CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 8340|Reply: 67

Masalah dgn emak

Salam semua..aku ni xde la mslh berat smpi berpatah arang..tp aku ni mslh takut aku jd anak derhaka..or da derhaka ke aku?

al kisah nya..aku da 'migrate' dtg kl ni since aku abis diploma dulu..aku belaja pun area selatan, kwn2 pun byk org kl n selatan..tiap bulan or 2bln aku akan blk kg (kedah) lawat mak aku..kira sblm ni ok je..n mak aku da biasa la dgn bebelas tahun aku berhijrah ke sini..

n masalah skrg..mak aku duk sorg2 kat kg (umah taman, teres, intermideate)..dia duk suruh aku blk menetap kat sana..cr keje area2 penang pun xpe..jnji dkt dgn dia..sb kat kl pun aku sorg2 jua xde famili kan..tp opkos la..hati aku rs xnak..

then 2-3hari lepas kakak ipar aku ckp ade opening dgn majlis bandaran..which is abg aku nak tlg kalau aku nak la..sb abg aku antara big2 boss kat cni..bnda ni smpi kat pengetahuan mak aku..mak aku pun cepat2 la call aku suh accept...and aku ckp xnak la..lgpun aku da ade keje kat cni elok dah..aku blk sana gaji aku downgrade almost 2k kot..then mak aku ckp la..gaji turun, tp rumah etc xyah bayo..

aku still ckp xnak la..sblm2 ni mmg aku ckp aku cuma akan blk kg bila aku da bersara..selagi keje..aku nak duk kl..

cam xleh la..dah la duk serumah dgn mak aku..keje lak seopis dgn abg aku..mati la....( aku x ckp la bnda ni dgn mak aku..just aku ckp aku x ready la)..

pastu td kakak ipar aku call ckp nape aku buat mak aku sedih..siap nangis2 org tua tu..

alkisah nya..aku pun duk sorg now..mak aku pun duk sorg...aku pun dah lama ajak mak aku duk ngan aku kat cni..dia ckp xnak gak..

sama la aku pun..ni personal choice..susah nak paksa..hal2 lain..aku rs, aku xpnh lawan ckp mak aku...apa mak aku nak..aku bg n layankan je..

korg penah ada situasi ni? mcm mana korg handle?

syg mak tak?

syg kalu balik lah ke ketiak mak

manehnya replied at 11-8-2016 03:35 PM
syg mak tak?

syg kalu balik lah ke ketiak mak

syg la..

tp more to nak bwk mak ke cni..bkn blk ke sana..

sitisitu25 replied at 11-8-2016 03:52 PM
syg la..

tp more to nak bwk mak ke cni..bkn blk ke sana..

mak ni, dia pun ada dia punya 'thing' nk buat jugak, x boleh adapt kat rumah org lain, sbgai anak x salah beralah ngan org tua

mana2 org tua, dr tok  smapi ke mak2, mmg depa susah nk dok kt rumah anak2

ruginya.. aku rasa ramai lagi yg kat luar sana berharap dapat berada kat tempat TT skrg ni

bulan depan gi bawak mak jalan2 kat vietnam.
pastu masa kat ben than tu slow talk pujuk cakap elok2.

takde la tu bukan derhaka cuma tak sependapat.

Follow Us
Dzeko replied at 11-8-2016 04:10 PM
ruginya.. aku rasa ramai lagi yg kat luar sana berharap dapat berada kat tempat TT skrg ni

kalau aku xde keje lg..mmg aku hadap sgt..mslh da lamaa 5thn lbh keje cni..umah pun da beli cni..

and the painful part..anak sulung dgn ex laki..tiap kali nk jumpa dia..kne gi amik kat n9..kalau blk kedah sana..tiap kali nak amik anak kne turun n9 ke? then? ulang turun ke kedah blk..cuti sekola anta blk ke n9? penat tu..ade org paham ke penat poket n tenaga?

antidote replied at 11-8-2016 04:11 PM
bulan depan gi bawak mak jalan2 kat vietnam.
pastu masa kat ben than tu slow talk pujuk cakap elok2 ...

itu la..yg side kwn2 aku n kenalan side aku duk tnya..nape mak aku xnak duk ngan aku..

yg side mak aku lak..kwn2 dia jiran2 dia duk tnya nape aku xnak blk duk sana..

aku duk ngan mak aku ok..tp bkn serumah.. sb mak aku ni..ade satu gak peel dia..itu xleh itu xleh..itu x elok..itu xbaik..

mcm aku..aku suka jalan2 pi negara mcm2 kan..mak aku x suka..dia ckp membazir..pastu aku style duk umah suka pakai suar pendek, singlet je (kat luar aku pakai tudung...dlm umah je)..mak aku marah..ckp malaikat xmasuk umah..

lum lg dia kongkong aku xleh kuar malam2 lbh kul 10..hmmm..sb tu la aku xleh nk serumah dgn dia..blk tiap2 bln xpe lagi..

rasa cam lg derhaka aku duk melawan ckp dia selalu kalau duk dkt2..bnda ni x tercerita sb takut dia terasa..

TT single mom ya?
Patut la... Mak risau tu.
Gue dulu masa bujang pun mak desak2 kerja kat hometown.
Dah dapat pun offer kerja.
Alasan gue bagi... gaji yang dpt tu kurang beribu2 dr gaji masa itu.
Lagipun baru beli rumah sendiri, rugi tak duduk rumah sendiri.

sarahmirza replied at 11-8-2016 04:42 PM
TT single mom ya?
Gue dulu masa bujang pun mak desak2 kerja kat hometown ...

single mom.tp da bebelas thn duk cni..umur pun da kertu..huhu..

da ckp dah..gaji kurang beribu2 dr skrg..komitmen lak xleh kurang dr gaji..gaji lbh xpe..gaji kurang mmg xleh..n co skrg pun keje ok..xde la ura2 nk kene buang ke ape pun lg..boss duk mengharap lg ade la..sb dia da nk pencen kan..

mak ckp..xpe..biar je umah kat kl..jual ke..balik beli kat sana..wahhh.semudah abc

kalau pun mak i sakit smpi xleh bgn pun..i akan heret dia tggl cni dgn i..sb tu i bergelumang jugak beli umah kat cni...xkan nk blk ke sana..umah sana? erm..tggu i pencen2 nnt jela i pk..gaji kecik..walaupun living cost rendah..tu yg mak i x paham..i duduk celah mana pun..i tetap kne bayar bank amaun sama..

n lg satu..susah ok nk biasakan diri dgn tempat yg da lama kita x biasa..keje lg..environment lg..

berapa ramai ade mslh camni? angkat tgn?? means im not alone

sarahmirza replied at 11-8-2016 04:42 PM
TT single mom ya?
Gue dulu masa bujang pun mak desak2 kerja kat hometown ...

mak x risau kat i rs nya..sb i penah je pi jalan2 sorg diri..siap pi sydney hari tu sorg2..sheols tau..xde melompat pun..

dia more to nak harapkan i je..sb dia xleh bwk keta xleh tu xleh ni..tiap kali i blk kg or raya..mmg i drebar dia ke mana saja..

abg tt kat sana kan..
suruh la abg tt pindah duduk dengan mak..
suggest kat kakak ipar gitu..
lagi pun tanggungjawab jaga mak/pompuan kan jatuh pada laki..
tengok apa dia kata
nak ke tak dia duduk serumah dengan mertua..
nyampah aku bila ipar duai nak menyibuk suruh itu ini..
just say ko dah ada life dan dream job kat sini..

prettyuglybabe replied at 11-8-2016 05:08 PM
abg tt kat sana kan..
suruh la abg tt pindah duduk dengan mak..
suggest kat kakak ipar gitu..

abg i bkn anak kandung dia..anak tiri..tp baik since mak i yg bela dr kecik kan..so yg anak mak i..i je..

pakcik i pun ade je sebelah umah mak i tu..adik mak i..

tu la..xtau nk call mak i ckp apa ni..tgh sentap 2-2

i sentap sb isu berbangkit..bkn sehari 2 i kat kl ni..dah lama sgt kot..

mula2 baca tak paham situasi TT sangat.
Bila cakap ade anak kat N9 barulah boleh hadam..

biaselah mak TT risaukan TT.. even mak I pun sampai skarang still ade mention kadang2 best kalau aku dapat duduk dekat2 dgn dia, walaupun aku dah beranak pinak dan dah bermastautin kat KL ni..
Biasalah kot mak2 ni.. Nak2 plak TT pun sorang2, Mak pun sorang2..

Aku rase kena call mak TT, mintak maap cepat2, try to explain lah..
Takpun try to delay la...
Takpun try aje gi interview .. mana tau tak dapat pun, abis cite

sitisitu25 replied at 11-8-2016 04:13 PM
kalau aku xde keje lg..mmg aku hadap sgt..mslh da lamaa 5thn lbh keje cni..umah pun da beli cni..
...

Tt dah cakap kat mak pasal jauh nak berulang jenguk anak ni? Apa mak u kata?

tompie replied at 11-8-2016 06:15 PM
mula2 baca tak paham situasi TT sangat.
Bila cakap ade anak kat N9 barulah boleh hadam..

i tot im alone here..sb sume i citer kat kwn2 etc sume suh ikut ckp mak....duk pening xde sape penah mengalami camni ke..

issue :

nak kuar dr tempat yg da lama tggl, even i dr sna..tp da lama x stay sana..kwn2 pun xde sgt dah..blk skrg time tgh umur bkerja i rasa x sama dgn blk pd usia pencen..

downgrade gaji ribu2 gak la..sape sanggup hilang 2k terus dr tgn every month?

famili, kwn2 jiran2 n mcm sume org duk against me mcm i anak derhaka sgt..dlm otak pk..apa salah yg aku dah buat?? selama ni apa mak i nak i ikut je tau..call mak i selalu..blk almost every month..time bulan posa 3x i blk..

ade x in your life n pahaman..ade hak2 kita as anak yg parents xleh halang kan..selagi x langgar hukum agama..

i rasa..i mmg anak mak i..tp i bkn hak mak i..kdg2 mcm nak je mati..supaya mak i paham...i ni pinjaman utk dia..( dilema anak tunggal kot..anak2 yg lain anak tiri jah..anak kandung i sorg)

Levespa replied at 11-8-2016 06:20 PM
Tt dah cakap kat mak pasal jauh nak berulang jenguk anak ni? Apa mak u kata?

dia suh pujuk ex laki bg blk anak sulung tu..mslh nya..suka ati kan..i xnak la mcm hapa lg duk rebut2 anak..kejap bg dia..kejap i fight nak blk..not fair for every one kan? n paling takut mental anak2 i la tgk mak pak duk gado..

sitisitu25 replied at 11-8-2016 04:55 PM
single mom.tp da bebelas thn duk cni..umur pun da kertu..huhu..

da ckp dah..gaji kurang beribu2 ...

Itulah.
Macam i habis SPM terus keluar dr hometown.
7 tahun duduk KL tiba2 nak balik pindah rumah mak.
Memang tak nak la. Harus la nak bebas hidup ikut haluan sendiri
Tahu je duduk rumah mak walaupun rumah taman tapi di taman itu ada geng mengaji, geng usrah, geng yaasin setiap bulan, geng surau etc.
Dah tinggal sana kena la join, lagilah mak pula bendahari persatuan makcik2 situ.
Tak join kena mengata anti sosial tapi i mmg tak daya nak join geng2 itu
Itu juga antara sebab tak nak balik, tapi tak bagi tau la alasan ni.

Bagi i, jelaskan sungguh2 komitmen kita pada hutang bank (loan rumah).
Gaji kurang beribu, walau boleh cover loan akan kurang juga simpanan dan perbelanjaan harian.
Jual rumah belum tentu ada buyer atau kalau ada pun, belum tentu kita boleh beli rumah yg setara sebab harga rumah semakin mahal.
Dan mungkin juga boleh beri alasan, ada rancangan nak kahwin, BF pun kerja KL

Anyway, good luck TT. Kita ibarat menarik rambut dalam tepung eh. Dapat tarik, tepung tak berselerak.

sarahmirza replied at 11-8-2016 06:40 PM
Itulah.
Macam i habis SPM terus keluar dr hometown.
7 tahun duduk KL tiba2 nak balik pindah ruma ...

mslh kita sama la..hahaha

sb tu i msuk cni dulu..kalau terus2 angkat phone call blk mak..mau nyer termarah sheols..sentap lg kang..