CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bebop

ANEKA KEK MENTEGA [BUTTER CAKE]

aku baca tajuk thread ni pun, air liur aku dah meleler.. balik ni aku nak carikla kek tu..

Bop ada resepi kek lapis dok..kek lapis cam kek lapis Indonesia tu..kalu ada sudilah kiranya tepek sini...:bodek::bodek:

Originally posted by NoorMasri at 27-4-2005 06:01 PM:
Bop ada resepi kek lapis dok..kek lapis cam kek lapis Indonesia tu..kalu ada sudilah kiranya tepek sini...:bodek::bodek:

noor cayang....:hug:  kalau kek lapis betawi dan seangkatan dgn nyer saya surrender...:cak:  saya ada kawan yg buat bisnes jual kek betawi ni....sedap sangat.....tapi tak makan bodek.....:geram:  berapa kali saya bodek mintak resepi dia, kemut betul....dia tak nak bagi langsung.  Tapi resepi kek kita nak pulak....:ketuk:  Saya ada lah resepi kek ni kat dlm buku..majalah...tapi takut nak bagi sebab tak cuba lagi...kang tak sedap....naya lak kang....:bgrin:  sori ye larling....:tq:

Originally posted by NoorMasri at 27-4-2005 06:01 PM:

Noor..
kak liza rasa topik kek lapis ni dah ada laaa..:ah:

:dia:SEBARANG JENIS KEK LAPIS

Originally posted by bebop at 27-4-2005 09:46 PM:

noor cayang....:hug:  kalau kek lapis betawi dan seangkatan dgn nyer saya surrender...:cak:  saya ada kawan yg buat bisnes jual kek betawi ni....sedap sangat.....tapi tak makan b ...

haaaa..resepi kek lapis Betawi lah yg Noor maksudkan..adehhh susah gak kalau dah kemut ek...mana nak carik resepi ni yer...nak belajar buat lah..sbb kek ni mahal kan..buat sendiri lagik bagusss....

Bopp...kalau jumpa dlm mana2 buku bagitahu yer...tak per nanti angin rajin dtg Noor cuba lah..jd tak jadi belakang kira...buat eksperimen dlm suku adunan ke..hehee

Originally posted by hanieliza at 27-4-2005 10:14 PM:

Noor..
kak liza rasa topik kek lapis ni dah ada laaa..:ah:

:dia:[url=http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=137846]SEBARANG JENIS KEK LAPIS[ ...

macih kak Liza :hug:...baru teringat ada thread kek lapis...tapi dlm tu tak ada resepi kek yg diidamkan..adehhh laaa...

Follow Us
Originally posted by Chanel2004 at 25-3-2005 02:44 AM:

family Nestum cake

240 gm butter,room temperature
200 gm sugar
1 tbsp Honey

disbbkan dah lama sgt duk dendiam, tangan dah mula2 gatal nak pukul telur, so dgn penuh perasaan speed sempatlah buat Family Nestum Cake ni.......so inilah hasilnya yg tak seberapa.....

kek ni masa bake dia punya naik memang tak hengat...tp bila kuarkan dari oven dia punya turun pun tak hengat gak, tu sbb nampak cam ada bubble kat atas kek tu......

Feedback: to me kek ni memang sedap gilosss....dia punya gebu segebu2nya....sampai nak potong pun susah sbb lembut sesangat...cam butter cake gak...tp lebih sedap dari butter cake...kalu tak caya cubalah buat...bahan2 dia pun senang nak carik.....kejap jer dah siap...

Speed siap bwk opis buat breakfast.....kiranya kek ni "melt in yr mouth" gitu..lembut benor, sedar tak sedar dah nak abis kek ni duk makan.....

Thanks to Chanel for the recipe....proven & tested......

[ Last edited by speedial on 29-4-2005 at 10:05 AM ]

Originally posted by NoorMasri at 27-4-2005 11:38 PM:

haaaa..resepi kek lapis Betawi lah yg Noor maksudkan..adehhh susah gak kalau dah kemut ek...mana nak carik resepi ni yer...nak belajar buat lah..sbb kek ni mahal kan. ...

Noor, kek ni memang remeh nak buat nya...tu pasat saya tak berapa minat nak belajar buat kek ni....:kant:  tapi yg hok kawan teman buak tu memang sedap lagi moist.....alamak....cam teringin pulak nak makan....:mll:  tak pe nanti bebila senang saya bukak balik buku....kalau ada resepi kek ni saya letak kat sini....

Originally posted by speedial at 28-4-2005 10:56 AM:

disbbkan dah lama sgt duk dendiam, tangan dah mula2 gatal nak pukul telur, so dgn penuh perasaan speed sempatlah buat Family Nestum Cake ni.......so inilah hasilnya yg tak seberapa.....
...

hi speed....  hang sihat ka....lama tak nampak, rindu kat hang...:hug:

amboi2....lama dok rumah mc....diam2 hang buat kek nestom no....:lol  adushhh.....geram betui lak chek tengok gambaq kek hang tu.....terus telan ayaq lioq... Mesti sedap kan speed.....tak pa ehhh....chek memang dah masuk list nak buat ni....tunggu time je lagi....:bgrin:

...

ayoyo ayomaaa....nampak sedap speed...pandainyaaaa.a...:clap::clap: Nampak gebu jer badan kek tu w/pun muka tak lawo..byk jerawat batubgrin:jangan mare aiikk:no:..gurau:bgrin:

Originally posted by bebop at 28-4-2005 11:23 AM:

hi speed....  hang sihat ka....lama tak nampak, rindu kat hang...:hug:

amboi2....lama dok rumah mc....diam2 hang buat kek nestom no....:lol  adushhh.....geram betui lak c ...

hehehee.....ala bop....wa ni dah gatai tgn sebenornya...mane leh duk diam lama2 sgt...

cuba lah...memang sedap wa cakap sama lu....lembut, gebu sumer ada lah...tak rugi buat kek ni....lol

Originally posted by MAKLANG at 28-4-2005 11:30 AM:

ayoyo ayomaaa....nampak sedap speed...pandainyaaaa.a...:clap::clap: Nampak gebu jer badan kek tu w/pun muka tak lawo..byk jerawat batubgrin:jangan mare aiikk:no:..gurau:bgrin:

hehehe...jerawat batu..hihihi....byk nor tumbuh...muka tak lawo takpe janji isi kat dalam sedap weiii.......lembut, gebus dan lagi dan lagi.....

maklang sedap kek ni..cubalah tak rugi...mesti jadiknya punya...tp kalu tak jadik wa tak tau.....lol

Originally posted by speedial at 28-4-2005 11:46 AM:

hehehe...jerawat batu..hihihi....byk nor tumbuh...muka tak lawo takpe janji isi kat dalam sedap weiii.......lembut, gebus dan lagi dan lagi.....

maklang sedap kek ni..cubalah tak rugi...mest ...

Ialah..kekadang org takut nak dekat sbb nengok muka byk jerawat batu cam kawah bulan...:geram: seremmmmm:geram: tapi bak kata oghang putih, don't judge a book by its cover.:no: rasa dulu baru tau ye speed.:ah:
yess...maklang mesti try..:ah: tengok kelapangan dulu..speed hang taknak anta kat maklang skit ka!:cak:

Originally posted by MAKLANG at 28-4-2005 12:06 PM:

Ialah..kekadang org takut nak dekat sbb nengok muka byk jerawat batu cam kawah bulan...:geram: seremmmmm:geram: tapi bak kata oghang putih, don't judge a book by its cover.:no: rasa dulu baru t ...

haaa......tau pun maklang...don't judge the cake by its look....hehehehe.....buat dulu pas tu rasa...hihihilol

sorilah maklang ..speed dah siap potong kek tu, petang ni nak anto pi umah ibu mertuaku....lol

...

: Awat lain benor ghupa kek speed nih?.... tak ada iras2 macam gambo chanel tu yek...:hmm:
tapi kan.... cikdak tengok pun tau.... mesti punya sedap kek speed ni....memang nampak gebus dan yummmy!!!! tahniah...:pompom:
buat wa tergerak hati nak pukul telur plak.... entah macamana pulak rupa kek yang cikdak buat tu nanti...:hmm:

so far..... wa memang hari2 pukul telur... tapi lepas tu...
>
>
>
>
...curah dalam kuali.......jadi omellet!!:bgrin:

speed..speed...., memula maklang nengok kek speed ni, nak gelak pun ada...:lol bukan apa...buruk betui ghopenya..:bgrin: ....mengelembung2..tapi bila maklang nengok isi dlm tu mesti sedap...ni yg buat maklang tak sabar2 nak buat.:cak:
Speed, hang tak blend ke nestum tu kasi halus skit....:hmm:

zedamazula This user has been deleted
semekum, saya zeda. orang baru......:malu:

nak tanya pada bebop la...smlm saya dh cuba buat kek butter tu n exactly mcm yg u cakap. resepi n cara pun sama...tapi nape tak brape jadi. dia macam berat je...pas tu dia keras sikit. selama ni kalau saya buat saya pukul dulu telo n butter dulu baru masuk tepung. tp kali ni saya buat mcm yg bebop buat, terus campur sekali baru masuk telo...tapi tk jadi...nape ni....salah saya ke....tolonnnnnn....

Originally posted by cikdak at 29-4-2005 08:19 AM:

: Awat lain benor ghupa kek speed nih?.... tak ada iras2 macam gambo chanel tu yek...:hmm:
tapi kan.... cikdak tengok pun tau.... mesti punya sedap kek speed ni....memang nampak gebus dan y ...

cikdak...hang jgn duk gelak :no::no:...rupe tak penting...hehehe.....

Actually masa wa bakar kek tu dia punya naik memang cantik takde jerawat2 tu sume...tp bila kuarkan dari oven trus dia turun dgn mendadak dgn meninggalkan kek ku dgn rupa paras yg mengerikan..hehehhelol

Smalam wa pi anto umah ibu mertuaku....kak2 ipar sume cakap...sedapnya...lembut sgt depa cakap...apa lagi kembang 3-4 mangkuk ahhh bila depa duk cakap sedap....lol

terai jgn tak terai...rugi kalu tak terai.....

dlm gambo tu nampak cam dlm magazine jer...sbb tu dia punya kaler kek tu cantik...

Originally posted by MAKLANG at 29-4-2005 08:30 AM:
speed..speed...., memula maklang nengok kek speed ni, nak gelak pun ada...:lol bukan apa...buruk betui ghopenya..:bgrin: ....mengelembung2..tapi bila maklang nengok isi dlm tu mesti sedap...ni yg ...

maklang ni sorang lagi jgn duk gelak sgt nanti kembung perut....lol:lol

bukan maklang jer nengok kek tu buruk....speed nengok pun ngeri tp bila speed rasa sepotong kecik...nak rasa lagi dan lagi dan lagi...sedap weiii...kelembutan dan kegebuannya tu buat daku lupakan rupa paras yg berjerawat tu....lol

maklang...speed tak blend pun nestum tu main campak camtu jer....tp kalu maklang nak blend pun ok kot...apa kata maklang try wat yg blend plak...

Ini ada info berguna utk semua....

Banyak faktor yang menyebabkan kek 'jatuh'. Contohnya, kekurangan tepung, terlebih gula atau suhu ketuhar terlalu tinggi. Suhu tinggi juga membuat permukaan kek tidak rata. Jika kandungan serbuk penaik agak berlebihan, kek memang akan kembang semasa panas tetapi mengecut bila mulai sejuk

Ada beberapa perkara yang menyebabkan kek merekah:

1. Suhu ketuhar mungkin terlalu tinggi (terlebih panas). Ini bergantung pada jenis ketuhar dan berapa lama anda telah menggunakannya. Jika anda selalu membakar kek atau biskut, mungkin anda dapat menjangkakan suhu yang sepatutnya berbeza dari yang tercatat di dalam resipi.

2. Mungkin serbuk penaik terlalu banyak digunakan. Jika 1 sudu makan bererti ia rata iaitu separas sudu sahaja gunakan sudu khas penyukat. Di samping itu, pastikan serbuk penaik ini masih baru dan diayak terlebih dahulu.

3.Terdapat kemungkinan, anda menggunakan tepung terlalu banyak. Ini juga boleh menyebabkan kek agak keras dan teksturnya tidak gebu.