CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-SFG

Mentaliti Malu Bawa Bekal 'Time Lunch', Kenapa Hanya Melayu Malu?

Cina, kalau x bawa bekal pun ramai juga yg bawa bekas sendiri bila tapau makanan.
Bila beli brg2 kecil biasa x nak plastik bag.

Tapi sebaliknya, Melayu, beli air minuman sebotol pun minta plastik, sume benda pun  nak plastik.

Tapi, itu majoriti golongan muda cina yg ada kesedaran pd alam sekitar, x termasuk aunty2 yg sopping kat hypermarket minta /ambil plastik ekstra..kalau boleh satu bundle plastik bag blm buka depa nak

'bior pape asei begayae'.. tu kater oghang perak..dan tula perkataan paling seswai utk org melayu...
samada setuju atau tak...tula HAKIKATNYA..

rela beratur beli makanan walau dlm poket ada rm5 je...
rela jalan kaki sampai melecet walau kt umah ada basikal...

SOMBONG DAN BERLAGAK...KENA TERIMA HAKIKAT WALAUPUN MARAH

1st time aku dengar kata melayu xsuka bawak bekal. selama aku keja ni..aku tgk sama je semua kaum.

Aku ni jgn kata bekal, payung pun bawak. Standby kalau ujan lebat nak pergi ke kereta nanti

apa kaitan bawa bekal deengan bangsa? tajuk bias

saya melayu. saya lelaki. saya bawa bekal ke tmpt kerja. tidak ada apa nak dimalukan. malah sgt jimat. about rm10-rm15 bole save setiap hari. thanks to my wife sbb sediakan bekal dan dia pun bawa bekal juga ke tempat kerja.

Follow Us
comel91 replied at 2-9-2015 03:53 PM
mungkin jay keje besar kot...

nasib la adik comel baru umur 18 tahun, keje pun dkt jusco je...  ...

takdela aku kje kuli biasa je.. tp kalau nk bawak bekal tu tah la.. memang aku tak terbukak hati lagi

bontotiku replied at 2-9-2015 04:12 PM
aku puji kau. kau jhujur.

puii melayu lain yang tak malu tu. sebenarnya kau malu.

kau malu x bro?

5 taun keje da..slame 5 taun jugak tiap2 hari bawak bekal..saya xmalu pon!

i dan kawan2 sekerja majoriti bawak bekal hari2. staff lelaki dah kahwin ada yang bawak bekal juga.

Jantan yg fefeling gudgud jek malu bwk bekal pg ofc takut dicop too family man-type... Walaupun dlm hati tu sumpah seranah harga lunch mahal lg rokok bagai... Esp melayu

breakfast - iolss makan laksa + tea tarik = rm4.70 dan
beli siap2 nasik lemak daun pisang 3 segi tuh.. (utk makan tengahari) = rm1.50

esok breakfast iolss nk makan - mee goreng + tea o panas = rm5.00
beli siap2 nasik goreng / bihun goreng (utk mkn tenghari) = rm1.50

malas nk keluar opis, panas2 tengahari qembang - lebih baik makan dalam bilik iolls dgn suasana yg dingin sambil bertaobao.

belilies replied at 2-9-2015 06:53 PM
Oo okk.. Tqsm yaaa. Excited sgt ni. Suka tengok dia ni blakon. Nama pulok xtau.

Ada jumpa kat youtube..tapi gambar teruk gila..skrg, rasa teringin sgt nak tengok ceta ni balik...

kalo korg jenis makan roti sandwich, buah2an, salad atau makanan yg agak kering dan simple (mcm spagetti) takpa la nak bawa bekal....

Kalo yg suka makan nasi campur + kari tuh... baiklah gie beli jer. kedai makan merata... bkn mahal sgt pon... yg buatkan mahal sebab korg dok order air ... (bawa air dr rumah atau bancuh air di pantry... :-)). Makanan melayu nih baunya agak kuat dah remeh untuk dibasuh bekasnya...

best per bawak bekal...klu member member lain pon bawak bekal lg syok..bole tukar tuka lauk per..

hari-hari bawa bekal...tak kisah pun....sambil2 tukar ngan member opis, kelmarin, bihun goreng, semalam kotew goreng, hari ni, nasi minyak dan ayam masak merahhh......esokk..tgh pikir.......mcm nk msk spaghetti meatball je..

dari dulu aku tgk ayah aku selalu bawak bekal pegi keja... walau skadar kueh mesti mak aku ade bekalkan.. wlpon tak hari2 tapi memang kerap... skali untuk anak2 gi skolah lah... skarang pon kalu mak aku masak aku bwk bekal or else balik unah time tghari makan... kalu kene keje dekat rumah..hehehh

Kadang bawak kdg2 tak bwk. Tp skolh dulu tiap2 bwk sbb mak yg sediakn. Dulu ms skolah bw bekal coz mls berebut kt kntin.  ada kawan cik tingktn 6 msa tu lelaki mula mula tak bwk bekal lps tu dia bwk bekal sorang bw lauk lebih  sorang bawa nasi lebih. Ala ala pot luk . diorg ber3  tu selalu bwk bkl lps tu.

Artikel seperti ini tidak seharusnya melibatkan perkauman kerana konsep membawa bekal ke tempat kerja atau kantor ini terpulang kepada individu.

Tapi tidak dinafikan masyarakat Cina lebih terbiasa akan konsep membawa bekal ini berbanding kaum lain seperti yang diperkatakan.

Kita ambil contoh membawa sebotol air masak ke sekolah atau ke tempat kerja. Majoriti kaum Cina lebih gemar membawa botol air. Kadang, sampai 2 botol seorang. Ia tidak kira lelaki mahupun perempuan.

Akan tetapi, acapkali kita sering mendengar alasan "TIADA MASA" untuk menyediakan bekalan makanan di waktu pagi. Sebenarnya, ia terpulang kepada diri sendiri. Tidak mengira kaum sama ada ia Melayu, Cina, mahupun India.

Pengurusan masa yang efisyen sangat dituntut untuk penyediaan bekalan makanan tersebut agar ia menjadi rutin harian dalam menangani kos sara hidup yang semakin tinggi di Malaysia khususnya di kota metropolitan, Kuala Lumpur.

Bertepatan dengan peribahasa "HENDAK SERIBU DAYA TAK HENDAK SERIBU DALIH".

Pendek kata, TEPUK DADA TANYA HATI. Jangan tengok orang tapi tengok diri sendiri. Apa yang boleh kita jimat, maka kita cuba laksanakan sebaiknya.

hahhahahahahahahaha...

aduhai...hanya kerana lontaran satu persoalan  so...mana perangkaan atau  hasil pemerhatiannya?

i mean hahahahahahahah

is this an issue?

baguslah bawa bekal. Jimat.

kat sini pulak  golongan student dan yg berhemah jimat bagus depa bawak bekal.

ada jugak yg  tak bawa bekal tapi depa pi grab sandwich yg healthy macam any snack food franchise buat tu like pret a manger - ade je i nampak yg depa buat prepared salads, pasta Vegetarian or non vege dalam satu portion plus salads, plus isi ikan salmon kecah kecah ( depa perca perca isik tu ) nampak sedap pulak tapi tak pernah try...

i mean freshly prepared healthy...

so it depends