CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jenna

RAWA....

Reply #80 chumpon's post

biar aku try..sebab mak aku rawa gak.. aku rasa agak tepat pecahan rawa tuh..tapi pasal tempat2 tuh..tak sure..rawa bukan kan gopeng je..tapah ada temoh ada..mendeleng kat temoh ramai.( seronok dengar diaorg sembang)

[size=-2]Grow old along with me

[size=-2]Ramadhan Datang Lagi

Reply #81 Pak_Jen's post

salam ..

sori nak tanya sikit ..  org Rawa ni terkenal dengan santau ke ??? cuma nak tahu aje !

bukan apa , di Gopeng memang ramai org Rawa dan di Gopeng juga terkenal dgn santau ni sejak dari tahun 70-an lagi ..

[ Last edited by  chumpon at 6-10-2006 09:01 PM ]

haaa...

aku kenal sorang!!!
- Ustaz Akil Hai Rawa

rawa+mendeleng (org kata suku batak islam,tul ker?)+minang..adik beradik jeks..mcm nie
bapak=rumpun melayu +melayu (melayu deutro)
emak=rumpun melayu +melayu (melayu deutro)
anak-anak=rawa,mendeleng,minang
cucu-cucu=melayu malaysia cam kita-kita nie...

x tauu
i minang

Reply #82 chumpon's post

tak berani nak jawab..tapi ada kebenaranya rasanya..heeh takut sensitip plak kan..

再度住まなければならなかったら私の生命私は同じ間違いを、すぐにだけ作る。    

Follow Us
Originally posted by HangJebat at 8-1-2007 02:20 AM
aku kenal sorang!!!
- Ustaz Akil Hai Rawa

ff: ff:

Al-Ustaz Akil Hayy ni dulu shli kumpulsn muzik aper yer?????

Penat dah nak duk tahu... :hmm:  tapi sampai laaaa niiii tak tahu2 pun...

TQ.

Originally posted by chumpon at 4-10-2006 12:46 PM
ada beza ke org Minang dan Rawa ??? saya pun tengah nak mengkaji balik susur galur keturunan saya ni :bgrin:

....dlm akhir abad ke-16&abad ke 17,ada bidalan lama org Minang di Negeri nan Sembilan ; 'beraja ke Pagar Ruyung , bertuan ke Johor , bertali ke Siak'. Bila mrk rindu utk [email=bertemu@ingin]bertemu@ingin[/email] mnziarah sedara2 d tanah minang...mrk akan mnyusur anak/hulu sg Muar dari Kuala Pilah....dr muara Muar,mrk mnyeberang selat Melak terus ke muara Sg Siak,Riau....mnyusur sg siak hingga ke hulu..lalu mnggunakan jalan darat utk sampai ke tanah tumpah darah susurgalur d Sumatera Barat(paya kumbuh,padang,pagar ruyung,pdg pariaman etc.) Adapun,mrk akan melalui kaw.pergunungan&lembah ulu sg siak dimana di situlah letaknya penempatan/tanah adat etnik melayu Rawa @ Rawo @Rao. Kiranya 'border' sbelum sampai tanah minang kot....itu sebab,w/pun agak berbeza sdikit lughah/loghat antara minang&rawa,namun intonasi dialek agak srupa.

Rate

1

my mum kata kitaorg keturunan rawa.. nenek moyang org rawa.. tapi sekarang rasa nye darah rawa tu mungkin ada 5% je kot....

nuris_85 This user has been deleted
hm..rupe2nye rmai org rawa ni ye..sy sblh ayah pure rawa gopeng,sblh mak pure banjar teluk intan..huhu..tapi kitorg adik beradik lgsg xreti ckp mn2 loghat pun..loghat perak pun hancuss.. tapi bile dgr org rawa ckp (bile sdare2 dtg beraya kat umah arwah opah aku kat sahom) mmg best sbb riuh rondah satu umah..kdg2 ayah ajr gak ckp rawa,tapi kitorg xpass dr segi sebutan..huhu..die pnya 'hukum tajwid' mmg susah nk tiru..kdg2 org kg lubuk katak yg dtg hantar dobi(mak ayah bukak kdai dobi kt tapah)  ckp rawa dgn ayah,kitorg melangut je dgr..best,mmg best sgt2..hmm,xnak ke wat pertubuhan rawa semalaysia mcm banjar dah ada dah..(cdgn nih..)

Originally posted by HangJebat at 8-1-2007 02:20 AM
aku kenal sorang!!!
- Ustaz Akil Hai Rawa

and i thought the thread is dead .......  di mano tang  kelian berondok ... lamo ti indo basuo siko..

Originally posted by nuris_85 at 25-2-2007 11:31 AM
hm..rupe2nye rmai org rawa ni ye..sy sblh ayah pure rawa gopeng,sblh mak pure banjar teluk intan..huhu..tapi kitorg adik beradik lgsg xreti ckp mn2 loghat pun..loghat perak pun hancuss.. tapi b ...

Pantun dua kerat Rawo untuk Tupin tupin di  Stesen Bas Tapah in the mid seventies...sigh ... i was a teenager then...  

Lubuk katak, Jalan Kacu
Apo bongkak dalom baju

Tupin = girl dlam bahasa rawo

chumpon..

sori nak tanya sikit ..  org Rawa ni terkenal dengan santau ke ??? cuma nak tahu aje !
bukan apa , di Gopeng memang ramai org Rawa dan di Gopeng juga terkenal dgn santau ni sejak dari tahun 70-an lagi

aku keturunan rawa..bapak aku minang + mak aku rawa..dan family aku menetap di Gopeng since 22 yrs ago..

mmg cite nie soo famous even till recently..

but aku xpasti samada santau originally comes from Gopeng or owg Rawa itself..

tapi alhamdulillah..eventhough aku base from this 2 strong conditions..but still never ever heard any of my neighbourhood yg kena santau..

malah..tiap kali aku balik on vacations..selamba jer aku beli makanan kat sini...

so aku xpasti punca santau yg sebenarnya..yg kesian pengusaha kedai makan kat sini ar..especially melayu..sbb cite2 yg cenggini sedikit sebanyak mempengaruhi bussiness derunk..

tapi yg penting..dimana2 pun..sblm mkn pastikan kebersihan kedai tue dulu..dan sentiasa dimulakan dgn..Bismillah..

semoga Allah sentiasa melindungi kite semua..amin.. :pray:

sya_sugar_sugar ..

Al-Ustaz Akil Hayy ni dulu shli kumpulsn muzik aper yer?????

kumpulan Riyad...

Ayah saya keturunan Rawa manakala ibu saya keturunan dari Siam.
Keluarga saya menetap di Kedah.Maka,saya orang Kedah.

anizamy This user has been deleted
belah mak aku keturunan rawa. kg mak aku kat simpat empat. kg sg lesong kampar. dedulu masa kecik biler balik kampung habis aku tak paham ape yang opah ngan atuk aku cakap.. bantai gelak jeee... hee heee.

kelamaikukus This user has been deleted
Assalamualiakum kepado semuo urang Rao yang ado dalom forum ko.
Awak ko urang baru, jadi nak konal lah dongen urang urang lamo dalom forum ko.
Namo samaren kelamaikukus (sodop kalau campor dongen nior kukur), anak jati Gopeng tapi dah lamo
menotop di Kuala Lumpur.
Tujuen sebonar nyo join forum cari ko untuk survey berapo banyak lah urang Rao Gopeng yang ado di KL ko.
Kalau ramai buleh lah kito buek perjumpaen di mano2 ko.
Ako ko dah jumpo limo onom urang yang sanggup buek gathering ko, jadi kalau ado lelain yang nak soto (buken meehoon soto yo....) buleh la bagi jawapen dalom forum ko.

Salom berkonalen dari ahli baru.

Salam semua...

Ada gak terdengar cerita yg Raub (Pahang) tu berasal dari perkataan / perkampungan org2 Rao. Kat sana kalau tak silap ada lebih kurang 2000 org yg berketurunan  Rao ni...

Dalam beberapa tahun lepas mereka ada buat majlis perjumpaan keturunan Rao. Ramai jugak dari mereka2 itu memakai gelaran "Nik"...

Difahamkan mereka ini ada perkaitan dan tersimpan salasilah mereka sehingga ke Minangkabau..

Tu jerr yg aku dengar dari makcik aku....

assalamualaikum..akopun nak samo yo dongen kilen, akopun urang rawo tapi omak org perak la pulo.dirumah kalau reramei cakop perak la kami adik-beradik tapi kalau kuar rumah otomatik cakop rawo men indo kang konu golak sang.kami tinggal kek gunung mesah sadonyo urang rawa kami sang lain sikik. ako kinin kek ipoh la tapi selalu jugo balik kg. akil tu anak sedaro ako la kironyo sobob uci dio kakak ayah ako.

pantun ayah ako dolu.
batang buruk kayu lapok
buken kontouit tapi punggung batuk.
ako urang gunung mesah tp kinin kek bercham samo ngan akil .kami berkodei cumo jalen rayo jadi pemisah.kami jumpo dikodei sang indo la kerumah pulo maklum memasing sebuk bisnes .diopun jarang ado siko selalu sang ceramah jejauh.