CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6893|Reply: 32

kene berhnti tanpa notis

Edited by bravocharlie at 16-12-2016 02:54 PM

ok ni nk cite psal cousin aku yg bru kene berhenti keje 24 jam oleh bos die  tnpa sebb kukuh.

1.die dibehenti 24 jam bersmaa  2 lg kawan die kononya bhgian die ade masalah smpai tpkse kene buang org. yg bnda benar,kwan die lg 2 org tu hnya kmbing itam nk cover ,sbnar 2 kawn die tu msih keje lagi,bos die wat2 pggil dorg besama cousin aku utk cover  ..lg stu cousin aku xde mslah ,andai ada kenapa bos die xbgtaw trostrang
2. die tahu yg die kene buang SEORANG die je , sbb ade org dgki ,tu pon kwn keje die yg btaw ,yg psti org dengki tu baik gan  bos
3. bni die mngandung
4. die keje jurutknik + gaji hari

so aku xtaw nk ckp cmne,boleh ke g pjby bruuh?sdgkn die bergaji hari..ape ptt buat?kesian cousin aku wehh😞 smapi skg byk g intiview anto resume isi borang tapi tak dapat. duit minyak smapi tak de.so tlg la kot2 uols ade lubang2 keje juruteknik ke area kl.

Gaji hari takde contract.
Kena tengok contract daily rates tu. Boleh je bawa ke buruh.
Biasanya buruh kan runding dgn bekas majikan dan pekerja tu settle luar.
Kat Malaysia ni pekerja yg dilindungi asalkan ada report.

Anyway good luck.

dusunmind replied at 10-12-2016 12:58 PM
Gaji hari takde contract.
Kena tengok contract daily rates tu. Boleh je bawa ke buruh.
Biasanya  ...

mksd repot ke mana?pejbt bruh?aku kesian sgt sbb die ni kene benti 24 jam..ade sorg pkerja tu wat hal curik barang,yg  tu kene benti siap sruh bg surat lagi sebulan sbelum die benti keje...npk x trok xtrok compny ni...yg curii brg siap seuh wat surat sebulan,yg xwat kes benti 24 jam..aniaya sungguh

iye benar ke cite kazen ko ni. aku bkn apa byk dh jumpa pekerja2 yg mati2 org lain salah. dia x salah jugak apa pon good luck

xda notis berhenti kerja eh? Boleh p report kat pej buruh.

So far aku x nmpk sebab cousin hang dibuang. Tanya dia sebab dibuang, bukan ulasan hg yg takde ground ni.

Follow Us
dek... boleh taip dengan bahasa dan ejaan yang elok-elok tak?
hentikan budaya bbnu please..
sy rasa ramai forumer yang ada pendapat tapi turn off bila baca bahasa ejaan rempit ni..

prettyuglybabe replied at 11-12-2016 01:36 PM
sy ras ...

garangnya mod

harap tt perbaiki kelemahan dalam penulisan..

bbnu mod,pemalas nak taip

#macamoranglainbukanbbnu

Aku sepatah haram tak faham apa yang ditulis tt oiii. Canner orang nak bagi pendapat?

Ni dulu SPM kertas BM dapat gred apa?

Tt,knp cousin tt kene fired sbnrnya? Mana boleh nk buang org sesuka hati tanpa ground yg kukuh waima gaji hari..biasa yg gaji hari ni kan yg penah sy jumpe byk kali,bila dpt gaji hari ni..esok btg hidung da x nmpk.lg 2-3 hari br dtg blk sbb duit da xde..bila da x dtg,inform boss pun xnk.malah tbalik,kita pula yg call die sbb carik die.

Pls explain.

Tak paham apa yg ko taip ni. Pleaselah eja elok elok. Bukan tulis pun. Budak budak sekarang ni lahai.

scarynya kene buang keje 24 hours teros. tp mesti la ada sebabnya, xkn suka2 nk buang. cube ko tulis betul2 tt. aku pon xbp phm ni

lazim replied at 10-12-2016 04:41 PM
iye benar ke cite kazen ko ni. aku bkn apa byk dh jumpa pekerja2 yg mati2 org lain salah. dia x sala ...

gelak beso aku baca ayat ko lazim..

Mula2 nk tanya tt, "TROSTRANG" tu apa benda? Sejenis hormon kah?

Lagi 1 ko kata bos dia buat2 panggil lagi 2 org kwn unt acah2 kena fired.. kalo betul cite ni, bos tu Tak professional la.. sepupu tt tu dah boleh usaha cari keje yg lebih baik dah tu

Kalau benar bagai dikata... sila report kat pejabat buruh atau kementerian sumber manusia.

Mula-mula email pada company atau hr company yang buang tu minta surat tunjuk sebab kenapa dia diberhentikan dan cc pada kementerian sumber manusia.. katakan jika tiada sebab munasabah dalam masa 2-3 hari waktu bekerja, cousin awak akan report pada KSM. Kalau kata dia nak buang sebab masalah ekonomi, dia kena bayar certain amount... aka vss bukan boleh buang camtu je..

Kalau takde feedback dalam masa tempoh tu, terus ke kementerian sumber manusia kat putrajaya sana dan buat report. Print sekali email yang hantar kat company tu dan bawa sekali offer letter atau atleast 3-6 bulan latest payslip...
Harap saya dapat bantu cousin tt sikit. Jangan dia malas dahlah...

Rate

1

Kat Senawang ada kerja kilang. Suh dia pindah sana.

prettyuglybabe replied at 11-12-2016 05:36 AM
sy ras ...

terima kasih

Memang serius. Sakit hati baca tulisan kamu itu.

Syarikat tidak akan membuang pekerja sesuka hati. Kebiasaan, syarikat hanya akan minta pekerja berhenti secara sukarela ( sekiranya terlibat didalam kes salahlaku ).

Sekiranya perlu dibuang maka syarikat akan memberikan sedikit pampasan, mungkin 2 bulan gaji.

Mengikut pengalaman ditempat saya ini, kebanyakan pekerja diminta berhenti dengan sendirinya diatas sebab salahlaku. Belum berlaku kes syarikat membuang pekerja tanpa sebab.

Rate

1

acik amat memahami nak.. acik pun dah kertu..
payah nak paham bahasa orang muda

Emperor95 replied at 15-12-2016 02:29 PM
Memang serius. Sakit hati baca tulisan kamu itu.

Syarikat tidak akan membuang pekerja sesuka hati ...

maaf sy da edit..

skg  da email ke pejabt buruh (bini die yg emailkan) die langsung tak nak amek tindakan ke atas bos dia tu.pejabt buruh bals email sruh bawk dokumen berkaitan, mslah payslip syarikt spnjang die keje pon dapt 2 kali jek...
tu la..at lest klu cousin aku ade salah kene la bg masa or surat...ni men buang...lepas tu motf ape die nk 2 pekerja lagi utk cover/berlakon.
cousin aku dpt tahu die kene buang seroang je bukan ramai2 mcm dipanggil bos tu..die tahu dr salh sorang kawn die tpt keje tu, kwn die ckp org tu mmg nak sgt cousin aku ni kene buang 24 jam..sori lmbat update bz pstu bru jupe die smlm..die ckp puas g intiview semua tp xde org kol suruh msok keje ..sedangkan pengalaman die tu perghhhh...tak tau lah ape la org dengki sgt...

12Next
Return to list New