CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mereng_jr

Dr Julai -- Gigi tanam & Bridging

Reply #2 radiah805's post

ooo...ye ke...murahnyeee....

membe sy ade masalah gigi nie...die pernah xcden...so..gigi die patah byk gak laa...

lama x nak tunggu turn kalu nak wat kat klinik kerajaan???

sian plak die..kalu nak tggu lelama...

Reply #3 nani_manu17's post

ye kee...haram ek....x tahu lakkk

memang die pakai gigi palsu..tp x tahan lama...asik patah jeeerk

selain tanam gigi...ade x yg x haram..tp tahan lama

Reply #7 nani_manu17's post

ok gak tu...biar kompem laa kan...ye laa...

haram2 nie...x leh di wat main...

tq...

jap2 pembetulan hukum tanam gigi palsu harus jd x perlu dibuang ketika meninggal

mungkin nk lebih kepastian boleh tanya yg lebih tahu

Reply #7 nani_manu17's post

hari tu kan ada keluar kat tv dentist tu pompuan muslam pakai tudung lagi...dia cakap tanam gigi tak haram sebab sama dengan konsep gigi palsu...gigi ang ditanam ni pun boleh dibukak jugak...so rasanya tak haram lah sebab konsepnya sama je dengan pakai gigi palsu...setahu aku, yang haram tu kikir gigi je...braces tak haram kan???

Follow Us

Reply #10 Urban_Iz's post

ya betul2 sy baru dpt info td dan gigi palsu yg ditanam tak perlu dibuang setelah meninggal

[ Last edited by  nani_manu17 at 2-12-2007 02:19 PM ]

rm12?..murahnya..nak jugak la buat. gov hosp kat mana eh yg cepat. klu UM tu maunya menunggu bertahun2 kot. nak buat gak ni. klu tak dapat tanam, bridge pun jadik la..crowning pun klu ada tpt murah lagi bagus..private mahal oooo..klu buat bridge aje pun satu gigi dah 4-5 ratus. ayooo

saya ada cabut gigi sbb terpaksa gigi dah retak.. ingat nak tanam gigi doktor suggest saya buat bridge so saya buatlah ikut kata doktor
utk 3 btg gigi harga dalam 3ribu lebih.. gigi pulak byk ketegori ada yg murah dan ada yang mahal.  kalau buat bridge kena service setiap 6bln gigi.. tapi ikutlah kemampuan kita.. makcik saya buat tanam gigi hampir berbelas ribu gak dia buat utk beberapa batang gigi.. nanti kalau dah tua
gigi byk dah hilang nak buat macam dia..

murah betul caj tu, 2taun pas sy penah wat tanam gigi le coz gigi ratak,sy wat 1btg gigi dpn je tu pun dah RM300 masa tu wat kat klinik swasta le,tpi kejap ke 3ari dah dpt gigi tu. kkadang kat hospital gov pun mahal gak mber sy wat kat RM200 bab mak dia kije kat hospital tu pun tunggu 1 minggu bru leh dpt gigi tu

asslamualaikum..
gigi geraham saya yg sblh atas dulu berlubang & dah tampal..pastu tampalan tu dh tertanggal..and sehinggalah satu hari tu..gigi geraham saya tu patah ..and tinggal sedikit baki gigi di gusi saya..so skrg ni lopong la bhg gigi saya tu..agak malu juga bile org menegur akan gigi saya tu..
so bile bca topic drjulai mengenai gigi saya mcm berminat plak..terutama topic bridge tu..
ok soalannye..
1)gigi geraham saya yg patah tu bersebelahan antara gigi taring & gigi geraham yg lg satu..katakan la saya nak but bridge..doc akan potong sedikit bhg gigi kiri & kanan tu kan..bagaimana dgn gigi taring tu sekiranya dipotong sedikit..saya tak dpt bygkan rupanya setelah dipotong..
2) selepas potong tu..akan disarungkan dgn bridge utk sementara..adakah bridge yg sementara tu bertahan sekiranya saya makan benda2 keras..?
3) berapa lama tempoh siap utk dptkan bridge yg ditempah tu?
4) saya kakitangan kerajaan..sekiranya saya ke klinik kerajaan...adaka kos perawatan tu akan saya tanggung sepenuhnye?separuh?atau tidak perlu bayar??
5) adakah sume klinik kerajaan mempunyai khidmat utk membuat perawatan bridge?
sekian..soalan saya..harap dapat menjawab pertanyaan saya dgn ASAP..tQ..

kenapa takde doktor gigi yg leh tolong jawabkan???

nak tanya kalau wat bridge RM750 sebatang ok ke rege ni sekarang.... manalah tahu ada dentist swasta lain yg murah sket ke...

Reply 91# ninarizwina

ok kak, walaupn akak dah post ni dah lama....sy br je baca masalah akak ni....sory ye lambat

untuk gigi akak yang akak maksud kan berada di tengah antara gigi taring dengan graham tol? tu dinamakan gigi premolar. Gigi premolar ni kalau bagi sy agak critical jugak sebab boleh keliahatan kalau orang tu senyum lebar. untuk buat bridge ni. Mula2 dentist akan lihat kedaan gigi akak dengan kedaan semua dalam mulut akak. NI sgt penting sbb demi elak daripada rawatan jadi failure. Yes, gigi tu memang akan di potong sdekit bergantung pada jenis bridge yang akak kena bt. Ada bridge memerlukan byk potong, ada juga yang perlu sikit je potongan..

lepas abes potongan ni, dentist tu akan amik acuan. untuk diantar ke lab. Sementara bridge tu siap. Dentist akan provide kan temporaray bridge. Maksudnya akak akan ada gigi macam biasa. Bukan nampak yang dah kena potong tu. Temporaray bridge ni bermaksud sementara saja kan. So, material dia memang tak kuar berbanding dengan yang kekal. So, biasanya sy akan nasihatkan patient sy kalu boleh jangan makan benda keras atau kunyah kat area yg kena potong tu. Sbb nye, kemungkinan akan pecah dan tanggal tinggi. So far, alhamdulillha....patient sy takde yang complaint pasal temporary ni

mengenai case temporary bridege dia senang tanggal. Tu bermaksud skill dentist tu sendiri yang salah. Kalau senang cabut, cepat2 jumpe dengan dentist untuk cement balik. Jangan makan tanpa temporary, or otherwise will end fracture of the whole tooth. And this case will become complicated.

apa lagi eh? ok, untuk bridge tu siap. depend on lab tu sendiri. Ada yang lab tu buat gile laju, smpi sminggu je bt. ada juga yang amik lebih masa.....

hope this will help

Reply 93# zafira

I think RM750 is quite cheap for bridge in private clinic....

Reply 95# khairen

Thanks... dah buat dah pun...

Reply 96# zafira

o..yeke....good for u..

sy baru buat bridge arini. pagi td dah spend 2 jam doc wat temporary gigi utk 2-2 belah.
balik umah masa nak amik solat dgn sendiri tanda temporary tu. adussss. pi balik smula klinik tu.  balik umah masa kunyah mmg dah kunyah slow2 skali cabut jgk gigi tu.

sebelah kanan giginya ok. tak cabut lagi. tp area tu mmg sakit bangat. nnt kalau dah letak bridge sakit ke idakk.. aduiiiii

hai nak tanya yang da buat bridging, ok ke sekarang. lepas pasang ada apa2 problem lain tak.

bawanghitam replied at 2-7-2015 09:48 PM
hai nak tanya yang da buat bridging, ok ke sekarang. lepas pasang ada apa2 problem lain tak.

dah 4 tahun buat bridging... so far ok jer...