CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: mummychiaz

Experience berpantang secara solo..

Edited by mummychiaz at 22-6-2016 01:02 PM
SitiRopeah replied at 22-6-2016 12:45 PM
hadoi la.. confinement lady macam tu pun ada ka?
sesedap rasa..
anyway, tahniah lah sebab tak kena ...

Iye sitiropeah...mmg selambe gile.. tang tk jahit tu mgkin sbb baby saya kecik kot n ada cara2 to push..nti cuba u refer to yur gynae. My gynae suka share2 tips ni..n she very helpful during my delivery. ..Alhamdulillah

Aku pun pantang sendiri walopun mak aku ada lg kat kg..bg aku pantang ni asalkan ko tak makan benda2 yg gatal or benda yg angin..buah lak aku makan je buah oren,anggur,tembikai,rambutan..buasir tu normal la sebab mgkn masa kita meneran tu terkeluar sikit montot tu..tp lama2 ok...bykkan makan buah oren...bg senang lawas...

merah_arjuna replied at 22-6-2016 01:12 PM
Aku pun pantang sendiri walopun mak aku ada lg kat kg..bg aku pantang ni asalkan ko tak makan benda2 ...

I see. Eh buah2 tu tk effect kah klu kita breastfeeding baby?

Rasanya x kot sebab mak mertua aku ckp booeh makan buah2 tu...kalo dah 30ari lebih durian pun dah boleh makan tp jgn byk je...

merah_arjuna replied at 22-6-2016 01:26 PM
Rasanya x kot sebab mak mertua aku ckp booeh makan buah2 tu...kalo dah 30ari lebih durian pun dah bo ...

Wow..sib baik aku tk mkn doyan..hehehe. thank u ya sudi share opinion

mummychiaz replied at 20-6-2016 08:54 PM
Hihihi..im actually bkn org yg mengikut pantang sgt pun. At least lepas sebulan dh ckup bangga d ...

Makan multivitamin sis.letih sebenarnya dlm pntg ni.ngan x cukup tido emosi x stabil...perlukan tenaga lebih.
Hire part time maid utk kemas rumah kalau kau x de maid.kalau ada lega lah...
Emosional suport pon penting jugak..dlm kes kau ni husbandlah.walau dia jrg ada kat rumah pon atleast u can reach him kalau ko stress ke haper.

Follow Us
Tahniah Sis.. jaga diri.. jaga baby.. jaga emosi.

saya melalui pantang sendiri.. 2 tahun lepas.. tapi takdela masa 2 3 hari awal tu. sebab awal2 tu husband dapat paternity leave.. so dia ada la nak tolong2... lauk2 memang dia beli je. cuma pilih2 la lauk yg sesuai.. jangan bantai masak lemak cilipadi lak.

first pada saya... panggil la orang datang mengurut. sebabnya.. masa lepas bersalin ni.. badan kita sakit2... lenguh semacam. so lepas berurut.. badan dah lega.. segar sket.. barula bole buat mcm2 sendiri.

macam saya dulu... mandikan anak guna hot shower je.. xkuasala nak masak air bagai.. masak nasi.. bakar ikan.. masak lauk simple2 je.. tapi kena pandai curi2 masa time baby tido.
nak berbengkung bagai pon kene curi2 masa. yg penting jangan stress.

ok, nak share jugak berpantang sendiri ni..

masa anak 1st dulu 5 years ago, saya berpantang kat umah mama.. bila kat umah mama ni mmg ikutlaa segala pantang larang apa semua.. bila dah hari ke40 abru dpt makan sup ayam mcmtu.. ya Allah Tuhan je tahu betapa sedapnyaa sup ayam tu tiba2.. hahaha.. bygkanla, kalau taks etiap hari nasik, ikan bakar cicah dengan lada hitam dan halia.. plg kuat singgang ikan.. jemunya...

lepas tu mulalaa nak membuang air besar pun rasa seriau.. takut tak lawas.. dan takut terbuka jahitan (ada jahit sikit tp x byk, 2mggu dh baik).. cuma masa awal2 tulaa seriau sebab minum air kurang.. makan jamu.. seriously, mmg kurus giler, dpt balik badan macam zaman bujang kecuali bhgn pung*** jer dh melebar sikit..

tp anak kedua baru 4bulan lepas lahirkannya, saya berpanang sendiri.. seminggu pertama mmg suami ada cuti.. 4 hari di hospital, 3hari di rumah, syukur suami sgt helpful, nak2 yg kedua ni caesar.. lebih syukur, seminggu tu saya dah boleh jalan mcm biasa, di hospital jer sakit2 n seksa ya hamat even nak ke toilet pun.. tp makan saya tak berpantang beria2 sgt.. even suami saya sediakan makanan, dia siapkan bahan2 siap, saya tggl bakar ikan sendiri je atau masak singgang sendiri.. kdg2 ayam pun saya makan.. telur pun saya makan sebab i do believe telur tu penyembuh luka.. n yes terbukti, 2 mggu ajer dh baik pun luka luar.. kat dalam tu of course laa take time lama nak betul2 heal kan.. saya makan pati ikan haruan jer.. kalini takder jamu2 sebab caesar.. tak berani nak makan jamu2..

nak segarkan badan, berurut.. anak sulung suami saya yg uruskan setiap pagi hantar ke taska spt biasa even cuti sekolah pun.. kecuali sabtu ahad je dgn saya, so takderlaa kelam kabut sgt saya nak handle dua org..

sepanjang brpantang, suami yg uruskan kain baju, basuh, sidai, lipat.. even memasak lepas balik kerja pun.. syukur.. walaupun kami tak mampu hire confinement maid gitu, tp suami very helpful..

n kalini saya fikir positif, berpantang cara lama ni mana yg baik, kita ikut, yg tak berapa baik, kita buang dan tukar.. mcm minum air kurang, bg saya susah sebab kita menyusukan anak, bila minum air kurg, makan pun kering2, kurg nutrisi.. nak membuang pun susah, boleh sembelit.. kalau makan ikan jer, hya ada sumber protein.. tak lengkap diet kan.. so bykkan ambil buahan dan  sayuran jugak.. buahan dan sayuran ni bergantung pd badan dan diri msg2.. yg mana diri sendiri rasa boleh makan, makanlaa..

untuk pantang kali kedua ni saya buat mcmni, alhamdulillah, takder pun luka terbuka semula, takder pun luka bernanah walaupun makan telur.. dalaman saya pun sihat, rasa sikit2 jer sakit bila saya beria2 sikit.. kdg2 kaki anak tendang2 time menyusu pun sakit jugak rasa..
yg lain2 cuma saya kurg buat kerja berat2 atas saranam doktor..

anak no 2 & no 3, aku pantang sdri sb dah ada pengalaman dari anak yg no 1. minggu pertama ada confinement lady duduk dgn aku seminggu utk urut2 aku & baby. lps tu dia blk.

minggu ke-2, aku dah start sorg2. aku lapar aku masak sdri tp xde la masak berat2 pun. so far anak dah tiga alhamdullilah sihat. pasal ckp2 org yg ckp kalau x pantang btul2 nnt dah tua tu badan sakit; pendapat aku kesihatan bkn setakat dijaga masa pantang tp seumur hidup. kalau masa pantang ko boleh disiplin tp lps pantang ko taram semua benda, pun x guna jgk. yg penting kesihatan perlu dijaga sepanjang masa, bkn masa berpantang je.

zuri154 replied at 1-7-2016 07:14 AM
anak no 2 & no 3, aku pantang sdri sb dah ada pengalaman dari anak yg no 1. minggu pertama ada confi ...

Wahhh..solute lah mcm awk ni. Bkn senang nk cr org yg kuat n tabah. Emosi n mental kna kuat jgk.

Mcm saya minggu pertama pun hub amik cuti jaga. Then ada confinement lady jaga to masak n so forth.

Now 3rd week dh buat everything sendiri. Pantang pun tk brp tahu apa boleh n tk blh. Tp basic2 tau la. Not too much. And dh start basuh kain..n settle keje2 rumah yg ringan2. Kdg tk blh tgk rumah ni bersepah2. Huhuhu..

time iols berpantang dgn MIL, sgt strict...hari2 makan lauk sama (ayam halia, sayur halia, ikan bilis goreng + segala macam jamu). sampai sembelit dibuatnya..

selang 2 minggu, lepas luka jahit dh sembuh, iols ajak husband gi MCD. makan puas2...

2nd baby, iols berpantang rumah mak sendiri. ada gak pantang sikit2 yg dikenakan oleh mak sendiri.tapi dlm masa yg sama curi2 makan gak buah2, telur etc yg orang dulu2 cakap tak elok.

secara logiknya, jgnla mkn makanan laut & minum air ais tu je...yg melambatkan luka nak sembuh & melambatkan ketulan darah keluar dgn habis.

yang paling bestnya, confinement lady pun tak suruh iols pegang pisau..tak boleh katanya...mls nak tanya dgn lebih lanjut, nape tak bleh.

kdg2 orang kita terlebih berpantang plak walaupun takde apa2 effect pun.

Edited by poison_paradise at 9-7-2016 01:40 AM

I pon pantang sendirian..cos my mum n mother in law dah tak larat,frozen shoulder bagai kan..
Tp best gak pantang sendiri..anyway iols czer OK.. Pantang ikut suke hati la..since luka kat Perot so Iols byk mkn protein ,vit c la.. So cpt heal.. Smggu pantang dah order KFC..sb terliur ayam tu..lgpon Sumber protein kan..pastu hubby ada belikan frozen fried rice sume..iols bedal.. Lps 2 mggu baru mkn jamu Nona roguy tu..sb sblm tu baby Kuning.. Kali ni kali kedua iols czer.. Actually I feel good.. Sb less stress,well prepared..,mkn ok,mood pon sb gigih plak online shop..best kan....bile luka czer da heal..tros pakai korset PB tu..OK je..takde sakit2.yg Penting layanan hubby tu.. Dulu ada la skit stress,hubby ada hal,bola la,outstation la..

poison_paradise replied at 9-7-2016 12:35 AM
I pon pantang sendirian..cos my mum n mother in law dah tak larat,frozen shoulder bagai kan..
Tp be ...

Pantang sndiri u masak sendiri ke? Iols.dh sebulan now mkn je apa mahu tp pandai2 la..lgpun iols dh stop breastfeeding. Bkn tknk continue tp sbb sometimes iols mkn tk on time..pastu mkn mcm2 tk brp nk pantang gitew nti tkt effect baby plak kembong ke apa ke kn..so better not la klu mcm iols ni..now tgh try n error kt anak susu apa yg dia sesuai. So far try snow n anmum. Tp kdg ada dgr bunyi kahak plak tkt tk sesuai susu lembu nk kna try isomil soy base milk plak..huhuhu

Edited by poison_paradise at 9-7-2016 01:42 AM
mummychiaz replied at 9-7-2016 12:49 AM
Pantang sndiri u masak sendiri ke? Iols.dh sebulan now mkn je apa mahu tp pandai2 la..lgpun iols d ...

Tak masak la sis.. Sb Mak iols ckp takleh buat keje dapur,mcm masak,basuh pinggan,angkat besen,even menyapu pon dah dikatakan berat..takut bentan meroyan..keje basuh baju,kemas2 skit hubby la buat. Makanan tu beli frozen siap msuk microwave je sis..tak pon order delivery ada org anta lauk.. Kali kedua czer ni iols lebih lega.. Emosi pon stabil sb well prepared.

Susu tu iols bg similac LF lactose free..mg kurang kembung baby..tp bancuh cair skit sb nt sembelit

Edited by mummychiaz at 9-7-2016 06:53 PM
poison_paradise replied at 9-7-2016 01:39 AM
Tak masak la sis.. Sb Mak iols ckp takleh buat keje dapur,mcm masak,basuh pinggan,angkat besen,e ...

Alhamdulillah untung ada mak di sisi. Mcm saya mmg parents dh tkde. Nk appoint confinement lady tp xla lama n x sama klu ada mak sndiri kan..

Since saya pantang sndiri, keje2 rumah yg simple2 saya buat sndiri tu pun ni after 1 mnth pantang lah. Kdg nk biarkan lama2 hal2 rumah ni rasa mcm x puas ati plak walau pun hub ckp leh tolong.  And confinement lady pun saya appoint for 2 weeks je. Hub cuti a week tolong2 saya. But still how i wish my mom ada lg and b with me during this time. Jeles kdg2 dgn org lain yg ada mak or ahli keluarga temankan during time yg kita amat2 perlukan diaorg not only during confinement. Huhu sorry ya ter emosi plak ...

mummychiaz replied at 9-7-2016 06:51 PM
Alhamdulillah untung ada mak di sisi. Mcm saya mmg parents dh tkde. Nk appoint confinement lady  ...

Actually I tak kesah my mom or mil ada lg or not..cos dorg bz lah uols.. Pandai2 la bwk diri..

Kalo mil ada pon lg depressed..dlm pantang pon suh I GI umah atom utk menyembah..konon cicit kedua..stress tau

12
Return to list New