CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jenna

RAWA....

firebird909 omak kao asal dari kampung mano ?
fleursza kao dr mano lak ....famos namo yg kamo soboit tu.
bagak =hensem .bagaknyo anak .....ko
urang rawo memang la ado adat tak pijak tanah selagi tak dijejakkan oleh orang tertontu.maso adat pijak tanah tu gong bunyikan dan merocon di pasang .anak tadi di dukung kek tonkok ayohnyo dan diturunkan ketanah pijak bungo 7 warno lelangit (kain)warna kuning. bertih pulut rondang tu akan diagih kepado urang datang ganti bungo tolo la.sodop lamo tk maken.sekarang adet tu byk ditinggalkan.

tenguk budak la kekadang kalau dio tk kuek bilo konu tanah liat dio muntah ,ito konu ikut la adet berjojak tanah .(anak raja turun tanah)kekadang kalau familli tk nk ikut kekadang budak tu jadi ketomeh (bingung la) nasib la sapo anak rajo .

Adat Berjojak Melayu Rawa
Oleh Syah Rul Aswari Abdullah
srul@hmetro.com.my

TUJUH jenis bunga, ibu kunyit hidup, cincin emas, tanah liat, gong, lilin dan mercun - semuanya disusun rapi dalam talam dengan kain kuning menandakan bermulanya adat Berjojak Melayu Rawa.

Adat ini menandakan detik anak keturunan Rawa yang berumur setahun sebulan pertama kali menjejak tanah sejak lahir. Seluruh kampung hadir bagi menyaksikan saat paling penting untuk anak kecil ini.

Persalinan dan payung kuning digunakan, emas dipakaikan, manakala pengerasnya adalah ayam jantan atau betina mengikut jantina kanak-kanak, pulut kuning dan upah RM3.25.

揚enduduk di sini percaya, jika ada yang enggan mengamalkan berjojak, anak akan ditimpa masalah ketika kecil atau meningkat remaja. Ada yang cirit-birit, tidak tumbuh rambut, malah ada yang jadi tak berapa betul,

weeeiiiiii....... orang rawo penang takdak ko......??? ko kilen malu nk mengaku rawo....???? jangen wei.... kito konolah banggo dgn bangsa rawo tu......

Reply #104 jenna's post

Rawa ngan Mendailing bukan clan yang sama ke?

aku siam..

leh masuk skali kaa..??

Follow Us
omg so sweet! actually my father asal gopeng perak, dalam kampung tu, kampung tekah, kebanyakan rawa, and we are rawa la cuma bukan real or totok, my uncle kawin dgn org kg tu jugak org rawa, 3 kot adik beradik ayah kawin org kg tu jugak so mmg rawa saje la, i recall lots of words mcm siko, nyinyir, indo tolok, kilen, omg love it! panggil nenek perempuan as uci, but i takde panggil opah, even maklang pun mmg guna lagi rawa ni up to today, haha suka sgt! n dia buat upacara jejak tanah for cucu, still till yoday

Reply 52# gopenghagen

saya suka kelamai, n i miss gunung mesah, haha so sweet la this thread, love!

Reply  gopenghagen

saya suka kelamai, n i miss gunung mesah, haha so sweet la this thread, love!
anarina Post at 14-2-2011 22:32

miss gunung mesah? huhuhu,
I asal dr saner, kg gunung mesah hilir,
but now reside in ipoh, since my granfather passsed away in 1997.....

yang haji bakhil ckp dgn bini dia masa labu anta rombongan meminag tu bahasa rawa ke minang? mcm lebih kurang jek bunyi nyer...

aku pn berketurunan rawa gak yang masih mengamalkan tradisi-tradisinya seperti upacara jejak tanah. Anak aku pn baru je lepas berjejak time raya tahun lepas. Bagi yang mengamalkan upacara jejak tanah, anak yang belum mencecah umur sebelum 1tahun sebulan adalah dilarang sama sekali terkena tanah dan juga memakai emas. (mungkin ade lagi pantang larangnya). Jika perkara ini terjadi boleh mendatangkan mudarat kepada anak tersebut seperti kudis yang luar biasa, menjadi lembab malah boleh menjadi gila. Ini semua adalah disebabkan sumpahan oleh keturunan yang terdahulu yang boleh dikatakan juga seperti melanggar daulat keturunan raja. Begitu juga seperti sumpahan keatas keturunan yang berada disekitar tapah yang mana ade keturunan yang dilarang memakan ikan tapah. Jika difikirkan memang boleh dianggap sebagai mitos, tetapi sebelum anak saya menjalani upacara Jejak tanah, anak saya dihidapi penyakit kudis yang serius pada seluruh badan. Ianya berpunca dari umah pengasuh anak saya dimana pengasuh anak saya telah tidak sengaja memakaikan gelang emas pada tangan anak saya beberapa hari sebelum kudis itu muncul. Selepas upacara dijalankan, alhamdulillah sume kudis hilang sama sekali.

Reply 111# JagungMasin

selalunya yg jejak tanah neh org rawa belah tapah yg buat lagi kan?belah rawa gopeng buat jugak..tapi atok aku tak bagi buat,tapi alhamdullillah tak jadi apa2 pon kitaorg.kalo tanak buat pon kena'buang' jugak benda2 supaya tak jadi apa2 .tok aku dah buang semua benda2 tuh,dia tanak ikut.cuma ade satu je keturunan kitaorg pantang makan pisang udang,kerbau bala(kerbau putih)tak tau la ape yg sumpah nya org dulu2cuma satu je ralat...aku x reti cakap rawa.sbb parents aku tak ajar,lawan cakap.kalo antara adik-beradik parents masing2 bantai krong-krang2paham tuh paham la cuma nak cakp balik tuh tak reti.aku lagi terer ckp loghat perak dari rawa.sedih.....

Reply 109# oni313

hihi xtau lah, rasa mcm rindu, sb i jarang dah balik gopeng, kira lama lah tak balik,, since opah dgn nenek meninggal, jarang dah, so i pun dah tak berapa kenal sedara2 sana, rumah kat mana sume, kalau ikutkan bila parents i xde maybe terputuslah kot sebab kita skrg ni mana lah nak kenal2 sgt, kdg ada occasion xikut parents, huuu kan? i think last year dlm bulan 7 kot i balik sana sebab pakngah i meninggal, dia duduk sungai rokam, tu la last balik

oh u asal dari sana, still balik sana ke? skrg u duk ipoh still nearby kan, nenek i (lelaki) meninggal tahun 2001, kebumi dekat gunung panjang, yg perkuburan islam tepi jalan tu

Reply 112# alesandra

sama lah, i pun tak boleh makan kerbau balar tu, n pisang merah (ni eh pisang udang u maksudkan) tapi i tak tanya for sure kenapa, maybe sama la mcm u ckp tu sb some kind of sumpahan masa dulu2, and for bahasa rawa i belajar jugak, i mean informal la, just dgr2 opah, makcik2 i dengar, masa opah n nenek ada rajin jugak balik kg, every 2 weeks, dekat je kan dgn kl, belajar2 pun takde la byk dpt vocab tu, actually kalau duduk hari2 dgn famili yg guna bahasa rawa ni mmg akan fluent jugak, tp biasalah skrg ni mana la ada sgt org muda2 guna, org tua2 je, but i really love the language itself, mcm totally different, its like u learning french ke mandarin ke, tp ni bahasa org melayu =)

its okay lah, its never too late to learn, i pun rasa nak belajar lagi, opah n nenek dah takde, makcik pakcik ayah pun dah tua, kalau takde diorang memang habis lah, sedih jugak bila fikir

Reply  oni313

hihi xtau lah, rasa mcm rindu, sb i jarang dah balik gopeng, kira lama lah tak bal ...
anarina Post at 19-2-2011 23:31

same ngan kite, since granfather meninggal taun 97, nenek i pndah ke manjoi, duk ngan sister2 dia, then umah kt gopeng tu left empty, smpai ade ade la org nk sewa umah tu, klau ikutkan, ade gak beberapa kali balik saner, tp tu pun melawat sedara mara tedekat je,

owh, gnunung panjang, yg dkat2 masjid tu ker? blkag masjid tu ade balai GPMS klau tak silap, blkag balai GPMS tuk lak, member rapat arwah atuk i dlu, nama dia arwah pak kamarudin poley, taun lpas dia meninggal,....

Reply 115# oni313

apa pun skrg ni mmg lain lah kalau nak banding dgn zaman ada org tua kan? takpelah insya Allah simpan kemas2 dlm ingatan, hehe, i kat area gunung panjang & gunung mesah tu ramai saudara2 tapi mcm sepupu pada nenek & opah, bila sampai generasi kita kira dah saudara jauh sangat so tak kenal, serius talk kalau my father takde lagi i mmg tak kenal dah, huhu

gunung panjang area2 tula, ada sekolah kan, i pun dah tak berapa ingat dah, skrg ni i tgh recall satu area kampung ni, i rasa sebelum gunung mesah kot, ada satu simpang yg masuk dlm, pastu lalu atas highway plus, pastu byk pokok getah, dlm2 tu ada sungai, serius tak ingat, dlm kan ada kampung ada sedara jugak, arghh serius takleh ingat

Reply 114# anarina

you're actually called opah,makcik?jarang org rawa panggil opah.aku sebenarnya panggil nenek-tok,tok panggil ninek.makcik-wa,we.tapi kan mase kecik2 kalo ckp kat kwn2 mesti depa tercengang2 sbb awkward kan?kene gak la refer opah,tok ..segala..melainkan family members.yg pantang makan tuh sebenarnya ..belah mak(rawa hulu selangor).belah ayah(rawa gopeng)belasah apa shjkecuali jojak tanah tu je.semua tuh sumpahan dulu2 ntah2 takde apepon tapi takut gak nak trypsl bahasa.. nak gelak tengok dialog kat page depan...sebijik cam my mak long marahkan cucu2 dia

Post Last Edit by anarina at 20-2-2011 23:23

Reply 117# alesandra

haha so funny yet so awkward, i panggil opah (perempuan) and nenek (lelaki) and true enough nenek tu org sgt pelik, masa nenek i meninggal, i call la one of my friend masa tu i form 5, dia inform cikgu kata nenek i meninggal, lepas tu i balik sekolah bagi death cert, cikgu i tanya eh kata nenek awak meninggal, kenapa saya tgk dalam death cert ni lelaki, hihi, then i have to explain la kenapa panggil nenek sedangkan lelaki ;)

terbalik pulak, sebab i yg pantang makan tu rawa gopeng, 2 benda tu jelah, kerbau & pisang, jejak tanah tu dah dibuang kata ayah i

anyway u both mak & ayah org rawa ya, no wonder, mmg kuatlah, pulak tu 2 different rawa ure, hulu selangor & gopeng, i bet dekat rumah pun u cakap rawa kan? for me different sebab i ayah je org rawa, mak org melaka, i plak lahir kuantan, n menetap in kl with parents dr i umur 5 tahun, so byk ikut kl dah, plus in my own small famili takde dah la bawak sgt rawa's trait, even nak dengar my father cakap rawa pun boleh kata takde lah, pasal xde geng, hihi, unless bila adik beradik dia dtg or balik kampung,  cuma apa2 pun i will always remember bout pantang tu, say for my own kids ke nanti kan, ill let them know la sikit2, hehe

dulu atok belah mak i pernah bawak pisang merah ni, i kecik lagi but still blh ingat la skit2 hal ni, so mak i, atuk n wan belah mak i jelah makan, hehe i, my father n adik tgk je, hihi, anyway benda yg dilarang ni pun very rare, takde la ralat pun nak makan, bukan sng2 dapat

which area exactly in gopeng eh u punya kampung? i dekat kampung tekah, kan simpang nak ke batu gajah tu, tak jauh dari simpang tu masuk skit kan ada mcm ladang/taman pertanian tu, depan tu la kampung i, masuk kedalam

Reply 112# alesandra

Kt gopeng bnyak lagi yang amalkan adat jejak tanah. Lebih-lebih lagi kt sungai itek tue. Diorang pn masih lagi memegang kuat pantang larang adat2 nih sampaikan ade yang menstokinkan anak diorang 24jam.

Reply 118# anarina

takde makna...parents org rawa pon belum tentu pandai ckp rawa..like you said.. kena duduk kat kampung baru boleh.psl surrounding.ayah keje gomen so selalu kena pindah..pulak kami duduk kat penang(i was born there)ipoh.tempat2 yg tak mengizinkan  ckp rawa.cina kiri-kanan.kalo melayu pulak cakap perak ,kene ikut ckp perak.like i said before ...lagi reti ckp perak dari rawayour mom org melaka ye...teringat pulak citer my mom....dulu sblm kawen dia ade boyfriend org melaka,cikgu.tapi ninek sgt menentang...tak menontu keturunan katanya.kesiankena la kawen dgn ayah i.dulu2 my family teruk sket.kalau tak kawen dgn sesama rawa,kene kawen ngan org minang.ade la sorang makcik i kawen ngan org mendeiling.tak boleh pilih sendiri.skrg dah okey,takde pilihan org tua.oh yea...pasal gopeng tuh asal kat gunung mesah.tapi onyang(moyang)pindah...tapah,taiping.taiping paling lama.tapi meninggal apa2 pon kebumi kat gopeng.mcm tuh jugak ngan ninek belah ayah walau dia duduk lama kat teluk intan,kebumi kat gopeng.walau wife dia  uci, kebumi kat teluk intan.nantilah bila ade masa nak tepek..artikel pasal rawa kat thread neh