CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: buncis

adat perkahwinan org johr

Originally posted by blackpurple at 8-6-2006 09:53 AM

Kan ada pengantin lelaki ke perempuan entah, tak ingat............. meludah sikit kat air dalam gelas pastu bagi pasangan dia minum.... biasanya dorang buat ni masa sebelum mengadap silat pulut ...

tak pernah dengo pulak ada adat cam gini..

Tanya sikit...biasanya bertunang dengan orang johor nak kasi ape dalam dulang2 tu? Sirih junjung?lagi? Kat area Batu Pahat mana tempat sewa dulang/buat hantaran lawa2 dan harga berpatutan?

tq...

minum air? ermm memula saper yg minum dulu?
mesti laki.. pastu? pompuan lah kan... hehhehe
ape tandanyer?
ok pada pendapat aku....
sekiranya seorang isteri minum atau makan sisa suaminya, dia akan senantiasa ingat, hormat, ikut kata dan sayang akan suaminya... begitulah aku rase...
macam gak kalo seorang ibu atau ayah, yg bagi sisa makan/minuman pada anak nyer.. insyaallah anak dia akan ingat ibu bapa dia..

ni pernah diberitahu oleh dr fadillah kamsah

pasal baling-baling duit laks... tu aku rase bukan org bugis jer buat, org jawa pon ade buat..
tapi kan lagi best kalo mase baling-baling ti buat bunyi sound effect kruuuuu kruuuu kruuuu hehehhehe

Originally posted by pharez at 12-6-2006 04:34 PM
Tanya sikit...biasanya bertunang dengan orang johor nak kasi ape dalam dulang2 tu? Sirih junjung?lagi? Kat area Batu Pahat mana tempat sewa dulang/buat hantaran lawa2 dan harga berpatutan?

tq...

ko nak bagi bape dulang?
letak lah sejadah, telekong, kain baju kurung, cokelat, buah, makanan, kek, kuih, tudung ker... air tin ker... air botol ker.. (pilih air botol yg grand dan halal yerkk)

tak pon ko letak lah mee siam ker.. epok-epok ker... botok-botok ker.. burasak ker... tempe ker.. tumpi kerr.. tempeyek ker... hehehhehe (ni bahagian melawak yerkk)

sewa dulang? ko pi carik lah kedai andam.. mesti ade nyer...

tapi kalo nak dulang beso ke pakai lah dulang ayan wat rewang tu... kekekkeke (ni bhgn melawak)

kelakornyer...tentu belajo dgn mat sentul nih :clap:

Originally posted by pharez at 12-6-2006 04:34 PM

tq...

biasanya pihak lelaki akan bawa dulang dlm bilangan yg ganjil, macam 7 atau 9 dulang..
sirih junjung tu kira WAJIB tau.. yg lain2 tu kalo utk bertunang simple dah le, macam letak kek, puding atau coklat atau benda2 makanan..

bila majlis kahwin nanti baru le letak baju, kasut, alat2 solek etc..

pasal tempat sewa dulang tu tak dapat nak nolong.. sorry ek.

Follow Us
Originally posted by muor76 at 12-6-2006 05:01 PM

ko nak bagi bape dulang?
letak lah sejadah, telekong, kain baju kurung, cokelat, buah, makanan, kek, kuih, tudung ker... air tin ker... air botol ker.. (pilih air botol yg grand dan halal yerk ...

ko ni muor.siap ngan air btol tu wkakakaa.saje je ko ek usik dia ye

ahaha...cam tu ek muor?ok ok tenkiu....nanti aku cari kedai mak andam...tapi cam kurang je kat town BP ni...

simple2 je ke achu?ade yg kata kena kasi kain wat baju nikah tu?sekali ek?

Originally posted by pharez at 13-6-2006 11:13 AM
ahaha...cam tu ek muor?ok ok tenkiu....nanti aku cari kedai mak andam...tapi cam kurang je kat town BP ni...

kain tu depends pharez.tp kebanyakan org johr mmg bagi la.tp x semestinya kain tu buat baju nikah.

Originally posted by pharez at 13-6-2006 11:13 AM

kain nikah tu sukati... yg pasti ko bagi kain ela.. bukannyer berjahit...
ko beli lah kain sharkskins ker, koseibo ker, jacquard ker.. tak pon kain yoyour... jgn beli kain wat kain sekolah udah ler...
dan jgn lah ko beli kain kapan, ditakuti belum sebut tarikh, dulang itu akan melayan sampai ke singapore... hehehhehe

kalo kat kedai tu dia cakap kain amelina ker, kuch kuch hota hei ker, titanic ker... ko jgn beli.. beli yg aku cakap kat atas..
sebab amelina, shahrukh khan atau kapal titanic tak leh duduk dlm dulang... hehehehheheh kweng kweng kweng.

ermm kalo mase tunang nih.. ko carik jer kain murah sket.. beli jer kat kedai kain biase jer.. tak pon nanti mase nak ke bp ko beli lah kat kedai kah bee nilai, tangkak atau muor.. hehhehehe mase nikah nanti leh ler ko bagi kain yg mahal... korean silk ker, thai silk ker... ala... ko gi jer kat gulatis.. kalo nasib baik diorang ade sale (tapi sale tu utk kain stok lama aje)

kain yg paling baik dan menarik adalah kain yg dibeli dengan menggunakan wang yg halal, hati yg ihklas dan akan diterima dengan hati yg gembira dan membuatkan penerimanya tersenyum sampai ke telinger..

kalo air botol tu.. bukannyer air f&n atau pepsi maupon coca cola.. ko bagi air esprit (cam tu kot ejaan nyer) yg ade perasa grape, lemon, pineapple dll.. yg rege dia rm4.++ (agaknyer lah rege dia)....
apabila tunang ko membelek cincin atau sedang makan kuih atau kek atau makan ape sajer.. dia boleh lah menikmati air tu sekali...

lenglain? ko kene byk berdoa... supaya.. hantaran ko rendah... mane tau rezeki bakal mertua mintak 2 3 ribu jer.. hehhehhe..

hehhehehhe.... ape lagi yerk? nanti lah kalo aku ingat aku bagitau

wah...bagus2 maklumat korang...tenkiu2...sesape nak tambah2 lagi sila2...hehehe...nak prepare gak la apa yang patut...

Originally posted by muor76 at 13-6-2006 12:03 PM

kain nikah tu sukati... yg pasti ko bagi kain ela.. bukannyer berjahit...
ko beli lah kain sharkskins ker, koseibo ker, jacquard ker.. tak pon kain yoyour... jgn beli kain wat kain sekolah ud ...

muor bile aku baca posting ko ni lately cam aku pasan ko tgh stress keje ekekek.buat lawak tak hingat tu

Originally posted by pharez at 13-6-2006 12:19 PM
wah...bagus2 maklumat korang...tenkiu2...sesape nak tambah2 lagi sila2...hehehe...nak prepare gak la apa yang patut...

ko nak tanye pasai ape lagik pharez.mana yg kitorang leh bantu kita bantu

Originally posted by buncis at 13-6-2006 04:08 PM

muor bile aku baca posting ko ni lately cam aku pasan ko tgh stress keje ekekek.buat lawak tak hingat tu

takde arrr.. mane ade stress.. cume skang nih aku byk menghabiskan masa aku kat melaka, dok wat keje.. dr last week... kene tido sini.. sib baik tmpt tido ok.... hehhehe
cume bile aku balik somban.. terkejor masa.. nak amek anak, nak masak.. apa? masak? kweng kweng kweng... yee... aku memasak ketika hari bekerja... wife aku kije kl, blk malam.. nak tak nak kene lah berkorban sket... cume time hari tak kije jer aku dok goyang kaki... hahahhahah jgn ingat org laki tak tau masak....
anak aku laks skang nih tak baper nak kawan ngan aku.. dia nak tido ngan ibu dia (nasib baik hehehe) kalo dulu aku yg selalu tido ngan anak aku... hehhehehe
tapi minggu nih aku ulang alik...
hari nih tak tau blk kol bape.. kweng kweng kweng

bagi bakal bakal laki org dan jugak bini org... kene lah sedia hadapi perkara-perkara yg un'sangka'rable
kene ade sikap tolenrasi, terima pasangan anda seadanya, bersama-sama lah pasangan anda membina mahligai bahgia di dlm dunia dan di akhirat kelak....

bagi seorang laki, seorang isteri itu adalah pelengkap tulang rusuknya. kerana perempuan telah dijadikan dari tulang rusuk kiri lelaki...
dan sesuai dengan keadaan tulang rusuk yg bengkok, seorang isteri itu akan bersikap bengkok atau un'sangka'rable
sekiranya kamu hendak menegak kan tulang yg bengkok itu, gunakan lah cara yg lembut. sekiranya cara keras digunakan nescaya tulang yg bengkok itu akan patah.

ingatlah...  sekeras-keras batu, lekuk jugak ngan air, sekeras-keras kerak nasik, lembut gak ngan air..
dan sekiranya kamu berjaya menegakkan tulang yg bengkok itu, jaga lah ia supaya tidak kembali ke sifat asalnya.. iaitu bengkok

seorang isteri memerlukan kasih sayang, perhatian, sentuhan dari seorang isteri
sentuhan dan belaian manja selama 10 saat lebih bermakna dari 10 minit kata-kata.

kadangkala apa yg kita nak sangat, kita tak kan dapat dan ape yg kita tak nak sangat, kita akan dapat
terima lah ia, kerana ia telah ditentukan oleh ALLAH SWT

hahhahahah hehehhehehe  powerrrrr... siotttt.. gilerrrr siotttt

ok tak nasihat aku tu cis?

Originally posted by muor76 at 13-6-2006 06:26 PM

takde arrr.. mane ade stress.. cume skang nih aku byk menghabiskan masa aku kat melaka, dok wat keje.. dr last week... kene tido sini.. sib baik tmpt tido ok.... hehhehe
cume bile aku balik so ...

perghhhh muor :setuju:
terkedu aku jap baca posting ko.tp ape yg ko ckp tu betuil banget.

yg penting kawin kita kena TERIMA PASANGAN kita seadanya.bak kater ko kalo nak tegur tu kena la dgn caranya.jgn main taram je ekekke.tgk kalendar gak.kalo time bulan mengambang dtg pun bahaya gak ekekek.

biasanya baru2 kawin r/tangga tu panas sket la.bukan panas sbb takde kipas ekek tp sbb nak suaikan diri antara satu sama lain.makin lama kawin makin sejukla.sbb masing2 dah mula slow,boleh tolerate each other.

masa bulan mengambang memang emosi pompuan kengkadang akan berubah.. biasa lah perubahan hormon boleh menyebabkan sedikit tekanan pada seorang wanita itu... hehehhehehe
kengkkadang sebab bende kecik n remeh temeh, seorang wanita leh jadik marah.. kengkadang xde mood, dan memacam lagi

tapi kan mase aku memula kawin masa tido muka masam jer... hehehhehehe
bukan ape? kweng kweng kweng... penat... heheheheh pepaham jer lah yerkk.... kekekekkekekek wakakkakakakakhua hua huaaaaa!

bagi yg nak kawin, byk bende kene pikir...
yg lelaki kene pikir pasal tanggungjawab seorang suami dan seorang bapa, camner nak jadik ketua keluarga
yg pompuan pon gitu gakkk!
bile ade anak... kene pikir cara yang terbaik camner nak didik anak..

hehhehehehe

ingat yer semua..
tiang yg bengkok takkan menghasilkan bayang yg tegak... kweng kweng kweng..
jadik tegakkan lah diri anda dulu....

wkakakaakka.tiang pulak dah.tiang letrik ke tiang tepon ni muor

Orang tanya aku,
"Serba satu, sepersalinan' tu macamana ha..?

hehehe

ermmm...soalan seterusnya pusat kedai mak andam kat BP kat mana?hehe...malas nak cari...kerja opis hour takut petang dah tutup kot?nak suruh parents bawak all the way dari utara takut rosak pulak...kat sini takde part timer yang leh gubah2?ehehhe

Originally posted by blackpurple at 15-6-2006 12:07 PM
Orang tanya aku,
"Serba satu, sepersalinan' tu macamana ha..?

hehehe

yg nih kene tanya buncis... hehehhe