CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jenna

RAWA....

ade satu versi yg mengatakan Si Tuan Puteri bersumpah keturunannya yakni Rawa, tak bole memijak tanah kalau melanggarinyer muntah berdarah

Rate

1

ponder This user has been deleted
Originally posted by tutankhamun! at 8-9-2005 12:22 PM
ade satu versi yg mengatakan Si Tuan Puteri bersumpah keturunannya yakni Rawa, tak bole memijak tanah kalau melanggarinyer muntah berdarah

Betul tu. Tapi tak tahulah sakit apa. Perkara ni ada tertulis dalam buku sejarah keluarga saya (buku pusaka ni! ) seperti berikut (saya edit sikit ayatnya):

"Dan orang yang turun-temurun menjadi zuriat daripada anak raja yang tersebut inilah yang dipantangkan memijakkan tapak kakinya kebumi pada masa dia masih kanak-kanak kecil kerana ditakuti kedatangan penyakit yang serta-merta kepada kanak-kanak itu".

Dalam post sebelum ni saya sebut tentang raja-raja bagi 8 laras tanah Rawa yang sama taraf. Orang Rawa ada kata-kata pepatah tentang perkara ni:

Baring sama rata
Duduk sama besar
Berdiri sama tinggi
Masuk sama-sama dipintu
Bendul sama-sama dilangkah
Hilang sama-sama disorok
Kehendak terserah kepada tuan rumah

Raja-raja yang menjadi Tuanku Laras bagi Tanjung Betung, Tanjung Pauh dan Lubuk Layang adalah keturunan Puteri Bunga Cengkis yang bergelar "Sangkar Bulan". Puteri Bunga Cengkis ini berasal dari Tanjung Betung.

Anak sulung Puteri Sangkar Bulan dirajakan di Tanjung Betung dengan gelaran Raja Mangku Bumi. Anak keduanya dirajakan di Tanjung Pauh dengan gelaran Datuk Sakti. Anak bongsu Puteri Sangkar Bulan dirajakan di Lubuk Layang dengan gelaran Datuk Raja Melintang.

Nanti saya bercerita sikit lagi.

Ada sesiapa pernah dengar nama-nama berikut: Merah Mas, Limbang Laut atau Tujuan Saka?

Rate

1

saye keturunan minang bukit tinggi ..datuk n nenek belah mak dari sana..jadi rawa ni ade related la ngan minang ye..patutla ade certain terms ni mcmcm same je ape yg datuk nenek pakai kalau ckp ngan kami sume

Rate

1

la... hidup jgk thread ni.. ingatkan dah terkubor dah....

thanks ponder.... byk sunggoh info....

ramai jgk forummer org rawo ni..

uik jenna, jangen lupo kito samo-samo owang rawo

uiyooooooooo

warghhhh indo sang kilen cakop kek aku nak buek tompek kek siko...ku tengok taden ramei oghang kito nih, idak beragak lek, haaa bilo dah buek thread to, pepandei la guno yo, bak tau sket oghang lain psal orang Rao ko, kalau indo pupuih toroih budayo kito ko haaa, ponah ku tanyo kengkawe'n aku psal kelamai, surang pon indo tau, ondek, bak mano tang, kok jawo ko banja ko, tau pulak, skarang ko oghang Rao pulak yo, beruntong kilen duduok dokek dokek, sonang ngecek, idak macom aku, jauoh, Singopuro, ado rozoki kemedien aku balik Perak kuak tp indo tontu laei, taden ado surang tu tanyo psal Sempureh, omak aku bagitau sempureh tu macom menyumpah oghang la kuak, tapi jangen disoboit soboit sempureh tu, indo elok katonyo laei, udah la yo, kalo diikoitkan karang berjelo jelo ngecek Rao, indo sudah kerojo kang susah, jumpo laie yo, jago diri kilen...majulah oghang kito oghang Rao!

p/s jangen lupo asal usol kito yo....ingek tu

Rate

1

Follow Us
Originally posted by ponder at 9-9-2005 04:44 PM

Betul tu. Tapi tak tahulah sakit apa. Perkara ni ada tertulis dalam buku sejarah keluarga saya (buku pusaka ni! ) seperti berikut (saya edit sikit ayatnya):

"Dan orang yang ...

Salam semua, banyak perkara yang tidak kita ketahui tentang orang Rawa ni. :solute:ponder for providing a better insight as to our roots.

ff: aku meraso maken kelamai sg. itik gopeng rayo baru ko. it's the real thing  man...:bgrin:

Originally posted by ponder at 8-9-2005 10:54 AM

godang = besar
melalak = bersiar-siar; berjalan-jalan.  

Rawa tu bersebelahan Minangkabau. Keutara sikit. Dulu, Rawa berhubung rapat dengan Minangkabau. Tanah Rawa terbahagi kepada 8 "La ...

tq2
no wonder makcik fly ada ckp korang ni asyik melalak jer
he he he he he ........

Originally posted by firebird909 at 1-11-2005 06:48 AM
warghhhh indo sang kilen cakop kek aku nak buek tompek kek siko...ku tengok taden ramei oghang kito nih, idak beragak lek, haaa bilo dah buek thread to, pepandei la guno yo, bak tau sket oghang lai ...

leh translate x ..?
w/pun fly faham gak ler pe yg firebird ckp
tp nak faham kan lebih lagi ...

nak tau indo tu ape?
sang tu ape ..

Originally posted by fly_in_d_sky at 13-11-2005 02:08 PM

leh translate x ..?
w/pun fly faham gak ler pe yg firebird ckp
tp nak faham kan lebih lagi ...

nak tau indo tu ape?
sang tu ape ..
[/font ...

heheh fly, ingatkan faham....orite orite me kasitau okeh...

warghhhh indo sang kilen cakop kek aku nak buek tompek kek siko...ku tengok taden ramei oghang kito nih, idak beragak lek, haaa bilo dah buek thread to, pepandei la guno yo, bak tau sket oghang lain psal orang Rao ko, kalau indo pupuih toroih budayo kito ko haaa, ponah ku tanyo kengkawe'n aku psal kelamai, surang pon indo tau, ondek, bak mano tang, kok jawo ko banja ko, tau pulak, skarang ko oghang Rao pulak yo, beruntong kilen duduok dokek dokek, sonang ngecek, idak macom aku, jauoh, Singopuro, ado rozoki kemedien aku balik Perak kuak tp indo tontu laei, taden ado surang tu tanyo psal Sempureh, omak aku bagitau sempureh tu macom menyumpah oghang la kuak, tapi jangen disoboit soboit sempureh tu, indo elok katonyo laei, udah la yo, kalo diikoitkan karang berjelo jelo ngecek Rao, indo sudah kerojo kang susah, jumpo laie yo, jago diri kilen...majulah oghang kito oghang Rao!

p/s jangen lupo asal usol kito yo....ingek tu

MAKSODNYER....

warghhh...korang smer tak cakap kat aku pun korang buat post kat sini...tadi aku tengok ramai gak orang kite ni ek, ramai sehh.... haaa bile dah buat thread tu, pepandai la gune ek, biar orang lain tau sket psal orang Rao nih, kalau tak nanti habes pupus terus budaye kite ni haaa....aku pnah tanyer kengkawan aku psal kelamai, sorang pun tatau, amboih, cemaner nih, kalau Jawa, Banjar, dorang tau la plak, skang ni giliran orang Rao plak la ek, untung la korang smer duk dekat-dekat, senang je nak sembang, lainla cam aku, jauh gile, Singapura, ade rezeki nanti aku balik Perak la kot tapi tak tentu lagik, tadikan ade sorang tuh tanyer psal SEMPUREH, mak aku bilang SEMPUREH tu macam menyumpah kat orang la kot, tapi jangan disebut sebut selalu SEMPUREH tu, dia kate tak elok, okeh, takat ni je la kot, kalau diikutkan nanti panjang lebar nak sembang loghat Rao nih, kang tak abes kejer kang susah, jumpe lagi ek, jage diri sumer, .....majulah orang kite...Orang Rao

p/s jangan lupe asal usol kite ek....ingat tuh....

orite FLY, amacam? ada faham ka...ahaks....

Rate

1

Originally posted by firebird909 at 13-11-2005 03:22 PM

heheh fly, ingatkan faham....orite orite me kasitau okeh...

warghhhh indo sang kilen cakop kek aku nak buek tompek kek siko...ku tengok taden ramei oghang kito nih, idak beragak lek, haaa bilo ...

fly faham sket2
tp nak faham kan lagi
bahasa rawa nie ada mcm org n9 ....
tp ada kelainan sket .........

rugi nyer x reti bahasa rawa
sedangkan keturunan rawa ......

Originally posted by fly_in_d_sky at 14-11-2005 12:53 AM

fly faham sket2
tp nak faham kan lagi
bahasa rawa nie ada mcm org n9 ....
tp ada kelainan sket .........

rugi nyer x reti bahasa rawa
sedangkan ...

tak pe.. boleh belajar kat sini. ramai boleh tolong coach, dulu ada sorang forumner guna nick undead.. lama x masuk sini dah. dia punya vocab rawa dasat gak.. kira wa tabik  la..

Originally posted by gopenghagen at 14-11-2005 11:35 AM

tak pe.. boleh belajar kat sini. ramai boleh tolong coach, dulu ada sorang forumner guna nick undead.. lama x masuk sini dah. dia punya vocab rawa dasat gak.. kira wa tabik  la..

nanti try nak blaja bahasa rawa
w/pun x prakti ngan kekwn
maybe try praktik kat thread ni .....

kalau dlm bahasa rawa utk saya + awak ape?

salam,

niffirairasha,

Kalo nak post tekan quote  atau post reply atau submit post... bukan report

Cuba lagi

[Discuz!] Report post to you from niffirairasha ...

From: niffirairasha
To: fleurzsa
Time: 12-1-2006 09:03 PM
Message: niffirairasha has reported the following post to you, please visit:
http://forum.cari.com.my/viewthr ... p;page=2#pid5252204

His/Her reasons are: Urang rawo ado pangillan tertonto
Datok              => ninik
nenek ( opah ) => uci
Itu semuo dah tau agak nya
bapa saudara sebelah ayah => bapak , misal nya pak usu ...atau pak Sallieh dll
bapa saudara sebelah emak => mamak ( macam juag orang Minagkabau ?
Ibu saudara sebelah ayah => wo , misal nya wo usu tai wo Jeliah atau wo tupin
Ibu saudara sebelah emak => acik ( ini dah biasalah kito dongar , misalnya acik bahyah , acik esah

Kebarangkalian nyor, kek mano lagi penompaten uang rawo kek Mleysia ko.

Rate

1

ada beza ke org Minang dan Rawa ??? saya pun tengah nak mengkaji balik susur galur keturunan saya ni :bgrin:

maderline This user has been deleted
Originally posted by chumpon at 4-10-2006 12:46 PM
ada beza ke org Minang dan Rawa ??? saya pun tengah nak mengkaji balik susur galur keturunan saya ni :bgrin:

errr... bukan ke chumpon nie asal Patani...
kalau salah :tq:

maderline This user has been deleted
ye la... kebetulan sy lalu kt sini nak tanya la...
dh lama terfikir benda nie....
ada kaitan x antara,
rawa + telu + minang + mandailling??????
rasa2nyer mereka nie adalah satu rumpun tp berpecah sbb duduk negeri berlainan...
betulkan kalau saya salah.
org rawa kt gopeng
org telu kt seputih/batu gajah
org minang kt negeri sembilan
org mandailing x pasti

nampaknya tiada yg sudi menjawap persoalan saya ni ;)