CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jenna

RAWA....

Originally posted by Undead_2 at 1-4-2005 08:58 AM:

good one gopenghagen!some of those words dah lama benar aku tak dengar..ish..ish..

:tq::tq: u still owe us the tupin story. boleh buat bahan gelak before Friday prayers.:bgrin:

Originally posted by jenna at 31-3-2005 01:57 PM:
most of my uncles/aunties kawin dgn org rawa, mostlah bukan semua.. and got a few jgklah my cousin kawin dgn org rawa...

dulu maso kocik2 aku dgn adik aku tinggal dgn makcik aku (kakak abah aku) ...

aku tanya mak aku perkataan sempureh tu.  dia jawab " ke apo adok di kau" (nak buat apa engko) :hmm: wonder why dia kata tak payah tau la..

Originally posted by Undead_2 at 1-4-2005 07:52 AM:

'boghapo?' (berapa?)

'sumo limo ghiya onom kupang llimo duik..' (semuanya lima riyal enam puluh lima sen)

tapi sekarang pakai 'ringgiek' (ringgit)

uncle ko memang best!

:ah::ah::ah:

Originally posted by Undead_2 at 1-4-2005 07:58 AM:

good one gopenghagen!some of those words dah lama benar aku tak dengar..ish..ish..

:setuju::setuju:

teringat makcik aku marah aku... 'undaek.. undaek... kilen ni.... godang otak sungguh..." lol:lol

Undead_2 This user has been deleted
Originally posted by jenna at 1-4-2005 10:06 AM:

:setuju::setuju:

teringat makcik aku marah aku... 'undaek.. undaek... kilen ni.... godang otak sungguh..." lol:lol

orang rawa panggil mak sedara sebagai 'uwo' atau 'wo' (takde kena mengena dengan tajuk album zahid AF tu)

'kilen idak bulieh duduok diom sokojop?molumpek-lumpek bak kogho!!' (korang ni tak boleh ke duduk diam sekejap?melompat2 macam kera!)jerit mak sedara member aku kepada kami yang sedang ber'jamming' kat dalam bilik member aku tu (jamming pakai penyapu(gitar le kununnya tu) , bantal(drum) dan torchlight sebagai microphone)

Originally posted by Undead_2 at 1-4-2005 10:38 AM:

orang rawa panggil mak sedara sebagai 'uwo' atau 'wo' (takde kena mengena dengan tajuk album zahid AF tu)

'kilen idak bulieh duduok diom sokojop?molumpek-lumpek bak kogho!!' (korang ni tak  ...

ooo.. tp kami panggei macek...

kakak aku kato zahid tu org rawo...::hmm:

Follow Us
Originally posted by jenna at 1-4-2005 12:13 PM:

ooo.. tp kami panggei macek...

kakak aku kato zahid tu org rawo...::hmm:

kalau nak diikutkan bebudak KRU tu pun ada darah rawa...tok nenek diorang dok kat gopeng kalau tak salah aku le...

Originally posted by gopenghagen at 1-4-2005 09:12 AM:

:tq::tq: u still owe us the tupin story. boleh buat bahan gelak before Friday prayers.:bgrin:

aku rasa lebih afdal kalau after Friday prayer...bukannya apa takut masa khatib  baca khutbah, ko pulak tergelak sorang2..marah pulak khatib tu nanti....hehehe...

actually takde senario lawak pon sewaktu kejadian tragis itu menimpa diriku...masa subject commerce tu sedang diperdengarkan di dalam kelas, aku masa tu tengah rancak bertekak dengan member sebelah meja aku tu...bukan bertekak pasal apa pon..aku cuma tanya pasal apa gambar hantu Iron Maiden yang dia lukis kat beg sekolah dia tu nampak macam kambing...setahu aku hantu iron maiden mana ada tanduk2 ni sume..sekali member aku tu hangin la pulak..aku pulak dimarahnya...siap kutuk2 aku pulak..sudahnya aku pun hangin le sekali..tak sedar masa tengah bertekak tu suara aku terkuat la jugak sampai ter'overwrite' suara cikgu tu...pastu cikgu tu pulak marah aku...lagi sekali aku hangin...bila dah hangin maka hilang la sekejap akan pertimbangan aku di kala itu dan secara spontannya aku tercakap 'ahhhhh..diam la tupin!!!'  kat cikgu ..(tupin tu niickname cikgu aku yang tengah ngajar tu kat kampung dia...kengkawan aku la cakap)..dalam kelas masa tu cuma aku sorang jer yang tak gelak..abih tu apa lagi, berdiri atas kerusi le aku sampai kelas tamat...but seriously, sebaik sahaja aku ungkapkan kata2 tersebut aku start panik ...ye la kan..apa yang aku lakukan sebentar tadi tu dah masuk kategori kurang hajor peringkat haram jadah dah tu...kalau mak bapak aku tau mampoih la aku..ni sume member kambing aku punya pasal la...

tapi cikgu tu tak marah aku lepas kejadian tersebut..dia datang jumpa aku kat lepas kelas tamat dan bagi aku nasihat...cikgu tu memang best!!

perbendaharaan Rawa lagi :

podah (ingin)

cth ayat

'indo ku podah do!' (tak hingin aku)

lek (lebih kurang macam 'ha' la kot..e.g: 'ha..ha..jaga2 cik salmah..ha..ha..kan dah jatuh..ihik..ihik..' kata sarip dol kat cik salmah dalam citer Seniman Bujang Lapok)

cth ayat

'lek..lekk..molangak sang..masuek lungkang pulo nante..(ha...haa..asyik melangak je...masuk longkang pulak nanti!)

to gopenghangen and jenna :

' ghayo sudah kilen ado buek kolamey?' ( raya tahun sudah korang ada buat  kelamai?)

kelamai - yang macam lemang tu le...ingredientnya aku lupa la pulak...

Originally posted by Undead_2 at 1-4-2005 02:18 PM:

aku rasa lebih afdal kalau after Friday prayer...bukannya apa takut masa khatib  baca khutbah, ko pulak tergelak sorang2..marah pulak khatib tu nanti....hehehe...

actually takde senario lawa ...

klu aku pun hot jugak aku. nama sikit punya glamour tetiba org teriak tupin... hot jugak ooo.

ini ingredients kelamai, mana tau jenna nak try ke?:cak: bab masak memasak la pulak.

tepong beras, gula merah, santan. kisar tepong beras campur gula merah and santan ( 1 gantang tepong beras : Santan dr 3 biji kelapa plus gula merah secukup rasa) peram semalaman and masuk dlam buluh aur ( bukan buluh lemang) yang disiat kulit arinya. bakar mcm bakar lemang.

indo tolok membuek kelamei laai.. boli sang laa (tak larat nak buat dah, beli aje la)

rawa words of the day

tukiek : jerit
kelayak : siat

e.g
emak : sapo tang tertukiek tuu?.... (siapa terjerit tu)
anak : udin.
emak : apo ti kono adiek kau tu? (kenapa adik ko tu?)
anak: terjelabak tadin..(jatuh tadi) terkelayak kulik lutuit. (tersiat kulit lutut)
emak: tangguong ke la.. (padan muka): melesek juo laai. (sambil mencapai batang ubi utk adegan 'penguguohan' seterusnya):bgrin::bgrin:

hummmm
dah lama tak masuk board ni
tak sangka ada thread pasal Rawa ....
Fly pun berketurunan Rawa
atuk Fly org rawa tp opah keturunan cina dr China .....
atuk jarang praktik bahasa rawa ..... n abah pun tak gune lagi .....

ada byk perkataan rawa yg Fly tak pnah dengar
pelik2 pulak
ada yg lebih kurang cam N9 ......
yg paling kerap Fly dengar godang .........

nak tanya ....
perkataan melalak tuh ape yer?
melalak ikutkan cam suka jerit tak tentu pasal
tp aunty Fly gune perkataan melalak
kata dia melalak tu ske kuar ....
tak tau betul ke idak .....?

then ikut cite lah
Rawa ni dari satu pekan nama Rawa ek di Sumatra ...?

Originally posted by Undead_2 at 1-4-2005 02:18 PM:

actually takde senario lawa ...

kelamai .......
time raya mmg ada kelamai ni
tp Fly tak ske kelamai
tak tau nape ....
jgn kata kelamai .... dodol pun tak minat .............

Rate

1

Originally posted by fly_in_d_sky at 19-4-2005 02:10 AM:

kelamai .......
tp Fly tak ske kelamai
tak tau nape ....

aku baru balik gopeng sunday lepas & beli kelamai kat G. Mesah. mahal siot.... RM 6 sebatang dan rasa pun tak berapa best. setakat lepas kempunan ok la...

Originally posted by fly_in_d_sky at 19-4-2005 02:10 AM:

kelamai .......
tp Fly tak ske kelamai
tak tau nape ....

aku baru balik gopeng sunday lepas & beli kelamai kat G. Mesah. mahal siot.... RM 6 sebatang dan rasa pun tak berapa best. setakat lepas kempunan ok la...

Originally posted by gopenghagen at 19-4-2005 09:25 AM:

mahalnyer kelamai
Fly tak tau pun brapa hinggit kalau kat kg
atuk yg selalu beli .......

Originally posted by fly_in_d_sky at 19-4-2005 01:09 AM:
hummmm
dah lama tak masuk board ni
tak sangka ada thread pasal Rawa ....
Fly pun berketurunan Rawa
atuk Fly org rawa tp opah keturunan cina dr China .....
atuk jara ...

isk lamanyer tak masuk thread ni... fly pun org rao jgk ker...??

acctually saya tak tau pun apa benda kelamai tu...

bapak i punya mak org kampar sumatera
tapi slang cakap mcm rawa

selalu dgr dia ckp "siko" bukan "iko"
"wa-ang" is awak

kelamai tu biasa la

Rate

1

indo ko podah..mak aku org rawa..tapi aku banjar..sebab bapkaku banjar...tapi cakap rawa lah aku rasa lagi best dari loghat nogori..rawa lembut sikit

Rate

1

weh kilen ko, napo indo cakop awal2 yg nak buek thread iko.. Ako pun owang rawo gak, sajo nk menyolet

Rate

1

Originally posted by jenna at 3-5-2005 06:59 PM

isk lamanyer tak masuk thread ni... fly pun org rao jgk ker...??

acctually saya tak tau pun apa benda kelamai tu...

kelamai dibuek macam bakar lomang jugak, tp kan ari tue dalam Majalah tigo uwang tue ade buek highlight.

Rate

1

ponder This user has been deleted
Originally posted by fly_in_d_sky at 19-4-2005 02:09 AM
yg paling kerap Fly dengar godang .........
perkataan melalak tuh ape yer?
Rawa ni dari satu pekan nama Rawa ek di Sumatra ...?

godang = besar
melalak = bersiar-siar; berjalan-jalan.  

Rawa tu bersebelahan Minangkabau. Keutara sikit. Dulu, Rawa berhubung rapat dengan Minangkabau. Tanah Rawa terbahagi kepada 8 "Laras" (daerah) dan setiap satu mempunyai rajanya sendiri. Kesemua raja-raja itu setaraf dan bila berlaku perselisihan pendapat diantara mereka, tak ada siapa yang boleh memberi keputusan muktamat. Lalu mereka bersepakat untuk meminta raja Minangkabau supaya menghantar salah seorang anaknya ke Rawa untuk dijadikan "Tuan Besar" di Rawa, untuk menyelesaikan apa-apa pertelingkahan diantara raja-raja yang 8 itu.

Raja Minangkabau telah bersetuju menghantarkan puterinya, tetapi mensyaratkan bahawa anaknya itu tak boleh memijak tanah dan mesti diusung kemana pergi (mungkin inilah asal cerita bahawa anak raja Rawa tak boleh memijak tanah). Ada satu tempat di Rawa yang sekarang ini dipanggil "Kota Raja". Asalnya, disinilah ditempatkan orang-orang yang mengusung anak raja Minang itu. Dulunya tempat ini dipanggil "Kuda Raja".

Rate

1