda macam tu aje pun nak puji?" tapi aku cakap dalam hati je lah .. dan aku mmg kecil hati bila dia selalu puji abang aku tu.. terasa bila la nak puji aku lak .. aku ni takde perkara yg bole dipuji ke.. tapi skrg ni aku try to keep positif.. aku bukan muda lagi nak merajuk sakan.. so aku tadah je la telinga.. pasal masak sedap tu kekadang dia puji indirectly aje.. macam aritu mak ayah aku lepak umah aku 2 minggu hari2 mmg aku masak dinner.. so bila mak aku makan bertambah2 aku suka la tengok.. n bila ayah aku makan sikit aku mesti tanya diorang.. tak sedap ke.. pastu bila mak aku cakap "entah mak rasa sedap je".. terus aku bangga

Malikmalika replied at 30-3-2015 01:20 AM
kena bincang elok2 lah dengan husband . nanti jadi keruh pulak

Hsbnd aku nk blik tggal sini. Sbb dia ckp dkt dgn fmily dia.. tp aku bgthu tgok la rezeki.aku dpt pindh atau dia yg dpt pindah.

mesmerize replied at 30-3-2015 05:11 PM
haha bab berharap pujian mak tu aku setuju.. aku pun macam ko gak.. pujian mak sangat besar maknan ...

Siapa yg xnk pujian dri mak ayah kn..rsa mcm dpt emas jer bila dipuji..
msa zaman2 uni dlu..kak aku goreng telur dadar pun dh dipuji. Aku ni kna msak byk lauk bru dpt pujian.tu pun smbil puji kak aku rajin msak.

smpai kak aku perasan. Ckp kesian hang kn..buat kerja xder org nmpak pun.
Dlu aku pernh sewa sbuln kt slgor. Mak aku pun dtg gak mlawst.. msa tu hbungan rapat lah rsa.. aku klau boleh nk mcm tu.
Aku tkot walau dok lain rumh tp jarak dkat2..cth la aku x dtg jenguk. Tkot jd isu plak..
tp aku nk gak dok dkat.. boleh tgok2 kn mak ayah aku klau sakit nnti.

hanasensei replied at 30-3-2015 04:35 PM
Actually byk bnda yg mak aku x bkenan slain sikap berat tulg aku tu. Dlu aku slalu gak wat muka x  ...

Jangan amik hati sangat dear. Nanti kalau susah hati kesihatan terkejas. Go with te flow. Buat je yg u rasa terbaik. Kl ur mum tarik muka or komplen just buat tak tau. Ada lebih baik u keluar rumah. Sebab lagi jauh lagi the heart grows fonder. Happenned to mu friend same juga. Mak dia banyak belahkan bro dia. Last last bro dia tu yg buk prob. Tapi mak dia selalu nak dia take over responsibility jaga semua perihal bro dia. Buat segala semua benda. bila tak buat mak dia canang pada semua org dia anak tak baik. Dia anak jahat. Dia anak kurang ajar derhaka. My fren byk makan hati. Nasib suami ada bela nasih dia. Dia sampai jumpa doktor psikologi. Sudahnya sekarang dia peduli apa mak dia layan cam tu. Dia still gi visit mak dia. Buat cam biasa. Mak dia dulu dok canang macam2 now semua org nampak bro dia yg mak dia kata bak sufi tu sebenarnya sebaliknya. So my fren tak yah susah payah nak penat explain dia tak jahat. Biar realiti dan masa yg jelaskan segalanya. Now everybody can see my fren not that kind of person. Seksa nak please orang ni. Jiwa terseksa. Tak perlu pikir pun. Tak perlu nak pikir kita nak sayang. Bila kita kata we love them (the parents). Tapi bila parents ada preference kita juga akan kecewa. Jadinya buat je apa yg mampu dan patut. Layan sebaik yg kita boleh. Selebihnya biarlah tuhan tentukan. Moga apa niat kita perbuatan kita lambat laun parents akan sedar.

munchkin replied at 30-3-2015 07:14 PM
Jangan amik hati sangat dear. Nanti kalau susah hati kesihatan terkejas. Go with te flow. Buat je  ...

Thank yer munchkin..
aku gn mak aku ok jer boleh sembang2 ni..cuma aku terasa kot walau aku sakit mak aku x defend pun. Aku akui la adik aku byk tlg aku msa kwen sbb kbetuln dia ads kt rumh. Dpt lak gru gnti skolh aku. So lpas skolh bila aku nk bli brg pun bwa dia la. Aku pun syg adik aku ni sbb dia jer la yg slalu bela aku.. msa aku tunang semua aku buat sndri. Sehari nk tunang bru kak aku blik. msa aku kwen pun sama. Xder la bergelut mna pun. Sbb hntran aku mnts kwan. Plamin semua tempah. Kira doorgift jer la. Itupun kak aku blik siang hri aku nikah. Msa tu kak aku alahan. Memg dia xbuat apa. Mak aku ok jer. Naper bila aku sakit aku kna tlg juga. Aku buat yg ringn2 cam kluarkn pinggan lap.

Ni mak aku dok ungkit pasal x beli rumh lelong ..msa aku sewa sbuln kt slgor. Mak aku bru dtg skli. Aku pun dok sewa skjap jer msa tu. Mak suruh aku bli. Mstilh aku xnk sbb aku dh bli rumh kt perak. Lgpun msa tu aku x der plan pun nk stay slgor. Mak aku bising ckp xdgr ckp dia.
kak aku ada bli tanah area jersm atas saranan mak aku. Now mak aku sruh aku join gak bli sbb geran tu kna 6 nma kot nak pecah. Aku ckp la xnk jauh kot nk ulang. Mak aku ckp minta la skolh kat situ. Kak   aku xper la dh confirm skolh area situ. Nnti aku n hsbnd nk berulang jauh lak ker tmpt kerja..

Sbnarnya aku nk jauh2 sbb nk elakkn konflik. Sbb mak aku dia suka atur skit. Klau kita x ikut nnti dia bising kmudian. Sbb kak ksygn mak aku pun dlu , mak aku pksa sruh suami dia smbung bljar bg ada degree. Kak aku bsing2 la kt aku msa tu..

Itulh aku hrap la ada rezeki aku pindh. Sbb aku rsa bila jauh tu bru dsygi. Mak aku ada hmsty area sini. Rumh tu bru gak. Dia slalu bg hint ckp nk jdikn rumh skrg ni hmsty.nk ksongkn brg2 aku n adikbradil aku dlm rumh ni lpas tu dok rumh yg kecik skit. Adik aku ckp x best la bila rmai2 kumpul xder tempar..
aku blas la..bukn ada siapa nk blik. Kak2 aku rya bru blik. Tu pun turn x sama.. adik laki aku dh x bercmpur gn fmily.. dok rumh kecok pun xper. Lg slamat.

..g.

Follow Us
Sorry byk typing error lak taip guna hp cmni la.. nk delete 'cursor' tu xnk gak tmpt yg slh tu

hanasensei replied at 30-3-2015 09:21 PM
Sorry byk typing error lak taip guna hp cmni la.. nk delete 'cursor' tu xnk gak tmpt yg slh tu

Mak kakak cikgu juga ye?

duduk sendiri la uolls. biasalah mak2 kita mesti ada terlebih terkurang dgn anak2. makcik pun kdg2 terasa nak jauh hati dgn mak tapi memikirkan entah berapa lama hayat dia, makcik telan. satu lagi makcik risau kalau tetiba makcik eksiden ke lepas bertekak dgn mak, tetiba makcik meninggal, tak pepasal tak cium bau syurga. nauzubillah.

dulu duduk serumah mcm2 kekurangan yang nampak. serba serbi salah, kita pun mudah panas hati bila ditegur. skrg dah duduk sendiri, mak makcik lak selang sehari mesti call, mcm2 nk bercerita itu ini. mesti x kurang 30 minit sekali call.

mak uolls bosan la tu anak2 semua dah duduk sendiri, uolls je ada lg x keluar dr sarang. dari beranak sampai uolls dah kahwin pun dia kena hadap uolls hari2. mak uolls nak ruang & masa untuk hidup bebas sendiri ler tu.

hanasensei replied at 30-3-2015 08:57 PM
Thank yer munchkin..
aku gn mak aku ok jer boleh sembang2 ni..cuma aku terasa kot walau aku sakit ...

biasalah tu. mereka akan cuba control or guna remote control. buat apa rasa betul. kalau apa yg dia komplen pada orang tu buat je tak dengar. lama lama penatlah. memang at first terasa hati bagai. tapi we have to train ourselves. kalau tak benda tu disimpan dan akan jadi depress.

my friend cenggitu. always nak please parents. pastu lama lama jadi alas kaki oleh keluarga. nak puaskan hati mak bapak and family. last last sendiri merana. sebab dia kata ive done my best kenapa tak appreciate. kenapa tak ni kenapa tak tu. masa dia down, family semua termasuk mak bapak and family kata apa yang kau stress. my fren became traumatize. nobody understands her except the husband. trying to please everyone in the family sampai dia crumbled to the ground. ada family tolong? nehiiiiiii. semua buat tak tahu. ko urus lah masalah mental ko sendiri. in the end the husband yg bantu. from there onwards when she got up, dia rasa no attachment to the family. just obligation to do apa yang patut visit ke apa. pastu back to her own life.

sebab perselisihan dengan parents adalah perkara biasa terjadi. tapi bila dah ada orang terasa hati dan take action utk rujuk kepada orang lain/jumpa pakar jiwa maka masalah tu agak besar. kalau perkara kecik for what kita nak tanya pada orang. kalau hidup dalam denial, kita akan always kata not a problem. tak mahu accept and ngaku there is actually a prob.

ive seen the effect of parents yg membeza bezakan anak ni. the effect is badddddd. really badddd. trust me. anak tu rasa terabai. emosi tak stabil. ada yang buat perkara yg sampai ibu bapa menyesal seumur hidup. dont take for granted. setiap orang tuhan jadikan unik. ada yang kuat tabah. ada yang lembut rapuh. jadi aku ada pendapat tak elok pada parents yang membezakan anak anak ni. tapi itu pilihan dia, sebab itu anak dia. consequences sendiri tanggung. why kena segregate anak anak?

sebab tu kita kena accept and admit. there is a problem. macam mana nak solve macam mana nak bincang and take action. cuma kita jangan hidup dalam denial. when there is a problem (big), mesti kita buat sesuatu. contohnya bertanya permasalahan ini kepada orang lain/jumpa pakar jiwa.

say what you want to say. say it. take action apa yg you rasa berpatutan pada diri you (beli rumah or buat sebarang decision). sebab you yg nak tanggung consequences later. and bukan orang lain. sebab hanya you yang tahu diri you and limit you (kewangan, jati diri, mental state) setakat mana. bukan orang lain.

sama la macam saya... benda kecik pun jadi isu... kadang2, terlambat sidai baju, terlambat angkat kain pun seminggu mengungkit..sedih... kalau nak marah kita, marahlah... tapi jangan di depan orang lain...sedara mara... paling tak suka bila nak dibandingkan dengan abang kakak yang lain... diorang belajar pandai. serba serbi pandai... kadang2 tu, pernah terfikir, mak dah jemu kot tgk muka aku... sebab tu macam tu... sampai la ada satu tahun tu dapat sambung belajar kat UIA....

sepanjang berada di sana, saya dapat rasakan hubungan saya dengan mak makin baik bila balik walaupun tak sepenuhnya..  so, kesimpulan yang saya nak cadang.... pindah rumah.... sebab bila kita berjauhan ni, insyaAllah, mak akan TERperasan yang kita ni sebenarnya berguna jugak dalam rumah tu...buktinya? saya selalu dengar cerita2 dari orang kampung yang mak selalu mengadu yang tak de org nak tolong dia buat keje2 umah bila saya tak de... padahal selama ni lambat 30 saat pun nak membebel....

percayalah, berjauhan itu akan timbul rasa kerinduan!. chewah!

**sedikit catatan untuk sang anak... demi menjaga hubungan baik dengan mak, walaupun kita rasa kita betul, mak salah, just anggap je dia yang betul. (selagi tak melanggar hukum syara').. biar kita yang mengalah... biar kita yang makan hati...biar kita sakit hati... sebab itu hati kita... kita tau macam mana nak ubati..kita tau macam mana nak hiburkan... tapi kalau hati orang lain yang sakit especially mak, susah kita nak rawat..sebab tu hati orang... macam TT buat, pendam tu bagus. Better diam dari mempertahankan hak kita selagi tidak ada kecederaan fizikal....

**pindah rumah okay. tapi jangan lah lost contact terus..mcm hujung minggu, bawa la makan tengah hari kat dia ke and so on...

aku ada adik lelaki sorg yg mcm TT...selalu rasa diri dia mangsa n tak disayangi mak ayah..
aku tak rasa mak or ayah tak sygkan anak2 diorg..msti diorg syg semuanya cuma akan ada la anak favourite diorg.. mcm kes adik aku, dr pemerhatian aku, mmg dia pemalas skit, kalo balik kg rumah mak ayah, tau tido je dlm biliik..bukan nak mingle2 ngan mak ayah or adik bradik yg lain...pstu mmg tak reti lansung nak ambik hati mak ayah aku...soo secara tak lansung mak ayah aku tak rapat n gitu2 jela ngan dia..bkn maksud tak syg cuma dia bukan anak favourite la...

aku rasa kalo dia lebihkan effort utk amik hati cth macam bawak mak ayah kuar makan ke, call sembang Tanya kabar ke, maybe boleh rapatkan jurang or rapatkan hubungan dgn mak ayah..

to TT, ko cuba la...aku faham walaupon ko ada kesukaran sendiri mcm sakit la busy keja la bagai...jgn jadikan tu sbg alasan utk ko tak nak contribute pada family..sbb aku yakin semua org ada commitment masing2..cuma beza effort sesorang tu utk tolong ke tak...kalo asyik beralasan jer, mmg selayaknyer la kena boikot atau di keji...

bertahan ajer lah dgn mak tu jgn pendam perasaan dendam etc...baguslah tt cerita kat sini sekurang2nya dpt luahkan perasaan mesti rasa lega sikitkan...jgn cerita psl family kita dengan husband takut dia tak hormat pd family kita nanti...saya juga setuju klu tt cari rumah sewa...mungkin bila dh duduk berjauhan timbul rasa rindu mak pd tt dan hubungan tt dan mak jadi lebih mesra...saya doakan semoga hubungan tt dan mak akan lebih mesra selepas ini...hargailah mak semasa dia masih hidup...akak ni semenjak mak meninggal hidup rasa sunyi sangat...hilang tempat mengadu dan bermanja...hidup dah x sebahagia masa mak ada dulu...bersyukurlah tt masih ada mak

soulmatte replied at 31-3-2015 09:41 AM
bertahan ajer lah dgn mak tu jgn pendam perasaan dendam etc...baguslah tt cerita kat sini sekurang2n ...

Insyaallah..sy pun xder la nk dndam atau bnci pun. Cuma sy nk ambik lgkah yg terbaik utk rapatkn hubungan dgn mak je.
suami memg xtahu..  msa sakit tu sy rsa down sbb x diendahkn..so sy nangis2 la dlm phone. Suami ingat sy ngis sbb sakit.
nk cerita kt kwan, tkot kwan knal mak sy. Nnti xnk la org ckp apa.
sbb tu luahkn kat sini. Thank atas nasihat atau doa.
Esok 1st april.dh boleh isi borg tukar.

fuzzyfuzzy replied at 31-3-2015 08:52 AM
aku ada adik lelaki sorg yg mcm TT...selalu rasa diri dia mangsa n tak disayangi mak ayah..
aku tak ...

Msa tu kot yg aku x tlg sbb sakit.. tp msa kak2 aku kwen aku tlg jer..cuma msa tu dh blalu mna ada yg ingt.

aku adala juga treat fmily aku mkn. Bila rmai2 kumpul.aku ajk semua mkn kt luar. Blnja mak ayah aku. Tp  mlalui kta2 memg aku xpndai.. sbb msa bljar dlu aku pernah bli kad muzik utk hri ibu. Kak aku trlupa.. jd kitaorg tndtgn sma2. Tp b4 buka mak aku dh ckp msti kak yg bg ni. Bila besday aku bg kain pasang mak aku xnk ckp mmbazir.
bila dh kerja aku celebrate   bli kek, bws gi mkn mcm tu lah. Aku xtau nk ambik hti cmner lg. Sbb nk sembang2 gn mak memg aku xder idea.

Tp aku still brgaul mkn tgok tv sma2 mak aku. Cuma bila trbca wassap tu jer buat aku kecik hti. Sbb adik laki aku ada gak mcm ni. Lgsung xnk ckp dgn fmily. Blik cuti sem dudk dlm blik jer. TApi klau dia buat apa still mak aku akn back up dia juga.Penat la segan la..

aku sedih la klau mak ada anak yg feveret. Sdgkn dlu mak aku slalu bising ckp arwah tok aku syg lebih kat pkcik aku. Nk buat apa msti tok ingat kat pkcik aku.

u.

hana930505 replied at 31-3-2015 07:54 AM
sama la macam saya... benda kecik pun jadi isu... kadang2, terlambat sidai baju, terlambat angkat ka ...

Xder la smpai nk lost contact.. sy xnk la jd ank derhaka. Cuma nk jrakkn   dri tp still keep in touch. Call dtg mlawat msak2 jln2 gi mlancong.

chazey replied at 31-3-2015 12:03 AM
Mak kakak cikgu juga ye?

Ya.. satu fmily ckgu...r

makciktijah replied at 31-3-2015 12:42 AM
duduk sendiri la uolls. biasalah mak2 kita mesti ada terlebih terkurang dgn anak2. makcik pun kdg2 t ...

Kdg2 iols rsa nk btulkn jer apa salh tggapan mak dkt iols.tp tkot jd lain plak. Sy jnis cpat kuar air mta klsu crita pasal fmily. Kdg2 nk cam adik sy..dia selamba jer bebel blas blik klau mak tersalah tegur. Tp sbb dia jenis x kisah. Lpas tu ok jer. Sy jnis protes dlm diam. Tu yg problem nya.

itulh nk dok jauh skit. Kuar dri rumh dpt la hdup brdikari. Hubgn pun lg rapat

sabar jelah TT..aku pon problem jgk dgn mak aku..rasanye bkn favor mak aku jgk mcm ko..tp aku xkesah pon psl tuh..yelah aku sedar diri ah jgk..xpandai..xkaya..xbyk bley contribute kat dia.. dia mcm favor adik aku yg no 2..aritu aku suggest suh wat wedding aku dgn adik pompuan aku sekali harung jek dia marah2 aku..pdhal niat aku xnak dia leteh setahun 2 kenduri besar.. adik laki yg no 2 nak wat wedding kat kl dia oke jek..xde nak marah2 pon cadangan org tuh..pdhal belah kitaorg kat pahang blh pompuan kat perak..alasan sbb nant kwn2 xde nak dtg wedding.. aku diamkan jek mls nak msk campur..lantak jelah korg nak mcmana..smpi masa aku pegi jek..

yg plg aku terasa dgn mak aku ms aku pantang baru2 nih ah..sdey giler..byk kali nangis kot sbb dia..nsb xmeroyan..mak aku keje..aku paham ah dia keje tp dia slamber jek mcm xde org pantang kat umah nih yg nak mkn yg nak mandi yg baby nak mandi ape seme kan.. da lew xde amik cuti lgsg..blk lmbt..yg plg best siap g kursus bernalam lg..sdeynyelah..seolah2 xpantang aku nih..ntah lew..ckp sebulan aku lari duk umah mak mertua aku..terjaga ler sikit..tu pon bidan ckp rahim xkecut sgt pon lg pdhal hari da 40..ni adik aku plak tggu hari nak bersalin..keje kat kl..tgh belah bagi nak pantang katne..samada dgn mak aku o mak mertua dia..aku mmg suh dia pantang kat umah mak mertua dia sbb mak mertua dia housewife..aku cite ah ape jd kat aku masa pantang tuh..tp ikut dia ah..kot mak aku syg dia lbey dr aku dpt lew layanan baik punya..br nih dia ngadu sakit kaki mak aku urut2kan jek..aku xpenah pon dpt gitu..ms pantang tuh adik aku no4 blk tgh2 mlm pkol 2,3pagi sikit xtegur pdhal ada baby kat umah..mujur xmenangis truk jek anak aku..kalu x dgn mak2 aku kena marah..

yg adik 2 org lagi bwh tuh xpyh ckp lew kan..yg no4 da umur 22 pon xde ape nak jd..duk je kat umah tp kalu ckp xde nak marah2 pon mcm ckp dgn aku even bdk tuh tah ape2...yg bongsu lg ah minta ape pon dpt kan..hmmm mak mak..aku mmg terasa btol ah dgn dia..smpi rasa xnak blk kg sgt da..nak blk 2bln sekali jek..sbb yg selalu blk ni pon bkn dpt layanan ape2 pon.. blk kg penat2 mlm nak mkn kena masak sendiri..kalu adik2 lain blk pkol 1pg pon gigih g msk adik nak mkn..ntah lew..nsib aku kot..

aku mmg tgh terasa hati dgn mak aku..TT bkk plak thread nih mmg meluah perasaan ah aku kan..psl wasap bagai tuh kalu dgn adik no2 dgn no3 tuh kemain meriah jek hari2 wasap..dgn aku xpon..aku wasap pon xde dia nak reply..last2 aku mls nak contact da..xpe jelah..nant kalu ada jd ape2 adik2 aku wasap ah aku kot..ntah lew..

munchkin replied at 30-3-2015 01:27 AM
Ada je jenis mak or bapak cam ni. Anak lelaki sayang lebih or anak pompuan sayang lebih. Yang lain t ...

weiii tq ah sbb ko tulis nih..aku pon nak wat gini jek bila blk kg nant..yg penting niat kita n Allah tau kita da cuba abes baik utk mak kita